V pohybu

Fyzioterapeutka zpovídá své kolegy z fascinujícího světa pohybu.Upozornění: Žádné informace z podcastu “V pohybu” nesmí být považovány za odborné lékařské nebo jiné zdravotní poradenství.

UvádíAnežka Gombošová

Všechny epizody

V pohybu: Tipy na léto v pohybu II (a ještě jedna minivýzva)

Druhý díl, kdy jsem si sedla sama k mikrofonu a podělila se o pár tipů a postřehů. Čekejte jednoduché praktické tipy, odborná debata zase příště. 
 
Tipy:
Aplikace pro maminky: kogito.cz
Letní psychohygienické bingo: bit.ly/ND_letni-bingo-2
Aplikace pro …

V pohybu: Ep.29 Kočárky, lehátka, chodítka a jak se v tom vyznat | Michaela Kačírková

V této epizodě si s dětskou fyzioterapeutkou Michaelou Kačírkovou povídáme o jednom z nejčastějších témat v ordinaci dětského fyzioterapeuta – o všemožných pomůckách pro malé děti. 
O kočárcích, postýlkách a dalších pomůckách vhodných i méně vhodných si …

V pohybu: Tipy na léto v pohybu (a jedna pohybová minivýzva)

Ve speciální letní epizodě jsem se posadila za mikrofon sama a podělila jsem se s vámi o pár svých tipů na léto v pohybu a v pohodě. A pokud chcete, zkuste si dát během léta #2000navíc. Detaily v podcastu. 
A uvidíme, třeba se tento formát dožije dalšího…

V pohybu: Ep.28 O ochraně před sluncem s Karolínou Baumgartnerovou

Opalovací krém si k moři zabalí každý z nás, ale co při sportu? Patří SPF ochrana k vaší rutině před tím, než vyběhnete, vyjedete na kole nebo vyrazíte na kurty?
Jaký faktor zvolit? Musím se přemazávat? Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy filtrů? Čím m…

V pohybu: Ep.27 O pánevním dnu s Michaelou Havlíčkovou

Vše co jste chtěli vědět o pánevním dnu, ale báli jste se zeptat. Dozvíte proč je dobré si na toaletu pořídit stoličku, jak je to s posilováním pánevního dna, jaké triky si bezpečně můžete vyzkoušet doma a jestli do ordinace dochází i muži. 
O tomto téma…

V pohybu: Ep.27 Lezení je životní styl | Simona Kurková

Tato epizoda je o lezení skrz na skrz, o tréninku důvěry, překonávání strachu a  lezeckých snech  si  povídám s fyzioterapeutkou Mgr. Simonou Kurkovou, která se věnuje lezcům ve své praxi a lezení ve svém volném čase.  
Se Simonou jsem probrala její zkuš…

V pohybu: Ep.25 Jóga pomáhá dětem poznat se | Hanka Luhanová

V dnešní epizodě se přeneseme do studia jógy, kde cvičí děti. Co jóga přináší dětem? Co přináší dětem hypermobilním a co dětem s horší koordinací? Jaký benefit plyne z mixu dětí různých dovedností a nadání v jedné skupině? 
A kudy vede cesta z práce v ko…

V pohybu: Ep. 24 Učme se vnímat vlastní tělo, bude nám v něm lépe | Petra Dvořáková

Vnímání vlastního těla, hmatové a rovnovážné funkce jsou zásadní pro náš vývoj, motoriku i způsob našeho chování od prenatálního období do dospělosti. Proč a jak se věnovat tomu, jak naše děti vnímají svět kolem sebe, se dozvíte v epizodě s ergoterapeutk…

V pohybu: Ep. 23 Nad protahováním i rolováním přemýšlejme | Zdeněk Čech

Protahujete se? A víte proč?  Jste smutní, že nedáte dlaně na zem? Nebuďte a poslechněte si tuto epizodu V pohybu. 
Dozvíte se na co má protahování vliv a jak bychom se měli protahovat před a po pohybové aktivitě a kdo by se naopak protahovat moc neměl. …

V pohybu: Ep.22 Core je pro mě celý člověk | Olda Chramosta

S pohybovým a kondičním specialistou, trenérem Oldou Chramostou jsem si povídali o tom jak poznat kvalitního trenéra. Co je to funkční trénink, proč nepotřebujeme žádné cvičební pomůcky a taky o tom jak vnímá cvičení online a proč s kolegou Ondřejem Růžk…

V pohybu: Ep. 21 Velký příběh Malé Jógy | Aneta Sládková Králová | Hanka Luhanová

Malá Jóga z.s. poskytuje dětem s onkologickým onemocněním možnost cvičení jógy v pohodlí a bezpečí domova. Za projektem stojí dvě inspirující ženy, lékařka Aneta Sládková Králová a lektorka jógy Hanka Luhanová. 
Povídaly jsme si o tom co je přivedlo k lá…

V pohybu: Ep. 20 Skolióza není jen zakřivení páteře | Marcela Šafářová

Jedna z nejznámějších diagnóz, která se dostává do ordinací fyzioterapeutů, ortopedů a rehabilitačních lékařů. Je skolióza skutečně “jen” zakřivění páteře? Víme proč vzniká? Proč a kdy je v léčbě nutné použít korzet a jak by to správně mělo vypadat? To v…

V pohybu: Ep.19 Jak na běžecké lyžování | Tomáš Gnad

Rádi byste na běžky, ale neradi mažete, nevíte jak si správně vybrat lyže a bojíte se sjezdů? Pak je tato epizoda právě pro vás. Dozvíte se jak vybrat lyže i boty, jak se od sebe jednotlivé lyže liší a co jsou ta zásadní kritéria pro váš výběr. 
Mimo to …

V pohybu: Ep. 18 Limity lidského výkonu | Jiří Dostal

V této epizodě se ocitneme ve světě sportovní fyziologie. Co je prací lékaře, který se stará o vrcholové závodníky? A co je limitou lidského výkonu? Je to naše hlava, svaly, srdce nebo dech? Jak funguje metabolismus vrcholových cyklistů a kolik toho musí…

V pohybu: Ep.17 Jak vybrat botu pro malé i velké | Veronika Kristková

V této epizodě jsme s Veronikou Kristkovou rozebraly odívání a obouvání nohou od novorozence po dospělého. Poradíme jak na výběr boty s konkrétními praktickéými tipy.  Zamýšlíme se nad tím zda naše nohy zachrání barefoot a zda naučí naši nohu správně cho…

V pohybu: Ep.16 Pohyb je mým životem, část druhá | Petra Oswaldová

Druhá část dvojepizodního rozhovoru s MgA. Petrou Oswaldovou, Ph.D, s inspirativní ženou, které se pohyb stal doslova povoláním. Od lásky k volejbalu, přes studium na HAMU a DAMU, kde se zabývala zejména pohybovým divadlem a autorskou tvorbou k praktikov…

V pohybu: Ep.15 Pohyb je mým životem (aneb od divadla k praktikování Feldenkraisovy metody)| Petra Oswaldová

První část dvojepizodního rozhovoru s MgA. Petrou Oswaldovou, Ph.D, s inspirativní ženou, které se pohyb stal doslova povoláním. Od lásky k volejbalu, přes studium na HAMU a DAMU, kde se zabývala zejména pohybovým divadlem a autorskou tvorbou k praktikov…

V pohybu: Ep.14 Místo brzké specializace mysleme na prožitek dětí | Jan Pokorný

V dnešní epizodě si povídáme o sportování dětí, brzké specializaci, potřebné vnitřní motivaci a o problematice přetrénování. Došlo i na sportovních prohlídky a ambiciozní rodiče a taky na to jestli nebo kdy a proč pouštět děti do posilovny.
Mimo to uslyš…

V pohybu: Ep.13 S teplem musíte při běhu hospodařit | Ondřej Růžek

Tento díl je pro všechny, kteří se chtějí hýbat venku i v chladném počasí. Jak se obléct a jak uvažovat o vrstvách oblečení? Jak a kde se před během zahřát a co po běhu?
A jak se obléct při prvních mrazech? A v jakých teplotách se běhají ty nejlepší časy…

V pohybu: Ep.12 Boty vám techniku běhu nezachrání | Ondřej Růžek

Dnešní epizoda je opět o běhání. Jak se připravit na dlouhé trasy a jak zregenerovat po jejich zdolání? Jak ovlivňuje náš pohyb povrch, po kterém běžíme.  A co boty? Jak si je vybrat? A jak je to s běháním v barefootech? 
O tom všem s Ondřejem Růžkem, po…

V pohybu: Ep.11 Ergonomické prostředí pomůže, ale nezachrání | Tomáš Mixa

Nová epizoda a pokračování povídání s fyzioterapeutem a ergonomem Tomášem Mixou. 
Jak dlouho je vhodné u práce stát a proč stání u počítače není samospásné? Je sezení na labilní židli nebo gymnastickém balónu pomoc nebo nevýhoda? Proč bychom si měli nast…

V pohybu: Ep.10 Správně si sednout k práci | Tomáš Mixa

Jak šetřit svoje zdraví během studia a práce z domova? Jak si vybrat židli z nepřeberné nabídky? Jaké úpravy prostředí můžete jednoduše udělat? A proč se notebook nehodí pro dlouhodobou práci?
Tohle a mnoho dalších tipů jsme probrali s Mgr. Tomášem Mixou…

V pohybu: Ep.9 Jizvy a jejich příběhy | Šárka Hanušová

V deváté epizodě V pohybu jsou hlavním tématem jizvy. Kde všude je třeba je hledat, jak se to vlastně dělá a co všechno v nich ruce fyzioterapeuta musí umět rozlišit.  Povídáme si také o tom, proč se masáž často plete s jinými technikami a jak to s tou m…

V pohybu: Ep.8 Nést dítě pod srdcem | Marika Bajerová

Změnami během těhotenství prochází i pohybový systém ženy. Dozvíte co zahrnuje gynekologická rehabilitace a s jakými obtížemi hledají budoucí maminky pomoc u zkušené fyzioterapeutky. Jak přistupuje fyzioterapeutka k nepostupujícímu porodu  a nevynechaly …

V pohybu: Ep. 7 S tužkou v ruce ve školce i ve škole | Petra Dvořáková

Psaní je složitý motorický proces, souvisí s kontrolou očí a uvědomováním si vlastního těla. Jak psaní a kreslení ovlivní poloha těla, sed a psací potřeby? A jak trénovat dílčí dovednosti, které dohromady skládají grafomotoriku? 
Detailní a zkušený pohle…

V pohybu: Ep. 6 Dětské nožky v pohybu | Veronika Kristková

Nohy jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dětského fyzioterapeuta. V dnešním dílu se dozvíte co dětským nohám škodí a co jim naopak pomáhá. Proč plochá noha nemusí být vždy nutně plochá a jak se to má správně vyšetřit. A vlastně, proč vůbec máme n…

V pohybu: Ep.5 Aby se hudebníkům dobře hrálo | Gabriela Trněná

Starají se hudebníci o druhou polovinu svých hudebních nástrojů? Je pohybový talent součástí talentu hudebního? Proč by cvičení a práce s vlastním tělem měla být součástí hudebníkova života už od školy? 
V této epizodě s Gabrielou Trněnou fyzioterapeutko…

V pohybu: Ep.4 S vodou se neperte | Klára Kučerová

Je plavání skutečně tak zdravý sport? Kterým plaveckým stylem rozhodně nezačínat výuku plavání? Jak dýchat, abychom se netopili? A jaké největší chyby vidí bývalá závodní plavkyně a fyzioterapeutka Klára Kučerová, když si jde zaplavat?
Příjemný poslech v…

V pohybu: Ep.3 Být průvodcem pohybového vývoje | Markéta Škudrnová

Co je to handling a s čím vším rodičům poradí v ordinaci fyzioterapeuta? Proč někdy posíláme rodiče koupit si levný koberec a kam postavit postýlku v bytě? V tomto díle jsme se dotkly několika témat z pohybového světa těch nejmenších.
Hostem této epizody…

V pohybu: Ep.2 Čisté nosy všem | Anna Chmelařová

Kde všude potkáte respirační fyzioterapii? Jaká je správná technika smrkání a jaké jsou další možnosti, jak si udržet dýchací cesty čisté? A hlavně jak je to u malých dětí? 
Jako další přijala pozvání Anna Chmelařová, respirační fyzioterapeutka.
Příjemný…

V pohybu: Ep.1 Nekrmte hodinky, krmte duši | Ondřej Růžek

Jak najít motivaci k běhu? Je boom běhu reálná věc nebo marketingová záležitost? A proč nemáme běhat s mobilem v ruce? 
Prvním hostem podcastu je Ondřej Růžek. Pohybový terapeut a lektor běžecké techniky působící na Oddělení tělovýchovného lékařství FN M…