Větrník – Host ve studiu

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Větrník – Host ve studiu: Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje dary života, uvažuje biblistka Gabriela Ivana Vlková

„Žijeme s tím, že máme právo, abychom se měli dobře, abychom byli šťastni a neuvědomujeme si, že nic není samozřejmostí,“ říká docentka Gabriela Ivana Vlková, řádová sestra dominikánka, vedoucí katedry biblických věd Cirilometodějské teologické fakulty v Olomouci, bývalá děkanka.

Větrník – Host ve studiu: K minisérii Pozadí událostí, otvíráku podzimní televizní sezóny, psal scénář Olomoučan Michal Sýkora

Druhým scénáristou byl Petr Jarchovský, se kterým se při práci už potkali. „Na spoustu věcí máme stejný názor, ale lišíme se jako tvůrčí typy. Já jsem prozaik, on umí výborně ten dramatický tvar, takže se doplňujeme,“ říká Michal Sýkora.

Větrník – Host ve studiu: Od záporáků k sympaťákům. Ale záporné role se hrají dobře, usmívá se herec Michal Isteník

„Strašně mě to baví, protože je to něco úplně nového,“ říká o kladných rolích Michal Isteník, člen činohry Městského divadla Brno, kde ho můžete vidět třeba jako Mistra Jakuba v Lakomci, Stivu v Anně Karenině nebo fasádníka Prouzu ve Světácích.

Větrník – Host ve studiu: Jediná konstanta v našich životech je změna, říká psycholog Adam Suchý

Nemáme žádné záruky, že svět poběží dál tak, jak jsme byli zvyklí. Bylo by dobré naučit se žít s nejistotou. „Samozřejmě s lidmi, kteří hledají jistoty a záruky, opevňují se na pozicích v práci, nebo v domech s bazény, covid i válka na Ukrajině zatřásly,“ vysvětluje Adam Suchý.

Větrník – Host ve studiu: S vozíkem život nekončí. A je krásné, když někomu ukážete cestu, říká šéftrenérka para atletiky

„Chtěla jsem vědět, jak mám postupovat, když mi na tělocvik přijde dítě s handicapem.“ Tato věta ji odrazila do světa tělesně postižených sportovců. Mezinárodní technický delegát pro atletiku i para atletiku, mezinárodní rozhodčí, šéftrenérka para atletiky, milovnice cestování doktorka Iva Machová.

Větrník – Host ve studiu: Charita mi pomáhá dívat se na lidi jinýma očima, říká nositelka ceny Křesadlo Aneta Zavadilová

Získala ji v kategorii sociální služby. Už od svých čtyř let spolupracuje s Charitou Litovel. Během kovidové pandemie, kdy bylo město uzavřeno, organizovala a koordinovala zásobování mnoha lidí. „Šlo hlavně o jídlo a léky pro seniory,“ upřesňuje Aneta Zavadilová.

Větrník – Host ve studiu: Balet je pro desetiletou Esther Kubesovou vášeň, která se stupňuje. Co je jejím snem?

Pro tanec se rozhodla ve dvou letech. Už tenkrát se snažila chodit po obrácených prstech. Estherčiným snem je studovat na konzervatoři, příští rok bude dělat přijímací zkoušky v Praze a Brně. „Vím, co po mě budou chtít, a vím, že se mám pořád co učit,“ říká skromně.

Větrník – Host ve studiu: Zoolog Jiří Šafář byl v Africe divokým slonům na dva metry. Kdyby slonice chtěla, omotá si mě, říká

Být divokým zvířatům takhle na blízko. Je to sen, nebo noční můra milovníka exotických zvířat? První možnost je správná. Alespoň to potvrdil zoolog Jiří Šafář z olomoucké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Větrník – Host ve studiu: Zkušená sestra se pozná podle toho, že mluví s pacientem, říká držitelka titulu Sestra mého srdce

Komunikace je podle vrchní sestry I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc Dagmar Hetclové tou nejdůležitější zbraní, kterou sestry mají. „Provázejí pacienta onemocněním,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Jsem na vozíku, ale bez sportu si život neumím představit, říká atlet Ščambura. V čem je jedinečný?

Dušan Ščambura je upoutaný na inavalidní vozík od 27 let. Je to atlet, náš jediný dvojnásobný držitel Zlaté tretry! „Klidně budu poslední, ale sportovat budu, dokud to jen trochu půjde,“ inspiruje.

Větrník – Host ve studiu: Olomoucký pěvecký sbor Campanella slaví výročí, jeho nepsanou hymnou je lidová píseň Daleká, šeroká

Kdykoli se vracejí ze zájezdu, u cedule Olomouc ji začne celý autobus zpívat. Daleká, šeroká sbor provází celých 55 let. „Zařazujeme ji i do zahraničních koncertů,“ doplňuje Iveta Hlubinková, ředitelka ZUŠ Campanella.

Větrník – Host ve studiu: Olympiáda? Neskutečný zážitek, ale restrikce byly přísné, shodují se běžkaři Fellner a Pechoušek

Zimní olympiáda v Číně byla na špatném místě a špatný čas. Tak komentují letošní zimní olympijské hry v čínském Pekingu dva čeští olympionici, reprezentanti v běhu na lyžích, Adam Fellner a Jan Pechoušek, odchovanci oddílu FENIX SKI TEAM Jeseník.

Větrník – Host ve studiu: Smích nemocného dítěte znamená dobře odvedenou práci, říká zdravotní klaun František Nedbal

Klaunský nos si nasadil už před patnácti lety, jako doktor Cecil Krkavec začínal v Ústeckém kraji. Teď na něj natrefíte v nemocnicích v Olomouci, Přerově, Prostějově, Zlíně nebo Kroměříži.

Větrník – Host ve studiu: Pokud je kuchař třída, lidé by to měli vědět, je přesvědčený nový šéfkuchař olomouckého Bistra Helen

„Dříve se říkalo, že kdo není moc chytrý, měl by jít na kuchaře. To už dneska neplatí,“ říká Tomáš Juřík a okamžitě to doloží řadou jmen známých šéfkuchařů, kteří jsou kreativní, sečtělí, nápadití a inspirativní.

Větrník – Host ve studiu: V Moře jsem podepsal na další tři roky a chci tu ještě něco odchytat, usmívá se Branislav Konrád

Když před sedmi lety přicházel hájit hokejovou branku Olomouce, znal ho na Hané zřejmě jen málokdo. Během pár týdnů se ale stal miláčkem publika a základním stavebním kamenem týmu.

Větrník – Host ve studiu: Kámen, víno, moře, to je pro malířku Andreu Schmidt Provence, kde řadu let žije. Co ji inspiruje?

Tuto část Francie si vybrala především pro dobré klima, příjemnou atmosféru a přátelské a komunikativní lidi. „Nasávám tam hodně inspirace,“ dodává umělkyně s českými kořeny.

Větrník – Host ve studiu: V KACPU pracujeme nonstop. A pořád nevidíme konec, říká psycholog hasičského záchranného sboru

Prvního března zahájilo činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. U zrodu stál psycholog Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a zároveň koordinátor psychosociální pomoci v Olomouckém kraji David Dohnal, mimo jiné duchovní otec mobilní aplikace První psychická pomoc.

Větrník – Host ve studiu: Skupina historického šermu Adorea byla i ve filmech. Pořád se musíme zdokonalovat, říká Tureček

Procestovali už téměř celou republiku, mnohokrát byli v zahraničí, ale na konci 90. let měli první vystoupení před diváky na hradech Helfštýně a Sovinci, na což se nedá zapomenout. „Vždycky se tam rádi vracíme,“ říká Martin Tureček.

Větrník – Host ve studiu: Na trampolínu se musí s respektem, říká trenér oddílu olomouckého Sokola. Kdy na ni teď sám vyskočí?

Má mnoho domácích titulů, úspěchy zaznamenal na mistrovstvích Evropy i světa. V současné době trénuje a působí jako rozhodčí. „Na trampolínu vyskočím hlavně v okamžicích, kdy mí svěřenci tvrdí, že něco nejde. Tak je přesvědčím o opaku,“ směje se Petr Dostál.

Větrník – Host ve studiu: Rád naslouchám starým příběhům, říká zakladatel spolku pro obnovu Libavé Jindřich Machala

Naslouchat starým příběhům ho naučil dědeček legionář. Přes historii rodiny se dostal k osudům německých obyvatel Libavska, současníky provází do zaniklých vesnic, kde po staletí žili jejich předkové. 

Větrník – Host ve studiu: Situace na Ukrajině se týká nás všech, je přesvědčená dobrovolnice Eva Krupařová

Vyslyšela výzvu neziskové organizace PřesHranice, která hledala řidiče schopné sednout do auta a odjet na slovensko-ukrajinskou hranici do obce Velké Slemence pro lidi prchající před válkou.

Větrník – Host ve studiu: Když se něco děje, chci být u toho, říká kameramanka, režisérka a střihačka Veronika Müllerová

Platilo to během vysokoškolských studií, kam vstoupila jako velký milovník divadla a odcházela jako filmař, a platí to stále, kdy působí jako vedoucí plně distančního projektu Teologie on-line na Teologické fakultě Univerzity Palackého.

Větrník – Host ve studiu: Práce ministerských úředníků je zdlouhavá a pomalá, tvrdí rektorka Moravské vysoké školy v Olomouci

Docentka Jarmila Zimmermannová vystudovala Fakultu národohospodářskou Vysoké školy ekonomické v Praze. Na téže fakultě dále pokračovala v doktorském studijním programu Hospodářská politika a správa.

Větrník – Host ve studiu: František Randýsek odjel Rallye Dakar jako historicky nejmladší Čech

Kdysi mu jeho tatínek Dušan, který nejtěžší závod na světě absolvoval několikrát, slíbil, že až nastane ten správný čas, vezme ho s sebou. Letos se spolu posadili do Land Roveru Serie 2A z roku 1964 a odjeli všechny etapy kategorie Classic.

Větrník – Host ve studiu: Velkou pardubickou si chci užít! říká žokej Jan Odložil. Co se mu před závodem honí hlavou?

Velkou pardubickou 2021 měl jet v sedle velkého favorita závodu Lombarginiho, nakonec do slavné steeplechace nenastoupil. Zranil se hned při prvním z pěti závodů velkého dostihového dne. Jan Odložil z Palonína, jeden ze současných nejúspěšnějších českých žokejů.

Větrník – Host ve studiu: Zájem o fyziku zavedl Lucii Vítkovou z Ptení až do CERNu

Pracuje v sekci radiační ochrany, kde se zabývá odpadem z bývalého elektron-pozitronového urychlovače LEP. Konkrétně jeho re-klasifikací z mírně radioaktivního na neradioaktivní.  „Je možné vrátit hromady materiálů do přírody,“ vysvětluje Lucie Vítková.

Větrník – Host ve studiu: Co kážu, to taky dělám, říká legenda československé kulturistiky Pavol Jablonický

V Olomouci provozuje posilovnu, kde nejen trénuje a radí s jídelníčky, ale kde taky sám cvičí. „Přestat se nedá. Když jednou začnete, musíte pokračovat,“ vysvětluje dvojnásobný mistr světa, který se šestkrát zúčastnil soutěže Mr. Olympia.

Větrník – Host ve studiu: Když tančím, jsem šťastná, vyznává se tanečnice Kristýna Coufalová. Šla by do StarDance znovu?

S Tomášem Vernerem patřila k největším favoritům posledního ročníku soutěže StarDance, když hvězdy tančí. Nakonec je předstihl pár, který byl v hodnocení porotců vždy na místech posledních. Jak je to možné?

Větrník – Host ve studiu: Na soutěže v pojídání Jaroslav Němec trénovat nemusí

Sledovat Jaroslava Němce při jídle potěší každou hospodyňku. Všechno, co mu předložíte, s chutí sní. A ještě u toho třeba pokoří nějaký český, případně světový rekord. Ne nadarmo má přezdívku Maxijedlík.

Větrník – Host ve studiu: Cestování nám umožňuje pochopit jinakost, říká afrikanistka Kateřina Mildnerová

Afrika v ní evokuje teplo, spoustu slunce, pohodové a klidné lidi a minimum stresu. „Fascinuje mě velké množství kulturní rozmanitosti, kde se tradice snoubí s modernitou,“ doplňuje kulturní antropoložka olomoucké filozofické fakulty.

Větrník – Host ve studiu: Životní náplní skladatelky a pedagožky Jarmily Bekové je propojování lidí

Most mezi dvěma světy není jen kniha, kterou napsala, ale i její filozofie, v rámci které dává dohromady dospělé a děti, studenty a učitele, herce a zpěváky s diváky nebo věřící a nevěřící.

Větrník – Host ve studiu: Vzájemná důvěra s majitelem zvířete je pro mě nejdůležitější, tvrdí veterinář Jiří Jahoda

Už jako dítě byl fascinován přírodou. Šváby a hady, uniknuvší z terárií a putující kuchyní, jeho maminka naštěstí tolerovala a tak se z nadšeného entomologa a teraristy stal veterinární lékař, milující svoji práci a také buddhismus Diamantové cesty.

Větrník – Host ve studiu: Hokejista Jan Káňa si užívá souhru s Davidem Krejčím a má zaděláno na životní sezónu

Když byl na konci minulého extraligového ročníku muž s číslem 9 nejproduktivnějším hráčem Mory, netušil, že na stejná čísla dosáhne ještě před polovinou soutěže.

Větrník – Host ve studiu: První český samuraj je z Přerova

Když se řekne samuraj, představíme si hlavně japonské bojovníky císaře ze středověku. Ale pozor. Jednoho samuraje můžete potkávat i v Přerově. Jmenuje se René Garcia.

Větrník – Host ve studiu: Lukostřelba mi od základu změnila život, říká mistryně světa Kateřina Poprachová

Lukostřelbu poznala v Německu, věnovat se jí začala až po třicítce. Přesto dokázala vyhrát mistrovství světa, je také mistryní Rakouska v hale i disciplíně outdoor a dvojnásobnou mistryní České republiky.

Větrník – Host ve studiu: Vzpomínka na Jána Kadlece

V září nás opustil kolega, s nímž jsme se vydávali za Němými svědky historie a do terénu v pořadech Přímo z místa. 

Větrník – Host ve studiu: Všechny čtyři mé kolegyně jsou nevidomé, říká francouzštinářka Eva Daníčková

Sama má pigmentovou degeneraci sítnice a s ní spojenou i šeroslepost. Před dvěma lety prodělala operaci šedého zákalu, protože měla vážné problémy s orientací. V olomouckém Ergones, který zaměstnává lidi se zrakovým postižením, pracuje deset let. Vede sekci Výuka cizích jazyků.

Větrník – Host ve studiu: Masarykovy myšlenky mají určitě platnost i v dnešní době, říká historik Karel Podolský

Olomoučané si v říjnu připomenou sté výročí návštěvy prezidenta T. G. Masaryka. Při oslavách organizátoři chtějí znovu umístit na fasádu radnice pamětní desku, která tuto událost připomínala, přičemž původní desku zničili ve třicátých letech minulého století nacisté při obsazování města.

Větrník – Host ve studiu: Díky pěstounství jsme získali spoustu lásky, říká Petra Suchánková

Do rodiny s manželem a synem přijali před devíti lety dceru Kristýnku. Sžívání jim sice nějakou dobu trvalo, její příchod ale náhradní maminka označuje za malý zázrak. „Být pěstounem je krásná věc,“ konstatuje.

Větrník – Host ve studiu: Potřebujeme podpořit, nepotřebujeme litovat, říká za onkologické pacienty Jitka Plášková

„Řekněte světu – mám rakovinu, smiřte se s tím,“ to je její strategie. Diagnózu kolorektální adenokarcinom s metastázemi v játrech se dozvěděla před dvěma roky. Má za sebou devět a dvacet chemoterapií a další léčbu. Nevzdává to.

Větrník – Host ve studiu: Svůj dar zdraví bychom měli věnovat i ostatním, říká propagátorka registru dárců kostní dřeně Zdena Wasserbauerová

Náboru do Českého národního registru dárců dřeně se Zdena Wasserbauerová věnuje už dvacet pět let. Zažila lidské příběhy veselé i smutné. A kromě odběrů samotných se snaží bořit mýty, které okolo odběru kostní dřeně panují.

Větrník – Host ve studiu: U komedií mě baví okamžitá reakce publika, říká Jana Paulová

S činohrou Moravského divadla nastudovala Gogolova Revizora, který se do Olomouce vrací po dvaceti třech letech. Velmi si pochvaluje soubor, se kterým se jí skvěle pracovalo. Ona sama na jevišti stát nechtěla, i když nabídku dostala. „Jsem celou dobu důsledně v hledišti,“ poznamenává.

Větrník – Host ve studiu: Do piva můžete přidat téměř všechno, tvrdí Matúš Krátky

Pivo je fermentovaný nápoj z obilí, jehož základ tvoří ječmen, voda, kvasnice a samozřejmě chmel. „Používá se ale i aromatický chmel, různé druhy ovoce, na Moravě je v poslední době populární citrónová tráva,“ dodává dlouholetý olomoucký prodejce piva.

Větrník – Host ve studiu: Pohyb je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat, říká devadesátiletý turista Jan Eichler z Mariánského Údolí

Turistický oddíl při TJ Spartak Moravia Mariánské Údolí založila skupina příznivců táboření a vysokohorské turistiky v roce 1949. O rok později do něj vstoupil Jan Eichler. „Byl jsem kluk z vesnice, jako mladík jsem chodil do Junáka a do Skautu, takže mě příroda a turistika lákaly,“ vzpomíná.

Větrník – Host ve studiu: Petr Dzingel miluje Asii a tamní street foody, připravuje vlastní kuchařku

Knihu, o které mluví jako o gastronomickém cestopisu, pojmenoval Východní přísliby. Bude plná receptů rozepsaných do nejmenších detailů, dobrých rad a fotografií. Vyjít by měla na konci letošního roku. Všechny recepty sám připravuje.

Větrník – Host ve studiu: Jako kantorka byla Jarmila Frajtová nejšťastnější, učila třicet šest let

Za nejdůležitější považuje kontakt mezi dítětem a učitelem, což žádný přístroj nemůže nahradit. Stejně jako kolektiv. „Uvědomuji si, kolik citu a lásky jsem dětem dala,“ říká Jarmila Frajtová, která prošla několika olomouckými základními školami.

Větrník – Host ve studiu: Přírodní úkaz mezi maratonskými běžci. To je Jiří Březina

Pro sportovce a fanoušky maratonu je něco jako přírodní úkaz. Na start prvního maratonského závodu nastoupil v roce 1983 ve svých čtyřiačtyřiceti letech. A do dnešního dne jich zvládl neuvěřitelných 635. Jiří Březina z Přerova, který v dubnu oslavil v plné síle neuvěřitelných 82 let.

Větrník – Host ve studiu: O křiklouny siamangy i nejmenší opice světa se v olomoucké zoo stará Veronika Peterková

V pavilonu opic na Svatém Kopečku chovají tři druhy lemurů z Madagaskaru, gibony a kolekci drápkatých opiček z Jižní Ameriky. „Většinou u nich máme služby přes den, při mimořádných situacích jsme ale k dispozici neustále,“ vysvětluje jedna ze čtyř ošetřovatelek Veronika Peterková.

Větrník – Host ve studiu: Rektor je tak silný, jak silná je univerzita, je přesvědčený prof. Martin Procházka

Univerzita Palackého bude mít od května nového rektora, historika Jaroslava Millera vystřídá lékař, děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Stane se v pořadí patnáctým rektorem v novodobé éře obnovené olomoucké univerzity.

Větrník – Host ve studiu: Soužití s liškou v paneláku není jednoduché. Potvrzuje myslivec Radomil Holík

Život s liškou v panelovém bytě dobře zná prostějovský myslivec Radomil Holík. Jeho liščí parťačka se jmenuje Coco, je ochočená a společně jezdí do škol a na tábory, kde učí děti lásce k přírodě.

Větrník – Host ve studiu: Co dělat, když je v životě najednou všechno jinak

Nebrečet nad tím, co nemohu, ale snažit se dělat to, co mohu a těšit se z toho. Právě takové krédo vyznává Lada Nežádalová, ještě před pár lety top manažerka zahraničního obchodu, pracující po celém světě a vydělávající velké peníze. A pak najednou řekla: STOP. Opustila skvělé zaměstnání, vrátila se do Olomouce a začala učit angličtinu.

Větrník – Host ve studiu: Stereotyp muzikálovému herci Janu Křížovi rozhodně nehrozí

Pochází z divadelní rodiny, vyrostl mezi činohrou a operou. Na radu rodičů se rozhodl místo herectví  na konzervatoři vystudovat scénografii. Přestože nikdy nevyhledával muzikál, stal se jedním z našich nejvýraznějších představitelů tohoto žánrů. A taky dvojnásobným držitelem ceny Thálie.

Větrník – Host ve studiu: V životě musíte držet systém a řád, říká lékařka Alena Polcrová

Když držíte systém a řád, dokážete překonávat těžkosti. Je důležité být pozitivní a vždy věřit, že to negativní přejde, že i to zlé vás může posunout dopředu. To je životní zkušenost doc. MUDr. Aleny Polcrové, otorinolaryngoložky, jedné z nejdéle ordinujících ORL specialistů, navíc se zaměřením na alergologii, u nás.

Větrník – Host ve studiu: Když píšu, jsem šťastná, říká přerovská spisovatelka Lenka Chalupová

Při psaní sleduje manžela, děti, televizi a v hlavě se jí odehrává děj příběhu, do kterého, jak sama říká, nezasahuje, jen popisuje. Ve své zatím poslední knize Kyselé třešně otevřela citlivé téma poválečného masakru na Švédských šancích u Přerova.

Větrník – Host ve studiu: Bylo to rychlý, ale jsem spokojený, říká čerstvý padesátník Jiří Vykoukal

Ve čtvrtek 11. března oslavil Jiří Vykoukal 50. narozeniny. Olomoucký rodák patří mezi nejúspěšnější odchovance olomouckého hokeje, extraligu si ale na Hané nikdy nezahrál. Zato v dresu pražské Sparty slavil čtyři mistrovské tituly, první a poslední přitom dělilo dlouhých sedmnáct let. I tato statistika svědčí o tom, jak dlouho vydržel ofenzivní obránce Jiří Vykoukal mezi v české špičce. 

Větrník – Host ve studiu: Starosti nechávám dole, říká pilot horkovzdušných balonů Libor Staňa

Nalétáno má tři tisíce hodin, stejně jako ostatní piloti si vede svůj osobní deník. Každý let si Libor Staňa užívá. „V balonu je ticho, mimo okamžiky, kdy musíme zatopit hořákem.“

Větrník – Host ve studiu: Medicína mě baví stále víc, říká Jiří Gatěk

A dovolená v zahraničí pro mě vždy znamená i návštěvu některé místní nemocnice. Říká předseda mamologické sekce při České chirurgické společnosti, letos jubilující rodák z Náměště na Hané, docent doktor Jiří Gatěk.

Větrník – Host ve studiu: Dát dohromady dobrý tým není jednoduché, říká šéfkuchař František Pospíšil

Sehnat kvalitní kuchaře je těžké. „Děcka toho po škole moc neumí a mnozí to ani dělat nechtějí,“ konstatuje František Pospíšil, šéfkuchař olomouckého Lobsteru. Proto přijímá i amatéry, kteří jsou pro obor zapálení.

Větrník – Host ve studiu: Strach z covidu v sobě máme úplně každý, říká doc. MUDr. Marián Hajdúch

Jak dlouho se bude ještě naše společnost potýkat s novým typem koronaviru? Čím ho onemocnění covid-19 překvapilo? A jaké to je, objevit lék na dosud neléčitelný typ nemoci? Nejen o mluvil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny, člen Centrálního týmu Covid-19, docent doktor Marián Hajdúch.

Větrník – Host ve studiu: Kontakt s publikem je pro nás nesmírně důležitý, říká šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker

Do Moravské filharmonie Olomouc nastoupil na začátku loňské sezóny, kterou přerušila pandemie koronaviru. Jarní online koncerty, které odehráli, nenahradily plně živá vystoupení. „Je nesmírně důležité mít zpětnou vazbu od publika,“ říká a těší se na sezónu letošní, jubilejní.

Větrník – Host ve studiu: Pokud se necháte para hokejem chytnout, už vás nepustí, říká Libor Hulín

Dříve se mu říkalo sledge hokej, nově para hokej. V Olomouci bude slavit co nevidět dvacáté výročí. Prakticky celou dobu byl u toho také Libor Hulín, ať už jako brankář, nebo trenér.

Větrník – Host ve studiu: Českou premiéru Nedotknutelných v Moravském divadle režíroval Pavel Khek

Nabídku na hostování přijal okamžitě. „Jednak jsem se vrátil do Olomouce, kde jsem dlouho žil a studoval, a pak mě samozřejmě zaujal skvělý titul, který v sobě obsahuje mix toho, co by dobré divadlo, možná v dnešní době víc než kdy jindy, mělo mít,“ vysvětluje. Spolupráci se souborem činohry si velmi pochvaluje.

Větrník – Host ve studiu: Životní zkušenost je nade vše. Říká Dáša Augustýnová

Zakladatelka a ředitelka obecně prospěšné společnosti ZOO Fauna park Horní Lipová dnes pečuje s manželem Petrem o vlastní licencovanou zoologickou zahradu s asi sto šedesáti zvířaty na ploše osm tisíc metrů čtverečních.

Větrník – Host ve studiu: Psaní je pro mě očista duše, říká olomoucký spisovatel Jaroslav Irovský

„Píšu proto, abych si nic neudělal,“ otevřeně přiznává. Ve svých knihách velmi osobitě a bez příkras vypráví o svém vlastním životě. O období, kdy bral drogy, pil, žil ze sociálních dávek a nakonec skončil na kroměřížské psychiatrii.

Větrník – Host ve studiu: Občas se stane, že mě učitelé vyvolají, směje se asistentka pedagoga Martina Svatošová

Na „Štursovce“ – olomoucké Střední odborné škole obchodu a služeb pomáhá s výukou dvěma studentům, kteří se chtějí stát kuchaři. Jeden má poruchu autistického spektra, druhý je po úrazu. Sedí s nimi v lavici, takže dokonale splývá s třídou. Doprovází je i na praxi do školní jídelny.

Větrník – Host ve studiu: V lidové písni je celý život, říká Petr Nakládal

Ve Velké Bystřici na Olomoucku vyvrcholil už tradiční folklorní festival Lidový rok. Také zásluhou ředitele festivalu Petra Nakládala, který je zároveň zpěvák a tanečník folklorního souboru Haná Velká Bystřice, zpěvák hanáckého mužského sboru Rovina, zpěvák velkobystřického chrámového sboru a především velký milovník hanáckého folkloru. 

Větrník – Host ve studiu: O šternberských kostkách při stoupání k hradu se cyklistům musí zdát, směje se Leopold König

Od čtvrtka do neděle se na silnicích v našem regionu jede nejprestižnější etapový závod u nás Czech Tour. A v pelotonu budou k vidění dresy hned šesti týmů nejvyšší kategorie.

Větrník – Host ve studiu: Nastupují do práce a neví, co je čeká. Stereotyp hasičským detektivům rozhodně nehrozí

Čím dříve, tím lépe – to je motto, kterého se drží hasičtí detektivové neboli vyšetřovatelé požárů. Prvotní načtení požáru je totiž nejdůležitější. „Nechodíme samozřejmě do prostoru, kde ještě hoří, nebo je tam kouř. Až když je bezpečno, jdeme se hrabat v troskách,“ říká kapitán Jakub Bartl z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Větrník – Host ve studiu: Spisovatelka Anna Strnadová získala za svou knihu Maxl žhář literární cenu týdeníku Reflex

Psát začala jako studentka vysoké školy. Sbírku básní vydala ale až po čtyřiceti letech pod názvem Opožděně. Následoval soubor povídek Prohry, novela V oknech červené muškáty, Emigrantka a romány Nebeské komando a Maxl žhář.

Větrník – Host ve studiu: Všechno má pomalý rozjezd, pořád máme nálepku, konstatují starostové Uničova a Litovle

Obě města, stejně jako Červenka a další okolní obce, jsou pro řadu lidí synonymem koronavirové pandemie. Dva týdny byla v březnu celá oblast neprodyšně uzavřená. Návštěvníkům, kterých přijíždí během letošních prázdnin mnohem méně než v minulých letech, ale rozhodně mají co nabídnout.

Větrník – Host ve studiu: O půlnoci mne vzbudilo houkání sirén, říká farář ze Šumvaldu Ladislav Sovadina

Na letošní měsíc červen nezapomenou lidé a rodiny, kteří byli postiženi bleskovými záplavami. Voda se prohnala i obcemi Břevenec a Šumvald. Lidé z těchto míst následky povodně přirovnali k apokalypse. Voda zasáhla domy, zničila zahrady a pokryla je bahnem. O techniku přišli i dobrovolní hasiči. Místní část Šumvaldu se také stane zřejmě smutným symbolem, protože právě odtud pochází jedna ze dvou obětí záplav.

Větrník – Host ve studiu: Praxi v koronavirové ambulanci má za sebou Bivoj Kudělka, student 3. ročníku oboru zdravotnický záchranář

Své služby nabídl hned po vypuknutí pandemie novojičínské nemocnici, kde ho okamžitě vzali. „Přijímali jsme pacienty, kteří se vrátili ze zahraničí, kde mohli přijít do kontaktu s nemocí COVID-19 a ty, kteří vykazovali nějaké příznaky,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Olomoučan Jaromír Zaoral vytvořil světový rekord. Za 361 dnů vystoupal na nejvyšší vrcholy všech evropských hor

Svou expedici popisuje Jaromír Zaoral v knize Koruna Evropy, do které mu dobrými radami a postřehy přispěli i známí horolezci Radek Jaroš, Adam Ondra nebo Renata Chlumská. „Je určená pro širokou veřejnost, svou horu si v ní najde jak začátečník, tak zkušený horal.“ představuje knihu autor.

Větrník – Host ve studiu: Zachraňujeme zraněné želvy z rukou pašeráků, říká veterinář Jiří Homolka

Vzácné mořské želvy končí často kvůli pašerákům na černém trhu s těžkými zraněními a bez možnosti přežít. Šanci jim teď dávají čeští veterináři, kteří se zapojili do projektu Kura-Kura na záchranu mořských želv na indonéském ostrově Nusa Penida.

Větrník – Host ve studiu: Zvířata nerespektovala koronavirovou krizi, u nás se prostě žilo, těší mluvčí Zoo Olomouc Ivetu Gronskou

V zoo se narodila spousta mláďat, od lemurů, kočkodanů, koz, sobů, mravenečníka až po žirafu a malého hrabáče v pavilonu Kalahari, což je velký chovatelský úspěch. „Zaměstnanci dnem a nocí vstávali, aby se o něho postarali, protože zpočátku vázlo kojení. Ošetřovatelé odstříkávali mléko, mládě krmili a nakonec díky trpělivosti jejich i matky, paní hrabáčové, začalo pít samo,“ raduje se Iveta Gronská.

Větrník – Host ve studiu: Černá můra každého běžce? Stát na startu maratonu v nových botách. Markéta Šnoblová to v New Yorku zvládla

New Yorský maraton by její velký sen, na který se dlouho a pečlivě připravovala. Hned po přistání v USA ale zjistila, že je bez zavazadel a bez veškerého běžeckého vybavení. Den před závodem si tak musela pořídit nové. „Boty jsem si ani nestihla prošlápnout. Nicméně jsem všechno zvládla a je to zážitek na celý život, na který nezapomenu,“ usmívá se Markéta Šnoblová.

Větrník – Host ve studiu: Chráněná krajinná oblast Jeseníky Je jen o něco málo starší, než její současný vedoucí Petr Šaj

V Jeseníkách vyrostl, Jeseníky se mu staly, hned po manželce, životní láskou. Důležitou roli v budování jeho vztahu k horám v dětství sehráli dobrovolní strážci přírody. A jejich činnost podporuje i jako vedoucí správy CHKO Jeseníky.

Větrník – Host ve studiu: Obyčejné povídání je někdy víc než do detailů připravená aktivita, je přesvědčená Lenka Bazgerová z olomouckého SeniorCentra SeneCura

Důležitý je individuální přístup ke všem klientům. „Seznámíme se s osobním příběhem každého z nich. Zajímá nás, jakou profesi dělal, co ho bavilo, jaké měl koníčky, a podle toho zhruba zjistíme, jaký typ člověka je před námi,“ vysvětluje vedoucí aktivizační pracovnice Lenka Bazgerová.