Vlevo dole

Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Vlevo dole: Deagrofertizace státu vypukla. Babiš se ale brání

Premiér Petr Fiala sice zavelel k slibované „deagrofertizaci“ státní správy, té ale brání služební zákon. Především ministři financí Zbyněk Stanjura a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přitom říkají, že na svých úřadech vstoupili doslova na nepřátelsk

Vlevo dole: Reaktor: Starostové jako vládní průšviháři. V téhle roli je nikdo nečekal

Jan Farský se na stáži v USA dozvěděl, že už nechce být poslancem. A sporné sponzorské dary poputují z transparentního účtu STAN zpět na firmy na Kypru.

Vlevo dole: Všechny kritizovat a nadávat na poměry. ANO se v opozici vrací ke kořenům

Hnutí ANO je osm let v nejvyšší politice a po celou dobu bylo u moci. Teď si zkouší novou, opoziční roli. Jak mu to jde a kdo od Andreje Babiše dostal úkol neustále atakovat vládu, rozebírají v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole Lucie Stuchlíková a Václ

Vlevo dole: Reaktor: Schillerová ukázala, jak bude cvičit s celou Sněmovnou

Ani dvaadvacet hodin nestačilo opozičním politikům z Babišova hnutí ANO a SPD Tomia Okamury k tomu, aby řekli všechno, co jim vadí na Fialově vládě.

Vlevo dole: Kdo vystřídá Miloše Zemana? Kandidátů je dost, ale málokdo se k tomu otevřeně hlásí

Velmi rychle přibývá osobností, které dělají vše možné, aby zaujaly veřejnost. Rok před prezidentskými volbami to vypadá, že rozjeli kampaň. Ale kdepak – většina z nich se otázce, zda chtějí kandidovat, zuřivě vyhýbá. Zdá se, že termín oznámení kandidatur

Vlevo dole: U Pirátů tečou nervy. Pragmatik Bartoš se v sobotu střetne s idealisty

Piráti si v sobotu zvolí nové vedení a dosavadní předseda Ivan Bartoš má hned tři vyzývatele. I když dlouholetý šéf pravděpodobně svůj post obhájí, dost možná mu místo spojenců strana jako místopředsedy zvolí spíše kritiky.

Vlevo dole: Věštírna Vlevo dole: Jak jsme se zmýlili v politice a co náš čeká teď?

Jaký bude rok 2022 v české politice? Ani po volbách si moc neoddechneme. Sotva se nová vláda rozkouká a pustí do boje s inflací, covidem, drahými energiemi a ze řetězu utrženými státními výdaji (jak si to aspoň plánuje), přijde červenec – a Fialův sebevra

Vlevo dole: Strategie vlády proti omikronu? Všechno dobře dopadne

Celá Evropa v obavách z omikronu brzdí, jenom Česko se pouští úplně opačnou cestou. Příkazy a zákazy jsou podle nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka komunismus. On věří Čechům, že budou dostatečně zodpovědní sami od sebe.

Vlevo dole: Narozeninový Reaktor: Pokus o bakalářskou podpásovku v Lánech nevyšel

Podcast Vlevo dole slaví právě dnes 2. narozeniny. Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková se sešli u speciálního dílu Reaktoru, ve kterém oslavovali i probírali jmenování vlády Petra Fialy.

Vlevo dole: Co nabídl Fiala Zemanovi? Letadlo pro Mynáře, nebo šanci na důstojný politický konec?

Po nečekaném ústupu prezidenta Miloše Zemana, který tak dlouho vypouštěl silácké výroky, až se nakonec vzdal, mnozí divoce spekulují, jakou cenu musel premiér Petr Fiala zaplatit a co všechno slíbit.

Vlevo dole: Deziluze z Fialovy vlády přišla dřív než vláda samotná

Průtahy se jmenováním vznikající vládě Petra Fialy nesvědčí. Ministři ještě ani nevkročili na úřady a už stihli naštvat část svých vlastních voličů. Téma pro aktuální podcast Vlevo dole.

Vlevo dole: Zemanův ministerský adventní kalendář. Víme, jak projít prezidentskou lustrací

Prezident Miloš Zeman, toho času covid pozitivní, je rád středem pozornosti a chce být vidět jako ten, který všechno řídí. Proto si před jmenováním ministrů nové Fialovy vlády vymohl, že se s každým „osobně“ potká a promluví na zámku v Lánech.

Vlevo dole: Reaktor: Bude Fiala jmenován do funkce v protichemickém obleku?

Jmenování Petra Fialy premiérem je seriál, jehož zápletka se mění doslova každým okamžikem. Jmenován měl být dnes, prezident ale dostal covid. Jmenování se tedy přesunulo na neděli, prý za dodržení všech epidemických pravidel.

Vlevo dole: Jaká protipandemická opatření chystá Vlastimil Válek? A rozumíte mu?

První krizi, kterou bude muset řešit vláda Petra Fialy, je exploze epidemie. Člověk by čekal, že nový kabinet má přesně promyšlený plán, co bude dělat od první vteřiny po převzetí moci. Zvlášť, když je tu její Anticovid tým, který po celou dobu v opozici

Vlevo dole: Reaktor: Zarazí Petr Fiala prezidentovi kapesné, aby uhájil své ministry?

S Milošem Zemanem je nezbytné jednat podle úsloví „na hrubý pytel hrubá záplata.“ Pokud tedy prezident Petru Fialovi odmítá jmenovat jednoho ministra, nový premiér má několik možností, jak Zemanovi připomenout, jaká je jeho role.

Vlevo dole: Skrytý půvab vnitrostanické demokracie. O čem budou piráti hlasovat příště?

Vstup do druhé stovky dílů zastihl podcast Vlevo dole mezi dvěma pirátskými referendy. V tom prvním se o minulém víkendu strana rozhodla, že půjde do vlády. V tom druhém o příštím víkendu se bude rozhodovat, kdo v ní nahradí Jakuba Michálka.

Vlevo dole: Vlevo dole slaví 100. díl. Co nám popřál Andrej Babiš?

Už brzy poznáme, v jaké kondici se v nemocnici „probudil“ prezident Miloš Zeman. A to velmi jednoduše podle toho, jak moc bude komplikovat vznik nové vlády. Téma jubilejní 100. epizody politického podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Půjdou Piráti do vlády, nebo do opozice? A kdo si poradí s pandemií?

Václav Dolejší skončil v nemocnici a podle několika důvěryhodných zdrojů redakce obeznámených s děním na oddělení není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Takže jsme v podcastu Vlevo dole aktivovali článek 66 a Václavovy pravomoci přebírá komentá

Vlevo dole: Kam zmizí prezidentovi muži? Nejedlý do Moskvy, Ovčáček do SPD

Na Pražském hradě, v prezidentské kanceláři, aktuálně vládne chaos a zděšení. Po týdnech lhaní a předstírání, že prezident je ve skvělé kondici, se veřejnost dozvěděla pravdu a sleduje pomalé odcházení Miloše Zemana z nejvyšší funkce.

Vlevo dole: Reaktor: Kdy zakáže policie přístup k prezidentovi i Mynářovi?

Dění kolem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana začíná nabírat tak absurdních rozměrů, že Franz Kafka je proti tomu žabař. S chováním hradní partičky už ale došla trpělivost i dosud mlčenlivým lékařům z ÚVN.

Vlevo dole: Jak bude vypadat nová vláda? Sestavte si kabinet s Vlevo dole

Po každých volbách vítězní politici při formování nové vlády říkají, že nejprve řeší program, teprve pak personálie. Asi tušíte, že ve skutečnosti to běží minimálně souběžně.

Vlevo dole: Reaktor: Znamenají výsledky voleb konec levice, nebo liberálů?

Od právě skončených voleb měl každý nějaká očekávání a nakonec je každý dost překvapen. Co jsou nejvíc šokující události voleb? ANO nevyhrálo, Piráti vyhořeli a do Sněmovny se dostaly jen čtyři subjekty nebo koalice.

Vlevo dole: Reaktor: Víme, jak si myslíte, že to celé dopadlo

Zavřely se volební místnosti, začalo se sčítat a političtí fanatici jako Václav Dolejší s Lucií Stuchlíkovou zběsile klikají na průběžné volební výsledky.

Vlevo dole: Reaktor: Máme prezidenta? A mohla bych ho vidět?

Dění kolem prezidenta je už jen těžko uvěřitelné. Hrad, který zuřivě popíral všechny informace o prezidentově zhoršeném zdraví a sliboval bohatý pracovní program, musel otočit.

Vlevo dole: Reaktor: Okamura si našel novou holku a ČSSD loví hlasy v kostele

Předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož straně hrozí volební propadák, přišel ve finále kampaně s překvapivým krokem: Obrátil se na voliče konkurenční KDU-ČSL a žádá je o pomoc.

Vlevo dole: Reaktor: Totální mobilizace i útěk do Slovinska. Poslední dny kampaní

Do voleb zbývají dva dny a strany se pokoušejí na poslední chvíli mobilizovat voliče. Co dělají v cílové rovince tři adepti na premiéra, je téma pro aktuální Reaktor, předvolební spin-off podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Reaktor: Proč nás musí zajímat, jak je na tom Miloš Zeman?

Jaký je ve skutečnosti zdravotní stav Miloše Zemana? To ví aktuálně možná jeho ošetřující lékař a pár lidí na Hradě. Zbytek veřejnosti může jenom spekulovat.

Vlevo dole: Reaktor: Jak moc ublíží Babišovi kauza Pandora Papers?

Premiér Andrej Babiš si přes offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku, o kterém se teď snaží tvrdit, že to není zámeček.

Vlevo dole: Reaktor: Orbán a Rakušan. Strany tahají poslední trumfy v kampaních

Do voleb zbývá pár dní a politici začínají vytahovat poslední esa z rukávu. S čím se zatím vytasili, probrali Václav Dolejší s Lucií Stuchlíkovou na výjezdu Vlevo dole v Plzni.

Vlevo dole: Okamura už shání odborníky do vlády. Plácne si s ním Babiš po volbách?

Do voleb ještě zbývá pár dní, ale šéf SPD Tomio Okamura už řeší podíl svého hnutí v příští vládě. Podle informací Seznam zpráv právě shání bezpartijní odborníky, kteří by za SPD usedli v novém Babišově kabinetu.

Vlevo dole: Reaktor: Babiš zahájil manickou fázi kampaně

Andrej Babiš pálí na sociálních sítích jeden výkřik za druhým. Zvýšit daně? Tak to nechci! Zrušit auta? Tak to nechci! A konečně, úplně epické: Chaty a chalupy migrantům? Tak to nikdy!

Vlevo dole: Achillův pat. Je lepší odlákat pár renegátů, nebo celou stranu?

Poslední průzkumy naznačují, že volby mohou skončit patem. Tedy remízou mezi dvěma nesmiřitelnými tábory ve dvousetčlenné Sněmovně. Jaká řešení má takový zdánlivě neřešitelný pat, je tématem aktuální epizody Vlevo dole.

Vlevo dole: Reaktor: Pro Babiše není žádná dotace, pobídka nebo sleva dost malá

Jaká předvolební kampaň je lepší, než ta, co zabírá? Ta, co zabírá, a ještě ji platí erár. Nejlíp to ví současný premiér Andrej Babiš.

Vlevo dole: Politika mi nechybí, chybí mi moc, říká Topolánek na Pivu s Vlevo dole

Předvolební sliby už málokdo bere vážně. Vlevo dole je ale plní, a to ještě před samotnými volbami. Vyrazili jsme za fanoušky na pivo na pražskou Kampu a ještě teď jsme překvapení, kolik vás přišlo. Pro ty, kteří to nestihli, máme dnešní speciální epizodu

Vlevo dole: Reaktor: Kolikrát jste zahájili kampaň? A je dost horká?

Kdo nezahájil volební kampaň alespoň dvakrát, jako by nebyl. S koncem prázdnin se strany pustily do takzvané „horké fáze“ kampaně, naposledy Piráti a Starostové se svým Švindlbusem.

Vlevo dole: Předvolební reportáž z kraje uhlí, lithia, velrybářů a unavených voličů

Ústecký kraj nikdy nebyl hlavní hvězdou voleb do Poslanecké sněmovny. Až do letošního roku, kdy sem dva favoriti vysílají své nejtěžší váhy – utká se tu šéf Pirátů Ivan Bartoš s premiérem Andrejem Babišem.

Vlevo dole: Soumrak televizních gladiátorů. Potřebují dnes politici předvolební debaty?

K předvolební atmosféře neodmyslitelně patří televizní debaty a duely. Jaký je dnes jejich význam? Považují je sami politici za důležité, nebo už raději s voliči komunikují přes sociální sítě? A dokáží ještě střety na obrazovce rozhodnout volby? Téma pro

Vlevo dole: Naše vlast, naše rodiny, naše šrajtofle. Okamura jako politický podnikatel

Politickou stranu si můžete založit proto, abyste prosazovali nějaké ideály nebo méně vznešeně řečeno zájmy své sociální skupiny. A nebo taky proto, že se v tom točí velké peníze. Politický byznys je téma pro podcast Vlevo dole.

Vlevo dole: Útok Rakušanem. Pomůže Pirátům a STAN změna v kampani?

Do popředí politické scény se dere dosud spíš nenápadný šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Kdo je vlastně muž, který má být na úkor Ivana Bartoše víc vidět jako tvář koalice Pirátů a Starostů? Téma dnešní epizody podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Koalice Spolu roste. Začne místo do Pirátů Babiš střílet do nich?

Mezi příznivci opozičních stran dochází k přelivu hlasů. Průzkumy veřejného mínění už tři měsíce ukazují trend přeskupování sil: zatímco koalice Pirátů a Starostů pomalu klesá, aliance Spolu postupně roste.

Vlevo dole: Hlavně nikoho nenaštvat. Babišovy tanečky kolem Koudelky

Proč Andrej Babiš, který se rád stylizuje jako silný politik, není schopen normálně a srozumitelně říct, jestli chce, aby Michal Koudelka skončil, nebo pokračoval v čele kontrarozvědky?

Vlevo dole: Předvolební hon na důchodce a Babiš jako designér interiérů

Nikdo vám nedá tolik, kolik já vám můžu slíbit. Zlaté heslo každé předvolební kampaně. Ale existuje ještě jedna lepší věc než sliby – předvolební dárečky.

Vlevo dole: Vlevo dole speciál: Vše, co chcete vědět o české politice II.

Ještě předtím, než autoři podcastu Vlevo dole Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší odjeli na dovolenou, natočili další speciální díl s odpověďmi na otázky posluchačů.

Vlevo dole: Dvě koalice, dvě protichůdné taktiky v kampani. Která zabere?

Dvě konkurenční opoziční koalice, jež chtějí odstavit Andreje Babiše od moci, zvolily zcela odlišnou taktiku, jak dělat kampaň v létě o prázdninách.

Vlevo dole: Migranti, veřejné platy šéfů i detektor lži. Na co vás chtějí „nalákat“ menší strany

Minule se v podcastu Vlevo dole řešilo, že se mají předvolební průzkumy číst odzadu – protože klíčové bude, kolik malých stran se dostane do Sněmovny. V aktuálním díle reportéři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší probírají, čím menší strany chtějí ulovit

Vlevo dole: Politici v tornádu. Jak najít správnou míru vkusu?

Politici by po přírodní katastrofě na místo neštěstí vyrazit měli. Hnutí ANO si za negativní reakci na fotky z poničeného Břeclavska ale může samo – kulturu politického tyjátru nastavil právě jeho PR tým.

Vlevo dole: Za co dřív politici končili ve funkcích a co všechno prochází těm dnešním?

Poslední kauza šéfa sněmovny Radka Vondráčka, který jako advokát pracuje pro firmy nabízející rychlé peníze, a dokonce spolupracoval s odsouzenými lichváři, ukazuje, že dnes jen tak něco nedonutí politiky uznat chybu a rezignovat.

Vlevo dole: Pětiprocentní Přísaha. Za co vás Šlachta zavře a kdo to platí?

Dosavadní spojenci Andreje Babiše rychle uvadají, a tak se šéf ANO musí rozhlížet po nových. A dva populisté před říjnovými volbami nabírají na síle: hnutí SPD Tomia Okamury a překvapivý nováček – Přísaha Roberta Šlachty.

Vlevo dole: Feri? Kdo je to Feri? Koalice Spolu neví, jak zachránit kampaň

Dominik Feri měl být hitem pro mladé voliče, tahákem pro letošní volby. Jenže obvinění ze sexuálního obtěžování všechno změnila – kampaň Mám hlas s Feriho tváří je v troskách a zástupci koalice Spolu neví, jak s ní dál.

Vlevo dole: Staronový ministr ukazuje, že ANO má před volbami nouzi o osobnosti

Spousta vtipů v souvislosti s návratem Adama Vojtěcha do křesla ministra zdravotnictví jen zdůrazňuje aktuální Babišův problém. Nemá zajímavé osobnosti na kandidátky, a to do voleb zbývá už jen pět měsíců.

Vlevo dole: Zpátky do budoucnosti s Piráty a STAN. Kde na to vzít a nečarovat?

Piráti a Starostové představili svůj volební program. Politická talkshow Vlevo dole tentokrát opustila podcastové studio a byla přímo u toho. Co političtí reportéři na mítinku viděli a slyšeli? A co tomu říkají?

Vlevo dole: Sešup Sjezdaře Hamáčka. Od naděje strany ke špionážním hrám

Skandál kolem chystané cesty ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy nadále narůstá. Každý další den vysvětlování šéfa ČSSD jen vzbuzuje další dohady, proč vlastně chtěl jet do Ruska a co přesně tam chtěl domluvit.

Vlevo dole: Nízké daně a národní opeřenec. Koalice Spolu představila program

Vsadili byste si na to, že Spolu dají Česko dohromady? Političtí reportéři Seznam Zpráv v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole rozebírají čerstvě představený program jedné z opozičních koalic.

Vlevo dole: Opozice míří na Babiše. Ale možná trefí sama sebe

Vypovědět důvěru, nebo rozpustit Sněmovnu? Téma, které tento týden hýbe českou politickou i podcastem Vlevo dole Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové.

Vlevo dole: Čučkaři, útoky na zboží a kamufláže. Jak míchá kauza Vrbětice českou politikou?

Postoje a reakce českých politiků po odhalení bezprecedentního terorismu ruských špionů ukázaly, kde kdo stojí a oč hraje. Téma, které rozebírají političtí reportéři Václav Dolejší s Lucií Stuchlíkovou v podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Hamáčkovy ministerské rošády. Kdo povede českou diplomacii?

Máme za sebou týden divoké vládní rošády. Situace se mění každou hodinu a padá spousta nových jmen, o nichž jste ještě nedávno neslyšeli. Rozbor nabízí duo Stuchlíková a Dolejší v podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Když se přátelé sejdou. Nejlepší historky ze sjezdů ČSSD

Sociální demokraty čeká sjezd. Ale nebudou ani řízky, ani posezení v hospodě, ani tajné dohody v zákulisí. Místo toho si přátelé a přítelkyně – jak se členové strany oslovují – zvolí nové vedení online z vlastních kuchyní a obýváků.

Vlevo dole: Dukovany, nebo malý reaktor do každého města? Spor o jádro štěpí politickou scénu

Emoce, které mezi politiky vybouchly kolem stavby nového jaderného boku v Dukovanech, mohou nakonec vyústit v úplně jinou podobu jaderné energetiky v Česku.

Vlevo dole: Piráti a STAN v průzkumech poráží Babiše. Co to (ne)znamená?

Andrej Babiš zažívá nepoznané: hnutí ANO poprvé po letech nevede v předvolebních průzkumech. Předstihla ho koalice Pirátů a STAN. Což přidělává vrásky také koalici Spolu, která je podle volebních modelů až na třetím místě.

Vlevo dole: Komunisté se potřebují zbavit Filipa. Už nechtějí být jen pákou na Babiše

Mezi komunisty, na nichž závisí důvěra Babišovy vlády, to zrovna vře. Čím dál víc soudruhů je naštvaných na předsedu Vojtěcha Filipa, který už rok měl být předsedou bývalým.

Vlevo dole: „A čím byste léčili covid vy? Napište mi do komentářů“

Co si přejete, ptá se vláda občanů na sociálních sítích. Léčit covid odčervovadlem pro koně? Nebo zrušit maturity jako přežitý rituál? Politická talkshow Vlevo dole zkoumá, zda je možné řídit zemi podle Instagramu.

Vlevo dole: Miloši Zemanovi už je všechno Sputnik

Miloš Zeman v koronavirové krizi nedostál očekáváním od hlavy státu, říkají kritici, ale stále častěji i někdejší prezidentovi příznivci. Dokonce i v průzkumech veřejného důvěra v prezidenta klesá do rekordních nížin.

Vlevo dole: Vlevo dole speciál: Vše, co chcete vědět o české politice

Tahle epizoda politické talkshow Vlevo dole je mimořádná. Kromě toho, že je mimořádně dlouhá, se taky celá skládá z odpovědí na zaslané dotazy vás, posluchačů Vlevo dole! Co vás tedy zajímá o české politické scéně i o Václavovi a Lucii?

Vlevo dole: Aquapark Čestlice a sjezdovka Monínec. Důvody, proč hejtmani Babišovi kývli

Hodně příznivců opozičních stran vyčítá hejtmanům, že požádali Babišovu vládu o prodloužení nouzového stavu – a nedrželi tak basu se svým stranickým vedením, jež totéž ve Sněmovně odmítlo.

Vlevo dole: Když sliby nestačí. Andrej Babiš bojuje o důvěru

Premiér se dostal do situace, na kterou není zvyklý. Nedokáže protlačit to, co potřebuje, pouhou silou. K tomu, aby mohl zvládnout současnou krizi, potřebuje dvě věci: důvěru všech občanů a důvěru ostatních stran.

Vlevo dole: Tajemství Velkého d’Hondta. Babiš musí kývnout na pravidla, která ho připraví o poslance

Ústavní soudci několik měsíců před volbami zrušili část volebního zákona. A všichni se ptají na jedinou věc: Co bude dál? A my upřímně odpovídáme: Nevíme.

Vlevo dole: Zemanova hra o trůny. Vzkázal koalicím, že nemohou vyhrát

Prezident Miloš Zeman už devět měsíců předem dává hlasitě najevo, že si užije sestavování nové vlády, která by měla vzejít z výsledků říjnových voleb. Bude to jeho poslední velké politické představení ve funkci.

Vlevo dole: Babiš, Hamáček, Kuba? Vyberte si, kdo vás naočkuje. Vakcínu nemá nikdo

Jste ve stresu, jestli se na vás dostane očkování proti covidu? Nebuďte. V Česku máme tolik vakcinačních strategií… no skoro víc než vakcín. Všechny zkoumáme v podcastu Vlevo dole.

Vlevo dole: Koalice není samička od koaly. Přinesou nová spojenectví změnu?

Kdo nejde do sněmovních voleb v koalici, jako by nebyl. V Česku se teď formují hned tři volební bloky – a kdyby se do Sněmovny dostaly všechny, dostanou do poslaneckých lavic sedm stran.

Vlevo dole: Opozice se chytla do pasti na Babiše. Limity na volební kampaně nahrávají ANO

První den v novém roce byl zároveň posledním dnem smíru v české politice. Vládní i opoziční politici přednesli své novoroční projevy plné sluníčka, děkování a samozřejmě naděje, že krizi společně zvládneme.

Vlevo dole: Rok 2021 podle Vlevo dole: Nadějné vyhlídky i apokalyptické scénáře

Předpovídat, co se bude v politice dít, nikdy nebylo složitější. Loni si například Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková v jednom z prvních dílů podcastu Vlevo dole mysleli, že nejdůležitější událostí roku 2020 budou krajské volby.

Vlevo dole: Skokan roku? Piráti. Bojí se jich Babišovo ANO i Fialova ODS

Piráty můžeme označit za politickou stranu roku. Nováčka, který je ve velké politice první volební období, zatím nečeká osud předchůdců. Tedy, že po vyvolání nadějí z příchodů nové strany následuje rychlé vystřízlivění a pád.

Vlevo dole: Pro co vlastně jsou Lidé PRO Mikuláše Mináře? Pro dobré časy

Talentovaný a energický Mikuláš Minář představil nové hnutí. Kromě názvu toho ale moc neprozradil. Ani to, co nabízí pro řešení současné krize, kdy se lidé bojí o své zdraví, o práci i příjmy a mají obavy z budoucnosti.

Vlevo dole: Všechny prezidentovy pomníčky. Miloš Zeman dokáže kout pikle i z postele

Prezident zvyšuje obrátky. Lidí, kterých se potřebuje ještě zbavit, a pomníčků, jež si chce postavit, je mnoho. A času na Hradě k uskutečnění všech plánů zas tak moc nezbývá.

Vlevo dole: Jak geniální hospodář a rozpočtově odpovědná strana spořili na daních

Vřava kolem chaotického snížení daní úplně rozsekala českou politickou scénu. A všechny z toho bolí hlava. Před jednáním v Senátu se každý snaží zachránit, co se ještě dá. Oč se teď hraje?

Vlevo dole: Kdo vystřídá Babiše? Opoziční námluvy skřípou, Zeman si maluje úřednickou vládu

Do řádných voleb zbývá maximálně rok a ve Sněmovně, ve Strakově akademii i na Pražském hradě už plánují, jak pro sebe získat co nejvíc moci. Pokud chce někdo udělat významný tah, měl by s ním ale přijít v nejbližších měsících.

Vlevo dole: Tomu dali, tomu taky. Ale Miloše Zemana do Bílého domu nepozvali

Miloš Zeman by mohl napsat pokračování své knihy Jak jsem se mýlil v politice. Jeho přání, že ho Donald Trump přijme jako svého věrného partnera v Bílém domě, se mu už nesplní.

Vlevo dole: Čau vážení občani! Odvrátí Babiš svůj pád horoskopem a kartami?

Současná krize odhalila, že Andrej Babiš není oním geniálním lídrem, jenž všechno zvládne. Naopak – jeho těkavý a chaotický styl esemeskového řízení se spíše ukazuje jako přítěž pro zvládnutí pandemie. A panika v jeho týmu je dobře vidět na podobě pravide

Vlevo dole: Vlezl Prymula do Babišovy pasti? Divoká hypotéza, proč musel odejít

Roman Prymula prožívá svůj poslední den jako ministr zdravotnictví. Kvůli večerní schůzce s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci na Vyšehradě, jejíž detaily jsou stále neznámé. O to víc se množí konspirační teorie, o co ve skutečnosti šlo.

Vlevo dole: „Průser, průšvih, blbost.“ Tabulka, která pomohla s jarní vlnou pandemie, i když jí vláda nevěřila

Kniha Pandemie, která právě vychází, odhaluje fatální selhání státu během epidemie. Ačkoliv má k dispozici aparát úředníků a nejrůznější statistiky, na blížící se nebezpečí musel upozornit člověk zvenčí.

Vlevo dole: „Nic jsem nezkazil.“ Andrej Babiš, premiér, který už nic neřídí

„Nevím, jaké chyby se staly. Nevím, kde je nějaký zásadní problém.“ Dvě věty, kterých se pod tlakem novinářů dopustil v pondělí premiér Andrej Babiš. Uprostřed koronavirové krize.

Vlevo dole: Spiknutí proti Babišovi. Smutný vítěz potřebuje nové spojence

Andrej Babiš si musí do roka, kdy se budou konat sněmovní volby, najít nového partnera ochotného s ním vládnout. Pokud sociální demokraté a komunisté nezastaví pád svých preferencí, v říjnu 2021 zmizí z Poslanecké sněmovny a hnutí ANO nebude mít s kým ses

Vlevo dole: Projekt Minář. Plán na vlastní stranu řešil celé léto

Oznámení Mikuláše Mináře, že opouští Milion chvilek pro demokracii a vrhá se do politiky, nezaskočilo jen voliče a opoziční strany. Překvapilo i členy spolku, kterým prostě v noci přišel email, že už nemají předsedu.

Vlevo dole: Otázka, na kterou se všichni ptají. Odešel Vojtěch sám, nebo ho vyhodili?

Nejhodnějšího ministra zdravotnictví střídá ten nejpřísnější. V souvislosti s rezignací Adama Vojtěcha ale zůstává jedna nezodpovězená otázka: odešel z čela rezortu dobrovolně, nebo hodil Babiš svého odchovance přes palubu?

Vlevo dole: Marek Prchal nemůže za vaše po**aný životy. Premiér je zboží jako každé jiné

Všechno je zboží. Prací prášek, mobil, ale i politik. Tak popisuje svoji práci jeden z nejznámějších politických marketérů v Česku, Marek Prchal. Mág sociálních sítí hnutí ANO, kterého Andrej Babiš veřejně nazývá svým guru.

Vlevo dole: Z pražské díry až do Foreign Policy. Je provokatér Pavel Novotný autentický?

Jak je možné, že dopis starosty okrajové části Prahy obsahující vulgarity označí prestižní americký magazín Foreign Policy zabývající se mezinárodními vztahy za dokument týdne?

Vlevo dole: S Milošem Vystrčilem v Tchaj-peji: Historky z 36. patra

Když jedou čeští politici na zahraniční cestu, většinou to nikoho moc nezajímá. Ale když jede šéf senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wan, tamní vedení tleská nadšením, Číňané mohou puknout vzteky a zbytek světa obdivně přikyvuje.

Vlevo dole: „Nejdůležitější pořád je, co bude ve večerních zprávách.“ Host: politický marketér Jiří Chvojka

Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Ostatně Jiří Chvojka má v popisu práce přesně tohle: zůstat v pozadí, tahat za nitky, plánovat, radit politikům a ovlivňovat, co vyjde v médiích a co si o tom máte myslet.

Vlevo dole: Já snížím daně! Já zvýším důchody! Kdo dá víc?

Vládní lídři Andrej Babiš s Janem Hamáčkem se před říjnovými krajskými volbami předhánějí, kdo slíbí víc.

Vlevo dole: Ženská v politice? Jen když je potřeba žehlit

Česká politika je výjimečná v tom, jak málo žen se vystřídalo ve vedoucích funkcích. Neměli jsme prezidentku ani premiérku, v čele parlamentních komor se ženy vyskytly jen ojediněle.

Vlevo dole: Spojování opozice? S Babišem to stačí tak na remízu. Host: Daniel Prokop

Z předvolebních průzkumů si pamatujeme hlavně grafy preferencí jednotlivých stran. Dají se z nich ale vyčíst mnohem zajímavější věci. Speciální rozhovorový díl Vlevo dole se sociologem Danielem Prokopem.

Vlevo dole: Jak Babiš zažil šok. Tam, kde čekal tisíce, byla nula

Posledních pár dní si vedení téhle země ujasňovalo různé věci. Třeba jak vlastně – měsíce po startu epidemie – počítáme statistiky a jestli v téhle zemi někdo řídí chytrou karanténu.

Vlevo dole: Dva ministři v problémech: Jeden nespí a druhý se usnout bojí

Je tady léto, řada politiků odpočívá před začátkem nové sezony. Jen dva ministři mají pěkně na pilno a na odpočinek musí zapomenout. Zatímco Karlu Havlíčkovi se srážejí vlaky, Adamu Vojtěchovi se rozjíždí druhá vlna epidemie.

Vlevo dole: Zloděj zlodějský! Komu teď bude Babiš nadávat, když Kalousek odchází?

Velké rojení v české politice: Kalousek se Schwarzenbergem se stahují a mezi opozičními stranami finalizují námluvy, kdo s kým půjde společně do voleb. Speciální host: Jindřich Šídlo.

Vlevo dole: Odkopnutí premiéři. Takto v Česku končí bývalí šéfové vlád

Petr Nečas a Bohuslav Sobotka lobbují za byznys s Čínou, Miroslav Topolánek pracuje pro miliardáře a Jiřímu Paroubkovi mizí ze sejfu miliony záhadného původu. Kariéry expremiérů nabírají po konci v politice často nečekaný směr.

Vlevo dole: Kontroverzní hejtmanka: Proč Jermanová přežila v čele kandidátky ANO

Středočeští politici ODS, hnutí STAN a Pirátů se zaradovali. Předsednictvo hnutí ANO schválilo do čela své kandidátky v kraji dosavadní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Vlevo dole: Schillerová versus Kalousek. Kdo se ukáže jako horší krizový manažer?

V hnutí ANO už začínají litovat chvíle, kdy je napadlo vytvořit slavný graf „ministrů financí, kteří nejvíc zadlužili Česko“. Do jeho čela by – místo Babišem nenáviděného Miroslava Kalouska – měla zamířit Alena Schillerová, která v úterý Sněmovnou protlač