Větrník – Host ve studiu

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Větrník – Host ve studiu: Už je náš, říkají o herci Miroslavu Táborském členové Divadla Járy Cimrmana

Zdeněk Svěrák potřeboval někoho, kdo by se s ním alternoval v představení Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Oslovil právě Miroslava Táborského, který teď má v divadle už čtyři role. „Ke kulatinám jsem dostal na stoleček v šatně jmenovku, jakou mají zakladatelé Divadla Járy Cimrmana,“ těší ho.

Větrník – Host ve studiu: Plnit si sny a druhým lidem dát šanci na lepší život, říká Bronislava Paučková

Takové krédo naplňuje olomoucká galeristka, ale také podnikatelka, manažerka, dobrá duše řady charitativních projektů a mecenáška vzdělávání Bronislava Paučková.

Větrník – Host ve studiu: Brýle dokreslují tvář člověka, říká designér Jaroslav Trubač. Proč se do oboru tak zamiloval?

Čtvrt století navrhoval dioptrické, sluneční i lyžařské brýle v národním podniku Okula Nýrsko. „Já se do toho oboru úplně zamiloval,“ přiznává muž, kterému prošlo rukama okolo dvou a půl tisíce obrouček.

Větrník – Host ve studiu: Má republikové tituly ve víceboji, přesto Barbora Zatloukalová nerada běhá. Proč s atletikou sekla?

„Vždycky tím všechny pobavím,“ směje se. Má prostě raději technické disciplíny. Poslední halový titul získala v únoru letošního roku v pražské Stromovce, nasbírala 4 074 bodů. Na překážkách vylepšila svůj osobní rekord časem 8, 73 sekundy.

Větrník – Host ve studiu: Chci se vzbudit a zjistit, že je konec války, přeje si Naďa Dočkalová, rodačka z ukrajinského Lvova

Do České republiky přijela v devatenácti letech za prací. Šila, později si otevřela vlastní dílnu. „A pak jsem se rozhodla, že budu dělat něco užitečného,“ říká terénní pracovnice organizace Člověk v tísni v Olomouckém kraji.

Větrník – Host ve studiu: Pojem vyléčený alkoholik je po odborné stránce mylný, říká adiktoložka Jana Bolková

Závislost je chronické recidivující onemocnění, takže v podstatě nevyléčitelné. „Můžeme ji zabrzdit, zastavit, ale člověk nikdy nemá vyhráno,“ dodává zakladatelka Adiktologické ambulance prevence a léčby závislostí v Olomouci.

Větrník – Host ve studiu: Na silné minulosti stavíme živou budoucnost, říká o Hanáckém muzeu jeho vedoucí Petr Vodešil

Do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku přišel z univerzitního prostředí. Doktor filozofie s oblastmi zájmu „politická filozofie a teorie“ a „teorie poznání“ Petr Vodešil se před čtyřmi lety rozhodl vykročit z komfortní zóny a dát novou vizi a život právě muzeu v Příkazích.

Větrník – Host ve studiu: Aleš Valenta slaví padesátiny a stále se vrací na můstek. Nechci zapomenout, jaké to je, svěřuje se

Do Acrobat Parku ve Štítech jezdívá pravidelně. Nechce zapomenout, jaké to je být ve vzduchu. Už samozřejmě neskáče trojité salto s pěti vruty, které mu vyneslo v Salt Lake City v roce 2002 zlatou olympijskou medaili, ale dá si dvojité se dvěma. „Pořád je to super,“ usmívá se Valenta, který 6. února oslavil 50. narozeniny.

Větrník – Host ve studiu: Když se lodi „vzedmou křídla“, je to neuvěřitelný pocit, svěřuje se námořník Jakub Žondra

Nejvíc to funguje na plachetnicích. „Když se loď dostane do harmonie se všemi živly, do plachet se opře vítr a ona vystřelí dopředu, je to neskutečné,“ popisuje rodák z Olomouce. Suchozemec, který propadl kouzlu moří a oceánů.

Větrník – Host ve studiu: Každý voják má strach. Jde o to, jak s ním umí pracovat, říká armádní generál Roman Náhončík

V armádě slouží už přes třicet let, působil dokonce ve vysoké funkci v NATO. Od listopadu 2022 je brigádní generál Roman Náhončík velitelem pozemních sil Armády České republiky.

Větrník – Host ve studiu: Od živočišné výroby k šití sedacích vaků a taburetů, Miriam Macků se výzev nebojí

Tvoří z textilu, který má velmi ráda. Říká o sobě, že je řemeslně zručná, že je rychlá a dobrá švadlenka. Ke své nynější profesi se ale dostala náhodou. Po roce práce v hněvotínském družstvu na konci osmdesátých let se rozhodla, že se bude živit sama. A začala šít.

Větrník – Host ve studiu: Zlínskému divadlu dal sbohem a zamířil na Hanou. Nechtěl jsem jen čekat na důchod, říká herec Julina

S manželkou Romanou, která je také herečka, se rozhodli zkusit něco nového, co je nakopne a posune dál. Zdeněk Julina působil 27 let ve Zlíně, nyní je nově na prknech olomouckého divadla. „Nechtěl jsem být starým hercem, který jen chodí do práce a čeká na důchod,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Kov není jen těžkopádný, má další rozměr, tvrdí výtvarnice Christine Habermann von Hoch

Pochází ze slavné kovářské rodiny, tatínek Alfréd stál u zrodu mezinárodních setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Christine do jeho dílny běhala už jako malá holka. „Nechával mi ale vždycky volnou ruku. Vedl mě k vnímání umění a k řemeslu jako takovému,“ vzpomíná.

Větrník – Host ve studiu: Dnešní doba strašně rychle zapomíná, myslí si rozhlasák František Novotný

Na 38. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio se zapsal mezi legendy, generální ředitel Českého rozhlasu ho uvedl do Síně slávy. František Novotný se tak ocitl se ve vybrané společnosti. Zdůrazňuje ale, že je spousta dalších lidí, na které nesmíme zapomenout.

Větrník – Host ve studiu: Je to překvapení, že se takového věku člověk vůbec dožije, říká s úsměvem stoletá Vlasta Skácelová

Kulatiny oslavila se svými blízkými letos v létě. Jestli je v životě na něco pyšná, pak na rodinu, která drží pohromadě. Má dvě děti, čtyři vnuky, osm pravnoučat a jedno prapravnouče. „Všichni se máme rádi, táhneme za jeden provaz. Dobře jsem je vychovala,“ říká hrdě.

Větrník – Host ve studiu: Dobešovi z Olomouce jsou umělecká rodina. Zpívají, hrají divadlo a natáčejí seriály a filmy

Verunce je šest a Adélce devět, obě patří mezi nejznámější dětské televizní hvězdy. Vidět jste je mohli v seriálech Krejzovi, Slunečná, Modrý kód, O mě se neboj nebo Případy mimořádné Marty. Tatínek Ladislav má uměleckou agenturu, své dcery na natáčení doprovází a učí se s nimi texty.

Větrník – Host ve studiu: Dobrovolnictví je přístup k životu, říká nositel ceny Křesadlo 2022 Lukáš Mada

Svůj volný čas dělí mezi seniory a děti ze znevýhodněných rodin. „Oslovil jsem organizaci JIKA a díky ní se seznámil s klienty chráněného bydlení, ze kterých se postupně stali mí přátelé,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Jako jediný žijící Evropan má Olomoučan Petr Hamal titul Japan Master Walker

V zemi vycházejícího slunce dva roky pracoval, jako aktivní turista tam ale také absolvoval sérii pochodů ve všech osmi oblastech Japonska, včetně ostrova Okinawa. „Japonci chodí strašně moc, ale turistika je tam jiná než u nás,“ vzpomíná MUDr. Petr Hamal s tím, že jejich značení šipkami mu dělalo potíže.

Větrník – Host ve studiu: Nemyslel jsem si, že se zhroutí celý systém, vzpomíná na listopad 89 historik Jiří Pernes

Revoluční události ho zastihly ve Slavkově u Brna, kde pracoval v tamním Historickém muzeu. „Založili jsme Občanské fórum, které sídlilo na zámku, a provedli takovou malou Sametovou revoluci,“ vzpomíná Jiří Pernes, který se mj. věnuje dějinám Komunistické strany Československa a komunistického režimu.

Větrník – Host ve studiu: Občas je to detektivní práce, říká o své profesi člen Horské služby Jeseníky Roman Fišnar

Činností, které záchranáři provádějí, je hodně. Zvládnout musejí lezecké techniky, zdravotnický výcvik, místopis, vyhledávání v lavinách, lyžování, lezení na ledu nebo základy meteorologie. A každý rok projít fyzickými prověrkami.

Větrník – Host ve studiu: Snažíme se být skálou, o kterou se rodiny můžou opřít, říká Němečková ze Společnosti pro ranou péči

Provázejí rodiny, do kterých se narodí dítě s postižením. Přistupují k nim s velikým respektem a empatií. „Vždycky se uklidní, ukotví. Uvědomí si, že v tom nejsou a nebudou sami,“ zdůrazňuje Veronika Němečková. Důležité je, aby se ozývali včas.

Větrník – Host ve studiu: Pocit, když vám v ringu zvednou ruku nahoru, je k nezaplacení, shodují se boxeři Tótová a Matuška

Oba patří k velkým nadějím olomouckého boxu. V juniorských kategoriích získali řadu úspěchů. Claudie je mistryní České republiky a vicemistryní Evropy, Milan skončil na letošním republikovém mistrovství na třetím místě.

Větrník – Host ve studiu: Spejbl s Hurvínkem nestárnou, jsou ve skvělé kondici, říká jejich umělecký ředitel David Janošek

Na otázku, jestli v dnešní době chodí rodiny do loutkového divadla, nadšeně odpovídá, že ano. „Hlediště máme pořád plné,“ raduje se David Janošek. Spejbl, Hurvínek, Mánička a paní Kateřina mluví více než dvaceti jazyky a stejné úspěchy jako u nás, sbírají i v zahraničí.

Větrník – Host ve studiu: Herectví je pro Bebarovou třešinkou na dortu. Konec v Ulici ji šokoval, ale i přinesl nové možnosti

Fanoušci soutěží a milovníci sladkého ji znají jako moderátorku úspěšného cyklu Peče celá země. Seriáloví diváci zase vzpomínají na roli Světlany, kterou hrála dlouhých patnáct let v Ulici. Návštěvníci divadla obdivují Bernardu Albu, kterou nazkoušela v pražském Divadle na Vinohradech.

Větrník – Host ve studiu: Teplá voda není všude na světě samozřejmostí, ví cestovatel z Olomouce Mojmír Tichý

Mojmír Tichý z Olomouce třikrát cestoval s pomocí křesťanským studentům do Nepálu, kde mimo jiné pomáhali zafinancovat a postavit solární kolektory na ohřev vody. A následně jej misijní pomoc zavedla i do Indie.

Větrník – Host ve studiu: Vařil pro Cruise nebo Schwarzeneggera. Teď se šéfkuchař Roman Hadrbolec chce usadit v rodné Ostravě

Jako mladý začínající kuchař měl mnoho snů, třeba uspět v zahraničí. Povedlo se mu to vrchovatě. Působil ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Tyrolsku, plavil se na zaoceánských lodích, vařil pro spoustu známých lidí, např. pro Jacka Nicholsona, Paula Newmana, Toma Cruise nebo Arnolda Schwarzeneggera.

Větrník – Host ve studiu: Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje dary života, uvažuje biblistka Gabriela Ivana Vlková

„Žijeme s tím, že máme právo, abychom se měli dobře, abychom byli šťastni a neuvědomujeme si, že nic není samozřejmostí,“ říká docentka Gabriela Ivana Vlková, řádová sestra dominikánka, vedoucí katedry biblických věd Cirilometodějské teologické fakulty v Olomouci, bývalá děkanka.

Větrník – Host ve studiu: K minisérii Pozadí událostí, otvíráku podzimní televizní sezóny, psal scénář Olomoučan Michal Sýkora

Druhým scénáristou byl Petr Jarchovský, se kterým se při práci už potkali. „Na spoustu věcí máme stejný názor, ale lišíme se jako tvůrčí typy. Já jsem prozaik, on umí výborně ten dramatický tvar, takže se doplňujeme,“ říká Michal Sýkora.

Větrník – Host ve studiu: Od záporáků k sympaťákům. Ale záporné role se hrají dobře, usmívá se herec Michal Isteník

„Strašně mě to baví, protože je to něco úplně nového,“ říká o kladných rolích Michal Isteník, člen činohry Městského divadla Brno, kde ho můžete vidět třeba jako Mistra Jakuba v Lakomci, Stivu v Anně Karenině nebo fasádníka Prouzu ve Světácích.

Větrník – Host ve studiu: Jediná konstanta v našich životech je změna, říká psycholog Adam Suchý

Nemáme žádné záruky, že svět poběží dál tak, jak jsme byli zvyklí. Bylo by dobré naučit se žít s nejistotou. „Samozřejmě s lidmi, kteří hledají jistoty a záruky, opevňují se na pozicích v práci, nebo v domech s bazény, covid i válka na Ukrajině zatřásly,“ vysvětluje Adam Suchý.

Větrník – Host ve studiu: S vozíkem život nekončí. A je krásné, když někomu ukážete cestu, říká šéftrenérka para atletiky

„Chtěla jsem vědět, jak mám postupovat, když mi na tělocvik přijde dítě s handicapem.“ Tato věta ji odrazila do světa tělesně postižených sportovců. Mezinárodní technický delegát pro atletiku i para atletiku, mezinárodní rozhodčí, šéftrenérka para atletiky, milovnice cestování doktorka Iva Machová.

Větrník – Host ve studiu: Charita mi pomáhá dívat se na lidi jinýma očima, říká nositelka ceny Křesadlo Aneta Zavadilová

Získala ji v kategorii sociální služby. Už od svých čtyř let spolupracuje s Charitou Litovel. Během kovidové pandemie, kdy bylo město uzavřeno, organizovala a koordinovala zásobování mnoha lidí. „Šlo hlavně o jídlo a léky pro seniory,“ upřesňuje Aneta Zavadilová.

Větrník – Host ve studiu: Balet je pro desetiletou Esther Kubesovou vášeň, která se stupňuje. Co je jejím snem?

Pro tanec se rozhodla ve dvou letech. Už tenkrát se snažila chodit po obrácených prstech. Estherčiným snem je studovat na konzervatoři, příští rok bude dělat přijímací zkoušky v Praze a Brně. „Vím, co po mě budou chtít, a vím, že se mám pořád co učit,“ říká skromně.

Větrník – Host ve studiu: Zoolog Jiří Šafář byl v Africe divokým slonům na dva metry. Kdyby slonice chtěla, omotá si mě, říká

Být divokým zvířatům takhle na blízko. Je to sen, nebo noční můra milovníka exotických zvířat? První možnost je správná. Alespoň to potvrdil zoolog Jiří Šafář z olomoucké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Větrník – Host ve studiu: Zkušená sestra se pozná podle toho, že mluví s pacientem, říká držitelka titulu Sestra mého srdce

Komunikace je podle vrchní sestry I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc Dagmar Hetclové tou nejdůležitější zbraní, kterou sestry mají. „Provázejí pacienta onemocněním,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Jsem na vozíku, ale bez sportu si život neumím představit, říká atlet Ščambura. V čem je jedinečný?

Dušan Ščambura je upoutaný na inavalidní vozík od 27 let. Je to atlet, náš jediný dvojnásobný držitel Zlaté tretry! „Klidně budu poslední, ale sportovat budu, dokud to jen trochu půjde,“ inspiruje.

Větrník – Host ve studiu: Olomoucký pěvecký sbor Campanella slaví výročí, jeho nepsanou hymnou je lidová píseň Daleká, šeroká

Kdykoli se vracejí ze zájezdu, u cedule Olomouc ji začne celý autobus zpívat. Daleká, šeroká sbor provází celých 55 let. „Zařazujeme ji i do zahraničních koncertů,“ doplňuje Iveta Hlubinková, ředitelka ZUŠ Campanella.

Větrník – Host ve studiu: Olympiáda? Neskutečný zážitek, ale restrikce byly přísné, shodují se běžkaři Fellner a Pechoušek

Zimní olympiáda v Číně byla na špatném místě a špatný čas. Tak komentují letošní zimní olympijské hry v čínském Pekingu dva čeští olympionici, reprezentanti v běhu na lyžích, Adam Fellner a Jan Pechoušek, odchovanci oddílu FENIX SKI TEAM Jeseník.

Větrník – Host ve studiu: Smích nemocného dítěte znamená dobře odvedenou práci, říká zdravotní klaun František Nedbal

Klaunský nos si nasadil už před patnácti lety, jako doktor Cecil Krkavec začínal v Ústeckém kraji. Teď na něj natrefíte v nemocnicích v Olomouci, Přerově, Prostějově, Zlíně nebo Kroměříži.

Větrník – Host ve studiu: Pokud je kuchař třída, lidé by to měli vědět, je přesvědčený nový šéfkuchař olomouckého Bistra Helen

„Dříve se říkalo, že kdo není moc chytrý, měl by jít na kuchaře. To už dneska neplatí,“ říká Tomáš Juřík a okamžitě to doloží řadou jmen známých šéfkuchařů, kteří jsou kreativní, sečtělí, nápadití a inspirativní.

Větrník – Host ve studiu: V Moře jsem podepsal na další tři roky a chci tu ještě něco odchytat, usmívá se Branislav Konrád

Když před sedmi lety přicházel hájit hokejovou branku Olomouce, znal ho na Hané zřejmě jen málokdo. Během pár týdnů se ale stal miláčkem publika a základním stavebním kamenem týmu.

Větrník – Host ve studiu: Kámen, víno, moře, to je pro malířku Andreu Schmidt Provence, kde řadu let žije. Co ji inspiruje?

Tuto část Francie si vybrala především pro dobré klima, příjemnou atmosféru a přátelské a komunikativní lidi. „Nasávám tam hodně inspirace,“ dodává umělkyně s českými kořeny.

Větrník – Host ve studiu: V KACPU pracujeme nonstop. A pořád nevidíme konec, říká psycholog hasičského záchranného sboru

Prvního března zahájilo činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. U zrodu stál psycholog Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a zároveň koordinátor psychosociální pomoci v Olomouckém kraji David Dohnal, mimo jiné duchovní otec mobilní aplikace První psychická pomoc.

Větrník – Host ve studiu: Skupina historického šermu Adorea byla i ve filmech. Pořád se musíme zdokonalovat, říká Tureček

Procestovali už téměř celou republiku, mnohokrát byli v zahraničí, ale na konci 90. let měli první vystoupení před diváky na hradech Helfštýně a Sovinci, na což se nedá zapomenout. „Vždycky se tam rádi vracíme,“ říká Martin Tureček.

Větrník – Host ve studiu: Na trampolínu se musí s respektem, říká trenér oddílu olomouckého Sokola. Kdy na ni teď sám vyskočí?

Má mnoho domácích titulů, úspěchy zaznamenal na mistrovstvích Evropy i světa. V současné době trénuje a působí jako rozhodčí. „Na trampolínu vyskočím hlavně v okamžicích, kdy mí svěřenci tvrdí, že něco nejde. Tak je přesvědčím o opaku,“ směje se Petr Dostál.

Větrník – Host ve studiu: Rád naslouchám starým příběhům, říká zakladatel spolku pro obnovu Libavé Jindřich Machala

Naslouchat starým příběhům ho naučil dědeček legionář. Přes historii rodiny se dostal k osudům německých obyvatel Libavska, současníky provází do zaniklých vesnic, kde po staletí žili jejich předkové. 

Větrník – Host ve studiu: Situace na Ukrajině se týká nás všech, je přesvědčená dobrovolnice Eva Krupařová

Vyslyšela výzvu neziskové organizace PřesHranice, která hledala řidiče schopné sednout do auta a odjet na slovensko-ukrajinskou hranici do obce Velké Slemence pro lidi prchající před válkou.

Větrník – Host ve studiu: Když se něco děje, chci být u toho, říká kameramanka, režisérka a střihačka Veronika Müllerová

Platilo to během vysokoškolských studií, kam vstoupila jako velký milovník divadla a odcházela jako filmař, a platí to stále, kdy působí jako vedoucí plně distančního projektu Teologie on-line na Teologické fakultě Univerzity Palackého.

Větrník – Host ve studiu: Práce ministerských úředníků je zdlouhavá a pomalá, tvrdí rektorka Moravské vysoké školy v Olomouci

Docentka Jarmila Zimmermannová vystudovala Fakultu národohospodářskou Vysoké školy ekonomické v Praze. Na téže fakultě dále pokračovala v doktorském studijním programu Hospodářská politika a správa.

Větrník – Host ve studiu: František Randýsek odjel Rallye Dakar jako historicky nejmladší Čech

Kdysi mu jeho tatínek Dušan, který nejtěžší závod na světě absolvoval několikrát, slíbil, že až nastane ten správný čas, vezme ho s sebou. Letos se spolu posadili do Land Roveru Serie 2A z roku 1964 a odjeli všechny etapy kategorie Classic.

Větrník – Host ve studiu: Velkou pardubickou si chci užít! říká žokej Jan Odložil. Co se mu před závodem honí hlavou?

Velkou pardubickou 2021 měl jet v sedle velkého favorita závodu Lombarginiho, nakonec do slavné steeplechace nenastoupil. Zranil se hned při prvním z pěti závodů velkého dostihového dne. Jan Odložil z Palonína, jeden ze současných nejúspěšnějších českých žokejů.

Větrník – Host ve studiu: Zájem o fyziku zavedl Lucii Vítkovou z Ptení až do CERNu

Pracuje v sekci radiační ochrany, kde se zabývá odpadem z bývalého elektron-pozitronového urychlovače LEP. Konkrétně jeho re-klasifikací z mírně radioaktivního na neradioaktivní.  „Je možné vrátit hromady materiálů do přírody,“ vysvětluje Lucie Vítková.

Větrník – Host ve studiu: Co kážu, to taky dělám, říká legenda československé kulturistiky Pavol Jablonický

V Olomouci provozuje posilovnu, kde nejen trénuje a radí s jídelníčky, ale kde taky sám cvičí. „Přestat se nedá. Když jednou začnete, musíte pokračovat,“ vysvětluje dvojnásobný mistr světa, který se šestkrát zúčastnil soutěže Mr. Olympia.

Větrník – Host ve studiu: Když tančím, jsem šťastná, vyznává se tanečnice Kristýna Coufalová. Šla by do StarDance znovu?

S Tomášem Vernerem patřila k největším favoritům posledního ročníku soutěže StarDance, když hvězdy tančí. Nakonec je předstihl pár, který byl v hodnocení porotců vždy na místech posledních. Jak je to možné?

Větrník – Host ve studiu: Na soutěže v pojídání Jaroslav Němec trénovat nemusí

Sledovat Jaroslava Němce při jídle potěší každou hospodyňku. Všechno, co mu předložíte, s chutí sní. A ještě u toho třeba pokoří nějaký český, případně světový rekord. Ne nadarmo má přezdívku Maxijedlík.

Větrník – Host ve studiu: Cestování nám umožňuje pochopit jinakost, říká afrikanistka Kateřina Mildnerová

Afrika v ní evokuje teplo, spoustu slunce, pohodové a klidné lidi a minimum stresu. „Fascinuje mě velké množství kulturní rozmanitosti, kde se tradice snoubí s modernitou,“ doplňuje kulturní antropoložka olomoucké filozofické fakulty.

Větrník – Host ve studiu: Životní náplní skladatelky a pedagožky Jarmily Bekové je propojování lidí

Most mezi dvěma světy není jen kniha, kterou napsala, ale i její filozofie, v rámci které dává dohromady dospělé a děti, studenty a učitele, herce a zpěváky s diváky nebo věřící a nevěřící.

Větrník – Host ve studiu: Vzájemná důvěra s majitelem zvířete je pro mě nejdůležitější, tvrdí veterinář Jiří Jahoda

Už jako dítě byl fascinován přírodou. Šváby a hady, uniknuvší z terárií a putující kuchyní, jeho maminka naštěstí tolerovala a tak se z nadšeného entomologa a teraristy stal veterinární lékař, milující svoji práci a také buddhismus Diamantové cesty.

Větrník – Host ve studiu: Hokejista Jan Káňa si užívá souhru s Davidem Krejčím a má zaděláno na životní sezónu

Když byl na konci minulého extraligového ročníku muž s číslem 9 nejproduktivnějším hráčem Mory, netušil, že na stejná čísla dosáhne ještě před polovinou soutěže.

Větrník – Host ve studiu: První český samuraj je z Přerova

Když se řekne samuraj, představíme si hlavně japonské bojovníky císaře ze středověku. Ale pozor. Jednoho samuraje můžete potkávat i v Přerově. Jmenuje se René Garcia.

Větrník – Host ve studiu: Lukostřelba mi od základu změnila život, říká mistryně světa Kateřina Poprachová

Lukostřelbu poznala v Německu, věnovat se jí začala až po třicítce. Přesto dokázala vyhrát mistrovství světa, je také mistryní Rakouska v hale i disciplíně outdoor a dvojnásobnou mistryní České republiky.

Větrník – Host ve studiu: Vzpomínka na Jána Kadlece

V září nás opustil kolega, s nímž jsme se vydávali za Němými svědky historie a do terénu v pořadech Přímo z místa. 

Větrník – Host ve studiu: Všechny čtyři mé kolegyně jsou nevidomé, říká francouzštinářka Eva Daníčková

Sama má pigmentovou degeneraci sítnice a s ní spojenou i šeroslepost. Před dvěma lety prodělala operaci šedého zákalu, protože měla vážné problémy s orientací. V olomouckém Ergones, který zaměstnává lidi se zrakovým postižením, pracuje deset let. Vede sekci Výuka cizích jazyků.

Větrník – Host ve studiu: Masarykovy myšlenky mají určitě platnost i v dnešní době, říká historik Karel Podolský

Olomoučané si v říjnu připomenou sté výročí návštěvy prezidenta T. G. Masaryka. Při oslavách organizátoři chtějí znovu umístit na fasádu radnice pamětní desku, která tuto událost připomínala, přičemž původní desku zničili ve třicátých letech minulého století nacisté při obsazování města.

Větrník – Host ve studiu: Díky pěstounství jsme získali spoustu lásky, říká Petra Suchánková

Do rodiny s manželem a synem přijali před devíti lety dceru Kristýnku. Sžívání jim sice nějakou dobu trvalo, její příchod ale náhradní maminka označuje za malý zázrak. „Být pěstounem je krásná věc,“ konstatuje.

Větrník – Host ve studiu: Potřebujeme podpořit, nepotřebujeme litovat, říká za onkologické pacienty Jitka Plášková

„Řekněte světu – mám rakovinu, smiřte se s tím,“ to je její strategie. Diagnózu kolorektální adenokarcinom s metastázemi v játrech se dozvěděla před dvěma roky. Má za sebou devět a dvacet chemoterapií a další léčbu. Nevzdává to.

Větrník – Host ve studiu: Svůj dar zdraví bychom měli věnovat i ostatním, říká propagátorka registru dárců kostní dřeně Zdena Wasserbauerová

Náboru do Českého národního registru dárců dřeně se Zdena Wasserbauerová věnuje už dvacet pět let. Zažila lidské příběhy veselé i smutné. A kromě odběrů samotných se snaží bořit mýty, které okolo odběru kostní dřeně panují.

Větrník – Host ve studiu: U komedií mě baví okamžitá reakce publika, říká Jana Paulová

S činohrou Moravského divadla nastudovala Gogolova Revizora, který se do Olomouce vrací po dvaceti třech letech. Velmi si pochvaluje soubor, se kterým se jí skvěle pracovalo. Ona sama na jevišti stát nechtěla, i když nabídku dostala. „Jsem celou dobu důsledně v hledišti,“ poznamenává.

Větrník – Host ve studiu: Do piva můžete přidat téměř všechno, tvrdí Matúš Krátky

Pivo je fermentovaný nápoj z obilí, jehož základ tvoří ječmen, voda, kvasnice a samozřejmě chmel. „Používá se ale i aromatický chmel, různé druhy ovoce, na Moravě je v poslední době populární citrónová tráva,“ dodává dlouholetý olomoucký prodejce piva.

Větrník – Host ve studiu: Pohyb je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat, říká devadesátiletý turista Jan Eichler z Mariánského Údolí

Turistický oddíl při TJ Spartak Moravia Mariánské Údolí založila skupina příznivců táboření a vysokohorské turistiky v roce 1949. O rok později do něj vstoupil Jan Eichler. „Byl jsem kluk z vesnice, jako mladík jsem chodil do Junáka a do Skautu, takže mě příroda a turistika lákaly,“ vzpomíná.

Větrník – Host ve studiu: Petr Dzingel miluje Asii a tamní street foody, připravuje vlastní kuchařku

Knihu, o které mluví jako o gastronomickém cestopisu, pojmenoval Východní přísliby. Bude plná receptů rozepsaných do nejmenších detailů, dobrých rad a fotografií. Vyjít by měla na konci letošního roku. Všechny recepty sám připravuje.