Úžasné životy

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Úžasné životy: Úžasné životy: Filmový archivář a historik Karel Čáslavský podle Jana Rosáka

Jméno a tvář Karla Čáslavského je pro každého televizního diváka neodmyslitelné od legendárního soutěžního pořadu Videostop. Ten se poprvé vysílal v roce 1985 na Československé televizi a velmi záhy si získal i značnou popularitu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky

Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega, současný přednosta neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici David Netuka.

Úžasné životy: Úžasné životy: Libuše Šafránková podle Jana Hrušínského

Libuše Šafránková patřila k nejoblíbenějším českým herečkám. Navždy zůstane pohádkovou Popelkou, Barunkou z Babičky Boženy Němcové nebo maminkou z Obecné školy. Jan Hrušínský, který na ni v dokumentu vzpomíná, byl jejím častým hereckým partnerem před kamerou a také přítelem v osobním životě.

Úžasné životy: Úžasné životy: Císař Rudolf II. podle historičky Elišky Fučíkové

V roce 1552 se ve Vídni narodil jeden z nejosvícenějších českých panovníků. Za jeho vlády Čechy prožívaly více než třicet let míru a Praha se stala vyhledávaným duchovním a uměleckým centrem Střední Evropy.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Petr Šabach podle scenáristy Petra Jarchovského

Proslulá hláška „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ nebo scéna s (ne)rozbitnými skleničkami – to jsou střípky z filmu Pelíšky, které doslova zlidověly. Scenárista snímku Petr Jarchovský našel inspiraci v knížce Petra Šabacha Hovno hoří. Oba autoři navázali plodnou spolupráci a společně patří k nejvýraznějším představitelům tuzemské humoristické polistopadové tvorby.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka

Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který kvůli svým postojům musel emigrovat. Jan Tříska se narodil v roce 1936, stejně jako Zdeněk Svěrák, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.

Úžasné životy: Úžasné životy: Eva Jurinová podle Romana Šebrleho

Pořad nabízí vzpomínku na novinářku, moderátorku a mediální poradkyni Evu Jurinovou, jež na začátku roku 2021 podlehla v pouhých 67 letech těžké nemoci. Vzpomínku jí věnuje Roman Šebrle, bývalý desetibojař, který se i díky Evě Jurinové stal úspěšným moderátorem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové

František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Nejen že byl studentem slavné Marie Curie-Skłodowské, ale podnikl také několik polárních výprav. Přežil i havárii vzducholodi blízko severního pólu.

Úžasné životy: Úžasné životy: Herečka Nina Divíšková podle scenáristy Rudolfa Merknera

„Když jsme hledali herečku do role babi Běty do seriálu Vyprávěj a někdo navrhl Ninu Divíškovou, nejdřív jsem se lekl. Měl jsem ji spojenou s rolemi herdek bab“, vzpomíná na první kontakt s touto populární herečkou scenárista Rudolf Merkner.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Karel Jaromír Erben podle divadelníka Lukáše Trpišovského

Lukáš Trpišovský tvoří polovinu tvůrčího dua SKUTR s Martinem Kukučkou. Režiséři inscenovali mnoho představení v České republice i zahraničí. Pro Národní divadlo vytvořili dosud 7 inscenací. Mezi nimi i Kytici.

Úžasné životy: Úžasné životy: Kapelník Gustav Brom podle zpěvačky Heleny Blehárové

Gustav Brom byl jedním z nejlepších a nejschopnějších českých muzikantů 20. století. Jeho orchestr se v éře swingu a jazzu dostal na sedmou příčku celosvětového žebříčku!

Úžasné životy: Úžasné životy: Laďka Kozderková podle Ladislava Županiče

Byla první opravdovou muzikálovou hvězdou v Československu. Dokonce se o ní říká, že kdyby muzikál jako divadelní obor neexistoval, musel by být kvůli ní vynalezen. Osud jí bohužel vyměřil příliš málo času. A navíc v době, která velkým muzikálovým produkcím příliš nepřála.

Úžasné životy: Úžasné životy: Ladislav Lakomý podle Heleny Dvořákové

„Ladislav Lakomý byl člověk, který měl krásnou duši. Poznala jsem ho jako velmi jemného distinguovaného člověka se smyslem pro humor. Ve své době byl jedním z nejlepších českých herců a dabérů,“ vzpomíná herečka Helena Dvořáková na svůj herecký vzor, který byl stejně jako ona spjatý s Brnem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Adolf Born podle režiséra Otakáro Maria Schmidta

Monarchista se zálibou v turbanech. Katolík, který se osobně setkal s papežem. A světový karikaturista roku 1974. To byl Adolf Born. V dokumentu ale uslyšíte i o jeho vztahu k ženám nebo o jeho milovaných městech.

Úžasné životy: Úžasné životy: Sportovec Emil Zátopek podle režiséra Davida Ondříčka

David Ondříček vypráví o Emilu Zátopkovi ve vlastním filmu. V tomto případě ale Ondříček nabízí osobní zpověď, která sahá až do režisérových dětských let.

Úžasné životy: Úžasné životy: Operní pěvkyně Naděžda Kniplová podle sopranistky Lucie Hájkové

„Poznala jsem ji jako přísnou profesorku, naprosto obyčejnou ženskou, která nerada mluvila o svých fantastických světových triumfech i dojatou plačící tetu. Měla opravdu mnoho poloh, jak na jevišti, tak v životě, ale ne každému je předváděla. Na sklonku života se mi stala vlastně druhou mámou,” vzpomíná Lucie Hájková.

Úžasné životy: Úžasné životy: Filolog Bedřich Hrozný podle jeho následovníka Petra Charváta

Bedřich Hrozný se narodil v roce 1879 v Lysé nad Labem do rodiny evangelického pastora. Dětství, kdy slýchával biblické příběhy z oblasti blízkého východu, ho částečně předurčilo ke studiu civilizací této oblasti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Cestovatel Jiří Hanzelka podle moderátora Petra Horkého

„Jiří Hanzelka mě kromě lásky k cestování inspiroval k tomu, jak by člověk mohl přemýšlet o tom, co na světě uvidí,“ vzpomíná polárník a režisér Petr Horký.

Úžasné životy: Úžasné životy: Hudební skladatel Zdeněk Liška podle muzikanta Petra Maláska

„Fascinující je nejen jeho neuvěřitelná škála výrazových a stylistických prostředků, ale také obrovské množství hudby, které byl schopen vyprodukovat,“ žasne Petr Malásek.

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel a písničkář Jan Vodňanský podle herečky Světlany Nálepkové

Pro herečku a zpěvačku Světlanu Nálepkovou byl spisovatel, skladatel a písničkář Jan Vodňanský původně jen jménem na magnetofonové kazetě, když poslouchala písně, které tvořil s Petrem Skoumalem.

Úžasné životy: Úžasné životy: Arnošt Lustig podle Petry Procházkové

„Pro mě byl jeden z nejvtipnějších lidí, které jsem potkala, dělal si legraci i ze zakázaných témat. Byl mistr slova,“ vypráví zahraniční zpravodajka Petra Procházková.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Schelinger podle Františka Ringo Čecha

Na jeho jedinečný hlas a bouřlivý život zavzpomínal jeho kamarád a spolupracovník František Ringo Čech. Odkryl všechny tváře legendárního a velmi talentovaného muzikanta.

Úžasné životy: Úžasné životy: Režisér, herec a scénograf Petr Lébl podle spisovatelky Radky Denemarkové

Byl to enfant terrible českého divadla 90. let. Rozporuplný člověk, kontroverzní umělec, bezmezně obdivován nebo naprosto zatracován. Na Léblův život i dílo vzpomíná spisovatelka Radka Denemarková, autorka monografie Smrt, nebudeš se báti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Legendární zpěvačka Hana Hegerová podle textaře Michala Horáčka

V úctyhodných 89 letech odešla letos v březnu Hana Hegerová, dáma s velkým D a zpěvačka s velkým Z. Velmi blízko měla k textaři Michalu Horáčkovi, který s ní začal spolupracovat v 80. letech.

Úžasné životy: Úžasné životy: Režisér Miloš Forman podle operního pěvce Štefana Margity

Fenomenální, jedinečný, pracovitý. Nejčastější slova, která jsou slyšet na adresu režiséra Miloše Formana. Ne jinak o něm mluví i operní pěvec Štefan Margita.

Úžasné životy: Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara

Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století. A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jaroslava Adamová podle Jan Čenského

Snad každý má herečku spojenou s výraznou rolí. Ať už v divadle, televizi, rozhlasové hře nebo některém z mála filmů, ve kterých se přes nesporné mistrovstí objevila.

Úžasné životy: Úžasné životy: Karel Gott podle Lucie Bílé

Pěveckou legendu a národní poklad Karla Gotta zpěvačka brala především jako váženého kolegu, se kterým měla tu čest spolupracovat, vystupovat a zpívat společné duety.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Sovák podle Karla Vágnera

Od smrti legendárního herce uplynulo začátkem září 20 let. Při té příležitosti na něj zavzpomíná muzikant a producent Karel Vágner, kterého se Sovákem pojilo přátelství.

Úžasné životy: Úžasné životy: herec Miroslav Moravec podle Olgy Walló

Psycholožka, překladatelka a spisovatelka Olga Walló je známa spíš jako režisérka dabingu. Pro své vzpomínání si vybrala spolupracovníka a kamaráda Miroslava Moravce.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Bulis podle Arnošta Goldflama

Společenský tvor, elegán, milovník dortíků a šampaňského, kamarád. Ale taky proklatec, komplikátor a hlavně vyjímečný skladatel. Na Jiřího Bulise vzpomíná Arnošt Goldflam.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Stránský podle Jana Pirka

„Připadal jsem si vedle něj takovej obyčejnej. Nikdy jsem nepotkal tak morálně silného člověka,“ vzpomíná na Jiřího Stránského Jan Pirk.

Úžasné životy: Úžasné životy: herečka Jana Dítětová podle Ilony Svobodové

Na hvězdu filmů Prstýnek nebo Karel a já zavzpomíná herečka, která se se starší kolegyní poprvé setkala během svých studií. Obě si hned padly do oka. Přestože se tradovalo, že Dítětová byla jinak velmi tvrdá a rázná žena.

Úžasné životy: Úžasné životy: Luděk Munzar podle Františka Novotného

Nad kávou a zákuskem vzpomínal básník František Novotný na rozhlasového partnera Luďka Munzara. V malé modřanské cukrárně připomíná podobizna obou umělců jejich schůzky.

Úžasné životy: Úžasné životy: Helena Růžičková podle Zdeňka Trošky

Stačilo jim jedno osobní setkání, aby se ztvrdilo přátelství na celý život. Na legendární Helenu Růžičkovou vzpomíná v dokumentu režisér Zdeněk Troška.

Úžasné životy: Úžasné životy: Božena Němcová podle Hany Kofránkové

Co považujete za nejtragičtější v jejím osudu? „Bezcílné bolestné klopýtání za láskou. Ohnivák donucený hnízdit na úhorech. Kněžna sbírající kůrky,“ napsal František Halas.

Úžasné životy: Úžasné životy: dobrodruh František Alexander Elstner podle cestovatele Dana Přibáně

Díky myšlence cestovat Trabantem objevil zapomenutého předchůdce motocestování. Jemu věnoval první „trabantí“ film, heslo na Wikipedii i vzpomínku pro Úžasné životy.

Úžasné životy: Úžasné životy: Bořivoj Navrátil podle bývalé žačky Ljuby Krbové

Ona stála na startu kariéry, on na startu pedagogické činnosti. Přesto si k sobě dokázali najít cestu, která je přátelsky spojila na celý život. Žačka a její profesor.

Úžasné životy: Úžasné životy: Radovan Lukavský podle skladatele Jaroslava Krčka

Svedla je dohromady Nevěstka Raab. Tato Krčkova elektronická kompozice z roku 1971 vedle zpěváků potřebovala také jeden nosný hlas pro interpretaci scénických promluv.

Úžasné životy: Úžasné životy: Boris Hybner podle mima Radima Vizváryho

Mim a klaun, to není povolání ani role, ale stav mysli. Takové bylo celoživotní motto mima, klauna, mluvícího herce a bluesmana Borise Hybnera.

Úžasné životy: Úžasné životy: herečka Helena Štáchová podle kamarádky Hany Křížkové

„Obě dvě jsme něco prožily. Helenka měla autonehodu, umřelo jí děťátko, ale přesto měla neskutečný elán,“ vzpomíná v dokumentu Křížková na Štáchovou.

Úžasné životy: Úžasné životy: operní sólistka Antonie Denygrová podle Dagmar Peckové

Jedinečná hvězda českého operního nebe. Dáma, která si nebrala servítky a nehrbila se před rudou knížkou a jejími nositeli ve vzpomínkách své žačky Dagmar Peckové.

Úžasné životy: Úžasné životy: hudebník a propagátor lidových písní Pavel Jurkovič podle Taťjany Medvecké

Na uznávaného učitele vzpomíná herečka, která se s ním seznámila díky představení Ententýky. Dojde nejen na úsměvné zážitky, ale i na jedinečnost jeho osobnosti.

Úžasné životy: Úžasné životy: Táňa Fischerová podle Petra Vacka

Herečku, spisovatelku, moderátorku, političku a občanskou aktivistku zná herec Petr Vacek z její prezidentské kampaně a moderování především charitativních akcí.

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Adamíra podle Kristýny Frejové

„Měli jsme dojem, že bychom v jeho přítomnosti měli stát,“ vzpomíná na charisma svého pedagoga Kristýna Frejová a vypráví o posvátné hrůze, která provázela hodiny herectví.

Úžasné životy: Úžasné životy: Filip Topol podle Václava Koubka

„Mladej kluk, co dal do piana všechno,“ vzpomíná na první setkání s Topolem písničkář Koubek. Kromě zapálené interpretace vlastní tvorby oba pojila i vášeň pro pití.

Úžasné životy: Úžasné životy: Vlastimil Brodský podle Petry Černocké

Zpěvačka byla sestřenicí herecké legendy. Byť je od sebe dělil výrazný věkový rozdíl. „Seznamovali jsme se až v průběhu života,“ svěřuje se Černocká v dokumentu.