Východočeské výlety

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Východočeské výlety: Zkázu hradu v Potštejně dovršilo hledání pokladu

Potštejn je malebné městečko v údolí Divoké Orlice. Jeho dominantou jsou pozůstatky středověkého hradu, ale v podhradí najdeme i barokní zámek a k procházce láká bezmála 150 let stará lipová alej na břehu řeky. Také okolní kopce nabízí pěší výlety a odměnou za výstup jsou pak čarokrásné vyhlídky.

Východočeské výlety: Co se děje v Hlinsku za zavřenými dveřmi muzeí?

Z důvodů protipandemických opatření jsou muzea pro veřejnost uzavřena. Zájemci ale přesto můžou některé výstavy vidět. Muzea v Hlinsku přesunula některé expozice do on-line prostoru a skanzen do oken svých chalup. 

Východočeské výlety: Pod sádrokartonem objevili černou kuchyni. Znáte nové kulturní památky našeho kraje?

Východočeské výlety zamířily k historickým památkám, Poslechněte si, jak došlo k objevu černé kuchyně v Mravíně nebo o tajemstvích starého židovského hřbitova v Litomyšli.

Východočeské výlety: Po stopách pověstí v České Třebové

Proč má Česká Třebová ve znaku kohouta s lidskou hlavou? Co je pravdy na tom, že se v centru města našel poklad, a jak je to s tajnou chodbou pod rotundou svaté Kateřiny? V České Třebové a okolí je řada míst spojených s tajemnou pověstí.

Východočeské výlety: Horní a Dolní Čermnou rozdělila hráz rybníka i víra jejich obyvatel

Ještě před sto lety byla Čermná  jedinou vesnicí. Na Horní a Dolní se rozdělila kvůli délce a zčásti i kvůli víře.  Natrvalo Čermnou rozdělila sudetská hranice na podzim 1938, která vedla středem vesnice po hrázi rybníka.

Východočeské výlety: Kam vyrazit v sedle? Třeba na hrad nebo do Toulovcových maštalí

V našem kraji najdete celou řadu farem a rančů, kde si můžete sami nebo s dětmi užít jízdu na koni. Ať už v prostoru jízdárny nebo přímo při vyjížďce do přírody. Východočeské výlety vám představí některé z nich.

Východočeské výlety: Makov má starý kostel a mladé kapličky

Makovský kostel svatého Víta byl původně románskou stavbou  postavenou v jedenáctém století. Oproti tomu kapličky vyrostly v polích kolem vesnice teprve před pár lety. 

Východočeské výlety: Do Slatiny, Vraclavi a Zámrsku od románského slohu po rokoko

Řadu zajímavých historických staveb můžeme vidět v okolí Vysokého Mýta. Některé jsou památkou na někdejší velkou slávu této oblasti jako historické jádro Zámrsku nebo lázeňský areál ve Vraclavi. Jiné připomínkou nejstarší časů osídlení, třeba kostel ve Slatině.

Východočeské výlety: Krajinou Raškovických lomů od Barborky do Chrtníků

Nevelká vesnice u Heřmanova Městce bývala v minulosti známá po celém Rakousku. Těžil se tam prý nejlepší kámen na výrobu mlýnských kamenů. Někdejší slávu Horních Raškovic připomíná naučná stezka i několik tajemných pověstí.

Východočeské výlety: Rekordní návštěvnost i záplava květů. Jaké novinky uvidíte v Nových Hradech?

Rokokový zámek v Nových Hradech obklopují jedny z největších soukromých zahrad v Česku. Majitelé zámku letos založili nové arboretum a vysadili další tisíce rostlin.

Východočeské výlety: Po stopách Pernštejnů v Pardubicích

Skví se jako Pardubice. Toto úsloví vzniklo v 16. století, když rod Pernštejnů na místě nevelkého hrádku s okolními zřejmě dřevěnými domy vytvořil výstavní rezidenci a na tehdejší dobu velmi moderní město.  Jejich stopy najdeme v Pardubicích dodnes.

Východočeské výlety: Projděte se lipovou alejí v Hrušové

Náves v Hrušové zdobí lipová alej a malebné statky stavěné z opuky. Vesnice ležící na frekventované silnici mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem má ale navíc jednu zajímavost – kapli postavenou za výhru v loterii. 

Východočeské výlety: Z věží do podzemí Poličky

Jeden z největších u nás nalezených pokladů objevili v jednom ze sklepů v Poličce. 19 bašt tamního městského opevnění nemá ani ve světě obdobu a věž kostela sv. Jakuba patří díky slavnému rodákovi Bohuslavu Martinů k nejznámějším u nás.

Východočeské výlety: Z Afriky do Velin. Udělejte si výlet do Holic a okolí

Z Holic do Velin je to jen kousek. Půldenní výlet vám přinese určitě spoustu zážitků a zajímavých informací, a to nejen z naší historie.

Východočeské výlety: Svojanov je hrad plný romantických příběhů

Je to jeden z našich nejstarších kamenných hradů. Hrad Svojanov ležící v malebném údolí Křetínky je unikátní i tím, že se v něm mísí gotika i empír, tedy tajemný středověk s romantickým 19. stoletím. A za jeho zdmi se odehrála řada příběhů velkých lásek.

Východočeské výlety: Víte, kudy na Karlštejn? Zámeček ve Svratouchu bude opět přístupný

Obec Svratouch leží v malebné krajině Žďárských vrchů, na okraji Pardubického kraje. Okolí obce je ideálním místem pro turistiku, milovníky přírody a také historie.

Východočeské výlety: Výlet ze Štimberka do Dolního Újezdu

Počátek léta je ideální dobou pro výšlap v okolí Poříčí a Dolního Újezdu. V mírně zvlněném terénu si kondici  můžou vylepšit všichni, kteří ji během koronavirové krize ztratili.

Východočeské výlety: Údolím Křetínky ze Svojanova na Majdalenku

Svojanov, to není jenom hrad, ale také půvabné podhradí. A tak je stejnojmenné městečko stále častěji oblíbeným cílem výletů. Ze svojanovského náměstíčka je možné se vydat do malebné přírody přes Přírodní park Údolí Křetínky.

Východočeské výlety: Zámecký areál ve Slatiňanech se proměnil. Čím vás okouzlí jeho zahrada a expozice?

Slatiňanský zámek prošel největší rekonstrukcí za posledních 120 let. Na návštěvníky čeká spousta novinek, a to jak ve venkovním areálu, tak i v zámecké expozici.   

Východočeské výlety: V pardubickém archivu mají pět a půl kilometru listin

Pardubická městská kniha z roku 1515 a další vzácné listiny dokumenty z Pardubic a okolních měst skrývají depozitáře Státního okresního archivu v Pardubicích. K nahlédnutí badatelům jsou tam pak i krásné staré kroniky.

Východočeské výlety: Mravín patří mezi nejkrásnější vesnice Pardubického kraje

Mravín a Štěnec jsou vesnice, které leží ve svahu terénního zlomu táhnoucího se od Luže k Vraclavi. Je odtud krásný výhled,  to ale není jediná přednost tohoto kraje. 

Východočeské výlety: Letos přijde na svět až osmdesát starokladrubských koní. Co čeká kobylku Monu?

S Východočeskými výlety jsme zamířili do slatiňanského hřebčína, který je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Slatiňany jsou už po desítky let spojené se starokladrubskými vraníky. A černé bude i první hříbě letošního roku.

Východočeské výlety: V Bezpráví měl před 30 lety vyrůst skanzen totality

U cyklostezky z Ústí nad Orlicí do Chocně stojí kámen s vytesaným nápisem Bezpráví, je to poslední připomínka velkolepého plánu, vybudovat v této osadě skanzen totality. Pražští recesisté ze Společnosti za veselejší současnost chtěli Bezpráví prohlásit ještě před listopadem 89 za hlavní město ČSSR.

Východočeské výlety: Mlýnský kámen, Tereziánský háj a další pověsti z okolí Proseče

Lesy u Proseče jsou hluboké a tajemné. Dráždí fantazii těch, kteří se tam vydají a kladou řadu otázek. Třeba, kde se vzal v jejich středu obrovský mlýnský kámen? Nebo proč je dvacet stromů vysázených do kruhu a co dělal uprostřed hvozdů klášter?

Východočeské výlety: Pardubický zámek vítá návštěvníky i v době rekonstrukce

Přestože jsou na zámeckém dvoře slyšet sbíječky, většina expozic je pro návštěvníky otevřena. Chcete-li ale uniknout stavebnímu hluku, potom si dopřejte některý z prohlídkových okruhů vně zámku.

Východočeské výlety: Horní Jelení je město mezi lesy

Kdysi tam bývala tvrz, pak hrad a zámek. Ale především v jeho okolí hluboké lesy s množstvím divoké zvěře, která dala Hornímu Jelení jméno. Krásná příroda obklopuje toto město dodnes.

Východočeské výlety: Božena Němcová: v Litomyšli rodila, smála se i umírala

Letos si připomínáme 200 let od narození slavné spisovatelky. Její srdce patřilo východním Čechám. Litomyšl hostila Boženu Němcovou hned dvakrát.

Východočeské výlety: Uhersko je vesnice jako malovaná

Unikátní sgrafita zdobí fasády domů v Uhersku na Pardubicku. Ty tam vytvořil před téměř 100 lety slavný malíř a tamní rodák Alois Mudruňka. Obec má bohatou historii, kterou připomíná hned několik památek. Kostel, zřícenina letohrádku nebo statek.