Vertikála

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vertikála: Zpráva o hospodaření katolické církve

Co znamenají výsledky amerických voleb pro křesťany? Varování bezpečnostních expertů před radikalizací na Balkáně. Jak se žije rodinám s nedonošenými dětmi.

Vertikála: Analytik Šándor: Většinová společnost mylně zužuje terorismus na migrační vlnu s hordou zabijáků

Nedávné teroristické útoky ve Francii a Rakousku opět zdvihly otázku, proč někdo, kdo v hostitelské zemi žije od narození, vezme zbraň a postřílí kolemjdoucí. Příčin islámského terorismu je ale podle bezpečnostního analytika Andora Šándora hned několik. 

Vertikála: Církevní hierarchie nepřihlížela k informacím o McCarrickově chování

Zprávu o případu bývalého kardinála zveřejnil Vatikán. Role polských kardinálů Dziwisze a Gulbinowicze v kauzách zneužívání. Athény a první mešita. Moderuje Naděžda Hávová

Vertikála: Nemocniční kaplani o pomoci lidem nemocným covid-19

Hosté: evangelický duchovní Pavel Ruml – nemocniční kaplan v Ústřední vojenské nemocnici, a Marek Drábek, premonstrát, který působí jako nemocniční kaplan v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Příznivý výrok papeže Františka o registrovaném partnerství

Česká biskupská konference zaslala Ústavnímu soudu svoje negativní stanovisko ohledně osvojení nezletilého dítěte  registrovanými partnery. Věřící praktický lékař o tom, jak zvládnout v době pandemie stres i nemožnost účastnit se bohoslužeb. Mexiko požádalo Vatikán o zapůjčení domorodých rukopisů. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Potomci z farářských rodin

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?

Vertikála: Papež František vyzval věřící, aby respektovali opatření proti pandemii koronaviru

Před třiceti lety byly obnoveny bohoslužby v jednom z nejslavnějších chrámů – v chrámu Vasilije Blaženého na moskevském Rudém náměstí. Co je to trapistické pivo.

Vertikála: Šachy učí děti přemýšlet a dělat volby, říká lektor ze San Francisca

„Šachy jsou skvělá příležitost, jak posadit děti k jednomu stolu a nechat je, ať je omezuje jenom jejich intelekt. Ani barva kůže, ani gender, ani sexuální orientace, ale jenom to, jak moc na sobě pracují,“ říká v pořadu Vertikála Christopher Major, Afroameričan ze sanfranciské arcidiecéze, který se věnuje tamním rasovým menšinám. 

Vertikála: Podoba bohoslužeb a role kněží v době pandemie

Hosté: Daniel Ženatý, šéf Ekumenické rady církví a Petr Glogar, převor komunity bosých karmelitánů v Praze a farář od Pražského Jezulátka. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Nová sociální encyklika papeže Františka

Dokument “Fratelli tutti” pohledem kněze Vlastimila Kadlece, jejího překladatele Jaroslava Brože a církevního historika Jaroslava Šebka. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Jak nouzový stav ovlivní bohoslužby v Česku i na Slovensku?

Počet farářek ve švédské luteránské církvi překonal počet farářů. Jak by se do pomoci uprchlíkům měly zapojit církve? Moderuje Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková

Vertikála: Nejmenší děti nepatří do kojeneckých ústavů a dětských domovů

Návrh zákona počítá u malých dětí s maximálním využitím pěstounské péče. Súdán zrušil islám jako státní náboženství. Olomouckou teologickou fakultu lze studovat online.

Vertikála: Prodloužení dohody Vatikánu s Čínou. Papež si od ní slibuje dialog, jiní před tím varují

Zkušenost plzeňského biskupa Tomáše Holuba s nemocí covid 19. Pražská arcidiecézní charita vyhlašuje sbírku na pomoc Bělorusku. V debatě o zkušenostech ze soužití věřícího partnera s ateistou povídají mladý pár a žena v třicetiletém manželství. Připravili Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: Katolická církev je posedlá sexem, tvrdí Kostiha ze spolku Logos

Léčit homosexualitu, transsexualitu a další projevy sexuální orientace by rádi polští katoličtí biskupové. Tvrdí to alespoň v nedávno přijatém usnesení, podle kterého by v Polsku měly vzniknout kliniky aplikující takzvanou konverzní terapii, o které experti tvrdí, že je nevědecká a škodlivá. „Věřím, že to myslí dobře,“ oponuje v pořadu Vertikála na Plusu Jana Jochová z Aliance pro rodinu.

Vertikála: Jsou konverzní terapie účinné, nebo nelidské? Polská církev chce zřídit léčebná centra pro homosexuály

Kam pojede papež František na první cestu od vyhlášení mimořádných opatření v Itálii v první polovině roku. Židovský nový rok. Nově registrované Společenství buddhismu. Polská církev chce zřídit léčebná centra pro homosexuály. O konverzních terapiích mluví Michal Pitoňák z Národního ústavu duševního zdraví.

Vertikála: Ve Vatikánu se po půl roce konají opět setkání papeže a věřících

Sicilští kněží proti antiimigrační politice. Kdo je novým provinciálem salesiánů? Bělorusko perspektivou náboženství a charity. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková

Vertikála: Má si člověk podmanit zemi? Debata o ekologii v Bibli

Papež František mluví o respektování práva a nastolení dialogu v Bělorusku. Kdy je křest neplatný? A jak souvisí poválečný vzestup pravoslavné církve v Česku s příchodem obyvatel Volyně? O tom, co znamená biblický výrok, že si má člověk podmanit zemi, debatují Magdalena Šipka, evangelická teoložka, a Jan Jandourek, starokatolický kněz. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: V Bělorusku zrušili přenosy bohoslužeb. Má režim strach z církve?

Jihem Filipín otřásly sebevražedné útoky. Podezřelí jsou radikální islamisté. Debata připomene blížící se začátek školního roku a osobnost Jana Amose Komenského. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: O dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče, které se potýkají s předsudky i stereotypy

Proč byl z ruského vězení propuštěn jehovista Špakovský? Kardinál Duka požehnal znovuvztyčený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Židovské muzeum uspořádalo příměstský tábor o legendách judaismu. A debata o dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče. Diskutují Vlastimil Kříž, emeritní ředitel věznice Rýnovice a Kynšperk nad Ohří a Jan Bárta, emeritní ředitel humanitární organizace ADRA. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Vertikála: Co dělat, když jsou rodiče v životech svých dětí zastoupeni jen sporadicky

Proč byl náhle z ruského vězení propuštěn jehovista Gennadij Špakovský? Jak je to s náboženskou svobodou v Rusku a Bělorusku. Kardinál Duka požehnal obnovenému Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí. A Židovské muzeum uspořádalo přímeštský tábor o legendách judaismu. Tátu a mámu mají ve vězení, jsou v dětských domovech nebo v náhradní péči. Potýkají se s předsudky a stereotypy. Jak takovým dětem pomoci? Debatu moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Jak můžou křesťanské církve v současné době obstát a jakou roli v dnešním světě mají?

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Jak je na tom církevní cestovní ruch? Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem v Libanonu.  A debata o křesťanských církvích. Hosty jsou farářka Církve československé husitské Sandra Silná a teolog, dominikán a kněz Benedikt Mohelník. Moderují Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková.

Vertikála: Jak je na tom církevní cestovní ruch?

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Sbírka pro Libanon. Debata: Jak můžou křesťanské církve v současné době obstát? Hosté: Sandra Silná a Benedikt Mohelník. 

Vertikála: Kněz Doyle: Biskupům jde jen o obraz církve, ne o oběti zneužívání

Svůj život zasvětil pomoci lidem, které zneužili kněží. Kněz, dominikán, církevní soudce, vojenský kaplan a dnes aktivní důchodce Thomas Doyle říká, že církev se musí kvůli sexuálnímu násilí na věřících výrazně proměnit.

Vertikála: Pastoral Brothers vs. Tisíckráte. Kdo je vtipnější?

Kdo má víc fanoušků v nebi a kdo v pekle? I o to se v debatě Vertikály přou dvojice evangelických youtuberů Pastoral Brothers s autory satirického webu Tisíckráte, cílícího na katolíky.

Vertikála: Jak se proměnil přístup církve k sexuálnímu obtěžování

Americký kněz Thomas Doyle jako jeden z prvních už v polovině 80. let volal po adekvátní reakci církve na sexuální zneužívání. Co se za těch čtyřicet let změnilo? Co znamenalo vyhlášení dogmatu o papežské neomylnosti před sto padesáti lety? A debata o Festivalu Meeting Brno, smíření se s minulostí, multikulturním a ekumenickém dialogu a odvaze vystoupit z řady.

Vertikála: O letních táborech

Kauza loketského faráře, který byl postaven mimo službu pro podezření ze zneužívání. Jaké jsou důvody rekordního poklesu věřících v Německu? Debata je o letních táborech. Odpovídat budou předseda Pionýra Martin Bělohlávek a salesián Pavel Ženíšek. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Vertikála: Speciál k svátku Cyrila a Metoděje a Dne upálení Mistra Jana Husa

Dnešní Vertikála připomene odkaz svatých Cyrila a Metoděje i to, že jejich působiště Velehrad před třiceti lety navštívil papež Jan Pavel II. Pondělí patří památce mistra Jana Husa. O něm budem mluvit s Tomášem Buttou, patriarchou církve Československé husitské. Ta letos slaví sto let od založení. Sváteční speciál Vertikály moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: O Výroční zprávě o projevech antisemitismu v České republice

Jak náboženství ovlivnilo vnímání rasy a rasismus. Mluvit budeme i o polských prezidentských volbách a představíme nový dokument o původní hinduistické a buddhistické tantře. V debatě se zastavíme nad Výroční zprávou o projevech antisemitismu v České republice, kterou nedávno zveřejnila Federace židovských obcí. Hosty jsou Jan Charvát a Tomáš Kraus. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: Můžeme letos na tuzemských poutních trasách čekat více poutníků, než v minulých letech?

Hosty debaty jsou místopředsedkyně poutnického spolku Ultreia Lucie Luňáčková a teologem a kněz Pavel Kopeček. Moderují Naděžda Hávová a Martina Pouchlá.

Vertikála: Jaké skupiny jsou po koronavirové krizi stále zranitelné?

Reakce Ekumenické rady církví na výrok předsedy komunistů Vojtěcha Filipa o tom, že církev nepomáhala v době nouzového stavu při řešení krize domácností. Proč varuje před jógou Svatý synod řecké pravoslavné církve? Debata o tom, jaké skupiny jsou po koronavirové krizi stále zranitelné. Diskutují zástupci  Diakonie Českobratrské církve evangelické a Charity. Moderují Naděžda Hávová Martina Pouchlá.

Vertikála: Zaplní se chrámy a modlitebny stejně jako před koronakrizí, nebo věřící zjistili, že se bez nich obejdou?

Pandemie koronaviru zasáhla v minulých týdnech i zavedenou náboženskou praxi. Lidé, kteří nemohli do kostela, museli hledat jiné způsoby duchovního života. Hosté debaty jsou jezuita a specialista na duchovních cvičení Petr Vacík a farář Českobratrské církve evangelické a členem Pastoral brothers Karel Müller. Moderuje Veronika Sedláčková.

Vertikála: Jak se vyrovnávali s koronavirovou krizí Tomáš Halík a Pavel Hošek?

Proč pražské arcibiskupství odvolalo v době nouzového stavu ředitele třetího nejúspěšnějšího gymnázia v zemi? Centrum pravoslavného mnišství se virtuálně otevírá veřejnosti. Česko-německý fond budoucnosti pomohl českým přeživším holocaustu a nacismu, kteří jsou ohroženi pandemií. Jak se vyrovnávali s koronavirovou krizí kněz a filosof Tomáš Halík a Pavel Hošek, kazatel a pedagog na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy? Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Vertikála: Lidé v první linii v boji s koronavirem poskytují sociální a zdravotní služby

Jaké zkušenosti tito pracovníci získali v čase stavu nouze? Co se dozvěděli také o sobě a o schopnosti svých kolegů postavit se nenadálé situaci? V debatě diskutují Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních služeb Charity a Luboš Hošek, ředitel Dívčí střední školy s Křižovnickou pečovatelskou službou a Chráněnou dílnou Inspirace. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Zemřel pastor, který popíral existenci Boha i posmrtného života. Jak vypadá končící ramadán?

Uslyšíte, jak vypadala v uplynulých týdnech služba nemocničních kaplanů. A debata Vertikály připomene sto let od narození Jana Pavla II. Hosty jsou historik Jaroslav Šebek a dlouholetý spolupracovník kardinála Vlka Daniel Herman. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Vertikála: O kvantitě duchovních aktivit na sociálnch sítích. Nejvýznamnější pravoslavný patriarchát vydal nový dokument o sociální nauce

Blíží se 75. výročí Pražského povstání. Český rozhlas tehdy našel útočiště ve sboru husitské církve. Jak k budování láskyplného partnerství může přispět víra? Hosté: lektorka předmanželských příprav Markéta Klangová a trvalý jáhen Jan Špilar. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: Jak slaví Velikonoce během pandemie v Rusku? A jaké je vyučování na dálku na křesťanské škole?

Představíme také kněze, který možná právě vás svezl po Praze autobusem. A uvedeme reprízu debaty na téma samota. Moderní společnost pociťuje stále silněji následky fenoménu osamělosti, které podléhají nejen senioři, ale v poslední době čím dál častěji i mladí lidé. Hosty jsou psycholožka a socioložka Markéta Šetinová a dominikán a teolog Benedikt Mohelník. Moderují Adam Šindelář a Veronika Sedláčková.

Vertikála: Velikonoce? Zkuste objevit jejich smysl, nejsou to jen hloupoučké zvyky se zajíčky, nabádá kněz Halík

Největší křesťanské svátky v roce teď budou jiné. Katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík je tak doporučuje využít k objevení samotného smyslu těchto svátků.

Vertikála: Jak by měli věřící komunikovat svou víru nevěřícím?

O dopadu epidemie na duchovní život. Katoličtí kněží mohou v době krize udělovat hromadná rozhřešení bez zpovědi. Týká se to například Itálie. Cyrilometodějská teologická fakulta a olomoucké arcibiskupství nabízejí duchovní a psychoterapeutickou pomoc na telefonu. Jak by měli věřící komunikovat svou víru nevěřícím? Hosty jsou lektor kurzů Alfa Jan Keprt a konvertita Adama Ach-Hübner. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Vertikála: O lidech, kteří se v době koronavirové krize starají o nemocné

Nemocniční kaplan prozradí, jak složitá je dnes péče o nemocné. Hosty debaty Vertikály jsou dvě ženy, které koordinují práci týmů terénních pracovníků v Charitě ČR a z Diakonie ČCE. Moderují Adam Šindelář Eva Hůlková.

Vertikála: Jak si církve poradily s restitucemi zemědělských pozemků

Opatření proti šíření koronaviru ochromila i náboženský život. Debata si všímá, jak si církve poradily s restitucemi zemědělských pozemků. Moderují Naděžda Hávová a Martina Pouchlá.

Vertikála: Co mohou odhalit nově otevřené vatikánské archivy?

Už sedm let je v čele katolické církve papež František. Připomeneme nikaragujského kněze, kterému Jan Pavel II. zakázal kněžské působení kvůli účasti v marxistické vládě. A v debatě rozebereme, co mohou odhalit nově otevřené vatikánské archivy z doby druhé světové války. Diskutovat budou historik Jaroslav Šebek a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Připravli Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: Šíření koronaviru, otevření vatikánských archivů a debata o půstu

Jak šíření koronaviru ovlivnilo náboženský život v Itálii? Připomeneme, že už v pondělí se pro badatele otevřou vatikánské archivy z doby pontifikátu Pia XII. Jak se komunita Archa vyrovnává s tím, že její zakladatel Jean Vanier zneužil několik žen? Debata bude o půstu, který tento týden začal pro věřící z římskokatolické církve a znamená přípravu na velikonoční svátky. Připravili Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Veronika Sedláčková.

Vertikála: Představitelé židovských organizací protestují proti šíření nacistické propagandy a jejích symbolů

Jak církve na Slovensku zasahují do předvolební kampaně. Dokument papeže Františka, podle kterého nebude možné světit na kněze ženaté muže v Amazonii. Tragický osud faráře Josefa Toufara zavražděného komunistickým režimem. O tom, proč jsou v českých obchodech k dostání předměty nacistické propagandy nebo antisemitské knihy, debatují ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a publicista a starokatolický kněz Jan Jandourek. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: O aspektech stáří

Debatují psychiatrička Tamara Tošnerová a sportovní pilot Karel Sedláček, věřící aktivní důchodce. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: Stále méně žen volí cestu života v řeholní komunitě

O volbě do Rady České televize a sporech mezi křesťany, které vyvolala nominace České biskupské konference. V tradičně katolickém Polsku klesá důvěra v církev. A debata o tom, že stále méně žen volí cestu života v řeholní komunitě. Připravili Naděžda Hávová, Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.

Vertikála: Je poslání duchovního slučitelné s rodinným životem?

Pravoslavná církev svatořečí hrdiny, kteří po atentátu na Heydricha ukrývali české parašutisty. Mluvit budeme i o pozadí sporu o mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Debata se bude ptát, do jaké míry je poslání duchovního slučitelné s rodinným životem. Diskutují kazatel Církve bratrské Daniel Kvasnička a manželka husitského faráře Markéta Šanderová. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Vertikála: Den památky obětí holocaustu

Česká katolická církev kvůli nedostatku mužů uvažuje o sloučení kněžských seminářů. Soud v americkém Oregonu bude rozhodovat o ceně zpovědního tajemství. Na předního českého biblistu Petra Pokorného zavzpomínáme s jeho žáky. Debata připomene nadcházející Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti s rabínem Davidem Maxou a psychologem Martinem Mahlerem z Rafael Institutu. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: Diskuse o Mariánském sloupu štěpí společnost, rozčílila i kardinála Duku

Ke štěpení české společnosti přispívají mimo jiné diskuse o Mariánském sloupu. Pro křesťanské církve v naší zemi je to i v současné době rozdělující téma. Hloubku rozporu zřetelně ukázal průběh debaty v pořadu Vertikála, ze které po určité době rozčíleně odešel jeden z hostů, kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Vertikála: O pastýřských listech

Může s řešením současné íránské krize pomoci vatikánská diplomacie? Katolická církev nemá spočítané své svaté. V Brazílii roste nábožensky motivované násilí. Debata bude o pastýřských listech, které věřícím začátkem roku tradičně adresují biskupové. Plní zmíněný druh komunikace svůj účel nebo se míjí účinkem, protože současná doba si žádá jiné formy sdílení? Připravili Naděžda Hávová, Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.

Vertikála: 100 let Církve československé husitské

Výnosy tříkrálové sbírky 20 let od prvního ročníku stále stoupají. Zítra vrcholí pravoslavné Vánoce. Proč v USA roste počet antisemitských útoků? Církev československá husitská slaví 100 let existence. Co pro ni toto výročí znamená a jak vnímá svou roli v současné společnosti? Diskutují patriarcha Tomáš Butta a farářka Martina Viktorie Kopecká. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Vertikála: Jakou hodnotu představuje svoboda vyznání?

Připomeneme probíhající židovský svátek Chanuka a přineseme rozhovor s novinářkou Danae Vilchez. Po pádu komunismu v Albánii nedošlo k návratu církevního majetku – pravoslavní si ale postavili kostely nové. Debata si všimne, že náboženství je v současném světě čím dál důležitější a stejně tak otázka náboženské svobody. Diskutují Robert Řehák a Zdeněk Vojtíšek. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Vertikála: Jak slaví Vánoce v domácnosti, kde se potkává židovství a islám?

Jak slaví Vánoce husitský kněz s rodinou? A proč mají v americkém Claremontu zamřížovaný betlém? Pozveme vás na výstavu betlémů a prozradíme, kde najdete nejvíc ikon pohromadě. Debata se bude zajímat o to, jak vnímá blížící se křesťanské svátky neobvyklý pár – Eva je po matce židovkou, Murat vyznává islám. Jak se jejich multikulturní rodině daří udržet si tradice? A kde v nich mají místo Vánoce? Připravili Aneta Černá, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.