Větrník – Host ve studiu

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Větrník – Host ve studiu: Co dělat, když je v životě najednou všechno jinak

Nebrečet nad tím, co nemohu, ale snažit se dělat to, co mohu a těšit se z toho. Právě takové krédo vyznává Lada Nežádalová, ještě před pár lety top manažerka zahraničního obchodu, pracující po celém světě a vydělávající velké peníze. A pak najednou řekla: STOP. Opustila skvělé zaměstnání, vrátila se do Olomouce a začala učit angličtinu.

Větrník – Host ve studiu: Stereotyp muzikálovému herci Janu Křížovi rozhodně nehrozí

Pochází z divadelní rodiny, vyrostl mezi činohrou a operou. Na radu rodičů se rozhodl místo herectví  na konzervatoři vystudovat scénografii. Přestože nikdy nevyhledával muzikál, stal se jedním z našich nejvýraznějších představitelů tohoto žánrů. A taky dvojnásobným držitelem ceny Thálie.

Větrník – Host ve studiu: V životě musíte držet systém a řád, říká lékařka Alena Polcrová

Když držíte systém a řád, dokážete překonávat těžkosti. Je důležité být pozitivní a vždy věřit, že to negativní přejde, že i to zlé vás může posunout dopředu. To je životní zkušenost doc. MUDr. Aleny Polcrové, otorinolaryngoložky, jedné z nejdéle ordinujících ORL specialistů, navíc se zaměřením na alergologii, u nás.

Větrník – Host ve studiu: Když píšu, jsem šťastná, říká přerovská spisovatelka Lenka Chalupová

Při psaní sleduje manžela, děti, televizi a v hlavě se jí odehrává děj příběhu, do kterého, jak sama říká, nezasahuje, jen popisuje. Ve své zatím poslední knize Kyselé třešně otevřela citlivé téma poválečného masakru na Švédských šancích u Přerova.

Větrník – Host ve studiu: Bylo to rychlý, ale jsem spokojený, říká čerstvý padesátník Jiří Vykoukal

Ve čtvrtek 11. března oslavil Jiří Vykoukal 50. narozeniny. Olomoucký rodák patří mezi nejúspěšnější odchovance olomouckého hokeje, extraligu si ale na Hané nikdy nezahrál. Zato v dresu pražské Sparty slavil čtyři mistrovské tituly, první a poslední přitom dělilo dlouhých sedmnáct let. I tato statistika svědčí o tom, jak dlouho vydržel ofenzivní obránce Jiří Vykoukal mezi v české špičce. 

Větrník – Host ve studiu: Starosti nechávám dole, říká pilot horkovzdušných balonů Libor Staňa

Nalétáno má tři tisíce hodin, stejně jako ostatní piloti si vede svůj osobní deník. Každý let si Libor Staňa užívá. „V balonu je ticho, mimo okamžiky, kdy musíme zatopit hořákem.“

Větrník – Host ve studiu: Medicína mě baví stále víc, říká Jiří Gatěk

A dovolená v zahraničí pro mě vždy znamená i návštěvu některé místní nemocnice. Říká předseda mamologické sekce při České chirurgické společnosti, letos jubilující rodák z Náměště na Hané, docent doktor Jiří Gatěk.

Větrník – Host ve studiu: Dát dohromady dobrý tým není jednoduché, říká šéfkuchař František Pospíšil

Sehnat kvalitní kuchaře je těžké. „Děcka toho po škole moc neumí a mnozí to ani dělat nechtějí,“ konstatuje František Pospíšil, šéfkuchař olomouckého Lobsteru. Proto přijímá i amatéry, kteří jsou pro obor zapálení.

Větrník – Host ve studiu: Strach z covidu v sobě máme úplně každý, říká doc. MUDr. Marián Hajdúch

Jak dlouho se bude ještě naše společnost potýkat s novým typem koronaviru? Čím ho onemocnění covid-19 překvapilo? A jaké to je, objevit lék na dosud neléčitelný typ nemoci? Nejen o mluvil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny, člen Centrálního týmu Covid-19, docent doktor Marián Hajdúch.

Větrník – Host ve studiu: Kontakt s publikem je pro nás nesmírně důležitý, říká šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker

Do Moravské filharmonie Olomouc nastoupil na začátku loňské sezóny, kterou přerušila pandemie koronaviru. Jarní online koncerty, které odehráli, nenahradily plně živá vystoupení. „Je nesmírně důležité mít zpětnou vazbu od publika,“ říká a těší se na sezónu letošní, jubilejní.

Větrník – Host ve studiu: Pokud se necháte para hokejem chytnout, už vás nepustí, říká Libor Hulín

Dříve se mu říkalo sledge hokej, nově para hokej. V Olomouci bude slavit co nevidět dvacáté výročí. Prakticky celou dobu byl u toho také Libor Hulín, ať už jako brankář, nebo trenér.

Větrník – Host ve studiu: Českou premiéru Nedotknutelných v Moravském divadle režíroval Pavel Khek

Nabídku na hostování přijal okamžitě. „Jednak jsem se vrátil do Olomouce, kde jsem dlouho žil a studoval, a pak mě samozřejmě zaujal skvělý titul, který v sobě obsahuje mix toho, co by dobré divadlo, možná v dnešní době víc než kdy jindy, mělo mít,“ vysvětluje. Spolupráci se souborem činohry si velmi pochvaluje.

Větrník – Host ve studiu: Životní zkušenost je nade vše. Říká Dáša Augustýnová

Zakladatelka a ředitelka obecně prospěšné společnosti ZOO Fauna park Horní Lipová dnes pečuje s manželem Petrem o vlastní licencovanou zoologickou zahradu s asi sto šedesáti zvířaty na ploše osm tisíc metrů čtverečních.

Větrník – Host ve studiu: Psaní je pro mě očista duše, říká olomoucký spisovatel Jaroslav Irovský

„Píšu proto, abych si nic neudělal,“ otevřeně přiznává. Ve svých knihách velmi osobitě a bez příkras vypráví o svém vlastním životě. O období, kdy bral drogy, pil, žil ze sociálních dávek a nakonec skončil na kroměřížské psychiatrii.

Větrník – Host ve studiu: Občas se stane, že mě učitelé vyvolají, směje se asistentka pedagoga Martina Svatošová

Na „Štursovce“ – olomoucké Střední odborné škole obchodu a služeb pomáhá s výukou dvěma studentům, kteří se chtějí stát kuchaři. Jeden má poruchu autistického spektra, druhý je po úrazu. Sedí s nimi v lavici, takže dokonale splývá s třídou. Doprovází je i na praxi do školní jídelny.

Větrník – Host ve studiu: V lidové písni je celý život, říká Petr Nakládal

Ve Velké Bystřici na Olomoucku vyvrcholil už tradiční folklorní festival Lidový rok. Také zásluhou ředitele festivalu Petra Nakládala, který je zároveň zpěvák a tanečník folklorního souboru Haná Velká Bystřice, zpěvák hanáckého mužského sboru Rovina, zpěvák velkobystřického chrámového sboru a především velký milovník hanáckého folkloru. 

Větrník – Host ve studiu: O šternberských kostkách při stoupání k hradu se cyklistům musí zdát, směje se Leopold König

Od čtvrtka do neděle se na silnicích v našem regionu jede nejprestižnější etapový závod u nás Czech Tour. A v pelotonu budou k vidění dresy hned šesti týmů nejvyšší kategorie.

Větrník – Host ve studiu: Nastupují do práce a neví, co je čeká. Stereotyp hasičským detektivům rozhodně nehrozí

Čím dříve, tím lépe – to je motto, kterého se drží hasičtí detektivové neboli vyšetřovatelé požárů. Prvotní načtení požáru je totiž nejdůležitější. „Nechodíme samozřejmě do prostoru, kde ještě hoří, nebo je tam kouř. Až když je bezpečno, jdeme se hrabat v troskách,“ říká kapitán Jakub Bartl z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Větrník – Host ve studiu: Spisovatelka Anna Strnadová získala za svou knihu Maxl žhář literární cenu týdeníku Reflex

Psát začala jako studentka vysoké školy. Sbírku básní vydala ale až po čtyřiceti letech pod názvem Opožděně. Následoval soubor povídek Prohry, novela V oknech červené muškáty, Emigrantka a romány Nebeské komando a Maxl žhář.

Větrník – Host ve studiu: Všechno má pomalý rozjezd, pořád máme nálepku, konstatují starostové Uničova a Litovle

Obě města, stejně jako Červenka a další okolní obce, jsou pro řadu lidí synonymem koronavirové pandemie. Dva týdny byla v březnu celá oblast neprodyšně uzavřená. Návštěvníkům, kterých přijíždí během letošních prázdnin mnohem méně než v minulých letech, ale rozhodně mají co nabídnout.

Větrník – Host ve studiu: O půlnoci mne vzbudilo houkání sirén, říká farář ze Šumvaldu Ladislav Sovadina

Na letošní měsíc červen nezapomenou lidé a rodiny, kteří byli postiženi bleskovými záplavami. Voda se prohnala i obcemi Břevenec a Šumvald. Lidé z těchto míst následky povodně přirovnali k apokalypse. Voda zasáhla domy, zničila zahrady a pokryla je bahnem. O techniku přišli i dobrovolní hasiči. Místní část Šumvaldu se také stane zřejmě smutným symbolem, protože právě odtud pochází jedna ze dvou obětí záplav.

Větrník – Host ve studiu: Praxi v koronavirové ambulanci má za sebou Bivoj Kudělka, student 3. ročníku oboru zdravotnický záchranář

Své služby nabídl hned po vypuknutí pandemie novojičínské nemocnici, kde ho okamžitě vzali. „Přijímali jsme pacienty, kteří se vrátili ze zahraničí, kde mohli přijít do kontaktu s nemocí COVID-19 a ty, kteří vykazovali nějaké příznaky,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Olomoučan Jaromír Zaoral vytvořil světový rekord. Za 361 dnů vystoupal na nejvyšší vrcholy všech evropských hor

Svou expedici popisuje Jaromír Zaoral v knize Koruna Evropy, do které mu dobrými radami a postřehy přispěli i známí horolezci Radek Jaroš, Adam Ondra nebo Renata Chlumská. „Je určená pro širokou veřejnost, svou horu si v ní najde jak začátečník, tak zkušený horal.“ představuje knihu autor.

Větrník – Host ve studiu: Zachraňujeme zraněné želvy z rukou pašeráků, říká veterinář Jiří Homolka

Vzácné mořské želvy končí často kvůli pašerákům na černém trhu s těžkými zraněními a bez možnosti přežít. Šanci jim teď dávají čeští veterináři, kteří se zapojili do projektu Kura-Kura na záchranu mořských želv na indonéském ostrově Nusa Penida.

Větrník – Host ve studiu: Zvířata nerespektovala koronavirovou krizi, u nás se prostě žilo, těší mluvčí Zoo Olomouc Ivetu Gronskou

V zoo se narodila spousta mláďat, od lemurů, kočkodanů, koz, sobů, mravenečníka až po žirafu a malého hrabáče v pavilonu Kalahari, což je velký chovatelský úspěch. „Zaměstnanci dnem a nocí vstávali, aby se o něho postarali, protože zpočátku vázlo kojení. Ošetřovatelé odstříkávali mléko, mládě krmili a nakonec díky trpělivosti jejich i matky, paní hrabáčové, začalo pít samo,“ raduje se Iveta Gronská.

Větrník – Host ve studiu: Černá můra každého běžce? Stát na startu maratonu v nových botách. Markéta Šnoblová to v New Yorku zvládla

New Yorský maraton by její velký sen, na který se dlouho a pečlivě připravovala. Hned po přistání v USA ale zjistila, že je bez zavazadel a bez veškerého běžeckého vybavení. Den před závodem si tak musela pořídit nové. „Boty jsem si ani nestihla prošlápnout. Nicméně jsem všechno zvládla a je to zážitek na celý život, na který nezapomenu,“ usmívá se Markéta Šnoblová.

Větrník – Host ve studiu: Chráněná krajinná oblast Jeseníky Je jen o něco málo starší, než její současný vedoucí Petr Šaj

V Jeseníkách vyrostl, Jeseníky se mu staly, hned po manželce, životní láskou. Důležitou roli v budování jeho vztahu k horám v dětství sehráli dobrovolní strážci přírody. A jejich činnost podporuje i jako vedoucí správy CHKO Jeseníky.