Vařte s námi

Rubrika, ve které se sice vaří, ale recept není tím nejdůležitějším.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vařte s námi: Šváb chuťově není špatný, ale lidé u něj mají největší blok, říká Milan Václavík ze spolku Hmyz na talíři

Už zhruba rok je u nás hmyz schválen jako potravina. Ale prozatím nečekejte, že na menu v restauracích uvidíte třeba fritovaného švába. Daleko spíš se vám do jídla vloudí nepozorovaně jako hmyzí moučka, bohatý zdroj proteinů.

Vařte s námi: Jak se vaří v Mexiku

Žáci ZŠ Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě ochutnávali typická mexická jídla. Kuchařky jim je uvařily v rámci Dne mexické kuchyně. Do školy totiž přijela mexická velvyslankyně.

Vařte s námi: Slané větrníky

Když má někdo fantazii, zvládnuté řemeslo a chuť do experimentování, nic není problém. Ani proměnit jeden z nejoblíbenějších zákusků ze sladkosti na slanou delikatesu.

Vařte s námi: Kuchyně našich babiček

Je to právě sto let, kdy se na štědrovečerním stole začala vedle kapra namodro nebo načerno objevovat i smažená ryba. V měšťanských domácnostech si také potrpěli na šneky.

Vařte s námi: S Marií Tomanovou o medu

Marii Tomanovou si mnozí včelaři pamatují jako prodavačku včelařského obchůdku v Ostravě-Hulvákách. Mnoho let tam pracovala po boku včelaře a bývalého mistra republiky v boxu Slávka Tomana.

Vařte s námi: Bylinné recepty pro chladné dny

Možná vám doma roste oblíbená květina zvaný rýmovník. Ta nejen že krásně voní, ale můžete si z ní vyrobit i chutný sirup, který zažene lecjaký neduh.

Vařte s námi: Buchta z kobzoloveho těsta

V buchtách z kynutého bramborového těsta nesmí chybět špetka soli a hodně citrónové kůry. Ideální je pak buchty plnit povidly.

Vařte s námi: Chovatelský guláš

Šestnáct kilogramů masa na gulášek pro návštěvníky velké výstavy okrasného ptactva a exotů, která se každý rok začátkem podzimu  koná v Bohumíně-Skřečoni.

Vařte s námi: Co se vařilo za první republiky

Šneci, parmazán, šampaňské. Nic nebylo problém sehnat a ochutnat, pokud jste ovšem patřili k majetné vrstvě obyvatel. Ti chudší jedli podstatně skromněji. Natáčela Romana Kubicová.

Vařte s námi: Poctivý vývar se zavářkou

V tomto počasí nás zahřeje poctivý vývar se zavářkou v podobě svítku nebo kapání. Paní Inka Bartošová z Ostravy nám prozradí pár vychytávek. Natáčela s ní Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Kobzolbraní ve Vřesině

Na 3. ročníku akce padl před pár dny metrák brambor. Místní seniorky z nich vykouzlily chlupaté halečki, vřesinskou bramboračku, kobzolový tatarák i bramorovou buchtu.

Vařte s námi: Buchta z cukety

Paní Inka Bartošová z Ostravy, která zpracovává cukety na nejrůznější způsoby, umí z této zeleniny upéct moc dobrou buchtu. Pro recept na zdravé mlsání k ní zašla Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Inspirace na výrobu banánovo čokoládového dortu

Zdravé, jednoduché a velmi chutné. To jsou nepečené dezerty, ke kterým se připojuje slovíčko raw. Právě takové byly k ochutnání na jedné z ostravských výstav. Natáčela tam Romana Kubicová.

Vařte s námi: Donut neboli americká kobliha

Sladké kynuté pečivo s otvorem uprostřed, které se smaží a zdobí polevou. To je donut neboli americká kobliha. Naďa Čvančarová o nich natáčela s Jiřím Luxem.

Vařte s námi: Tatarák z cukety

Paní Inka Bartošová vaří s chutí a stále něco nového vymýšlí a zkouší, aby potěšila svou širokou rodinu i přátele. Pro inspiraci k ní zašla i redaktorka Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Holubí polévka

Když ulovíte bažanta nebo holuba, obvykle dospějete k tomu, že nejlepší jsou v polévce. A právě na holubí polévku se Artur Kubica ptal chovatele Josefa Cihláře.

Vařte s námi: Štrůdl s krůtími játry, medvědím česnekem a čubricou

Takováto pochoutka letos zabodovala v soutěži o nejlepší štrůdl ve Frýdku-Místku. Recept jsme zjišťovali u Nikoly Laníkové, jedné z organizátorek soutěže.

Vařte s námi: Šimlena patří mezi tradiční recepty slezské kuchyně

Studená povidlová omáčka se podávala buď jako příloha, anebo v jiných obměnách jako sladký dezert. Naďa Čvančarová pro inspiraci navštívila Slezský grunt v Háji ve Slezsku.

Vařte s námi: Cuketové sušenky

Paní Inka Bartošová z Ostravy peče báječné zdravé cuketové sušenky, které chutnají celé rodině. Poslechněte si, jak je připravit.

Vařte s námi: Rolovaná zmrzlina

Žádná barviva, éčka, přidaný vzduch. Když si koupíte novinku tohoto léta, rolovanou zmrzlinu, přesně vidíte, z čeho je vyrobena. Smetana, mléko, ovoce a třeba kus čokolády. Přímo před vašimi zraky ji zmrzlinářka umrazí na speciální plotně. 

Vařte s námi: Ovocný dezert z Jadranu

Chorvatka Marjana Gjoni, která vaří v jedné z ostravských restaurací, vám nabídne recept své maminky od Jadranu. Natáčela s ní Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Krůtí játra po chorvatsku

Luigi Gjoni, který už léta žije se svou rodinou v Ostravě, rád připravuje speciality tak, aby chutnaly jako od jeho maminky. Natáčela s ním Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Halušky z Hovězí

Paní Zdenka Šperlingová žije v Hovězí na Valašsku. Mnozí hosté zdejší koliby si už pochutnali na jejích haluškách. Jak je připravuje, zjišťovala Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Rostlinné zdroje bílkovin

Čočka na kari nebo čokoládové řezy z červené řepy. Tyto dva jednoduché a chutné recepty vám přineseme a přidáme i informace o tom, jak získat bílkoviny z rostlinných zdrojů.

Vařte s námi: Filetování lososa

Jak správně filetovat rybu, aby v ní nezůstala ani kostička, to u Filipa Šeligy v ostravské rybárně Na rynku zjišťovala redaktorka Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Jídlo nás spojuje. Listování mezinárodní kuchařkou Krnova

Brynzové pirohy, boršč, bigos nebo také pečená kachna se zelím. To vše najdete v krnovské mezinárodní kuchařce, kterou s mluvčí radnice Ditou Círovou listovala Naďa Čvančarová.

Vařte s námi: Kapří karbanátky

S Filipem Šeligou z ostravské rybárny Na rynku připravíme zavařené kapří karbanátky. Můžete jimi pak pohostit například nečekanou návštěvu. Natáčela Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Guláš z divočáka

Prudce zmrazit, poté dlouho vařit a pak už jen vychutnávat. Uvařit guláš z divočáka není žádná věda, pokud víte, jak na to. S myslivcem Ivanem Hochem natáčela redaktorka Romana Kubicová.

Vařte s námi: Tataráček z lososa

Jolana Šeligová z ostravské rybárny Na rynku má ráda čerstvé ryby. Ví o nich hodně a vymýšlí i jejich nejrůznější chutné kombinace. Pro recept zašla redaktorka Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Zdravé kokosové kuličky

Nepečené kokosové kuličky plné semínek, oříšků a voňavého koření. To je náš tip na zdravé mlsání, kterému sladkost dodává pouze ovoce. S cukrářkou Zuzanou Zavadilovou natáčela Naďa Čvančarová.

Vařte s námi: Bazalkové pesto

Jak si doma můžeme sami připravit bazalkové pesto, nám poradí paní Inka Bartošová z Ostravy. U ní doma v kuchyni natáčela redaktorka Dagmar Misařová.

Vařte s námi: Vše o kávě

Jasno (nejen) v pojmech nám udělá kopřivnický kavárník Robert Berka, za kterým do jeho Old Timer Café zašla redaktorka Romana Kubicová.

Vařte s námi: Čatní z cukety

Paní  Inka Bartošová z Ostravy umí z cukety připravit chutné čatní, které vydrží zavařené ve skleničce ve spíži i dva měsíce. A příprava je docela jednoduchá, jak se přesvědčila redaktorka Dagmar Misařová.