Úžasné životy

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Úžasné životy: Antonín Svojsík podle Václava Marhoula

„Jednou skautem – navždy skautem,” prohlásil zakladatel a náčelník československého junáctví Antonín Benjamin Svojsík. O jeho zásluhách a vzpomínkách na junácké tábory vypráví filmový režisér a scenárista Václav Marhoul, někdejší člen 18. vodního skautského oddílu se základnou v pražském Podolí.

Úžasné životy: Ivan Král podle Honzy Vedrala

Českých muzikantů, kteří by se opravdu výrazně zapsali do světové populární hudby, není mnoho. Ivan Král je jedním z nich. Zanechal nesmazatelnou stopu už ve svých počátcích s Patti Smith, jeho písně zpíval David Bowie i Iggy Pop. Stejně významná je jeho spolupráce s českými muzikanty v devadesátých letech v roli producenta. Na skvělého hudebníka a pokorného člověka bude vzpomínat hudební publicista Honza Vedral, který spolu s Králem napsal jeho biografii.

Úžasné životy: Lubomír Lipský podle Ivy Hüttnerové

George Camel z komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo student v ženském převleku v divadelní komedii Charleyova teta. To jsou jen dva příklady mistrovských kousků Lubomíra Lipského, který patřil desítky let k nejpopulárnějším českým hercům. V roce 1945 zakládal divadlo satiry a později bylo jeho domovskou scénou divadlo ABC. Jaká byla jeho kariéra a jaký byl Lubomír Lipský kolega a kamarád? V Úžasných životech o něm bude vyprávět herečka Iva Hüttnerová.

Úžasné životy: Jan Sokol podle Tomáše Halíka

Intelektuál, který se nebál praktické politiky. Po sametové revoluci usedl Jan Sokol v parlamentu, byl ministrem školství v úřednické vládě a v roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi na prezidenta. Za normalizace se filozof a teolog Jan Sokol pohyboval mezi klíčovými postavami českého disentu, účastnil se bytových seminářů. Čím inspiroval jiného křesťanského intelektuála Tomáše Halíka? Čeho si Halík na Sokolovi nejvíce vážil a jak na něj vzpomíná?

Úžasné životy: Bohumil Hanč podle Tomáše Hodana

Bohumil Hanč byl na počátku 20. století průkopníkem lyžařského sportu u nás. Pravidelně vítězil v běžeckém padesátikilometrovém závodu na hřebenech Krkonoš, kde v boji o prvenství a národní hrdost 24. března 1913 vyčerpáním zemřel. Jeho příběh zpracoval ve filmu Poslední závod režisér Tomáš Hodan, který o osudu nadějného a respektovaného sportovce vypráví v Úžasných životech.

Úžasné životy: Olga Havlová podle Pavla Kosatíka

Olga Havlová stála jako první dáma po boku bývalého prezidenta Václava Havla. Její jméno se spojuje s odvahou, upřímností a věcností. Spisovatel Pavel Kosatík zpovídal její nejbližší přátele, rodinné příslušníky, kamarády i chartisty a o jejím životním příběhu napsal knihu.

Úžasné životy: Jiří Štaidl podle Petra Jandy

Byl dvorním textařem Karla Gotta a mnoha dalších hvězd české popmusic. Napsal hity jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo všechny písně pro muzikál Noc na Karlštejně. Skvěle rozjetou kariéru Jiřího Štaidla však zastavila tragická nehoda, při které v roce 1973 zemřel. Jiří Štaidl se od dětství kamarádil s Petrem Jandou a sešli se i při práci pro skupinu Olympic.

Úžasné životy: Zdenka Procházková podle Václava Žmolíka

Herečka a také konferenciérka Laterny magiky Zdenka Procházková si získala publikum doma i v německy mluvících zemích. Znala prkna proslulého vídeňského Burghtheatru, hrála ve filmech, za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře Obchod na korze získala cenu Thálie. O kouzlu její osobnosti v Úžasných životech vypráví její dlouholetý přítel Václav Žmolík.

Úžasné životy: Josef Abrhám podle Elišky Balzerové

Josef Abrhám, vynikající herec, který se do srdcí několika generací zapsal jako laskavý a šarmantní člověk. Záporným postavám uměl dát drsnost, milovníkům upřímný cit a komediálním hrdinům úsměvnou naivitu. Několikrát byla jeho hereckou partnerkou i Eliška Balzerová. Vzniklo z toho i přátelství obou jejich rodin a to je také důvod, proč jsme pro vzpomínku na Josefa Abrháma v cyklu Úžasné životy oslovili právě Elišku Balzerovou.

Úžasné životy: Ilja Hurník podle Marka Ebena

Ilja Hurník proslul především jako popularizátor hudby a významná je dodnes i jeho pedagogická činnost. Stejně úspěšný byl i jako literát. Je autorem mnoha knih i divadelních a rozhlasových her. Na jeho slezské kořeny, specifický smysl pro humor i na to, jak se vyrůstá v rozvětvené muzikantské rodině, bude v Úžasných životech vzpomínat Marek Eben.

Úžasné životy: Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové

Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?

Úžasné životy: Adina Mandlová podle Kláry Cibulkové

Byla krásná, měla talent a úspěch, ale také prořízlou pusu a i kvůli tomu spoustu potíží. Někdejší hvězda stříbrného plátna Adina Mandlová dobře znala život v luxusu i ve vězeňské cele. V dokumentu z cyklu Úžasné životy se o ní rozpovídala herečka Klára Cibulková, která Adinu ztvárnila v divadelní hře pražského Švandova divadla Pankrác 45.

Úžasné životy: Dušan Vančura podle Jiřího Holoubka

Dušan Vančura byl textař a zpěvák kapely Spirituál kvintet. O osobní vzpomínky se podělí Jiří Holoubek, moderátor a hudebník, který se Spirituál Kvintetem vystupoval do jeho úplného závěru. Patřil k obdivovatelům kapely, která působila od roku 1960. Nikdy by ho prý nenapadlo, že se jednou stane jejím členem. Proč si otec Dušana Vančury nepřál, aby byl právník? Proč se s Jiřím Tichotou špičkovali, až to bylo pro režim nepohodlné? A proč se usadil v jižních Čechách?

Úžasné životy: Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

Úžasné životy: Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka

„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy. Štíhlý až asketický, sportovní typ člověka, velmi skromný, nedával nikdy najevo své bohatství. Žil skromně,“ vypráví o první hlavě československého státu T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.

Úžasné životy: Karel Kryl podle herečky Jaroslavy Tvrzníkové

Poprvé se potkali v kantýně rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kam oba emigrovali. Herečka Jaroslava Tvrzníková to setkání popisuje jako celkem obyčejný moment. O samotném Karlu Krylovi to už ovšem neplatí. „Byl uzavřený. Většinou seděl v té kantýně o samotě,“ říká Tvrzníková. Ale básník to podle ní byl obrovský, i když třeba sebestředný. „Toužil pro ostatní zkonkrétnit pocit svobody, který měl sám v sobě,“ upozorňuje.

Úžasné životy: Věra Čáslavská podle dokumentaristky Olgy Sommerové

„Věra byla šťastný zrozenec, dostala mnoho talentů. Sportovní talent, krásu, inteligenci a velkou touhu vyhrávat a dosáhnout toho, co si zamane. To všechno dohromady zrodilo hvězdu,“ vypráví dokumentaristka Olga Sommerová o přítelkyni a hrdince svého dokumentárního snímku Věra 68. Jak začala sportovní kariéra Věry Čáslavské? Čeho dosáhla a jak si udržela charakter v těžkých dobách? Čím dokázala inspirovat? Uvádíme k nedožité 80 Věry Čáslavské, která připadá na 3. května 2022.

Úžasné životy: Úžasné životy: Novinář a politik Pavel Tigrid podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta

Významný židovský novinář, který musel ze své rodné země uprchnout před nacismem i komunismem. Vrátit se mohl až v 90. letech, kdy se stal i politikem. Leo Pavlát se s Pavlem Tigridem setkal při obnově Židovského muzea v Praze. Ačkoliv každý patřil k jiné generaci, spojoval je zájem o literaturu a novinařinu, židovské kořeny a také francouzský jazyk.

Úžasné životy: Úžasné životy: Karel Havlíček Borovský podle novináře Erika Taberyho

V lidové paměti přežívá Karel Havlíček Borovský jako romantický vlastenec, který se postavil Habsburské monarchii a Bachovu absolutismu. Za to jej podle této představy stihlo vyhnanství v Brixenu a předčasná smrt. Ve skutečnosti byl Havlíček spíš politický realista a kritický novinář. Jeho příběh přibližuje šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Šlitr podle Jiřího Suchého

„Ten vztah mezi námi byl opravdu zvláštní. My jsme dlouho nebyli kamarádi. My jsme byli spolupracovníci. Každý jsme si žili svůj život. Povahově jsme byli každý trošičku jiný,“ vypráví divadelník, hudebník a textař Jiří Suchý o svém profesním partnerovi Jiřím Šlitrovi, se kterým v roce 1959, ještě spolu s Ferdinandem Havlíkem, založili legendární divadlo Semafor.

Úžasné životy: Úžasné životy: Dušan Klein podle Zlaty Adamovské

Díky němu se dodnes bavíme příběhy filmových básníků. Podepsán je také pod řadou dalších filmových počinů a televizních seriálů. Nesmazatelně se zapsal i do života Zlaty Adamovské, kterou obsadil do hlavní role ojedinělé detektivní série Hříchy pro pátera Knoxe. Hlavně jeho zásluhou se ze známé herečky stala na pár let i zpěvačka. Proč jsou podle ní jeho filmy pohlazením a proč zpočátku u Kleina jen dabovala? Ze kterého dárku měl režisér velkou radost a jakým byl pedagogem?

Úžasné životy: Úžasné životy: Věra Špinarová podle Petry Janů

„Když jsem poprvé slyšela písničku Music Box, úplně mě zvedla ze židle. Věru Špinarovou jsem znala jsem dřív než ona mě,“ vzpomíná v dokumentu Petra Janů. V Úžasných životech uslyšíte, jak zásadní byl pro Věru Špinarovou sňatek s Ivo Pavlíkem, jaký měla vztah se synem Adamem a proč nikdy neuvažovala, že by se odstěhovala ze severu Moravy. A prostřednictvím archivních ukázek zavzpomíná na své začátky.

Úžasné životy: Úžasné životy: Ilustrátor a animátor Jiří Trnka podle spisovatelky Terezy Brdečkové

Byl světově uznávaným ilustrátorem a tvůrcem animovaných filmů. Staré pověsti české, Sen noci svatojánské nebo třeba pohádková kniha Zahrada. To je jen pár příkladů z jeho bohaté tvorby. Scenáristou mnoha jeho filmů a dlouholetým přítelem byl Jiří Brdečka a proto na Jiřího Trnku vzpomíná jeho dcera, spisovatelka Tereza Brdečková.

Úžasné životy: Úžasné životy: Vědec Antonín Holý podle režiséra Petra Zelenky

Antonín Holý byl objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV, hepatitidy typu B i oparů. Vyvinul novou třídu látek, které v podobě léků pomáhají stovkám milionů pacientů po celém světě. „Byl jedním z nejslavnějších českých chemiků 20. a 21. století. Měl štěstí, že narazil životě na lidi, kteří šli část pouti s ním a pomohli mu molekuly vyvinout do léčiv,“ soudí Petr Zelenka, který o Holém napsal divadelní hru Elegance molekuly uvedenou Dejvickým divadlem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Gabriela Vránová podle Valérie Zawadské

Do paměti diváků se zapsala mnoha výraznými rolemi na divadle, ve filmu i v televizi. Třeba jako odstrkovaná Anička v Chalupářích nebo nervní učitelka Hajská v seriálu My všichni školou povinní, která pro ni byla tak trochu i prokletím. Působila ale i jako pedagožka na konzervatoři, kde byla její kolegyní Valérie Zawadská. „Ty její nádherné klobouky, šifónové šály nebo šaty v pastelových barvách. Tak si ji budu pamatovat,” říká Zawadská v dokumentu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Petra Hapka podle Báry Štěpánové

Je podepsán pod nespočtem filmových soundtracků i milovanými písněmi Hany Hegerové. Herečka a zpěvačka Bára Štěpánová se s ním potkávala nejen na akcích pro motorkáře, které k jeho životnímu stylu patřily stejně nerozlučitelně jako klavír. „S Petrem Hapkou jsme se s mým mužem začali potkávat poté, co jsme se přestěhovali do vesnice Zákolany. A na Okoř, kde Petr dlouhá léta žil, je to přes pole jen pár set metrů,“ vzpomíná herečka a zpěvačka v dokumentu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Režisérka Věra Chytilová podle herce Miroslava Donutila

Vzdorovitá, umanutá, drzá, ale vždy nanejvýš osobitá. Režisérka Věra Chytilová patřila k nejvýraznějším tvářím takzvané Československé nové vlny a nezaměnitelnou stopu zanechala také v porevoluční české kinematografii. „Každý její film je jasným a zřetelným pohledem Věry Chytilové na svět,“ vzpomíná na autorku Sedmikrásek nebo Hry o jablko herec Miroslav Donutil.

Úžasné životy: Úžasné životy: Hlasatelka Milena Vostřáková podle přítelkyně a kolegyně Marie Tomsové

Dělilo je téměř dvacet let, přesto se z nich staly přítelkyně. Věkový rozdíl svým pohledem na život doslova stíraly vším, co spolu podnikaly. Na legendu hlasatelského řemesla vzpomíná její mladší kolegyně.

Úžasné životy: Úžasné životy: Advokát Otakar Motejl podle kolegy Pavla Rychetského

Pavel Rychetský se seznámil s o dvanáct let starším Otakarem Motejlem po roce 1968 v období normalizace. Oba spojovala profese právníka, ale především společní přátelé z disentu a touha pomáhat lidem nespravedlivě pronásledovaným minulým režimem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Filmový archivář a historik Karel Čáslavský podle Jana Rosáka

Jméno a tvář Karla Čáslavského je pro každého televizního diváka neodmyslitelné od legendárního soutěžního pořadu Videostop. Ten se poprvé vysílal v roce 1985 na Československé televizi a velmi záhy si získal i značnou popularitu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky

Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega, současný přednosta neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici David Netuka.

Úžasné životy: Úžasné životy: Libuše Šafránková podle Jana Hrušínského

Libuše Šafránková patřila k nejoblíbenějším českým herečkám. Navždy zůstane pohádkovou Popelkou, Barunkou z Babičky Boženy Němcové nebo maminkou z Obecné školy. Jan Hrušínský, který na ni v dokumentu vzpomíná, byl jejím častým hereckým partnerem před kamerou a také přítelem v osobním životě.

Úžasné životy: Úžasné životy: Císař Rudolf II. podle historičky Elišky Fučíkové

V roce 1552 se ve Vídni narodil jeden z nejosvícenějších českých panovníků. Za jeho vlády Čechy prožívaly více než třicet let míru a Praha se stala vyhledávaným duchovním a uměleckým centrem Střední Evropy.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Petr Šabach podle scenáristy Petra Jarchovského

Proslulá hláška „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ nebo scéna s (ne)rozbitnými skleničkami – to jsou střípky z filmu Pelíšky, které doslova zlidověly. Scenárista snímku Petr Jarchovský našel inspiraci v knížce Petra Šabacha Hovno hoří. Oba autoři navázali plodnou spolupráci a společně patří k nejvýraznějším představitelům tuzemské humoristické polistopadové tvorby.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka

Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který kvůli svým postojům musel emigrovat. Jan Tříska se narodil v roce 1936, stejně jako Zdeněk Svěrák, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.

Úžasné životy: Úžasné životy: Eva Jurinová podle Romana Šebrleho

Pořad nabízí vzpomínku na novinářku, moderátorku a mediální poradkyni Evu Jurinovou, jež na začátku roku 2021 podlehla v pouhých 67 letech těžké nemoci. Vzpomínku jí věnuje Roman Šebrle, bývalý desetibojař, který se i díky Evě Jurinové stal úspěšným moderátorem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové

František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Nejen že byl studentem slavné Marie Curie-Skłodowské, ale podnikl také několik polárních výprav. Přežil i havárii vzducholodi blízko severního pólu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Herečka Nina Divíšková podle scenáristy Rudolfa Merknera

„Když jsme hledali herečku do role babi Běty do seriálu Vyprávěj a někdo navrhl Ninu Divíškovou, nejdřív jsem se lekl. Měl jsem ji spojenou s rolemi herdek bab“, vzpomíná na první kontakt s touto populární herečkou scenárista Rudolf Merkner.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Karel Jaromír Erben podle divadelníka Lukáše Trpišovského

Lukáš Trpišovský tvoří polovinu tvůrčího dua SKUTR s Martinem Kukučkou. Režiséři inscenovali mnoho představení v České republice i zahraničí. Pro Národní divadlo vytvořili dosud 7 inscenací. Mezi nimi i Kytici.

Úžasné životy: Úžasné životy: Kapelník Gustav Brom podle zpěvačky Heleny Blehárové

Gustav Brom byl jedním z nejlepších a nejschopnějších českých muzikantů 20. století. Jeho orchestr se v éře swingu a jazzu dostal na sedmou příčku celosvětového žebříčku!

Úžasné životy: Úžasné životy: Laďka Kozderková podle Ladislava Županiče

Byla první opravdovou muzikálovou hvězdou v Československu. Dokonce se o ní říká, že kdyby muzikál jako divadelní obor neexistoval, musel by být kvůli ní vynalezen. Osud jí bohužel vyměřil příliš málo času. A navíc v době, která velkým muzikálovým produkcím příliš nepřála.

Úžasné životy: Úžasné životy: Ladislav Lakomý podle Heleny Dvořákové

„Ladislav Lakomý byl člověk, který měl krásnou duši. Poznala jsem ho jako velmi jemného distinguovaného člověka se smyslem pro humor. Ve své době byl jedním z nejlepších českých herců a dabérů,“ vzpomíná herečka Helena Dvořáková na svůj herecký vzor, který byl stejně jako ona spjatý s Brnem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Adolf Born podle režiséra Otakáro Maria Schmidta

Monarchista se zálibou v turbanech. Katolík, který se osobně setkal s papežem. A světový karikaturista roku 1974. To byl Adolf Born. V dokumentu ale uslyšíte i o jeho vztahu k ženám nebo o jeho milovaných městech.

Úžasné životy: Úžasné životy: Sportovec Emil Zátopek podle režiséra Davida Ondříčka

David Ondříček vypráví o Emilu Zátopkovi ve vlastním filmu. V tomto případě ale Ondříček nabízí osobní zpověď, která sahá až do režisérových dětských let.

Úžasné životy: Úžasné životy: Operní pěvkyně Naděžda Kniplová podle sopranistky Lucie Hájkové

„Poznala jsem ji jako přísnou profesorku, naprosto obyčejnou ženskou, která nerada mluvila o svých fantastických světových triumfech i dojatou plačící tetu. Měla opravdu mnoho poloh, jak na jevišti, tak v životě, ale ne každému je předváděla. Na sklonku života se mi stala vlastně druhou mámou,” vzpomíná Lucie Hájková.

Úžasné životy: Úžasné životy: Filolog Bedřich Hrozný podle jeho následovníka Petra Charváta

Bedřich Hrozný se narodil v roce 1879 v Lysé nad Labem do rodiny evangelického pastora. Dětství, kdy slýchával biblické příběhy z oblasti blízkého východu, ho částečně předurčilo ke studiu civilizací této oblasti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Cestovatel Jiří Hanzelka podle moderátora Petra Horkého

„Jiří Hanzelka mě kromě lásky k cestování inspiroval k tomu, jak by člověk mohl přemýšlet o tom, co na světě uvidí,“ vzpomíná polárník a režisér Petr Horký.

Úžasné životy: Úžasné životy: Hudební skladatel Zdeněk Liška podle muzikanta Petra Maláska

„Fascinující je nejen jeho neuvěřitelná škála výrazových a stylistických prostředků, ale také obrovské množství hudby, které byl schopen vyprodukovat,“ žasne Petr Malásek.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel a písničkář Jan Vodňanský podle herečky Světlany Nálepkové

Pro herečku a zpěvačku Světlanu Nálepkovou byl spisovatel, skladatel a písničkář Jan Vodňanský původně jen jménem na magnetofonové kazetě, když poslouchala písně, které tvořil s Petrem Skoumalem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Arnošt Lustig podle Petry Procházkové

„Pro mě byl jeden z nejvtipnějších lidí, které jsem potkala, dělal si legraci i ze zakázaných témat. Byl mistr slova,“ vypráví zahraniční zpravodajka Petra Procházková.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Schelinger podle Františka Ringo Čecha

Na jeho jedinečný hlas a bouřlivý život zavzpomínal jeho kamarád a spolupracovník František Ringo Čech. Odkryl všechny tváře legendárního a velmi talentovaného muzikanta.

Úžasné životy: Úžasné životy: Režisér, herec a scénograf Petr Lébl podle spisovatelky Radky Denemarkové

Byl to enfant terrible českého divadla 90. let. Rozporuplný člověk, kontroverzní umělec, bezmezně obdivován nebo naprosto zatracován. Na Léblův život i dílo vzpomíná spisovatelka Radka Denemarková, autorka monografie Smrt, nebudeš se báti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Legendární zpěvačka Hana Hegerová podle textaře Michala Horáčka

V úctyhodných 89 letech odešla letos v březnu Hana Hegerová, dáma s velkým D a zpěvačka s velkým Z. Velmi blízko měla k textaři Michalu Horáčkovi, který s ní začal spolupracovat v 80. letech.

Úžasné životy: Úžasné životy: Režisér Miloš Forman podle operního pěvce Štefana Margity

Fenomenální, jedinečný, pracovitý. Nejčastější slova, která jsou slyšet na adresu režiséra Miloše Formana. Ne jinak o něm mluví i operní pěvec Štefan Margita.

Úžasné životy: Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara

Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století. A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jaroslava Adamová podle Jan Čenského

Snad každý má herečku spojenou s výraznou rolí. Ať už v divadle, televizi, rozhlasové hře nebo některém z mála filmů, ve kterých se přes nesporné mistrovstí objevila.

Úžasné životy: Úžasné životy: Karel Gott podle Lucie Bílé

Pěveckou legendu a národní poklad Karla Gotta zpěvačka brala především jako váženého kolegu, se kterým měla tu čest spolupracovat, vystupovat a zpívat společné duety.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Sovák podle Karla Vágnera

Od smrti legendárního herce uplynulo začátkem září 20 let. Při té příležitosti na něj zavzpomíná muzikant a producent Karel Vágner, kterého se Sovákem pojilo přátelství.

Úžasné životy: Úžasné životy: herec Miroslav Moravec podle Olgy Walló

Psycholožka, překladatelka a spisovatelka Olga Walló je známa spíš jako režisérka dabingu. Pro své vzpomínání si vybrala spolupracovníka a kamaráda Miroslava Moravce.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Bulis podle Arnošta Goldflama

Společenský tvor, elegán, milovník dortíků a šampaňského, kamarád. Ale taky proklatec, komplikátor a hlavně vyjímečný skladatel. Na Jiřího Bulise vzpomíná Arnošt Goldflam.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Stránský podle Jana Pirka

„Připadal jsem si vedle něj takovej obyčejnej. Nikdy jsem nepotkal tak morálně silného člověka,“ vzpomíná na Jiřího Stránského Jan Pirk.

Úžasné životy: Úžasné životy: herečka Jana Dítětová podle Ilony Svobodové

Na hvězdu filmů Prstýnek nebo Karel a já zavzpomíná herečka, která se se starší kolegyní poprvé setkala během svých studií. Obě si hned padly do oka. Přestože se tradovalo, že Dítětová byla jinak velmi tvrdá a rázná žena.

Úžasné životy: Úžasné životy: Luděk Munzar podle Františka Novotného

Nad kávou a zákuskem vzpomínal básník František Novotný na rozhlasového partnera Luďka Munzara. V malé modřanské cukrárně připomíná podobizna obou umělců jejich schůzky.

Úžasné životy: Úžasné životy: Helena Růžičková podle Zdeňka Trošky

Stačilo jim jedno osobní setkání, aby se ztvrdilo přátelství na celý život. Na legendární Helenu Růžičkovou vzpomíná v dokumentu režisér Zdeněk Troška.

Úžasné životy: Úžasné životy: Božena Němcová podle Hany Kofránkové

Co považujete za nejtragičtější v jejím osudu? „Bezcílné bolestné klopýtání za láskou. Ohnivák donucený hnízdit na úhorech. Kněžna sbírající kůrky,“ napsal František Halas.

Úžasné životy: Úžasné životy: dobrodruh František Alexander Elstner podle cestovatele Dana Přibáně

Díky myšlence cestovat Trabantem objevil zapomenutého předchůdce motocestování. Jemu věnoval první „trabantí“ film, heslo na Wikipedii i vzpomínku pro Úžasné životy.

Úžasné životy: Úžasné životy: Bořivoj Navrátil podle bývalé žačky Ljuby Krbové

Ona stála na startu kariéry, on na startu pedagogické činnosti. Přesto si k sobě dokázali najít cestu, která je přátelsky spojila na celý život. Žačka a její profesor.

Úžasné životy: Úžasné životy: Radovan Lukavský podle skladatele Jaroslava Krčka

Svedla je dohromady Nevěstka Raab. Tato Krčkova elektronická kompozice z roku 1971 vedle zpěváků potřebovala také jeden nosný hlas pro interpretaci scénických promluv.

Úžasné životy: Úžasné životy: Boris Hybner podle mima Radima Vizváryho

Mim a klaun, to není povolání ani role, ale stav mysli. Takové bylo celoživotní motto mima, klauna, mluvícího herce a bluesmana Borise Hybnera.

Úžasné životy: Úžasné životy: herečka Helena Štáchová podle kamarádky Hany Křížkové

„Obě dvě jsme něco prožily. Helenka měla autonehodu, umřelo jí děťátko, ale přesto měla neskutečný elán,“ vzpomíná v dokumentu Křížková na Štáchovou.

Úžasné životy: Úžasné životy: operní sólistka Antonie Denygrová podle Dagmar Peckové

Jedinečná hvězda českého operního nebe. Dáma, která si nebrala servítky a nehrbila se před rudou knížkou a jejími nositeli ve vzpomínkách své žačky Dagmar Peckové.

Úžasné životy: Úžasné životy: hudebník a propagátor lidových písní Pavel Jurkovič podle Taťjany Medvecké

Na uznávaného učitele vzpomíná herečka, která se s ním seznámila díky představení Ententýky. Dojde nejen na úsměvné zážitky, ale i na jedinečnost jeho osobnosti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Táňa Fischerová podle Petra Vacka

Herečku, spisovatelku, moderátorku, političku a občanskou aktivistku zná herec Petr Vacek z její prezidentské kampaně a moderování především charitativních akcí.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Adamíra podle Kristýny Frejové

„Měli jsme dojem, že bychom v jeho přítomnosti měli stát,“ vzpomíná na charisma svého pedagoga Kristýna Frejová a vypráví o posvátné hrůze, která provázela hodiny herectví.

Úžasné životy: Úžasné životy: Filip Topol podle Václava Koubka

„Mladej kluk, co dal do piana všechno,“ vzpomíná na první setkání s Topolem písničkář Koubek. Kromě zapálené interpretace vlastní tvorby oba pojila i vášeň pro pití.

Úžasné životy: Úžasné životy: Vlastimil Brodský podle Petry Černocké

Zpěvačka byla sestřenicí herecké legendy. Byť je od sebe dělil výrazný věkový rozdíl. „Seznamovali jsme se až v průběhu života,“ svěřuje se Černocká v dokumentu.