Větrník – Host ve studiu

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Větrník – Host ve studiu: Všechny čtyři mé kolegyně jsou nevidomé, říká francouzštinářka Eva Daníčková

Sama má pigmentovou degeneraci sítnice a s ní spojenou i šeroslepost. Před dvěma lety prodělala operaci šedého zákalu, protože měla vážné problémy s orientací. V olomouckém Ergones, který zaměstnává lidi se zrakovým postižením, pracuje deset let. Vede sekci Výuka cizích jazyků.

Větrník – Host ve studiu: Masarykovy myšlenky mají určitě platnost i v dnešní době, říká historik Karel Podolský

Olomoučané si v říjnu připomenou sté výročí návštěvy prezidenta T. G. Masaryka. Při oslavách organizátoři chtějí znovu umístit na fasádu radnice pamětní desku, která tuto událost připomínala, přičemž původní desku zničili ve třicátých letech minulého století nacisté při obsazování města.

Větrník – Host ve studiu: Díky pěstounství jsme získali spoustu lásky, říká Petra Suchánková

Do rodiny s manželem a synem přijali před devíti lety dceru Kristýnku. Sžívání jim sice nějakou dobu trvalo, její příchod ale náhradní maminka označuje za malý zázrak. „Být pěstounem je krásná věc,“ konstatuje.

Větrník – Host ve studiu: Potřebujeme podpořit, nepotřebujeme litovat, říká za onkologické pacienty Jitka Plášková

„Řekněte světu – mám rakovinu, smiřte se s tím,“ to je její strategie. Diagnózu kolorektální adenokarcinom s metastázemi v játrech se dozvěděla před dvěma roky. Má za sebou devět a dvacet chemoterapií a další léčbu. Nevzdává to.

Větrník – Host ve studiu: Svůj dar zdraví bychom měli věnovat i ostatním, říká propagátorka registru dárců kostní dřeně Zdena Wasserbauerová

Náboru do Českého národního registru dárců dřeně se Zdena Wasserbauerová věnuje už dvacet pět let. Zažila lidské příběhy veselé i smutné. A kromě odběrů samotných se snaží bořit mýty, které okolo odběru kostní dřeně panují.

Větrník – Host ve studiu: U komedií mě baví okamžitá reakce publika, říká Jana Paulová

S činohrou Moravského divadla nastudovala Gogolova Revizora, který se do Olomouce vrací po dvaceti třech letech. Velmi si pochvaluje soubor, se kterým se jí skvěle pracovalo. Ona sama na jevišti stát nechtěla, i když nabídku dostala. „Jsem celou dobu důsledně v hledišti,“ poznamenává.

Větrník – Host ve studiu: Do piva můžete přidat téměř všechno, tvrdí Matúš Krátky

Pivo je fermentovaný nápoj z obilí, jehož základ tvoří ječmen, voda, kvasnice a samozřejmě chmel. „Používá se ale i aromatický chmel, různé druhy ovoce, na Moravě je v poslední době populární citrónová tráva,“ dodává dlouholetý olomoucký prodejce piva.

Větrník – Host ve studiu: Pohyb je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat, říká devadesátiletý turista Jan Eichler z Mariánského Údolí

Turistický oddíl při TJ Spartak Moravia Mariánské Údolí založila skupina příznivců táboření a vysokohorské turistiky v roce 1949. O rok později do něj vstoupil Jan Eichler. „Byl jsem kluk z vesnice, jako mladík jsem chodil do Junáka a do Skautu, takže mě příroda a turistika lákaly,“ vzpomíná.

Větrník – Host ve studiu: Petr Dzingel miluje Asii a tamní street foody, připravuje vlastní kuchařku

Knihu, o které mluví jako o gastronomickém cestopisu, pojmenoval Východní přísliby. Bude plná receptů rozepsaných do nejmenších detailů, dobrých rad a fotografií. Vyjít by měla na konci letošního roku. Všechny recepty sám připravuje.

Větrník – Host ve studiu: Jako kantorka byla Jarmila Frajtová nejšťastnější, učila třicet šest let

Za nejdůležitější považuje kontakt mezi dítětem a učitelem, což žádný přístroj nemůže nahradit. Stejně jako kolektiv. „Uvědomuji si, kolik citu a lásky jsem dětem dala,“ říká Jarmila Frajtová, která prošla několika olomouckými základními školami.

Větrník – Host ve studiu: Přírodní úkaz mezi maratonskými běžci. To je Jiří Březina

Pro sportovce a fanoušky maratonu je něco jako přírodní úkaz. Na start prvního maratonského závodu nastoupil v roce 1983 ve svých čtyřiačtyřiceti letech. A do dnešního dne jich zvládl neuvěřitelných 635. Jiří Březina z Přerova, který v dubnu oslavil v plné síle neuvěřitelných 82 let.

Větrník – Host ve studiu: O křiklouny siamangy i nejmenší opice světa se v olomoucké zoo stará Veronika Peterková

V pavilonu opic na Svatém Kopečku chovají tři druhy lemurů z Madagaskaru, gibony a kolekci drápkatých opiček z Jižní Ameriky. „Většinou u nich máme služby přes den, při mimořádných situacích jsme ale k dispozici neustále,“ vysvětluje jedna ze čtyř ošetřovatelek Veronika Peterková.

Větrník – Host ve studiu: Rektor je tak silný, jak silná je univerzita, je přesvědčený prof. Martin Procházka

Univerzita Palackého bude mít od května nového rektora, historika Jaroslava Millera vystřídá lékař, děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Stane se v pořadí patnáctým rektorem v novodobé éře obnovené olomoucké univerzity.

Větrník – Host ve studiu: Soužití s liškou v paneláku není jednoduché. Potvrzuje myslivec Radomil Holík

Život s liškou v panelovém bytě dobře zná prostějovský myslivec Radomil Holík. Jeho liščí parťačka se jmenuje Coco, je ochočená a společně jezdí do škol a na tábory, kde učí děti lásce k přírodě.

Větrník – Host ve studiu: Co dělat, když je v životě najednou všechno jinak

Nebrečet nad tím, co nemohu, ale snažit se dělat to, co mohu a těšit se z toho. Právě takové krédo vyznává Lada Nežádalová, ještě před pár lety top manažerka zahraničního obchodu, pracující po celém světě a vydělávající velké peníze. A pak najednou řekla: STOP. Opustila skvělé zaměstnání, vrátila se do Olomouce a začala učit angličtinu.

Větrník – Host ve studiu: Stereotyp muzikálovému herci Janu Křížovi rozhodně nehrozí

Pochází z divadelní rodiny, vyrostl mezi činohrou a operou. Na radu rodičů se rozhodl místo herectví  na konzervatoři vystudovat scénografii. Přestože nikdy nevyhledával muzikál, stal se jedním z našich nejvýraznějších představitelů tohoto žánrů. A taky dvojnásobným držitelem ceny Thálie.

Větrník – Host ve studiu: V životě musíte držet systém a řád, říká lékařka Alena Polcrová

Když držíte systém a řád, dokážete překonávat těžkosti. Je důležité být pozitivní a vždy věřit, že to negativní přejde, že i to zlé vás může posunout dopředu. To je životní zkušenost doc. MUDr. Aleny Polcrové, otorinolaryngoložky, jedné z nejdéle ordinujících ORL specialistů, navíc se zaměřením na alergologii, u nás.

Větrník – Host ve studiu: Když píšu, jsem šťastná, říká přerovská spisovatelka Lenka Chalupová

Při psaní sleduje manžela, děti, televizi a v hlavě se jí odehrává děj příběhu, do kterého, jak sama říká, nezasahuje, jen popisuje. Ve své zatím poslední knize Kyselé třešně otevřela citlivé téma poválečného masakru na Švédských šancích u Přerova.

Větrník – Host ve studiu: Bylo to rychlý, ale jsem spokojený, říká čerstvý padesátník Jiří Vykoukal

Ve čtvrtek 11. března oslavil Jiří Vykoukal 50. narozeniny. Olomoucký rodák patří mezi nejúspěšnější odchovance olomouckého hokeje, extraligu si ale na Hané nikdy nezahrál. Zato v dresu pražské Sparty slavil čtyři mistrovské tituly, první a poslední přitom dělilo dlouhých sedmnáct let. I tato statistika svědčí o tom, jak dlouho vydržel ofenzivní obránce Jiří Vykoukal mezi v české špičce. 

Větrník – Host ve studiu: Starosti nechávám dole, říká pilot horkovzdušných balonů Libor Staňa

Nalétáno má tři tisíce hodin, stejně jako ostatní piloti si vede svůj osobní deník. Každý let si Libor Staňa užívá. „V balonu je ticho, mimo okamžiky, kdy musíme zatopit hořákem.“

Větrník – Host ve studiu: Medicína mě baví stále víc, říká Jiří Gatěk

A dovolená v zahraničí pro mě vždy znamená i návštěvu některé místní nemocnice. Říká předseda mamologické sekce při České chirurgické společnosti, letos jubilující rodák z Náměště na Hané, docent doktor Jiří Gatěk.

Větrník – Host ve studiu: Dát dohromady dobrý tým není jednoduché, říká šéfkuchař František Pospíšil

Sehnat kvalitní kuchaře je těžké. „Děcka toho po škole moc neumí a mnozí to ani dělat nechtějí,“ konstatuje František Pospíšil, šéfkuchař olomouckého Lobsteru. Proto přijímá i amatéry, kteří jsou pro obor zapálení.

Větrník – Host ve studiu: Strach z covidu v sobě máme úplně každý, říká doc. MUDr. Marián Hajdúch

Jak dlouho se bude ještě naše společnost potýkat s novým typem koronaviru? Čím ho onemocnění covid-19 překvapilo? A jaké to je, objevit lék na dosud neléčitelný typ nemoci? Nejen o mluvil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny, člen Centrálního týmu Covid-19, docent doktor Marián Hajdúch.

Větrník – Host ve studiu: Kontakt s publikem je pro nás nesmírně důležitý, říká šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker

Do Moravské filharmonie Olomouc nastoupil na začátku loňské sezóny, kterou přerušila pandemie koronaviru. Jarní online koncerty, které odehráli, nenahradily plně živá vystoupení. „Je nesmírně důležité mít zpětnou vazbu od publika,“ říká a těší se na sezónu letošní, jubilejní.

Větrník – Host ve studiu: Pokud se necháte para hokejem chytnout, už vás nepustí, říká Libor Hulín

Dříve se mu říkalo sledge hokej, nově para hokej. V Olomouci bude slavit co nevidět dvacáté výročí. Prakticky celou dobu byl u toho také Libor Hulín, ať už jako brankář, nebo trenér.

Větrník – Host ve studiu: Českou premiéru Nedotknutelných v Moravském divadle režíroval Pavel Khek

Nabídku na hostování přijal okamžitě. „Jednak jsem se vrátil do Olomouce, kde jsem dlouho žil a studoval, a pak mě samozřejmě zaujal skvělý titul, který v sobě obsahuje mix toho, co by dobré divadlo, možná v dnešní době víc než kdy jindy, mělo mít,“ vysvětluje. Spolupráci se souborem činohry si velmi pochvaluje.

Větrník – Host ve studiu: Životní zkušenost je nade vše. Říká Dáša Augustýnová

Zakladatelka a ředitelka obecně prospěšné společnosti ZOO Fauna park Horní Lipová dnes pečuje s manželem Petrem o vlastní licencovanou zoologickou zahradu s asi sto šedesáti zvířaty na ploše osm tisíc metrů čtverečních.

Větrník – Host ve studiu: Psaní je pro mě očista duše, říká olomoucký spisovatel Jaroslav Irovský

„Píšu proto, abych si nic neudělal,“ otevřeně přiznává. Ve svých knihách velmi osobitě a bez příkras vypráví o svém vlastním životě. O období, kdy bral drogy, pil, žil ze sociálních dávek a nakonec skončil na kroměřížské psychiatrii.

Větrník – Host ve studiu: Občas se stane, že mě učitelé vyvolají, směje se asistentka pedagoga Martina Svatošová

Na „Štursovce“ – olomoucké Střední odborné škole obchodu a služeb pomáhá s výukou dvěma studentům, kteří se chtějí stát kuchaři. Jeden má poruchu autistického spektra, druhý je po úrazu. Sedí s nimi v lavici, takže dokonale splývá s třídou. Doprovází je i na praxi do školní jídelny.

Větrník – Host ve studiu: V lidové písni je celý život, říká Petr Nakládal

Ve Velké Bystřici na Olomoucku vyvrcholil už tradiční folklorní festival Lidový rok. Také zásluhou ředitele festivalu Petra Nakládala, který je zároveň zpěvák a tanečník folklorního souboru Haná Velká Bystřice, zpěvák hanáckého mužského sboru Rovina, zpěvák velkobystřického chrámového sboru a především velký milovník hanáckého folkloru. 

Větrník – Host ve studiu: O šternberských kostkách při stoupání k hradu se cyklistům musí zdát, směje se Leopold König

Od čtvrtka do neděle se na silnicích v našem regionu jede nejprestižnější etapový závod u nás Czech Tour. A v pelotonu budou k vidění dresy hned šesti týmů nejvyšší kategorie.

Větrník – Host ve studiu: Nastupují do práce a neví, co je čeká. Stereotyp hasičským detektivům rozhodně nehrozí

Čím dříve, tím lépe – to je motto, kterého se drží hasičtí detektivové neboli vyšetřovatelé požárů. Prvotní načtení požáru je totiž nejdůležitější. „Nechodíme samozřejmě do prostoru, kde ještě hoří, nebo je tam kouř. Až když je bezpečno, jdeme se hrabat v troskách,“ říká kapitán Jakub Bartl z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Větrník – Host ve studiu: Spisovatelka Anna Strnadová získala za svou knihu Maxl žhář literární cenu týdeníku Reflex

Psát začala jako studentka vysoké školy. Sbírku básní vydala ale až po čtyřiceti letech pod názvem Opožděně. Následoval soubor povídek Prohry, novela V oknech červené muškáty, Emigrantka a romány Nebeské komando a Maxl žhář.

Větrník – Host ve studiu: Všechno má pomalý rozjezd, pořád máme nálepku, konstatují starostové Uničova a Litovle

Obě města, stejně jako Červenka a další okolní obce, jsou pro řadu lidí synonymem koronavirové pandemie. Dva týdny byla v březnu celá oblast neprodyšně uzavřená. Návštěvníkům, kterých přijíždí během letošních prázdnin mnohem méně než v minulých letech, ale rozhodně mají co nabídnout.

Větrník – Host ve studiu: O půlnoci mne vzbudilo houkání sirén, říká farář ze Šumvaldu Ladislav Sovadina

Na letošní měsíc červen nezapomenou lidé a rodiny, kteří byli postiženi bleskovými záplavami. Voda se prohnala i obcemi Břevenec a Šumvald. Lidé z těchto míst následky povodně přirovnali k apokalypse. Voda zasáhla domy, zničila zahrady a pokryla je bahnem. O techniku přišli i dobrovolní hasiči. Místní část Šumvaldu se také stane zřejmě smutným symbolem, protože právě odtud pochází jedna ze dvou obětí záplav.

Větrník – Host ve studiu: Praxi v koronavirové ambulanci má za sebou Bivoj Kudělka, student 3. ročníku oboru zdravotnický záchranář

Své služby nabídl hned po vypuknutí pandemie novojičínské nemocnici, kde ho okamžitě vzali. „Přijímali jsme pacienty, kteří se vrátili ze zahraničí, kde mohli přijít do kontaktu s nemocí COVID-19 a ty, kteří vykazovali nějaké příznaky,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Olomoučan Jaromír Zaoral vytvořil světový rekord. Za 361 dnů vystoupal na nejvyšší vrcholy všech evropských hor

Svou expedici popisuje Jaromír Zaoral v knize Koruna Evropy, do které mu dobrými radami a postřehy přispěli i známí horolezci Radek Jaroš, Adam Ondra nebo Renata Chlumská. „Je určená pro širokou veřejnost, svou horu si v ní najde jak začátečník, tak zkušený horal.“ představuje knihu autor.

Větrník – Host ve studiu: Zachraňujeme zraněné želvy z rukou pašeráků, říká veterinář Jiří Homolka

Vzácné mořské želvy končí často kvůli pašerákům na černém trhu s těžkými zraněními a bez možnosti přežít. Šanci jim teď dávají čeští veterináři, kteří se zapojili do projektu Kura-Kura na záchranu mořských želv na indonéském ostrově Nusa Penida.

Větrník – Host ve studiu: Zvířata nerespektovala koronavirovou krizi, u nás se prostě žilo, těší mluvčí Zoo Olomouc Ivetu Gronskou

V zoo se narodila spousta mláďat, od lemurů, kočkodanů, koz, sobů, mravenečníka až po žirafu a malého hrabáče v pavilonu Kalahari, což je velký chovatelský úspěch. „Zaměstnanci dnem a nocí vstávali, aby se o něho postarali, protože zpočátku vázlo kojení. Ošetřovatelé odstříkávali mléko, mládě krmili a nakonec díky trpělivosti jejich i matky, paní hrabáčové, začalo pít samo,“ raduje se Iveta Gronská.

Větrník – Host ve studiu: Černá můra každého běžce? Stát na startu maratonu v nových botách. Markéta Šnoblová to v New Yorku zvládla

New Yorský maraton by její velký sen, na který se dlouho a pečlivě připravovala. Hned po přistání v USA ale zjistila, že je bez zavazadel a bez veškerého běžeckého vybavení. Den před závodem si tak musela pořídit nové. „Boty jsem si ani nestihla prošlápnout. Nicméně jsem všechno zvládla a je to zážitek na celý život, na který nezapomenu,“ usmívá se Markéta Šnoblová.

Větrník – Host ve studiu: Chráněná krajinná oblast Jeseníky Je jen o něco málo starší, než její současný vedoucí Petr Šaj

V Jeseníkách vyrostl, Jeseníky se mu staly, hned po manželce, životní láskou. Důležitou roli v budování jeho vztahu k horám v dětství sehráli dobrovolní strážci přírody. A jejich činnost podporuje i jako vedoucí správy CHKO Jeseníky.

Větrník – Host ve studiu: Obyčejné povídání je někdy víc než do detailů připravená aktivita, je přesvědčená Lenka Bazgerová z olomouckého SeniorCentra SeneCura

Důležitý je individuální přístup ke všem klientům. „Seznámíme se s osobním příběhem každého z nich. Zajímá nás, jakou profesi dělal, co ho bavilo, jaké měl koníčky, a podle toho zhruba zjistíme, jaký typ člověka je před námi,“ vysvětluje vedoucí aktivizační pracovnice Lenka Bazgerová.

Větrník – Host ve studiu: Stále více diváků se vrací k zážitku klasického kina, těší ředitelku Kina Metro 70 v Prostějově Barboru Kucsa Prágerovou

Poslední tři roky se prostějovskému kinu zvyšuje návštěvnost. Rostoucí křivku zastavila až koronavirová pandemie. „Abychom udrželi kontakt s diváky a kontinuitu filmového provozu, promítali jsme online ve virtuálním kině,“ říká Barbora Kucsa Prágerová.

Větrník – Host ve studiu: Stále více diváků se vrací k zážitku klasického kina, těší ředitelku Kina Metro 70 v Prostějově Barboru Kucsa Prágerovou

Poslední tři roky se prostějovskému kinu zvyšuje návštěvnost. Rostoucí křivku zastavila až koronavirová pandemie. „Abychom udrželi kontakt s diváky a kontinuitu filmového provozu, promítali jsme online ve virtuálním kině,“ říká Barbora Kucsa Prágerová.

Větrník – Host ve studiu: Hospodský kvíz se u nás zabydlel

Hrát se začal už před 60 lety na britských ostrovech. „Byl jsem tam několikrát, ale ještě v době, kdy jsem se o kvízy nezajímal. Takže jsem si pub quiz nevyzkoušel,“ přiznává spolumajitel firmy Hospodský kvíz a moderátor Daniel Langer.

Větrník – Host ve studiu: Kytara zraje jako whisky, ale musí se na ni hrát, říká kytarář a básník Lukáš Sedláček

Vždycky ho zajímalo, jak vypadají hudební nástroje zevnitř. Po vystudování truhlařiny se vydal přes celou republiku a nastoupil na legendární houslařskou školu v Lubech. Od roku 2008 vyrábí v Olomouci kytary na zakázku. Kromě toho píše básně.

Větrník – Host ve studiu: Sokolové v minulosti obstáli v mnoha těžkých zkouškách. Zvládneme to i teď, věří olomoucký starosta Oldřich Jaroš

Sokol Olomouc má téměř 500 členů, mezi nimi je spousta malých dětí, které chodí se svými rodiči na společná cvičení. „Máme i oddíly trampolín, týmové gymnastiky, zápasu, volejbalu a nabízíme dokonce zdravotní cvičení,“ vyjmenovává Oldřich Jaroš.

Větrník – Host ve studiu: Sokolové v minulosti obstáli v mnoha těžkých zkouškách. Zvládneme to i teď, věří olomoucký starosta Oldřich Jaroš

Sokol Olomouc má téměř 500 členů, mezi nimi je spousta malých dětí, které chodí se svými rodiči na společná cvičení. „Máme i oddíly trampolín, týmové gymnastiky, zápasu, volejbalu a nabízíme dokonce zdravotní cvičení,“ vyjmenovává Oldřich Jaroš.

Větrník – Host ve studiu: Situace okolo koronaviru lidem víc přibližuje práci ve zdravotnictví, říká Radana Pěrůžková

Vystudovala obor dětská sestra. Pracuje ve Fakultní nemocnici v Olomouci na JIP neurochirurgické kliniky a je odbornou asistentkou Ústavu ošetřovatelství Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého, kde se podílí se na výuce všeobecných sester, zdravotnických záchranářů a studentů oboru pediatrické ošetřovatelství.

Větrník – Host ve studiu: Dva týdny v karanténě musela po návratu z USA strávit olomoucká fotografka Aďa Simperová

Odjížděla v době, kdy se o koronaviru mluvilo jen v souvislosti s Čínou. Společně s dvěma dcerami a dvěma tetami v seniorském věku zamířily do Bostonu a New Yorku. „Kdybychom dostaly doporučení neletět, řídily bychom se jím,“ zdůrazňuje Aďa Simperová.

Větrník – Host ve studiu: Sigma měla hodně dobrou formu a uvidíme, jak se to podaří znovu nastartovat, říká trenér

Uničovský rodák Jiří Neček přišel na lavičku Sigmy v minulém roce s Radoslavem Látalem. Spolu dokázali udělat výsledky v Polsku i na Slovensku, teď chtěli udělat výsledky i doma.

Větrník – Host ve studiu: Zrušili jsme i zvonění, říká ředitel olomouckého gymnázia Čajkovského Radek Čapka

Na olomouckém Gymnáziu Čajkovského je už několik týdnů ticho. V běžném provozu má okolo sebe více než šest set studentů a na padesát učitelů. Všichni teď učí online. „Občas se projdu po chodbách a nahlédnu do tříd. Někdy je i vyfotím a dám studentům na facebook,“ prozrazuje Radek Čapka.

Větrník – Host ve studiu: Umění je symbolem naší existence, říká didaktička výtvarné výchovy Petra Šobáňová

Umění se věnuje celý život, snaží se, aby bylo dostupné a srozumitelné pro každého. Rozvíjet se v něm pomáhá i dětem pomocí výtvarných aktivit a edukačních videí přes internet.

Větrník – Host ve studiu: Umění je symbolem naší existence, říká didaktička výtvarné výchovy Petra Šobáňová

Umění se věnuje celý život, snaží se, aby bylo dostupné a srozumitelné pro každého. Rozvíjet se v něm pomáhá i dětem pomocí výtvarných aktivit a edukačních videí přes internet.

Větrník – Host ve studiu: Hledáme způsoby, jak zabavit sebe a rozptýlit diváky, říká šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl

Vznikl projekt Odmaturuj s MDO, ve kterém herci v krátkém domácím videu seznamují maturanty s obsahy slavných děl. Společně se souborem opery a operety se rozběhla iniciativa Nakup s divadlem, která pomáhá seniorům, osamělým lidem nebo postiženým.

Větrník – Host ve studiu: Hledáme způsoby, jak zabavit sebe a rozptýlit diváky, říká šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl

Vznikl projekt Odmaturuj s MDO, ve kterém herci v krátkém domácím videu seznamují maturanty s obsahy slavných děl. Společně se souborem opery a operety se rozběhla iniciativa Nakup s divadlem, která pomáhá seniorům, osamělým lidem nebo postiženým.

Větrník – Host ve studiu: Humor je způsob, jak se s věcmi vyrovnávat s lehkostí, říká herec Robert Mikluš

Herec Robert Mikluš vystudoval na brněnské JAMU herectví, následně hrál Divadle Husa na provázku, pak na volné noze a v současnosti je členem Činohry Národního divadla. Známý je mimo jiné rolí strážmistra Topinky v seriálu Doktor Martin.

Větrník – Host ve studiu: Humor je způsob, jak se s věcmi vyrovnávat s lehkostí, říká herec Robert Mikluš

Herec Robert Mikluš vystudoval na brněnské JAMU herectví, následně hrál Divadle Husa na provázku, pak na volné noze a v současnosti je členem Činohry Národního divadla. Známý je mimo jiné rolí strážmistra Topinky v seriálu Doktor Martin.

Větrník – Host ve studiu: Josef Vejvoda prožil bohatý život jazzového bubeníka a plánů má stále víc než dost

Jeho tatínek je autorem světového hitu Škoda lásky, Josefovi ale učarovaly jazzové bicí. Hrál na řadě slavných desek a se světovými muzikanty, energie má stále na rozdávání.

Větrník – Host ve studiu: Trochu jsem se bál, aby mě nebylo moc, říká herec Marek Lambora

Vyhrál šestou řadu televizní soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kde se objevil např. jako Cher, Naďa Urbánková, Freddie Mercury nebo Prince. Zároveň dostal hlavní roli Janka Linharta v seriálu Slunečná a natočil dvě filmové pohádky. Marek Lambora si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat.

Větrník – Host ve studiu: Rakovina je pro spoustu lidí stále velkým strašákem, říká předsedkyně spolku Amelie Šárka Slavíková

Spolek Amelie se věnuje onkologicky nemocným a jejich příbuzným. „Strach je samozřejmě spojený s diagnózou. Nejhorší reakce jsou v případě rakoviny slinivky, ale když mluvíme o rakovině prostaty nebo prsu, které se zachytí včas, tak je to mnohem lepší,“ vysvětluje Šárka Slavíková.

Větrník – Host ve studiu: Rakovina je pro spoustu lidí stále velkým strašákem, říká předsedkyně spolku Amelie Šárka Slavíková

Spolek Amelie se věnuje onkologicky nemocným a jejich příbuzným. „Strach je samozřejmě spojený s diagnózou. Nejhorší reakce jsou v případě rakoviny slinivky, ale když mluvíme o rakovině prostaty nebo prsu, které se zachytí včas, tak je to mnohem lepší,“ vysvětluje Šárka Slavíková.

Větrník – Host ve studiu: I Zdeněk Chlopčík musel před StarDance projít castingem

Rozebírat videozáznam ze soutěže standardních i latinskoamerických tanců, soustředit se na jeden pár a popsat ho, musel Zdeněk Chlopčík před prvním ročníkem populární televizní soutěže. „Nikdo nám ale žádnou roli nepřidělil. Já prostě tanečníky hodnotím tak, jak jsem zvyklý. Býval jsem přísný trenér a porotce, takže je mi to vlastní,“ říká.

Větrník – Host ve studiu: Jít za svým snem, mít vizi a štěstí. To je motto Bronislavy Paučkové

Své krédo naplňuje olomoucká galeristka, ale také podnikatelka, manažerka a podporovatelka řady charitativních projektů, beze zbytku. Zatím poslední splněný sen se nazývá ART Rubikon a Bronislava Paučková je předsedkyní a zakladatelkou této neziskové organizace.

Větrník – Host ve studiu: Bezstarostná jízda s malířem a grafikem Vítem Johnem

Novou výstavu svých prací nabídne Vít John v olomoucké Galerii Labyrint. Jmenuje se Bezstarostná jízda a vychází z cyklu Jezdci. „Je to symbolika toho, jak se lidé za něčím ženou a jsou pořád ve spěchu,“ vysvětluje.

Větrník – Host ve studiu: Bezstarostná jízda s malířem a grafikem Vítem Johnem

Novou výstavu svých prací nabídne Vít John v olomoucké Galerii Labyrint. Jmenuje se Bezstarostná jízda a vychází z cyklu Jezdci. „Je to symbolika toho, jak se lidé za něčím ženou a jsou pořád ve spěchu,“ vysvětluje.