Vertikála

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vertikála: Reakce náboženských představitelů na zrušení práva na potrat ve Spojených státech

Zeptáme se, proč ve vrcholném úřadu skončil metropolita Illarion, mnohými doposud považovaný za nástupce patriarchy Kirilla. A pozveme na festival asijské kultury festival Eastern Tunes.

Vertikála: 1. díl: Poslechněte si celou debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Mezi školami jsou z různých příčin velké rozdíly a školství se tak stává spoluviníkem prohlubování příkopů. O tom, jak se pozná dobrá škola, jak vypadá dobrá komunikace školy s dětmi a jejich rodiči nebo jak náročné je v současné době otevřít dveře dětem z Ukrajiny budou diskutovat Helena Wernischová z Evangelické akademie a Petr Karas, ředitel Lauderových škol v Praze. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: 2. díl: Poslechněte si Vertikálu s Naděždou Hávovou

Vertikála bude tentokrát o hospodaření Vatikánu. Židovská obec na Floridě protestuje proti zpřísnění potratových zákonů z náboženských důvodů. Podle průzkumu v Indii celých 62 % respondentů jógová cvičení nikdy v životě nepraktikovalo. Jak je to tedy se starobylou tradicí jógy? Zeptáme se indologa Jiřího Krejčíka. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Na Svatém kopečku se konala romská pouť

Na Svatém kopečku u Olomouce se v sobotu konala už 24. romská pouť. Debata Vertikály se proto ptá, jaká je romská spiritualita a proč dnes mají Romové blíž k charismatickým církvím. Jaký prostor dostávají v tradičních církvích?

Vertikála: Poslechněte si i první část Vertikály s Naděždou Hávovou

Proč stát zatím neuzavřel smlouvu s Vatikánem? Premiér Fiala totiž nedávno uvedl, že jeho vláda chce tuto záležitost uzavřít. Česká Charita slaví sto let. A s blížícím se koncem školního roku se podíváme na předávání diplomů absolventů Evangelické akademie v Brně. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Co znamená vyhlášení nezávislosti Ukrajinské pravoslavné církve na Rusku

Premiér Fiala se setkal s papežem. Tým archeologů objevil síť průchodů pod více než 3000 let starým chrámem v peruánských Andách. Představy o předkolumbovské Amazonii si budeme muset opravit, ukazují nové objevy. Podíváme se na biblickou horu Nebó a dotkneme si i spirituality Pabla Picassa. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata Vertikály o držení zbraní v USA

Ve Spojených státech umírá ročně na 40 tisíc lidí na poranění střelnou zbraní, říká v debatě Vertikály politolog Jiří Pehe.

Vertikála: Rada ukrajinské pravoslavné církve deklarovala nezávislost

Rada ukrajinské pravoslavné církve, která se dosud hlásila k moskevského patriarchátu, deklarovala nezávislost. Připomeneme Angela Sodana, dlouholetého státního sekretáře Vatikánu. Ovlivil i porevoluční obsazení biskupských stolců u nás. K progresivnímu proudu v katolictví a k feministické teologii osvobození patřila teoložka Rosemary Ruetherová. Zemřela v pětaosmdesáti. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Církve a věřící s menšinovou sexuální orientací

Jak složitým a mnohdy bolestným procesem procházejí církve, které usilují o to, aby se v nich cítili přijati i věřící lidé s menšinovou sexuální orientací? To je téma, které sleduje debata Vertikály.

Vertikála: Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří?

Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří? Je právem kritizován za slova, že se stydí za státy NATO, které zbrojí v reakci na rusko -ukrajinský konflikt?

Vertikála: Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně

A jaká budou témata dnešní Vertikály? Třeba to, že novým brněnským biskupem se stane dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně. Nikaragujský biskup Álvarez, jeden z nejhlasitějších kritiků vlády prezidenta Ortegy drží hladovku. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Roste počet církevních svateb

Počet katolických svateb roste po covidu rychleji než těch civilních. Proč? Nejen na to se zeptá dnešní Vertikála. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Dlouho očekávaná výměna na postu pražského arcibiskupa

Historik Tomáš Petráček a novinář a kněz Jan Hanák se zamýšlejí nad otázkou, co od Jana Graubnera čekat, i na to, jak si vysvětlují dlouhé čekání završené provizorní volbou. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Novinkami ze světa církví s Adamem Šindelářem

V dnešní Vertikále budeme mluvit o novém pražském arcibiskupovi, kterým papež jmenoval Jana Graubnera. Vysvětlíme, proč afghánské ženy smí z domu jen v burce. A také to, proč se anglikáni po osmi staletích omluvili za protižidovské zákony. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: O roli Izraele v ruské válce s J. Fingerlandem a T. Krausem

Zaznívá kritika toho, že se Stát Izrael málo postavil za Ukrajinu poté, co zemi napadlo Rusko. „Mnozí lidé to považují za zradu ne nutně Ukrajinců, ale jakési ideje, protože Izrael reprezentuje tradici boje Davida proti Goliášovi,“ soudí komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. „Jedna rovina jsou izraelské kalkulace, Izrael není stát, který by se obával, že bude na řadě, bude-li Rusko expandovat. Ale dost závisí na postojích Ruska v oblasti Sýrie.“

Vertikála: Proč církev přichází o věřící

Proč v evropských zemích ale i ve Spojených státech odcházejí církvím věřící? Nebo i přes svůj kritický postoj zůstávají? Jak složité pro věřící vůbec je církevní společenství opustit? Odpovědi hledají dva řadoví katolíci Monika Poláčková a Jiří Kylar. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Jak vypadá výuka ukrajinských dětí na našich církevních školách

Muslimové oslavili Íd al-fitr – konec ramadánu. Biskupové schválili speciální duchovní službu. Ustanoví kněze, kteří budou doprovázet oběti zneužívání. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Novinkami ze světa církví provází Vertikály Naděžda Hávová.

Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné Velikonoce na Ukrajině i u nás?

Vertikála: Proč Rusko ničí ukrajinské památky? Debata D. Hermana a A. Háblové

Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL).

Vertikála: O prepperství s V. Cílkem a Z. Vojtíškem

Co je to prepperství a jak se liší od survivalismu? Jaké jsou náboženské kořeny prepperství? Proč má někdy blízko ke krajní pravici? A co mít pro všechny případy doma? Geologa Václava Cílka a religionisty Zdeňka Vojtíška se ptá Lucie Vopálenská.

Vertikála: Poslechněte si debatu s J. Líčkem a P. Černý

Pavel Černý, teolog, pedagog a kazatel Církve bratrské, chválí první reakci české společnosti, která se zapojila do pomoci Ukrajincům. „Jsem velmi potěšen, že ten první náraz společnost zvládla skvěle. Sbírky byly překvapivě vysoké, vybralo se mnoho financí, šatstva, potravin a dalších potřebných věcí.“

Vertikála: O roli papeže ve válce s T. Petráčkem a P. Bratinkou

Papež František uvažuje o návštěvě Kyjeva a chce jednat také s moskevským patriarchou Kirillem. Je prý připraven udělat všechno pro to, aby ruská válka na Ukrajině skončila.

Vertikála: Debata o genderu a válce s L. Jarkovskou a D. Václavíkem

Muži bojují na Ukrajině, ženy a děti prchají na západ do bezpečí, tak se vypráví o současné válce. „Ano, ve vyprávění hrají prim muži, ale to neznamená, že ženy ve válce nejsou, že se jich netýká. Jen ti muži jsou více vidět. Bez genderového konceptu nelze válce vůbec porozumět,“ vysvětluje socioložka Lucie Jarkovská. „Vyprávění o válce je často velmi tradiční, ale realita je jiná. Jsou to mezní situace, ve kterých musíte mnohdy zapomenout na rozdělení genderových rolí.“

Vertikála: Vlna solidarity s Ukrajinou

Synodální proces, který vyhlásil papež František před půl rokem, trénuje věřící katolíky ve spolupráci. V umění diskutovat, ve vzájemném naslouchání a v respektu k druhým. Co ještě ukázaly dosavadní diskuse ve farnostech?

Vertikála: Kyjevský starosta Kličko pozval papeže na Ukrajinu

Starosta Vitalij Kličko pozval papeže do „svého“ Kyjeva. Je šance, že hlava katolické církve pozvání přijme? A jaká je role Vatikánu v mezinárodních konfliktech?

Vertikála: Podporuje Putina celá pravoslavná církev? Poslechněte si debatu Vertikály

Zatímco hlava římskokatolické církve – papež František – odsoudila ruskou agresi a přirovnala ji k válkám minulého století, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve – patriarcha Kirill – stojí dále za Putinem. Na Ukrajině podle něj Rusové bojují proti satanské ideologii gayů.

Vertikála: Poslechněte si debatu s V. Keprtem a M. Balcarem

Do Česka už přišlo přes 200 tisíc lidí z Ukrajiny, pomáhají jim dobrovolníci i úřady a samosprávy. „Ta vlna solidarity je skvělá, věci fungují, jak nejlépe mohou. Ale nezapomínejme na to, že přijde únava, možná lze říct i určitá kocovina,“ říká Martin Balcar z Českobratrské církve evangelické. „Teď jsme ve fázi určitého vzepětí, adrenalin proudí, ale musíme se připravit na to, že ne všechno bude úplně nejlepší. Přijdou i lidé, kteří mají problémy.“

Vertikála: O válce Ruska proti Ukrajině s M. Putnou a J. Schneiderem

Jakou roli v politických vztazích Ruska a Ukrajiny sehrávali a sehrávají pravoslavné církve? Jsou i ony nástrojem mocenského napětí? Je Vladimir Putin křesťan a probíhá na Ukrajině bratrovražedná válka?

Vertikála: O válce Ruska proti Ukrajině s M. Putnou a J. Schneiderem

Jakou roli v politických vztazích Ruska a Ukrajiny sehrávali a sehrávají pravoslavné církve? Jsou i ony nástrojem mocenského napětí? Je Vladimir Putin křesťan a probíhá na Ukrajině bratrovražedná válka?

Vertikála: Konflikt na Ukrajině se silně dotýká i pravoslavné církve

Zatímco konstantinopolský patriarcha Bartoloměj ruskou agresi ostře odsoudil, ruský patriarcha Kyrill mluví o silách zla, které na Ukrajině chtějí rozbít jednotu církve.

Vertikála: Novinkami ze světa církví s Naděždou Hávovou

Ruský vojenský útok proti Ukrajině odsoudila Ekumenická rada církví, její generální sekretář Petr Jan Vinš bude hostem Vertikály. Mluvit budeme o pomoci i s koordinátorem Charity. Připomeneme, že se blíží popeleční středa. A filipínští biskupové se zavázali podporovat udržetelné zdroje. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: O sexuálním zneužívání v církvi s J. Kylarem a L. Fošumem

„Setkávám se s lidmi, kteří se rozvedli z důvodů domácího násilí a kteří nemohou chodit ke svátostem. A pak tady máme kněze, třeba i odsouzené, kteří mohou sloužit svátosti,“ kritizuje Jiří Kylar.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jana Kranát a Aleše Palána

Dnes končí 24. zimní olympijské hry v Pekingu. Dodržování lidských práv v komunistické Číně vyvolává už dlouho diskuse o tom, jestli olympiáda poměry v totalitní zemi nelegitimizovala. V debatě Vertikály to komentují Jan Kranát z Evangelické fakulty Univerzity karlovy a publicista Aleš Palán. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Debatují Jaroslav Lorman a Hana Svanovská

Co to obnáší být gay či lesba a trávit život v prostředí katolické církve? O tom bude debata Vertikály s Jaroslavem Lormanem, bývalým pedagogem Katolické teologické fakulty, a Hanou Svanovskou, redaktorkou Rádia Proglas. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Debatují Jaroslav Lorman a Hana Svanovská

Co to obnáší být gay či lesba a trávit život v prostředí katolické církve? O tom bude debata Vertikály s Jaroslavem Lormanem, bývalým pedagogem Katolické teologické fakulty, a Hanou Svanovskou, redaktorkou Rádia Proglas. Moderuje Lucie Vopálenská.

Vertikála: Rozhovor s končícím apoštolským nunciem a další novinky

Výběr nového arcibiskupa okomentoval v exkluzivním rozhovoru pro Vertikálu Charles Balvo, který po třech letech končí na postu apoštolského nuncia v České republice. Vysvětlíme vám, proč je pro ruskou pravoslavnou církev důležité prohlásit ostatky carské rodiny za pravé. A probereme dvacítku uzavřených mešit ve Francii. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata o sexuálním zneužívání s J. Nejedlovou a M. Drábkem

V sousedním Německu se stále debatuje o sexuálním obtěžování v církvi. Dokument předložený advokátní kanceláří označuje na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití v arcidiecézi Mnichov – Freising v letech 1945 až 2019. Část z této doby stál v čele úřadu emeritní papež Benedikt XVI. O těchto problémech v debatě Vertikály mluví Johanna Nejedlová ze sdružení Konsent a katolický kněz Marek drábek, který obětem sexuálního násilí pomáhá.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je věnována debatě. Proto, abychom si připomněli, že čas hojí, ale jen do určité míry.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je věnována debatě. Proto, abychom si připomněli, že čas hojí, ale jen do určité míry.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Exkluzivní rozhovor s tibetským dokumentaristou Döndubem Wangčhenem

Kvůli filmu o Tibeťanech a olympiádě v Pekingu strávil šest let v čínském pracovním táboře. Víc než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Podíváme se i na aktuální situaci v Kazachstánu, a jak na ní reagují představitelé církve.

Vertikála: Poslechněte si debatu J. Šebka a T. Petráčka

O výběru nového pražského arcibiskupa je dnešní debata Vertikály. Proč je kolem tohoto procesu tolik tajností a netransparentnosti? Diskutují Tomáš Petráček, teolog, kněz a církevní historik a Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd. Moderuje Eva Hůlková.

Vertikála: Poslechněte si novinky ze světa náboženství s Naděždou Hávovou

V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.

Vertikála: Poslechněte si novinky ze světa náboženství s Naděždou Hávovou

V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály, ptá se Lucie Vopálenská

„Myslím, že neplatí přímá souvislost mezi ochotou darovat a bohatstvím společnosti,“ hodnotí uplynulý rok fundraiser Charity ČR Milan Vlasák. „Covidová doba sice dostala hodně lidí do existenčních problémů, takže počítají každou korunu, ale podpora rostla.“ Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců, má jinou zkušenost: „Lidé dávali peníze na pomoc lidem v obtížných situacích nebo zdravotnictví. Ale jiné organizace a druhy pomoci zamrzly.“

Vertikála: Poslechněte si shrnutí roku 2021 pohledem religionisty

Novoroční Vertikála se podívá na uplynulý rok očima religionisty. Přimoneneblížící se pravoslavné vánoce. A vydá se na závody Dědů Mrázů. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Václavem Malým a Ondřejem Kolářem

Neraduji se z toho, kolik lidí odešlo na věčnost, ale přesto byla pandemie obdobím, kdy jsem se mohl zamyslet, říká biskup Václav Malý a doporučuje: „Třeba nad tím, co člověk opravdu k životu potřebuje. Jestli ta naše spotřeba není zbytečná. Stále se mluví o růstu, ale přece jen stojí za pokus jiný pohled. Ne snad abychom byli v bídě a živořili, ale mnozí z nás žijí v nadstandardu. Nemusí to být kdejaký přepych, ale člověk si sám uvědomuje, že touží po něčem, co nepotřebuje.“

Vertikála: Nikdo nechce žít bez domova, ale někteří si na svobodu zvykli, všímá si pracovnice Armády spásy

Život na ulici není lehký. A v zimě to platí dvojnásob. I proto vyrážejí sociální pracovníci do terénu o to častěji a nabízejí lidem bez domova pomoc. Ať už v podobě potravin nebo nabídky na přespání v azylovém domě.

Vertikála: Vertikála o cestě papeže na Kypr a do Řecka

Probere kauzu rezignace pařížského arcibiskupa. Ohlédneme se za cestou papeže na Kypr a do Řecka. Povíme, že v Bahrajnu mají křesťané novou katedrálu. A připomeneme 90. výročí Stalinovy zkázy moskevského chrámu Krista Spasitele. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Vertikála o cestě papeže na Kypr a do Řecka

Probere kauzu rezignace pařížského arcibiskupa. Ohlédneme se za cestou papeže na Kypr a do Řecka. Povíme, že v Bahrajnu mají křesťané novou katedrálu. A připomeneme 90. výročí Stalinovy zkázy moskevského chrámu Krista Spasitele. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Novinkami ze světa církví provází Adam Šindelář

O hledání důkazů o převýchovných táborech pro Ujgury. Představíme nového předsedu Ekumenické rady církví v Česku. Mluvit budeme o nadcházející cestě papeže do Řecka a na Kypr. A připomeneme, že začíná židovská Chanuka

Vertikála: Poslechněte si debatu Daniela Ženatého a Miloše Szaboa

Jaký bude advent v roce 2021? Jak ho ovlivní současná pandemická situace a fakt, že jde už o druhý koronavirem poznamenaný předvánoční čas? Diskutují evangelický farář Daniel Ženatý a katolický kněz Miloš Szabo.

Vertikála: Petra Procházková: Tálibán je upřímně přesvědčen, že žena je něco méně než muž

V uplynulých dvaceti letech se afghánské ženy stávaly stále častěji učitelkami, angažovaly se v politice nebo ve státní správě. Jak se jejich postavení ve společnosti mění s odchodem amerických vojsk a nástupem Tálibánu k moci?

Vertikála: Připomínka lidí pronásledovaných pro víru

Připomene lidi pronásledované pro víru, protože příští týden proběhne Červená středa. V Rusku prudce vzrostl počet lidí odsouzených za urážku náboženského cítění. Probereme pokračující spor v pravoslavné církvi v Brně. A mluvit budeme s biskupem Tomášem Holubem o setkání s papežem Františkem. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: Poslechněte si debatu Ruth Šormové a Scarlett Vasilukové Rešlové

O dušičkovém víkendu se někteří vydají na hřbitovy připomenout si své blízké. „Všemu, co je v životě tíživé, konečné, se v životě raději vyhýbáme. Zatímco naše babičky zažily několik úmrtí ve své blízkosti, tak řada padesátníků ještě nikdy neviděla zemřelé tělo. To téma ale ožívá a tabu se zmenšuje. A to s debatou o paliativní péči, o důstojném závěru života a umírání v prostředí, kde se lidé cítí bezpečně a mají tam své milované,“ myslí si ředitelka Cesty domů Ruth Šormová.

Vertikála: Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

Naděžda Hávová v první části Vertikály probere čerstvou zprávu o zneužívání ve francouzské církvi. Připomene, že církev na Haiti pomáhá s rekonstrukcí po zemětřesení. A zmíní také Mezinárodní den paliativní a hospicové péče.

Vertikála: Poslechněte si debatu Daniela Kroupy s Karolem Lovašem

„Jako kněze mě velmi těší, že máme papeže, kterému můžeme rozumět. Nejen my kněží, ale i obyčejní lidé. Že mluví jazykem, který byl pro církev poslední roky velmi cizí,“ hodnotí přínos papeže Františka katolický kněz Karol Lovaš. František při setkání se slovenskými jezuity prohlásil, že někteří nepřátelští preláti by chtěli, aby zemřel, a že při jeho operaci už chystali konkláve. Lovaš ale Františkův přínos církvi chválí.

Vertikála: Debata mladých duchovních Jana Pavlíčka a Milana Werleho

Je dnes novokněžství těžší, než dříve? Jak se na něm podepsala doba plná měnících se opatření? Co jsou největší výzvy nových duchovních? V debatě Vertikály diskutují dva mladí duchovní – Jan Pavlíček a Milan Werl.

Vertikála: Poslechněte si debatu se Slavomírem Horákem a Tomášem Holubem

V odpověď na útoky z 11. září 2001 spojenecká vojska zaútočila na Afghánistán, v jehož čele stálo i tehdy hnutí Tálibán. To otevřeně podporovalo teroristickou organizaci Al-Káida. „Nejprve jsem si myslel, že jde o záběry z katastrofického filmu,“ vzpomíná na dvojčata v plamenech odborník na Blízký východ Slavomír Horák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Evženem Divišem a Martinem Balcarem

„Pokud se někde využívá dětská práce, tak to pravděpodobně vede k nižší poptávce po dospělé pracovní síle. Mzdy to drží nízko,“ upozorňuje Evžen Diviš, regionální manažer Charity České republiky.

Vertikála: Nový školní rok znamená začátek výuky nejen pro žáky, studenty a pedagogy, ale i pro školní kaplany

Jak zasáhla dálková výuka do jejich povolání a co je pro ně největší výzvou nadcházejícího roku? V debatě Vertikály diskutují Marta Žídková a Jiří Janalík, kteří působí na brněnských církevních školách. Moderuje Martina Pouchlá.

Vertikála: Poslechněte si první část Vertikály s Naděždou Hávovou

Podíváme do uprchlického tábora na Lesbosu. Pomáhá tam křesťanské hnutí Sant´Egidio. Slovensko zpřísňuje podmínky na setkání s papežem. Někteří Slováci za ním tak raději pojedou do Maďarska. Rusko zakázalo činnost dalším náboženským organizacím.

Vertikála: Poslechněte si debatu Jiřího Pehe a Jaroslava Šebka

Někteří členové nejvyššího vedení katolické církve v Česku nemají problém stahovat se ke stranám, jež jsou vnímány jako hraniční nebo extremistické. „To je poměrně nešťastné. Myslím, že obecně jsme svědky v katolické církvi toho, co se děje i jinde ve společnosti, to znamená hluboké polarizace. Krajní pravice, extremistické strany bývají v politice víceméně okrajovými proudy, ale teď jejich názory pronikly i do nejvyšších míst církve,“ tvrdí politolog Jiří Pehe.

Vertikála: O smyslu poutí a putování debatují Alena Ježková a Ivo Tříska

„Mezi putováním a poutí je rozdíl. Putování je více bezcílné a prioritně jde o tu cestu. Pouť se vrací k náboženským kořenům. Putuje se za něčím, co člověka přesahuje,“ přibližuje spisovatelka Alena Ježková, která o svých cestách do Santiaga de Compostela napsala knihu Poutnice. Tři cesty do Santiaga. S takovou definicí souhlasí i Ivo Tříska, který je jedním z průvodců do španělského města.

Vertikála: Poslechněte si souhrn novinek ze světa náboženství

Která církev uctívá fotbalového génia Diega Maradonu? Osobnosti z řad katolíků žádají arcibiskupa Duku, aby se distancoval od politických kandidátů Lipovské a Nerušila. Konalo se první soudní stání v kauze vatikánských investic, ve kterém je obžalovaný i jeden kardinál. O podmínkách setkání věřících a papežem na Slovensku. Jak se potýkají s třetí vlnou covidu ruští pravoslavní?

Vertikála: Co nabídne Meeting Brno? Zvou Sarah Haváčová a David Macek

Mottem letošního festivalu Meeting Brno je Pravda vítězí? Otazník tam patří, vysvětluje viceprezident přehlídky David Macek. „K té otázce mě navedly debaty, pohled na prezidentskou standardu a Hradčanu. Je to aktuální i kolem pandemie a diskuse kolem očkování, jeho povinnosti a odmítání. Hodně věci z historie bylo jinak, než jak je máme zapsané v učebnici,“ přibližuje svoje hledání pravdy.

Vertikála: O smyslu dětských táborů s Barborou Trojak a Martinem Balcarem

Vést dětský oddíl přináší lidem to, že se naučí dělat věci za dobrý pocit, myslí si Barbora Trojak, mluvčí Junáka. „Skautští vedoucí i ti z jiných táborů, které jsou nekomerční, jsou dobrovolníci. A příprava tábora je obrovská práce. Naučí je to věnovat svůj čas a energii druhým jen tak. Hodně věcí si osvojí a tyto dovednosti jsou k nezaplacení,“ vyzdvihuje.

Vertikála: O smyslu dětských táborů s Barborou Trojak a Martinem Balcarem

Vést dětský oddíl přináší lidem to, že se naučí dělat věci za dobrý pocit, myslí si Barbora Trojak, mluvčí Junáka. „Skautští vedoucí i ti z jiných táborů, které jsou nekomerční, jsou dobrovolníci. A příprava tábora je obrovská práce. Naučí je to věnovat svůj čas a energii druhým jen tak. Hodně věcí si osvojí a tyto dovednosti jsou k nezaplacení,“ vyzdvihuje.

Vertikála: O dopadech krize na psychiku debatují Štěpán Vymětal a Veronika Slavíková

Co přesně se jim přihodilo, může lidem z Hodonínsku, kudy se prohnalo tornádo, dojít až později, upozorňuje Štěpán Vymětal, expert ministerstva vnitra na oblast psychologie mimořádných událostí.

Vertikála: Novinkami ze světa náboženství provází Naděžda Hávová

První část Vertikály si všimne, že americkým biskupům vadí podpora prezidenta Joea Bidena legálním interrupcím. Zvažují zakázat mu chodit ke svatému přijímání. Církev československá husitská si zvolila staronového patriarchu Tomáše Buttu. Interaktivní mapa pro mobilní telefony představí židovské dědictví Olomouce. Pařížské muzeum Šoa má novou expozici. Věnovalo ji perzekucím gayů a leseb za nacistického Německa.

Vertikála: O roli víry a církví v období totality debatují Markéta Doležalová a Jan Stříbrný

„Komunismus i nacismus si chtěly podmanit celého člověka, tedy nejen s jeho fyzickou svobodou a výkonností, ale právě i s jeho duchovní svobodou. A tím režimy narážely na velkou překážku u věřících lidí, nejen u křesťanů, ale i u židů,“ srovnává historička z Ústavu pro studium totalitních režimů Markéta Doležalová.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: Novinkami ve světě náboženství provází Naděžda Hávová

O novém spolku obětem sexuálního zneužívání v církvi. O Slovensku a papežovi. A kapli francouzských dominikánek.

Vertikála: O svatbě debatují psycholožka Zuzana Peterová a arciopat Petr Prokop Siostrzonek

„Společnost je sice rozdělená na ty, kteří jsou pro svatby a kteří ne, ale já myslím, že rituál přežije. Že je to trvalá hodnota a záleží na nás, jak to umíme předat,“ věří psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Peterová. Souhlasí s ní i břevnovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek: „Také prožívám tuto naději, že lidé budou stále více objevovat hodnotu svatebního obřadu, že si mohou říci před svědky svoje ano.“

Vertikála: Novinkami z náboženského světa provází Adam Šindelář

Proč papež odmítl rezignaci německého kardinála Marxe, na to se bude ptát Vertikála. Připomene, jak se církevním školám v pandemii dařilo udržet kontakt s žáky. Popíše, jak se pravoslavní v Rusku zapojují do předvolebního boje. A zaznamená zbourání pravoslavného kostela v Bosně a Hercegovině, protože byl muslimském pozemku. Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Poslechněte si přehled Vertikály, moderuje Adam Šindelář

O zpřísnění církevního práva ve věci sexuálního zneužívání nebo o možnosti podpořit bohoslovce v Bělorusku. Nejen to jsou témata přehledu Vertikály.

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály, ptá se Veronika Sedláčková

Debatují Dag­mar Kri­šo­vá ze spol­ku Kon­sent a mí­s­to­před­sedky­ně Cen­t­ra pro ro­di­nu a so­ciál­ní péči Ma­ria Frid­richo­vá.

Vertikála: Představíme nového synodního seniora a dozvíte se, co chystá papež František

Vertikála ale také představí nového synodního seniora Českobratrské církve evangelické. Papež František chce novými pravidly pro biskupskou synodu více zapojit laiky. Podíváme se, jak moderní technologie pomáhají umění.

Vertikála: Poslechněte si novinky z náboženského světa

Očkují se rychleji, nebo nevěřící? A jak vypadá z náboženského pohledu odpírač vakcinace? Moderuje Adam Šindelář.

Vertikála: Debata mezi Magdalenou Šipkou a Markem Drápalem

O ekologických tématech se nejlépe hovoří s nejmladší a nejstarší generací, připouští v debatě Marek Drápal: „Problém je s tou střední, která má rozjetý svůj život.“

Vertikála: Veronika Pehe a Marek Orko Vácha debatují o postoji k interrupcím

Co nám polský přístup k interrupcím řekl o roli katolické církve ve společnosti? Debatují publicistka a historička Veronika Pehe a etik, biolog a kněz Marek Orko Vácha.

Vertikála: Novinkami ze světa náboženství provází Adam Šindelář

Potkají se ruský a ukrajinský prezident ve Vatikánu? Katolická církev stanovila termín svatořečení kardinála Wyszyńskéhom který je symbolem odboje polských duchovních proti komunistickému režimu. Pravoslavní křesťané slaví Velikonoce a premostráti 900 let od založení. V českém překladu vyšlo jedno z nejvýznamnějších děl sánskrtské literatury – Bhágavata Purána.

Vertikála: Irena Kalhousová a Daniel Herman o postavení Jeruzaléma

Od 1. března oficiálně funguje pobočka české ambasády v Jeruzalémě, městě tří monoteistických náboženství. Nejde o nový úřad, ale rozšíření služeb pro české občany.

Vertikála: Vertikála nejen o princi Philipovi a náboženství v jeho životě

O náboženském kontextu života prince Philipa, jehož matka se stala jeptiškou a jeho samotného v Pacifiku uctívali jako boha. Česko má od soboty nového blahoslaveného, rodáka z Chodova. A řeč bude také o projektech nominovaných na ceny SozialMarie. Moderuje Naděžda Hávová.

Vertikála: První částí Vertikály provází Adam Šindelář

Vertikála připomene zesnulého švýcarského teologa Hanse Künga. Ovlivnil druhý vatikánský koncil, ale také se několikrát s církevní hieraarchií dostal do sporu. Papež potrestal dva polské hodnostáře za krytí sexuálního zneužívání. Mluvit budeme i tom, že za pár dní začně ramadán. Moderuje Adam Šindelář