Vertikála

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vertikála: Poslechněte si celou debatu Vertikály s Lucií Vopálenskou

Jak se dnes vyučují církevní dějiny? Co by v nich chybět nemělo? A proč je máme znát? Na to se ptáme historiků Tomáše Petráčka a Eduarda Burgeta.

Vertikála: Poslechněte si první část Vertikály s Adamem Šindelářem

Připomínáme jezuitu Petra Koláře, který stál u zrodu náboženských pořadů v Českém rozhlase. Zemřel tento týden ve věku 82 let. Představíme studii o změně vnímání digitálních technologií v duchovním životě a knihu o vlivu kultu Jana Nepomuckého v Latinské Americe. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata Vertikály reflektuje svátek, který u nás připadá na druhou neděli v květnu: Den matek

Uslyšíte malý exkurs do historie a připomínku prvotní myšlenky svátku, a pak už aktuální souvislosti. K jakým úvahám o postavení ženy ve společnosti nás inspiruje dnes? Kde se na hodnotovém žebříčku nachází mateřství? Proč je mateřství velká hodnota, ale zároveň také velká past, ptá se Eva Hůlková.

Vertikála: Lidé, kteří pracují v hospicích, jsou mravní elitou národa, tvrdí ředitel hospice v Prachaticích

V Česku je v současné době na 50 domácích hospiců a 18 hospiců lůžkových. Je to dost nebo málo? Jak je to s úhradovou vyhláškou, dalšími zdroji peněz, zacházením s utišujícími léky a etikou této oblasti medicíny? Hosty debaty Vertikály jsou Jana Siebrová a Robert Huneš.

Vertikála: Ježíš by dnes nosil ekologický a udržitelný oděv, míní módní návrhář

Metropolitní muzeum v New Yorku hostí výstavu o módě a náboženství – Nebeská těla: Móda a katolická imaginace. Vzácné kousky zapůjčil i Vatikán. Jsou světy módy a duchovna v protikladu, nebo se prolínají? Jaké možnosti mají kněží při tvorbě svého liturgického šatníku? Jak církev inspiruje módní návrháře? A jak se oblékal Kristus? Na tyto otázky odpovídali v debatě Vertikály expert na církevní liturgický oděv z Palackého univerzity Pavel Kopeček a módní návrhář Jan Černý.

Vertikála: Poslechněte si 1. část Vertikály

Hostem Vertikály je ředitel Arcidiecézní charity v Olomouci Václav Keprt, který se před pár dny vrátil z Ukrajiny. Charita tam doručila zásilku plynových mobilních kamen. Uslyšíte také rozhovor se sestrou Rose Pacatte, která pochází z Kalifornie a je spoluzakladatelkou a ředitelkou Paulínského centra mediálních studií a ceněná filmová kritička. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Když Benedikt XVI. rezignoval, šlo o velký moment jeho pontifikátu i dějin, myslí si historik

Jaké byly silné a slabé stránky působení zesnulého emeritního papeže Benedikta XVI. (občanským jménem Joseph Ratzinger), rozebíráme ve speciálním vydání Vertikály. Emeritní papež zemřel na Silvestra 31. prosince loňského roku. Bylo mu 95 let. V čele katolické církve stál osm let až do roku 2013, kdy z funkce papeže kvůli špatnému zdravotnímu stavu odstoupil.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály

V prosinci, kdy je většina dnů potemnělých, kdy sotva vyjde slunce a už zase zapadá, přichází chanuka neboli svátek světel, osmidenní židovský svátek. Chanuka nese světlo a také je vzpomínkou na vítězství Židů proti vojenskému, náboženskému a kulturnímu útlaku. Krom toho se chanuka nebojí ani slova zázrak. I to putuje tisíciletími až do naší současnosti. Chanuka začne v neděli po západu slunce.

Vertikála: Poslechněte si první část Vertikály

V první části Vertikály budeme mluvit o tom, jak učinit farnost šetrnou k životnímu prostředí. Dokázali to totiž ve Velkých Pavlovicích. Přineseme tip na to, jak prožít klidný advent u rozhlasového přijímače, a podíváme se na adventní divadelní představení v kostele. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Poslechněte si celou debata Vertikály

Jaký prostor má mít nové náboženské umění ve veřejném prostoru? Jaké kvality má mít „křesťanské umění“? A musí být jeho tvůrce křesťan? Poslechněte si debatu Vertikály. Hosty jsou historička umění Milena Bartlová a architekt Norbert Schmidt.

Vertikála: Poslechněte si i první část Vertikály

Náboženské organizace s ruským vlivem by měly být na Ukrajině zakázány, požaduje prezident Zelenskyj. Připomeneme Hebe de Bonafini, zakladatelku sdružení Matky z náměstí Plaza de Mayo, které už skoro půl století usiluje o spravedlnost pro oběti vojenské diktatury v Argentině, a která před dvěma týdny zemřela. Povíme, že křesťanů v Anglii ubývá a podíváme se na výstavu Africké umění – náboženství extáze.

Vertikála: Poslechněte si celou adventní debatu Vertikály

Vstoupili jsme do doby adventní. Jak se ztišit a zahloubat do jiných myšlenek než starostí všedních dní a stresu z předvánočního shonu? Odinstalovat zbytečné aplikace, odnést televizi na půdu a chvíle rozjímání si naplánovat. I to zaznívá v debatě Vertikály z prosince 2018. Diskuzi s dominikánským knězem Antoninem Krasuckim a propagátorkou digitálního detoxu Karolínou Presovou moderuje Martina Pouchlá.

Vertikála: Debata Vertikály patří pomoci chudým, nemocným a opuštěným

Advent, původně postní období, je spojen s aktivitami ve prospěch chudých, nemocných, opuštěných. I proto si poslechněte debatu s ředitelkou Charity Strakonice Olga Medlínovou a ředitelem Domova odpočinku ve stáří Aleše Gabryszem, který provozuje Diakonie Krabčice. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si magazín Vertikály s Adamem Šindelářem

V magazínu Vertikály představíme nový překlad biblického Nového zákona do romského jazyka. V Česku vychází poprvé. Náboženskou optikou se podíváme na americké volby i prezidentskou kandidaturu Donalda Trumpa. Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli.

Vertikála: Poslechněte si celou debatu Vertikály Lucie Vopálenské

Ovlivnila veřejná diskuze o LGBT+ a výroky církevních představitelů (nejen) na Slovensku pachatele útoků před queer klubem v Bratislavě?

Vertikála: Poslechněte si celý magazín

Všimneme si výsledků hospodaření katolické církve: dlouhodobé investice i lesní hospodaření jí loni zajistily zisk přes půl miliardy korun. Ve Francii se opět rozproudily debaty o nošení náboženských symbolů ve školách. Výstava nového kláštera v Drastech pokračuje i přes rostoucí ceny energií a materiálu. A představíme knihu Hebrejky komentátora Jana Fingerlanda.

Vertikála: Poslechněte si celou první část Vertikály

V magazínu se dozvíte, že Starokatolická církev u nás schválila svěcení žen a obřad žehnání partnerství, včetně partnerství osob stejného pohlaví. Biskup z ukrajinského Charkova vyzývá svět k posílení humanitární pomoci. Vatikán a Peru se dohodli na navrácení tří mumií.

Vertikála: Poslechněte si i debatu Vertikály

Z čeho tehdy vyvěrala touha lidí po samostatném státě? Jakou roli při formování armády mladého státu hrály legie? Co z masarykovského étosu stojí za to připomínat a oživovat právě i dnes, v nelehkých časech?

Vertikála: Poslechněte si magazín Vertikály

Vertikála probere protesty, které zachvátily Irán. Týkají se nejen povinnosti žen zahalovat své vlasy. Podíváme se na stavbu nového kláštera na východ od Prahy. A mluvit budeme i o tom, že nositel Nobelovy ceny biskup Belo byl Vatikánem potrestán kvůli zneužívání nezletilých.

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály

Papež František během návštěvy italského Assisi vyzval k „odvaze“ opustit fosilní paliva. Když padnete, zbavíte se hříchů – vzkázal ruským brancům moskevský patriarcha Kirill. Nový zákon o domácí výuce čeká na schválení brazilským senátem. Má ale odpůrce v katolické církvi. Opravy katedrály Notre Dame jsou v plném proudu. Pozveme do Prahy na mezinárodní festival pravoslavné hudby.

Vertikála: Poslechněte si celou debatu Vertikály

Je politika naší doby službou pro blaho společnosti? Jak vnímají její obraz hosté debaty Vertikály? Uslyšíte dominikána a univerzitního pedagoga Benedikta Mohelníka a Tomáše Krause, ředitele Institutu Památníku Terezín. Tvrdí, že někteří lidé hledí na politické vůdce jako na spasitele a očekávají od nich ochranu. Jaké atributy naší doby nejvíce nahrávají vábení populistů? Jaké hodnotové zápasy se ve veřejném prostoru dnes odehrávají?

Vertikála: Charisma sv. Václava se nevytratilo ani po tisíciletích

Debata Vertikály se věnuje nadcházejícímu státnímu svátku svatého Václava. Univerzitní pedagogové Petr Kubín a Ota Halama tak diskutují o významu svého patrona.

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Dozvíte se, že chce Polsko zavést povinné náboženství na školách. Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze. Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy. V Německu pokračuje Synodální cesta. A Francie si připomněla oběti Bartolomějské noci.

Vertikála: A zvony zvoní dál

Zvony prožívají rozličné osudy a někdy hodně těžké. Na ty, které byly za 2. světové války zrekvírovány, chce upozornit spolek pražských zvoníků Sanctus Castulus.

Vertikála: Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Za účasti papeže se v Kazachstánu konalo setkání náboženských vůdců. Ve Francii začal v pondělí proces se spolupachateli teroristického útoku v Nice v roce 2016. Pod Jihočeské biskupství spadá okolo sto padesáti far. Zájemci o regionální historii se pokouší zachránit chátrající budovu v Malontech. Dobrušský sbor Československé církve husitské zdobí nový oltářní obraz od významného malíře.

Vertikála: Jakou roli hrála královna Alžběta II. v Anglikánské církvi

A jak důležitá pro ní byla víra? Mluvit budeme u o Valném shromáždění Světové rady církví, které se tento týden konalo v německém Karlsruhe. Jak na něm byli přijati zástupci z Ruska? A připomeneme i další události duchovní světa.

Vertikála: V debatě Vertikály se dozvíte, proč budí zklamání a obavy církev Šinčchondži

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí, jejichž blízcí se jejími členy stali a s dosavadním životem zpřetrhali vazby. S jejím působením se setkal i katolický kněz Ladislav Heryán.

Vertikála: Nový školní rok s dražšími energiemi a církevní školy

Nový školní rok s dražšímu energiemi a církevní školy. Ve Středoafrické republice mají první centrum pro dialýzu. Tamní první nefrolog vystudoval i díky podpoře z České republiky. V rozhovoru prozradí i to, jak na africké země dopadá válka na Ukrajině. Uslyšíte i to, jak se francouzský a alžírský prezident dohodli na vytvoření komise, která bude zkoumat společnou historii.

Vertikála: Debata Vertikály o potratové legislativě ve Spojených státech

Téma, které v současné době polarizuje americkou společnost a budí pozornost i v evropských zemích. Vychází z nedávného verdiktu Nejvyššího soudu, který přenesl rozhodování o potratové legislativě na jednotlivé státy. V mnoha z nich platí nyní přísná protipotratová legislativa. Jaké bude mít důsledky?

Vertikála: Poslechněte si zajímavosti ze světa víry

Připomeneme 1. září jako den modliteb za péči o stvoření. Zeptáme se, jak moc se o ekologii zajímají křesťané v České republice. Nikaragujská policie zatkla biskupa Álvareze, kritika Ortegovi vlády. Vězní i jeho spolupracovníky. Všechen movitý majetek Svatého stolce bude spravovat Vatikánská banka.

Vertikála: Dvě děti farářů, dva příběhy o víře

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?

Vertikála: Na invazi v srpnu 1968 vzpomínají Mikuláš Kroupa a Daniel Herman

Už je to 54 let od srpnové noci, kdy na dlažbách našich měst duněly tanky, kdy lidé na venkově potkávali nekonečné kolony podivných vojsk.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s mistrem tibetského budhismu

„Nakonec se panika stala podporou pro mou meditaci,” říká v exkluzivním rozhovoru mistr tibetského budhismu Yongey Mingyur Rinpoche. S panickými atakami se setkal v dětství a právě meditace mu pomohla. Další část rozebere náboženské pozadí útoku na spisovatele Salmana Rushdieho.

Vertikála: 1. část Vertikály

„Potvrdilo mi to slova z Bible, že je potřeba zachovávat přikázání. Když si někdo začne zahrávat se zlem, zmizí pravidla,“ říká ve Vertikále o válce na Ukrajině Mariusz Krawiec, polský kněz, který působí už osm let ve Lvově.

Vertikála: Debata Vertikály o smyslu ekumenických porot ve filmové tvorbě

Hosty debaty Vertikály jsou Veronika Lišková a Lukáš Jirsa. Bez přehánění můžeme říci, že oba jsou doslova pohlceni filmovou tvorbou. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byli členy ekumenické poroty.

Vertikála: Debata Vertikály o homosexuálních věřících

Pro věřící gaye a lesby není snadné se hlásit ke své orientaci a být respektováni jako plnoprávní členové církevních společenství. Náboženské prostředí je tradičně více konzervativní, ale pro mnohé z nich je komunita a sdílení víry zásadní. Jakým způsobem se proměnilo jejich postavení v demokratické společnosti za více jak tři desítky let? Je jejich orientace stále ještě téma?

Vertikála: Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě. Přilétá, aby se původním obyvatelům omluvil za příkoří, která na nich spáchali kněží a řeholnice římskokatolické církve. Vatikán představil novou investiční politiku, která má zajistit, aby jeho investice „přispívali ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu“. Ruský pravoslavný duchovní Nikandr je stíhán za kritiku války na Ukrajině.

Vertikála: Ve Francii se opět rozhořel spor o burkiny

Nábožensky motivovaná vražda v Indii rozžehla nepokoje. A jak se vede českému misionáři v Mongolsku? To jsou témata dnešní Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Je církev pro mladé atraktivní, nebo není?

Je současná římskokatolická církev atraktivní pro mladé lidi? Nabízí témata, která mladé zajímají a považují za palčivá?

Vertikála: Poslechněte si reprízu debaty Vertikály

Role žen v církvi je důležitá pro papeže Františka. Jinak to záleží na kultuře zemí, říká kancléřka Kolářová.

Vertikála: Proč mají Američané tak rádi zbraně?

V premiéře se zaměříme na náboženské souvislosti obliby zbraní ve Spojených státech. Radnice v Paříži zveřejnila plány na renovaci katedrály Notre Dame. Brazilští duchovní protestují proti nedobrovolným hospitalizacím lidí závislých na kokainu. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Reakce náboženských představitelů na zrušení práva na potrat ve Spojených státech

Zeptáme se, proč ve vrcholném úřadu skončil metropolita Illarion, mnohými doposud považovaný za nástupce patriarchy Kirilla. A pozveme na festival asijské kultury festival Eastern Tunes.

Vertikála: 1. díl: Poslechněte si celou debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Mezi školami jsou z různých příčin velké rozdíly a školství se tak stává spoluviníkem prohlubování příkopů. O tom, jak se pozná dobrá škola, jak vypadá dobrá komunikace školy s dětmi a jejich rodiči nebo jak náročné je v současné době otevřít dveře dětem z Ukrajiny budou diskutovat Helena Wernischová z Evangelické akademie a Petr Karas, ředitel Lauderových škol v Praze. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: 2. díl: Poslechněte si Vertikálu s Naděždou Hávovou

Vertikála bude tentokrát o hospodaření Vatikánu. Židovská obec na Floridě protestuje proti zpřísnění potratových zákonů z náboženských důvodů. Podle průzkumu v Indii celých 62 % respondentů jógová cvičení nikdy v životě nepraktikovalo. Jak je to tedy se starobylou tradicí jógy? Zeptáme se indologa Jiřího Krejčíka. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Na Svatém kopečku se konala romská pouť

Na Svatém kopečku u Olomouce se v sobotu konala už 24. romská pouť. Debata Vertikály se proto ptá, jaká je romská spiritualita a proč dnes mají Romové blíž k charismatickým církvím. Jaký prostor dostávají v tradičních církvích?

Vertikála: Poslechněte si i první část Vertikály s Naděždou Hávovou

Proč stát zatím neuzavřel smlouvu s Vatikánem? Premiér Fiala totiž nedávno uvedl, že jeho vláda chce tuto záležitost uzavřít. Česká Charita slaví sto let. A s blížícím se koncem školního roku se podíváme na předávání diplomů absolventů Evangelické akademie v Brně. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Debata Vertikály o držení zbraní v USA

Ve Spojených státech umírá ročně na 40 tisíc lidí na poranění střelnou zbraní, říká v debatě Vertikály politolog Jiří Pehe.

Vertikála: Co znamená vyhlášení nezávislosti Ukrajinské pravoslavné církve na Rusku

Premiér Fiala se setkal s papežem. Tým archeologů objevil síť průchodů pod více než 3000 let starým chrámem v peruánských Andách. Představy o předkolumbovské Amazonii si budeme muset opravit, ukazují nové objevy. Podíváme se na biblickou horu Nebó a dotkneme si i spirituality Pabla Picassa. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Církve a věřící s menšinovou sexuální orientací

Jak složitým a mnohdy bolestným procesem procházejí církve, které usilují o to, aby se v nich cítili přijati i věřící lidé s menšinovou sexuální orientací? To je téma, které sleduje debata Vertikály.

Vertikála: Rada ukrajinské pravoslavné církve deklarovala nezávislost

Rada ukrajinské pravoslavné církve, která se dosud hlásila k moskevského patriarchátu, deklarovala nezávislost. Připomeneme Angela Sodana, dlouholetého státního sekretáře Vatikánu. Ovlivil i porevoluční obsazení biskupských stolců u nás. K progresivnímu proudu v katolictví a k feministické teologii osvobození patřila teoložka Rosemary Ruetherová. Zemřela v pětaosmdesáti. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří?

Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří? Je právem kritizován za slova, že se stydí za státy NATO, které zbrojí v reakci na rusko -ukrajinský konflikt?

Vertikála: Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně

A jaká budou témata dnešní Vertikály? Třeba to, že novým brněnským biskupem se stane dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně. Nikaragujský biskup Álvarez, jeden z nejhlasitějších kritiků vlády prezidenta Ortegy drží hladovku. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Roste počet církevních svateb

Počet katolických svateb roste po covidu rychleji než těch civilních. Proč? Nejen na to se zeptá dnešní Vertikála. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Dlouho očekávaná výměna na postu pražského arcibiskupa

Historik Tomáš Petráček a novinář a kněz Jan Hanák se zamýšlejí nad otázkou, co od Jana Graubnera čekat, i na to, jak si vysvětlují dlouhé čekání završené provizorní volbou. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Novinkami ze světa církví s Adamem Šindelářem

V dnešní Vertikále budeme mluvit o novém pražském arcibiskupovi, kterým papež jmenoval Jana Graubnera. Vysvětlíme, proč afghánské ženy smí z domu jen v burce. A také to, proč se anglikáni po osmi staletích omluvili za protižidovské zákony. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: O roli Izraele v ruské válce s J. Fingerlandem a T. Krausem

Zaznívá kritika toho, že se Stát Izrael málo postavil za Ukrajinu poté, co zemi napadlo Rusko. „Mnozí lidé to považují za zradu ne nutně Ukrajinců, ale jakési ideje, protože Izrael reprezentuje tradici boje Davida proti Goliášovi,“ soudí komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. „Jedna rovina jsou izraelské kalkulace, Izrael není stát, který by se obával, že bude na řadě, bude-li Rusko expandovat. Ale dost závisí na postojích Ruska v oblasti Sýrie.“

Vertikála: Proč církev přichází o věřící

Proč v evropských zemích ale i ve Spojených státech odcházejí církvím věřící? Nebo i přes svůj kritický postoj zůstávají? Jak složité pro věřící vůbec je církevní společenství opustit? Odpovědi hledají dva řadoví katolíci Monika Poláčková a Jiří Kylar. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Jak vypadá výuka ukrajinských dětí na našich církevních školách

Muslimové oslavili Íd al-fitr – konec ramadánu. Biskupové schválili speciální duchovní službu. Ustanoví kněze, kteří budou doprovázet oběti zneužívání. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Novinkami ze světa církví provází Vertikály Naděžda Hávová.

Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné Velikonoce na Ukrajině i u nás?

Vertikála: Proč Rusko ničí ukrajinské památky? Debata D. Hermana a A. Háblové

Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL).

Vertikála: O prepperství s V. Cílkem a Z. Vojtíškem

Co je to prepperství a jak se liší od survivalismu? Jaké jsou náboženské kořeny prepperství? Proč má někdy blízko ke krajní pravici? A co mít pro všechny případy doma? Geologa Václava Cílka a religionisty Zdeňka Vojtíška se ptá Lucie Vopálenská.

Vertikála: Poslechněte si debatu s J. Líčkem a P. Černý

Pavel Černý, teolog, pedagog a kazatel Církve bratrské, chválí první reakci české společnosti, která se zapojila do pomoci Ukrajincům. „Jsem velmi potěšen, že ten první náraz společnost zvládla skvěle. Sbírky byly překvapivě vysoké, vybralo se mnoho financí, šatstva, potravin a dalších potřebných věcí.“

Vertikála: O roli papeže ve válce s T. Petráčkem a P. Bratinkou

Papež František uvažuje o návštěvě Kyjeva a chce jednat také s moskevským patriarchou Kirillem. Je prý připraven udělat všechno pro to, aby ruská válka na Ukrajině skončila.

Vertikála: Debata o genderu a válce s L. Jarkovskou a D. Václavíkem

Muži bojují na Ukrajině, ženy a děti prchají na západ do bezpečí, tak se vypráví o současné válce. „Ano, ve vyprávění hrají prim muži, ale to neznamená, že ženy ve válce nejsou, že se jich netýká. Jen ti muži jsou více vidět. Bez genderového konceptu nelze válce vůbec porozumět,“ vysvětluje socioložka Lucie Jarkovská. „Vyprávění o válce je často velmi tradiční, ale realita je jiná. Jsou to mezní situace, ve kterých musíte mnohdy zapomenout na rozdělení genderových rolí.“

Vertikála: Vlna solidarity s Ukrajinou

Synodální proces, který vyhlásil papež František před půl rokem, trénuje věřící katolíky ve spolupráci. V umění diskutovat, ve vzájemném naslouchání a v respektu k druhým. Co ještě ukázaly dosavadní diskuse ve farnostech?

Vertikála: Kyjevský starosta Kličko pozval papeže na Ukrajinu

Starosta Vitalij Kličko pozval papeže do „svého“ Kyjeva. Je šance, že hlava katolické církve pozvání přijme? A jaká je role Vatikánu v mezinárodních konfliktech?

Vertikála: Podporuje Putina celá pravoslavná církev? Poslechněte si debatu Vertikály

Zatímco hlava římskokatolické církve – papež František – odsoudila ruskou agresi a přirovnala ji k válkám minulého století, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve – patriarcha Kirill – stojí dále za Putinem. Na Ukrajině podle něj Rusové bojují proti satanské ideologii gayů.

Vertikála: Poslechněte si debatu s V. Keprtem a M. Balcarem

Do Česka už přišlo přes 200 tisíc lidí z Ukrajiny, pomáhají jim dobrovolníci i úřady a samosprávy. „Ta vlna solidarity je skvělá, věci fungují, jak nejlépe mohou. Ale nezapomínejme na to, že přijde únava, možná lze říct i určitá kocovina,“ říká Martin Balcar z Českobratrské církve evangelické. „Teď jsme ve fázi určitého vzepětí, adrenalin proudí, ale musíme se připravit na to, že ne všechno bude úplně nejlepší. Přijdou i lidé, kteří mají problémy.“

Vertikála: O válce Ruska proti Ukrajině s M. Putnou a J. Schneiderem

Jakou roli v politických vztazích Ruska a Ukrajiny sehrávali a sehrávají pravoslavné církve? Jsou i ony nástrojem mocenského napětí? Je Vladimir Putin křesťan a probíhá na Ukrajině bratrovražedná válka?

Vertikála: O válce Ruska proti Ukrajině s M. Putnou a J. Schneiderem

Jakou roli v politických vztazích Ruska a Ukrajiny sehrávali a sehrávají pravoslavné církve? Jsou i ony nástrojem mocenského napětí? Je Vladimir Putin křesťan a probíhá na Ukrajině bratrovražedná válka?

Vertikála: Konflikt na Ukrajině se silně dotýká i pravoslavné církve

Zatímco konstantinopolský patriarcha Bartoloměj ruskou agresi ostře odsoudil, ruský patriarcha Kyrill mluví o silách zla, které na Ukrajině chtějí rozbít jednotu církve.

Vertikála: Novinkami ze světa církví s Naděždou Hávovou

Ruský vojenský útok proti Ukrajině odsoudila Ekumenická rada církví, její generální sekretář Petr Jan Vinš bude hostem Vertikály. Mluvit budeme o pomoci i s koordinátorem Charity. Připomeneme, že se blíží popeleční středa. A filipínští biskupové se zavázali podporovat udržetelné zdroje. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: O sexuálním zneužívání v církvi s J. Kylarem a L. Fošumem

„Setkávám se s lidmi, kteří se rozvedli z důvodů domácího násilí a kteří nemohou chodit ke svátostem. A pak tady máme kněze, třeba i odsouzené, kteří mohou sloužit svátosti,“ kritizuje Jiří Kylar.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Debatují Jaroslav Lorman a Hana Svanovská

Co to obnáší být gay či lesba a trávit život v prostředí katolické církve? O tom bude debata Vertikály s Jaroslavem Lormanem, bývalým pedagogem Katolické teologické fakulty, a Hanou Svanovskou, redaktorkou Rádia Proglas. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Debatují Jaroslav Lorman a Hana Svanovská

Co to obnáší být gay či lesba a trávit život v prostředí katolické církve? O tom bude debata Vertikály s Jaroslavem Lormanem, bývalým pedagogem Katolické teologické fakulty, a Hanou Svanovskou, redaktorkou Rádia Proglas. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Rozhovor s končícím apoštolským nunciem a další novinky

Výběr nového arcibiskupa okomentoval v exkluzivním rozhovoru pro Vertikálu Charles Balvo, který po třech letech končí na postu apoštolského nuncia v České republice. Vysvětlíme vám, proč je pro ruskou pravoslavnou církev důležité prohlásit ostatky carské rodiny za pravé. A probereme dvacítku uzavřených mešit ve Francii. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata o sexuálním zneužívání s J. Nejedlovou a M. Drábkem

V sousedním Německu se stále debatuje o sexuálním obtěžování v církvi. Dokument předložený advokátní kanceláří označuje na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití v arcidiecézi Mnichov – Freising v letech 1945 až 2019. Část z této doby stál v čele úřadu emeritní papež Benedikt XVI. O těchto problémech v debatě Vertikály mluví Johanna Nejedlová ze sdružení Konsent a katolický kněz Marek drábek, který obětem sexuálního násilí pomáhá.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je věnována debatě. Proto, abychom si připomněli, že čas hojí, ale jen do určité míry.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je věnována debatě. Proto, abychom si připomněli, že čas hojí, ale jen do určité míry.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Poslechněte si debatu J. Šebka a T. Petráčka

O výběru nového pražského arcibiskupa je dnešní debata Vertikály. Proč je kolem tohoto procesu tolik tajností a netransparentnosti? Diskutují Tomáš Petráček, teolog, kněz a církevní historik a Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si novinky ze světa náboženství s Naděždou Hávovou

V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.

Vertikála: Poslechněte si novinky ze světa náboženství s Naděždou Hávovou

V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály, ptá se Lucie Vopálenská

„Myslím, že neplatí přímá souvislost mezi ochotou darovat a bohatstvím společnosti,“ hodnotí uplynulý rok fundraiser Charity ČR Milan Vlasák. „Covidová doba sice dostala hodně lidí do existenčních problémů, takže počítají každou korunu, ale podpora rostla.“ Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců, má jinou zkušenost: „Lidé dávali peníze na pomoc lidem v obtížných situacích nebo zdravotnictví. Ale jiné organizace a druhy pomoci zamrzly.“

Vertikála: Poslechněte si shrnutí roku 2021 pohledem religionisty

Novoroční Vertikála se podívá na uplynulý rok očima religionisty. Přimoneneblížící se pravoslavné vánoce. A vydá se na závody Dědů Mrázů. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Václavem Malým a Ondřejem Kolářem

Neraduji se z toho, kolik lidí odešlo na věčnost, ale přesto byla pandemie obdobím, kdy jsem se mohl zamyslet, říká biskup Václav Malý a doporučuje: „Třeba nad tím, co člověk opravdu k životu potřebuje. Jestli ta naše spotřeba není zbytečná. Stále se mluví o růstu, ale přece jen stojí za pokus jiný pohled. Ne snad abychom byli v bídě a živořili, ale mnozí z nás žijí v nadstandardu. Nemusí to být kdejaký přepych, ale člověk si sám uvědomuje, že touží po něčem, co nepotřebuje.“

Vertikála: Nikdo nechce žít bez domova, ale někteří si na svobodu zvykli, všímá si pracovnice Armády spásy

Život na ulici není lehký. A v zimě to platí dvojnásob. I proto vyrážejí sociální pracovníci do terénu o to častěji a nabízejí lidem bez domova pomoc. Ať už v podobě potravin nebo nabídky na přespání v azylovém domě.

Vertikála: Vertikála o cestě papeže na Kypr a do Řecka

Probere kauzu rezignace pařížského arcibiskupa. Ohlédneme se za cestou papeže na Kypr a do Řecka. Povíme, že v Bahrajnu mají křesťané novou katedrálu. A připomeneme 90. výročí Stalinovy zkázy moskevského chrámu Krista Spasitele. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Vertikála o cestě papeže na Kypr a do Řecka

Probere kauzu rezignace pařížského arcibiskupa. Ohlédneme se za cestou papeže na Kypr a do Řecka. Povíme, že v Bahrajnu mají křesťané novou katedrálu. A připomeneme 90. výročí Stalinovy zkázy moskevského chrámu Krista Spasitele. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Novinkami ze světa církví provází Adam Šindelář

O hledání důkazů o převýchovných táborech pro Ujgury. Představíme nového předsedu Ekumenické rady církví v Česku. Mluvit budeme o nadcházející cestě papeže do Řecka a na Kypr. A připomeneme, že začíná židovská Chanuka

Vertikála: Poslechněte si debatu Daniela Ženatého a Miloše Szaboa

Jaký bude advent v roce 2021? Jak ho ovlivní současná pandemická situace a fakt, že jde už o druhý koronavirem poznamenaný předvánoční čas? Diskutují evangelický farář Daniel Ženatý a katolický kněz Miloš Szabo.

Vertikála: Petra Procházková: Tálibán je upřímně přesvědčen, že žena je něco méně než muž

V uplynulých dvaceti letech se afghánské ženy stávaly stále častěji učitelkami, angažovaly se v politice nebo ve státní správě. Jak se jejich postavení ve společnosti mění s odchodem amerických vojsk a nástupem Tálibánu k moci?