Vertikála

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vertikála: Debata mladých duchovních Jana Pavlíčka a Milana Werleho

Je dnes novokněžství těžší, než dříve? Jak se na něm podepsala doba plná měnících se opatření? Co jsou největší výzvy nových duchovních? V debatě Vertikály diskutují dva mladí duchovní – Jan Pavlíček a Milan Werl.

Vertikála: Poslechněte si debatu se Slavomírem Horákem a Tomášem Holubem

V odpověď na útoky z 11. září 2001 spojenecká vojska zaútočila na Afghánistán, v jehož čele stálo i tehdy hnutí Tálibán. To otevřeně podporovalo teroristickou organizaci Al-Káida. „Nejprve jsem si myslel, že jde o záběry z katastrofického filmu,“ vzpomíná na dvojčata v plamenech odborník na Blízký východ Slavomír Horák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evženem Divišem a Martinem Balcarem

„Pokud se někde využívá dětská práce, tak to pravděpodobně vede k nižší poptávce po dospělé pracovní síle. Mzdy to drží nízko,“ upozorňuje Evžen Diviš, regionální manažer Charity České republiky.

Vertikála: Nový školní rok znamená začátek výuky nejen pro žáky, studenty a pedagogy, ale i pro školní kaplany

Jak zasáhla dálková výuka do jejich povolání a co je pro ně největší výzvou nadcházejícího roku? V debatě Vertikály diskutují Marta Žídková a Jiří Janalík, kteří působí na brněnských církevních školách. Moderuje Martina Pouchlá.

Vertikála: Poslechněte si první část Vertikály s Naděždou Hávovou

Podíváme do uprchlického tábora na Lesbosu. Pomáhá tam křesťanské hnutí Sant´Egidio. Slovensko zpřísňuje podmínky na setkání s papežem. Někteří Slováci za ním tak raději pojedou do Maďarska. Rusko zakázalo činnost dalším náboženským organizacím.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jiřího Pehe a Jaroslava Šebka

Někteří členové nejvyššího vedení katolické církve v Česku nemají problém stahovat se ke stranám, jež jsou vnímány jako hraniční nebo extremistické. „To je poměrně nešťastné. Myslím, že obecně jsme svědky v katolické církvi toho, co se děje i jinde ve společnosti, to znamená hluboké polarizace. Krajní pravice, extremistické strany bývají v politice víceméně okrajovými proudy, ale teď jejich názory pronikly i do nejvyšších míst církve,“ tvrdí politolog Jiří Pehe.

Vertikála: O smyslu poutí a putování debatují Alena Ježková a Ivo Tříska

„Mezi putováním a poutí je rozdíl. Putování je více bezcílné a prioritně jde o tu cestu. Pouť se vrací k náboženským kořenům. Putuje se za něčím, co člověka přesahuje,“ přibližuje spisovatelka Alena Ježková, která o svých cestách do Santiaga de Compostela napsala knihu Poutnice. Tři cesty do Santiaga. S takovou definicí souhlasí i Ivo Tříska, který je jedním z průvodců do španělského města.

Vertikála: Poslechněte si souhrn novinek ze světa náboženství

Která církev uctívá fotbalového génia Diega Maradonu? Osobnosti z řad katolíků žádají arcibiskupa Duku, aby se distancoval od politických kandidátů Lipovské a Nerušila. Konalo se první soudní stání v kauze vatikánských investic, ve kterém je obžalovaný i jeden kardinál. O podmínkách setkání věřících a papežem na Slovensku. Jak se potýkají s třetí vlnou covidu ruští pravoslavní?

Vertikála: Co nabídne Meeting Brno? Zvou Sarah Haváčová a David Macek

Mottem letošního festivalu Meeting Brno je Pravda vítězí? Otazník tam patří, vysvětluje viceprezident přehlídky David Macek. „K té otázce mě navedly debaty, pohled na prezidentskou standardu a Hradčanu. Je to aktuální i kolem pandemie a diskuse kolem očkování, jeho povinnosti a odmítání. Hodně věci z historie bylo jinak, než jak je máme zapsané v učebnici,“ přibližuje svoje hledání pravdy.

Vertikála: O smyslu dětských táborů s Barborou Trojak a Martinem Balcarem

Vést dětský oddíl přináší lidem to, že se naučí dělat věci za dobrý pocit, myslí si Barbora Trojak, mluvčí Junáka. „Skautští vedoucí i ti z jiných táborů, které jsou nekomerční, jsou dobrovolníci. A příprava tábora je obrovská práce. Naučí je to věnovat svůj čas a energii druhým jen tak. Hodně věcí si osvojí a tyto dovednosti jsou k nezaplacení,“ vyzdvihuje.

Vertikála: O smyslu dětských táborů s Barborou Trojak a Martinem Balcarem

Vést dětský oddíl přináší lidem to, že se naučí dělat věci za dobrý pocit, myslí si Barbora Trojak, mluvčí Junáka. „Skautští vedoucí i ti z jiných táborů, které jsou nekomerční, jsou dobrovolníci. A příprava tábora je obrovská práce. Naučí je to věnovat svůj čas a energii druhým jen tak. Hodně věcí si osvojí a tyto dovednosti jsou k nezaplacení,“ vyzdvihuje.

Vertikála: O dopadech krize na psychiku debatují Štěpán Vymětal a Veronika Slavíková

Co přesně se jim přihodilo, může lidem z Hodonínsku, kudy se prohnalo tornádo, dojít až později, upozorňuje Štěpán Vymětal, expert ministerstva vnitra na oblast psychologie mimořádných událostí.

Vertikála: O roli víry a církví v období totality debatují Markéta Doležalová a Jan Stříbrný

„Komunismus i nacismus si chtěly podmanit celého člověka, tedy nejen s jeho fyzickou svobodou a výkonností, ale právě i s jeho duchovní svobodou. A tím režimy narážely na velkou překážku u věřících lidí, nejen u křesťanů, ale i u židů,“ srovnává historička z Ústavu pro studium totalitních režimů Markéta Doležalová.

Vertikála: Novinkami ze světa náboženství provází Naděžda Hávová

První část Vertikály si všimne, že americkým biskupům vadí podpora prezidenta Joea Bidena legálním interrupcím. Zvažují zakázat mu chodit ke svatému přijímání. Církev československá husitská si zvolila staronového patriarchu Tomáše Buttu. Interaktivní mapa pro mobilní telefony představí židovské dědictví Olomouce. Pařížské muzeum Šoa má novou expozici. Věnovalo ji perzekucím gayů a leseb za nacistického Německa.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: O svatbě debatují psycholožka Zuzana Peterová a arciopat Petr Prokop Siostrzonek

„Společnost je sice rozdělená na ty, kteří jsou pro svatby a kteří ne, ale já myslím, že rituál přežije. Že je to trvalá hodnota a záleží na nás, jak to umíme předat,“ věří psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Peterová. Souhlasí s ní i břevnovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek: „Také prožívám tuto naději, že lidé budou stále více objevovat hodnotu svatebního obřadu, že si mohou říci před svědky svoje ano.“

Vertikála: Novinkami z náboženského světa provází Adam Šindelář

Proč papež odmítl rezignaci německého kardinála Marxe, na to se bude ptát Vertikála. Připomene, jak se církevním školám v pandemii dařilo udržet kontakt s žáky. Popíše, jak se pravoslavní v Rusku zapojují do předvolebního boje. A zaznamená zbourání pravoslavného kostela v Bosně a Hercegovině, protože byl muslimském pozemku. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si přehled Vertikály, moderuje Adam Šindelář

O zpřísnění církevního práva ve věci sexuálního zneužívání nebo o možnosti podpořit bohoslovce v Bělorusku. Nejen to jsou témata přehledu Vertikály.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály, ptá se Veronika Sedláčková

Debatují Dag­mar Kri­šo­vá ze spol­ku Kon­sent a mí­s­to­před­sedky­ně Cen­t­ra pro ro­di­nu a so­ciál­ní péči Ma­ria Frid­richo­vá.

Vertikála: Představíme nového synodního seniora a dozvíte se, co chystá papež František

Vertikála ale také představí nového synodního seniora Českobratrské církve evangelické. Papež František chce novými pravidly pro biskupskou synodu více zapojit laiky. Podíváme se, jak moderní technologie pomáhají umění.

Vertikála: Poslechněte si novinky z náboženského světa

Očkují se rychleji, nebo nevěřící? A jak vypadá z náboženského pohledu odpírač vakcinace? Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata mezi Magdalenou Šipkou a Markem Drápalem

O ekologických tématech se nejlépe hovoří s nejmladší a nejstarší generací, připouští v debatě Marek Drápal: „Problém je s tou střední, která má rozjetý svůj život.“

Vertikála: Veronika Pehe a Marek Orko Vácha debatují o postoji k interrupcím

Co nám polský přístup k interrupcím řekl o roli katolické církve ve společnosti? Debatují publicistka a historička Veronika Pehe a etik, biolog a kněz Marek Orko Vácha.

Vertikála: Novinkami ze světa náboženství provází Adam Šindelář

Potkají se ruský a ukrajinský prezident ve Vatikánu? Katolická církev stanovila termín svatořečení kardinála Wyszyńskéhom který je symbolem odboje polských duchovních proti komunistickému režimu. Pravoslavní křesťané slaví Velikonoce a premostráti 900 let od založení. V českém překladu vyšlo jedno z nejvýznamnějších děl sánskrtské literatury – Bhágavata Purána.

Vertikála: Irena Kalhousová a Daniel Herman o postavení Jeruzaléma

Od 1. března oficiálně funguje pobočka české ambasády v Jeruzalémě, městě tří monoteistických náboženství. Nejde o nový úřad, ale rozšíření služeb pro české občany.

Vertikála: Vertikála nejen o princi Philipovi a náboženství v jeho životě

O náboženském kontextu života prince Philipa, jehož matka se stala jeptiškou a jeho samotného v Pacifiku uctívali jako boha. Česko má od soboty nového blahoslaveného, rodáka z Chodova. A řeč bude také o projektech nominovaných na ceny SozialMarie. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: První částí Vertikály provází Adam Šindelář

Vertikála připomene zesnulého švýcarského teologa Hanse Künga. Ovlivnil druhý vatikánský koncil, ale také se několikrát s církevní hieraarchií dostal do sporu. Papež potrestal dva polské hodnostáře za krytí sexuálního zneužívání. Mluvit budeme i tom, že za pár dní začně ramadán. Moderuje Adam Šindelář

Vertikála: Dosud bylo věřit snadné, pandemie je zkouška víry, říká husitský spirituál Filip Sedlák

„Ta situace je dnes tak šílená, bezútěšná, že ze světského hlediska nenacházím nic, čeho bych se mohl chytit. A je to právě o spolehnutí se na Pána Boha, že to nakonec dobře dopadne, že to nějak zvládneme. Je to o osobní statečnosti nepropadnout malomyslnosti, nejednat zbrkle a ve strachu. Je to zkouška víry. Dosud bylo věřit často pohodlné,“ říká o Květné neděli Filip Sedlák, spirituál Husitské teologické fakulty. Hostem debaty Vertikály je i katolický kněz Jan Regner.
Eva Hůlková

Vertikála: Velikonce bez průvodů, mytí nohou a rozdávání ratolestí, takové budou svátky v pandemii

Jak budou vypadat už druhé pandemické Velikonoce? Co bude dovoleno a co zakázáno? To shrne Vertikála. Naděžda Hávová se ale dotkne i toho, jak v Indii slaví svátek Hólí. A proč řada neziskových organizací protestuje proti krácení evropských financí v oblasti zaměstnanosti a sociálních služeb, které v brzké době plánuje česká vláda?
Naděžda Hávová

Vertikála: Blízkost sídla hlavy státu a arcibiskupa je v Česku unikátní, je to symbolické, všímají si historici

„Sídlit vedle Pražského hradu je na jednu stranu velmi prestižní, ale na druhou stranu je to také symbolem připoutání se ke světské moci,“ hodnotí v debatě Vertikály Petr Kubín, historik a pedagoga z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Spojení katolické církve a státu si všímá Kubín i hlouběji v historii.
Eva Hůlková

Vertikála: Také v letošním sčítání lidu zůstala otázka po náboženském vyznání

V pondělí se rozezní zvony za oběti pandemie koronaviru. Na Filipínách si připomínají 500 let křesťanství. Podle nového vatikánského dokumentu nemůže církev žehnat svazkům osob stejného pohlaví.
Adam Šindelář

Vertikála: Papež František zvažuje návštěvu Slovenska. O spiritualitě s knězem a muzikantem Petrem Wagnerem

Papež František zvažuje návštěvu Slovenska. V Polsku odsoudili kněze z dokumentu o zneužívání v církvi. Kyperská pravoslavná církev požaduje stažení písně ze soutěže Eurovize, protože prý vzývá ďábla, a o spiritualitě a hudbě proto budeme mluvit s knězem, muzikantem a moderátorem Petrem Wagnerem. A připomeneme, že začíná pravoslavný půst. Moderuje Naděžda Hávová.
Naděžda Hávová

Vertikála: Bojujeme o životy, ale místo intenzivní péče jsme teď paliativa, říká o situaci v nemocnicích kaplan

Umírání pacientů se lékaři a sestry pracující na intenzivní péči nevyhnou. Přesto dřív platilo, že se většinu pacientů podaří zachránit. To ale pandemie covidu-19 změnila. „Teď je to masivní. V intenzivní péči je váš cíl toho člověka zachránit, vrátit zpátky do života. My tady teď bojujeme o životy, ale v drtivé většině se ten cíle nepodaří. A to strašně ubírá energii,“ svěřuje se v pořadu Vertikála na Plusu nemocniční kaplan Marek František Drábek.
Ondřej Skácel, Veronika Sedláčková

Vertikála: Je paradox dějin, že snaha zdiskreditovat Toufara vyústila v diskreditaci komunistů, říká historik

Před 71 lety zemřel číhošťský kněz Josef Toufar. „Pro mě je to mimořádná osobnost kněze ryzího charakteru, který kontrastuje s nemorálností komunistických vůdců. A je to paradox dějin, že snahy zdiskreditovat církve skrze Toufara vyústily v samotnou diskreditaci komunistické moci,“ hodnotí v diskuzi Vertikály historik a teolog Marek Šmíd. Jaký byl Toufar podle jeho životopisce Miloše Doležala? Proč Toufarovo blahořečení trvá tak dlouho? Odpoví Vertikála Evy Hůlkové.
Eva Hůlková

Vertikála: S problémem domácího násilí mohou pomoci i zaměstnavatelé

Na neziskové organizace, které obětem pomáhají, se během během pandemie obrací víc lidí. Právo na izraelské občanství dostali i konvertité neortodoxních směrů judaismu. A v Polsku padl verdikt v kauze takzvané duhové madony. Moderuje Naděžda Hávová
Naděžda Hávová

Vertikála: Teolog: Změnit náboženský obřad poté, co se při něm utopilo dítě? Voda při křtu není postradatelná

V Rumunsku se při pravoslavném křtu utopilo šestitýdenní dítě. Událost vyvolala emocionální veřejnou diskusi a několik desítek tisíc lidí podepsalo petici, která volá po změně liturgických pravidel. To konzervativní část pravoslavné církve odmítá. „Pravoslaví považuje křest a celý obřadní život za následování ideálu,“ říká religionista Jan Sušer a dodává: „Ale každá náboženská tradice zná nějaké úlevy v různých kontextech, máme doložený i křest pískem v poušti a podobně.“
Eva Hůlková

Vertikála: Papež historicky poprvé navštíví Irák

Jaký je vztah nového srbského pravoslavného patriarchy k muslimům a katolíkům. Charita vyhlásila sbírku respirátorů pro chudé. A proč slovenští biskupové žádají otevření kostelů, i přes špatnou pandemickou situaci.
Adam Šindelář

Vertikála: Čím vynikal filozof Jan Sokol a proč bude české společnosti tolik chybět?

V polovině února zesnul Jan Sokol. Na filozofa, politika, pedagoga křesťana a výjimečnou osobnost vzpomínají ve Vertikále filozof Daniel Kroupa a církevní historik Tomáš Petráček.

Vertikála: Etik Vácha: Pacient, který potřebuje neodkladnou péči, nesmí být do nemocnice nepřijat

Zdravotní systém se kvůli pandemii blíží svým limitům. „Chci uklidnit všechny občany. Zákon 372/2011 paragraf 48 odstavec tři říká, že pacient, který potřebuje neodkladnou péči, prostě nesmí být nepřijat. Nemocnice ho musí přijmout, i kdyby ho přijala do jiného oddělení. Nebo v nejhorším případě, který si zatím neumím představit, někde na chodbě,“ říká přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a katolický kněz Marek Vácha.

Vertikála: O konspiračních teoriích a náboženství

Katolický kardinál Charles Maung Bo vyzval k udržení demokracie a k míru v Barmě. Na brazilského prezidenta Bolsonara si náboženští představitelé stěžují u Světové zdravotnické organizace kvůli lehkovážnému přístupu k pandemii. Moderuje Adam Šindelář

Vertikála: Může křesťanství zabránit lidem, aby propadli fake news? Víc záleží, jestli věří vědě, říká sociolog

„Jakákoli doba, která se vymyká normálu, která nabourává stereotypy všedního dne, je živnou půdou pro nárůst konspirací, fake news a dezinformací nejrůznějšího druhu,“ říká v debatě Vertikály sociolog a mediální odborník Václav Štětka a srovnává koronavirovou krizi s útoky z 11. září 2001. „Teď opravdu zažíváme nebývalý nárůst dezinformací. Souvisí to s potřebou lidí najít nějaké snazší, jednodušší vysvětlení, které jim pomůže najít jistotu a smysl v nejistém světe“.  

Vertikála: Hřeb z Kristova kříže nalezený v Milevsku. Co znamenají relikvie v životě věřících

Hostem debaty Vertikály je Daniel Peter Janáček, opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově a Pavel Břicháček, archeolog, který několik desítek let zkoumá klášter v Milevsku. Byl přítomen okamžiku, kdy podzemní úkryt vydal část hřebu , o kterém se soudí, že by mohl pocházet z Kristova kříže. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Jak vnímají polské katolické ženy zákaz interrupce kvůli poškození plodu?

V Polsku pokračují protesty proti verdiktu Ústavního soudu, který zakázal potraty, i když je plod poškozený. Jak zákaz vnímají polské katolické ženy?  V Rusku se protestuje proti zatčení Alexeje Navalného. Patriarcha Kirill podpořil prezidenta Putina. Národy východní Asie oslaví příští týden lunární Nový rok. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Mezi svatými ze Severní Ameriky chybí Afroameričané

V dnešní Vertikále probereme náboženskou pestrost nové vlády Spojených států amerických. Čeští evangelíci veřejně vyzvali k podpoře lidských práv v Bělorusku. Katolíci i protestanti v Indii zpívají ze zpěvníku českého misionáře, ale není to jediná stopa, kterou tam Jan Med zanechal. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Mezi šesticípé hvězdy a plynové komory v Osvětimi patří rovnítko, připomíná Kraus z židovských obcí

Od osvobození vyhlazovacího a koncentračního tábora Osvětim-Březinka uběhlo 76 let. Ve společnosti se ale nadále objevují lidé, kteří popírají utrpení Židů a dalších skupin lidí za druhé světové války. „Ten úplně nejjednodušší důvod spočívá s největší pravděpodobností v tom, že pro řadu lidí je to natolik nepředstavitelné, že je pro ně jednodušší to popřít, vyhnout se něčemu tak hroznému. Je to úhybný manévr,“ soudí tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

Vertikála: Čeští metodisté mají poprvé v historii ve svém vedení ženu

Jak se Ivana Procházková dostala do vedení protestantské církve. Očkování proti koronaviru a náboženští představitelé Latinské Ameriky. Soud s polskými aktivistkami.

Vertikála: Vyzýval k zájmu o demokracii, vadil nacistům i komunistům. Vatikán zváží blahořečení jezuity Kajpra

Jezuita Adolf Kajpr je na počátku cesty k beatifikaci a jeho život bude ve Vatikánu zkoumat Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Málo se o něm ví, přitom prošel peklem koncentračních táborů a věznic – za nacistů i komunistů. „Otevíral otázky vztahu církve a společnosti, proto je inspirativní dodnes,“ připomíná jeho příběh děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný. Kajprův život mapuje debata Vertikály.

Vertikála: Bývalí komunisté a Charta 77? Byli jsme rádi, že konečně dělají něco dobrého, vzpomíná farář Rejchrt

Začátkem ledna uplynulo čtyřiačtyřicet let od uveřejnění Charty 77. Do skupiny jejích signatářů patřili mimo jiné bývalí členové KSČ. „Výtky, že my věřící jsme jen fíkový list pro záměr bývalých komunistů dostat se znovu k moci, zaznívaly hlavně později, po převratu. To když si někteří hledali zdůvodnění, proč měli od Charty takový odstup. Ale uvnitř té naší grupy panovala radost z toho, že ti lidé konečně začali dělat něco dobrého a kloudného,“ vzpomíná Miloš Rejchrt.

Vertikála: Světil na kněze i ženy. Biskup Felix Maria Davídek se narodil před sto lety

Vakcínu proti koronaviru už dostali papež František i emeritní papež Benedikt XVI. Federace židovských obcí odsoudila zneužití Davidovy hvězdy při demonstracích. V pondělí začne Týden modliteb za jednotu křesťanů. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Svatopluk Karásek dokázal přivést lidi k víře a bořil předsudky, vzpomíná na něj Ženatý z ekumeny

V prosinci 2020 zemřel evangelický farář, hudebník a politik Svatopluk Karásek. „Byl hrdým vlastencem, Evropanem i světoběžníkem. To krásné na něm bylo, že se nenechal vtáhnout do žádné škatulky, i když bylo dost lidí, kteří ho chtěli vtáhnout do nějaké bubliny a mít ho pro sebe. A to on takovým prostým, bezelstným způsobem odmítal, vystupoval z bublin a strhával ze sebe nálepky,“ vzpomíná na něj Daniel Ženatý, předseda Ekumenické rady církví z Českobratrské církve husitské.

Vertikála: Papež František přijal abdikaci primase běloruských katolíků

Souvisí přijetí abdikace s kritikou Lukašenkova režimu? Řecká pravoslavná církev se nepodřídila opatření, které uzavřelo kostely. Příběhy o přežití a o odolnosti představuje online výstava k 75. výročí osvobození Koncentračního tábora Ravensbrück. O krok blíž k blahořečení má první český jezuita Adolf Kajpr. Skončila diecézní fáze jeho beatifikačního procesu. Moderuje Naďežda Hávová.

Vertikála: Tomáš Halík: Tento rok bude tvrdý. Až se usadí prach, teprve se ukážou důsledky pandemie

„Myslím, že dnešek je o střídání epoch. Zdá se mi, že vyvrcholil proces, který určoval naši civilizaci – proces globalizace, propojení světa po ekonomické, informační, kulturní, náboženské stránce. A dnes se ukazují stinné stránky globalizace včetně šíření chorob. Jsme svědky toho, že se mnozí tomuto propojení světa brání, protože je náročné v tom žít, a této dezorientace využívají populisté. To jsou nebezpečné věci,“ bilancuje ve Vertikále profesor a kněz Tomáš Halík.

Vertikála: Tříkrálovou sbírku nezastavila ani pandemie

Se zástupci několika pomáhajících organizací o tom, jak uplynulý rok změnil jejich práci. Blíží se pravoslavné Vánoce. Tipy na nové seriály s náboženskými motivy. Moderuje Naděžda Hávová

Vertikála: Epidemie koronaviru ovlivnila celý svět, ten církevní není výjimkou

Co všechno se letos pro církev změnilo? O tom debatují sociolog a starokatolický kněz a publicista Jan Jandourek a sociolog a zakladatel agentury STEM Jan Hartl.

Vertikála: Co udělala pandemie s ekumenickém dialogem

Nejsilnější moment roku s covidem? Papež modlící se v dešti na prázdném Vatikánském náměstí, shodují se kněz Stanislav Přibyl a historik Jaroslav Šebek.

Vertikála: Jaké jsou styčné body mezi židovskou chanukou a křesťanskými vánočními svátky?

Katolický kněz a přírodovědec Marek Vácha a rabín komunity Ec Chajim a Federace židovských obcí David Maxa se shodují v tom, že covidová krize roku 2020 může být šance, která může zapálit a probudit víru. Jako východisko rezonuje debatou Vertikály naděje a symbolika světla. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Papež se poprvé v historii chystá do Iráku. Vademecum o ekumenismu

Jak spolu korespondují staré čínské tradice a křesťanství? Praha má novou krizovou noclehárnu pro lidi bez domova. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Čemu čelí samoživitelky a samoživitelé?

O své zkušenosti se podělí Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek a Martin Vaňáč, historik a pedagog Evangelické teologické fakulty UK. Moderuje Eva Hůlková

Vertikála: Přijdou německé církve o vyplácení odškodnění z počátku 19. století?

Nová protipandemická opatření na bohoslužbách. Mezinárodní vězeňské společenství shání vánoční dárky dětem vězňů. V církevní logopedické škole. Moderuje Adam Šindelář

Vertikála: Patron mileniálů nebo Boží influencer. Proč nedávno blahoslavený mladík lidi oslovuje a inspiruje?

Miloval programování počítačů. Ale byl také silně věřící.  V patnácti zemřel na akutní leukemii. Nedávno byl Carlo Acutis blahoslavený. Čím byl tento italský hoch mimořádný ? Diskutují Alena Scheinostová, redaktorka Katolického týdeníku a Tomáš Roul, spirituál Papežské koleje Nepomucenum v Římě. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: V Praze můžete strávit karanténu v klášteře

Začíná advent. Ve Spojených státech se má po skoro sedmi dekádách konat federální poprava ženy. Proměnilo úmrtích nejvyšších představitelů pravoslaví na Balkáně v důsledku covidu-19 vztah věřících k pandemii? Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Zpráva o hospodaření katolické církve

Co znamenají výsledky amerických voleb pro křesťany? Varování bezpečnostních expertů před radikalizací na Balkáně. Jak se žije rodinám s nedonošenými dětmi.

Vertikála: Analytik Šándor: Většinová společnost mylně zužuje terorismus na migrační vlnu s hordou zabijáků

Nedávné teroristické útoky ve Francii a Rakousku opět zdvihly otázku, proč někdo, kdo v hostitelské zemi žije od narození, vezme zbraň a postřílí kolemjdoucí. Příčin islámského terorismu je ale podle bezpečnostního analytika Andora Šándora hned několik. 

Vertikála: Církevní hierarchie nepřihlížela k informacím o McCarrickově chování

Zprávu o případu bývalého kardinála zveřejnil Vatikán. Role polských kardinálů Dziwisze a Gulbinowicze v kauzách zneužívání. Athény a první mešita. Moderuje Naděžda Hávová

Vertikála: Nemocniční kaplani o pomoci lidem nemocným covid-19

Hosté: evangelický duchovní Pavel Ruml – nemocniční kaplan v Ústřední vojenské nemocnici, a Marek Drábek, premonstrát, který působí jako nemocniční kaplan v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Příznivý výrok papeže Františka o registrovaném partnerství

Česká biskupská konference zaslala Ústavnímu soudu svoje negativní stanovisko ohledně osvojení nezletilého dítěte  registrovanými partnery. Věřící praktický lékař o tom, jak zvládnout v době pandemie stres i nemožnost účastnit se bohoslužeb. Mexiko požádalo Vatikán o zapůjčení domorodých rukopisů. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Potomci z farářských rodin

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?

Vertikála: Papež František vyzval věřící, aby respektovali opatření proti pandemii koronaviru

Před třiceti lety byly obnoveny bohoslužby v jednom z nejslavnějších chrámů – v chrámu Vasilije Blaženého na moskevském Rudém náměstí. Co je to trapistické pivo.

Vertikála: Šachy učí děti přemýšlet a dělat volby, říká lektor ze San Francisca

„Šachy jsou skvělá příležitost, jak posadit děti k jednomu stolu a nechat je, ať je omezuje jenom jejich intelekt. Ani barva kůže, ani gender, ani sexuální orientace, ale jenom to, jak moc na sobě pracují,“ říká v pořadu Vertikála Christopher Major, Afroameričan ze sanfranciské arcidiecéze, který se věnuje tamním rasovým menšinám. 

Vertikála: Podoba bohoslužeb a role kněží v době pandemie

Hosté: Daniel Ženatý, šéf Ekumenické rady církví a Petr Glogar, převor komunity bosých karmelitánů v Praze a farář od Pražského Jezulátka. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Nová sociální encyklika papeže Františka

Dokument “Fratelli tutti” pohledem kněze Vlastimila Kadlece, jejího překladatele Jaroslava Brože a církevního historika Jaroslava Šebka. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Jak nouzový stav ovlivní bohoslužby v Česku i na Slovensku?

Počet farářek ve švédské luteránské církvi překonal počet farářů. Jak by se do pomoci uprchlíkům měly zapojit církve? Moderuje Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková

Vertikála: Nejmenší děti nepatří do kojeneckých ústavů a dětských domovů

Návrh zákona počítá u malých dětí s maximálním využitím pěstounské péče. Súdán zrušil islám jako státní náboženství. Olomouckou teologickou fakultu lze studovat online.

Vertikála: Jak budou vypadat letošní Vánoce, když kostely smí být zaplněny jen z dvaceti procent?

Plzeňský biskup Tomáš Holub prozradí tip, jak Vánoce oslavit doma. Mezinárodní setkání Taizé  proběhne letos na sklonku roku online. Uslyšíte i jazzmana Ondřeje Pivce. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Prodloužení dohody Vatikánu s Čínou. Papež si od ní slibuje dialog, jiní před tím varují

Zkušenost plzeňského biskupa Tomáše Holuba s nemocí covid 19. Pražská arcidiecézní charita vyhlašuje sbírku na pomoc Bělorusku. V debatě o zkušenostech ze soužití věřícího partnera s ateistou povídají mladý pár a žena v třicetiletém manželství. Připravili Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: Katolická církev je posedlá sexem, tvrdí Kostiha ze spolku Logos

Léčit homosexualitu, transsexualitu a další projevy sexuální orientace by rádi polští katoličtí biskupové. Tvrdí to alespoň v nedávno přijatém usnesení, podle kterého by v Polsku měly vzniknout kliniky aplikující takzvanou konverzní terapii, o které experti tvrdí, že je nevědecká a škodlivá. „Věřím, že to myslí dobře,“ oponuje v pořadu Vertikála na Plusu Jana Jochová z Aliance pro rodinu.

Vertikála: Jsou konverzní terapie účinné, nebo nelidské? Polská církev chce zřídit léčebná centra pro homosexuály

Kam pojede papež František na první cestu od vyhlášení mimořádných opatření v Itálii v první polovině roku. Židovský nový rok. Nově registrované Společenství buddhismu. Polská církev chce zřídit léčebná centra pro homosexuály. O konverzních terapiích mluví Michal Pitoňák z Národního ústavu duševního zdraví.

Vertikála: Ve Vatikánu se po půl roce konají opět setkání papeže a věřících

Sicilští kněží proti antiimigrační politice. Kdo je novým provinciálem salesiánů? Bělorusko perspektivou náboženství a charity. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková

Vertikála: Má si člověk podmanit zemi? Debata o ekologii v Bibli

Papež František mluví o respektování práva a nastolení dialogu v Bělorusku. Kdy je křest neplatný? A jak souvisí poválečný vzestup pravoslavné církve v Česku s příchodem obyvatel Volyně? O tom, co znamená biblický výrok, že si má člověk podmanit zemi, debatují Magdalena Šipka, evangelická teoložka, a Jan Jandourek, starokatolický kněz. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: V Bělorusku zrušili přenosy bohoslužeb. Má režim strach z církve?

Jihem Filipín otřásly sebevražedné útoky. Podezřelí jsou radikální islamisté. Debata připomene blížící se začátek školního roku a osobnost Jana Amose Komenského. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: O dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče, které se potýkají s předsudky i stereotypy

Proč byl z ruského vězení propuštěn jehovista Špakovský? Kardinál Duka požehnal znovuvztyčený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Židovské muzeum uspořádalo příměstský tábor o legendách judaismu. A debata o dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče. Diskutují Vlastimil Kříž, emeritní ředitel věznice Rýnovice a Kynšperk nad Ohří a Jan Bárta, emeritní ředitel humanitární organizace ADRA. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Vertikála: Co dělat, když jsou rodiče v životech svých dětí zastoupeni jen sporadicky

Proč byl náhle z ruského vězení propuštěn jehovista Gennadij Špakovský? Jak je to s náboženskou svobodou v Rusku a Bělorusku. Kardinál Duka požehnal obnovenému Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí. A Židovské muzeum uspořádalo přímeštský tábor o legendách judaismu. Tátu a mámu mají ve vězení, jsou v dětských domovech nebo v náhradní péči. Potýkají se s předsudky a stereotypy. Jak takovým dětem pomoci? Debatu moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Jak můžou křesťanské církve v současné době obstát a jakou roli v dnešním světě mají?

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Jak je na tom církevní cestovní ruch? Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem v Libanonu.  A debata o křesťanských církvích. Hosty jsou farářka Církve československé husitské Sandra Silná a teolog, dominikán a kněz Benedikt Mohelník. Moderují Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková.

Vertikála: Jak je na tom církevní cestovní ruch?

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Sbírka pro Libanon. Debata: Jak můžou křesťanské církve v současné době obstát? Hosté: Sandra Silná a Benedikt Mohelník. 

Vertikála: Kněz Doyle: Biskupům jde jen o obraz církve, ne o oběti zneužívání

Svůj život zasvětil pomoci lidem, které zneužili kněží. Kněz, dominikán, církevní soudce, vojenský kaplan a dnes aktivní důchodce Thomas Doyle říká, že církev se musí kvůli sexuálnímu násilí na věřících výrazně proměnit.

Vertikála: Pastoral Brothers vs. Tisíckráte. Kdo je vtipnější?

Kdo má víc fanoušků v nebi a kdo v pekle? I o to se v debatě Vertikály přou dvojice evangelických youtuberů Pastoral Brothers s autory satirického webu Tisíckráte, cílícího na katolíky.