Východočeské výlety

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Východočeské výlety: Soustava příluckých oltáříků představuje unikátní ukázku lidového umění. Co dalšího obec skrývá?

V obci Příluka žije necelých 200 obyvatel. Spousta z nich je velmi aktivní a o své území poctivě pečují. Na takzvaném teplém kopci tak můžete navštívit kvetoucí zahradu, kapli s unikátními ručně vyřezávanými oltáříky nebo žíznivou studánku.

Východočeské výlety: Poličkou po stopách první republiky

Spolkový život, sport, zábava a množství honosných i unikátních staveb. První republika byla zlatou érou města Poličky. A památky na ni tam mají na každém kroku.

Východočeské výlety: Kometa, punty nebo loubek. Znáte lidové kroje našeho kraje?

Východočeské výlety vás zvou na nově otevřenou výstavu na pardubickém zámku, věnovanou lidovým krojům. Představí vám také fenomén litomyšlského kroje nebo oděvní památky Vysokomýtska a Hlinecka.

Východočeské výlety: Ostřetínský kostel bude díky veřejné sbírce možná zase slyšet

Ostřetín je malá obec nedaleko Holic. Ve znaku má kosatec sibiřský, a ve svém katastru nejvyšší místo na Pardubicku, takzvané Věžiště, kde v minulosti stála dřevěná lovecká tvrz. „Původně to byla lovecná tvrz a byla propojená podzemními chodbami na lázně Javůrka, které fungovaly až do roku 1900,“ popisuje starosta Ostřetína Miloš Vlasák.

Východočeské výlety: Za sedmileté války kladrubský hřebčín málem zanikl. Koně museli po svých až do Uher

Název Kladruby je odvozený od slov klády a rubati. Na území Česka totiž bylo hodně stromů, které bylo potřeba zpracovat. Obcí s názvem Kladruby tak existuje celkem dvanáct. Kladruby nad Labem proslavil hlavně národní hřebčín a specifická krajina.

Východočeské výlety: Zkuste golf i naučnou stezku legionářů

Nedaleko Lázní Bohdaneč v blízkosti Opatovického kanálu vyrostlo golfové hřiště. Osmnáct jamek v upravené krajině čeká hráče s golfovými holemi. Kanál je zase celoročně splavný na kánojích v úseku mnoha desítek kilometrů. A kdo nemá zájem o žádný z těchto sportů, může se pěšky vydat mezi Zábranskými rybníky a podél přírodní rezervace nádhernou stezkou až do Dolan.

Východočeské výlety: Vydejte se do Egypta nebo Japonska. Máte na to jednu sezónu

Městské muzeum v Moravské Třebové si v únoru připomíná 100 let od úmrtí svého zakladatele Ludwiga Holzmaistera. Jeho unikátní sbírky mimoevropského umění budou k vidění do října. Muzeum čeká rekonstrukce, zavřené bude dva roky.

Východočeské výlety: Africké muzeum Emila Holuba i dva pomníky T. G. Masaryka vedle sebe, to jsou Holice

Holice jsou městem se zhruba 6500 obyvateli. Stopa tamního nejslavnějšího rodáka Emila Holuba je tam cítit na řadě míst, ale zároveň se mohou chlubit dalšími architektonicky významnými stavbami. Jednou z nich je například Základní umělecká škola Karla Malicha.

Východočeské výlety: Název Červená Voda? Podle legendy potoky v Malých Herolticích zbarvila krev husitských odpůrců

Červená Voda je horská obec na historické hranici Čech a Moravy. Malebná krajina tam láká nejen turisty, ale také vlky. Hned po zavedení železnice se do místní části Šanov prodávaly jízdenky až z Vídně. Lidé tam jezdili do vzdušných lázní. Dnes jsou velkým lákadlem běžkařské tratě.

Východočeské výlety: Po stopách pověstí z Králík: O tajemných světýlkách i duchu zlého hraběte

Zvlněná, zádumčivá krajina z jedné strany Orlických hor a z druhé Králického Sněžníku. Králíky jsou místem jako stvořeným pro příběhy vyprávěné za dlouhých zimních večerů v tamních chalupách.

Východočeské výlety: Ukrajinci v Pardubicích přesunuli oslavy Vánoc. I tím se chtějí odstřihnout od Ruska

Vánoce na východě Čech jsou pochopitelně převážně tradiční. Společně s námi tu ale žije řada cizinců. Někteří přijali české tradice, někteří vnáší do našich zvyků část těch svých a jiní slaví zcela po svém.

Východočeské výlety: Jak se žilo v před staletími? Na Hlinecku uvidíte chaloupky po řemeslnících

Na Hlinecku jsou hned dvě expozice Muzea v přírodě Vysočina. První z nich, Betlém, najdete uprostřed Hlinska. Nyní tam až do 8. ledna můžete navštívit výstavu Betlém vánoční. Druhá expozice na Veselém Kopci je přes zimu uzavřená. Sezóna začne 4. února masopustem.

Východočeské výlety: Tajemné postavy na kostele a další záhady Klášterce nad Orlicí

Jméno získal díky středověkému klášteru a řece, která jím protéká. Klášterec nad Orlicí má historii plnou záhad a tajemství, která souvisí jak s bývalým klášterem, tak jeho polohou přímo u hranic.

Východočeské výlety: Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu

Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti, a tak se i předvánoční akce konají ve stejné míře, jako dřív. Navštívit můžete trhy, kavárny, koncerty, zámecké prohlídky nebo půlnoční mše.

Východočeské výlety: Příběhy pardubických vil: Ulrych žil v „krematoriu“, Messany léčil chudé

Nejvíc vil v Pardubicích stojí na Bílém Předměstí. Už v roce 1882 to tak v regulačním plánu navrhl Antonín Barborka. První stavby byly spíše venkovské domy s rozsáhlými zahradami. Postupně se ale zahrady zastavěly dalšími, modernějšími vilami.

Východočeské výlety: Tajemství kostelů našeho kraje. Znáte jejich poklady?

Jsou to místa plná lidské energie a jedinečných artefaktů. S Východočeskými výlety jsme zamířili do některých kostelů Pardubického kraje, ve kterých najdete díla velkých mistrů a další zajímavosti.

Východočeské výlety: Zámeček, tajné chodby i hluboké lesy mají v Lukavici u Chrudimi

Typickou hornickou obcí byla Lukavice na Chrudimsku až do počátku 20. století. Po těžbě pyritu a slavné chemické továrně tam zůstal třeba tzv. zámeček a neproniknutelné tajné chodby v podzemí pod vesnicí.

Východočeské výlety: Ostré střechy byly pro Ostřešany typické od jejich vzniku, obci daly i název

Ostřešany dělí od Pardubic lán pole. I přesto, že se nacházejí v bezprostřední blízkosti krajského města, najdete tam v klidné přírodě kaskádu čtyř rybníků, ranč s koňmi nebo velké ovocné sady.

Východočeské výlety: V Žumberku mají slunečný vrch a podle legendy i poklad v podzemí

Od středověku tam stával mohutný hrad, dnes je z něj romantická zřícenina. Žumberk na Chrudimsku nepatří mezi velké obce, ale překvapí množstvím kulturních a technických památek. A malebnou přírodou.

Východočeské výlety: Zelená brána těsně unikla demolici, už před 150 lety ji chránili tehdejší památkáři

Zelenou bránu tvoří ve své podstatě dva objekty. Brána jako taková, a těsně přiléhající věž. „Ovšem to spojení, kdy to většina lidí bere jako jeden celek, také dává smysl. Zelená brána totiž nese jméno podle měděnky, která zdobí pozdně gotickou nebo renesanční střechu věže, ale zároveň je opravu bránou objekt v blízkosti té věže,“ vysvětluje historik Východočeského muzea v Pardubicích Jan Ivanega.

Východočeské výlety: Názvu Pohřebačky se podivoval i císař František Josef I.

Na jejím území jsou obě opatovická nádraží i oblíbený Opatovický písník. Pohřebačka sice patří pod Opatovice nad Labem, ale místní na svou obec nedají dopustit a jsou pyšni i na její neobvyklý název.

Východočeské výlety: Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.

Východočeské výlety: Vydejte se do prázdninové Litomyšle. Pro nové zážitky i vzpomínky

S Východočeskými výlety míříme na Zámecké návrší. Jaké novinky mají na zámku, co vám připomenou v Regionálním muzeu v Litomyšli a proč byste měli překročit práh tajemného Portmonea?

Východočeské výlety: Z milířské osady zbyla jen jedna stavba. Mazurovy chalupy lákají turisty dodnes

Býšť je malá obec na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje. Obklopují ji rozsáhlé lesy plné naučných stezek, obor se zvířaty i přírodních rezervací. Kromě krásné přírody sem návštěvníky láká také kostel svatého Jiřího, ekologický ranč Bělečko nebo výstava turistických vizitek.

Východočeské výlety: Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové

Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou a je vidět, že si toho lidé v obci váží, místní i chalupáři.

Východočeské výlety: Znáte Lhůtu a Čečetkův statek? V létě přivítá hudební legendy

Manželé Oldřich a Zdena Hanyšovi si před čtyřmi lety koupili ve Lhůtě bývalý statek a opravují ho podle svých snů. Také tam vítají lidi, kteří se chtějí něco dozvědět, naučit se nebo si poslechnout dobrou muziku.

Východočeské výlety: V Ředickém řízku maso nehledejte

V Horních Ředicích se díky podnebí, půdě i dostatku vláhy daří zelinářům. Ves zbohatla na květáku, kterým lidé v těžkých časech nahrazovali maso. A když se květák objevil na talířích v trojobalovém kabátku, stal se kulinářským hitem. A dostal název Ředický řízek.

Východočeské výlety: Muzeum Jindřicha Žilky, staročeské máje i zámeček. Vítejte ve Starých Ždánicích

Staré Ždánice leží zhruba 8 kilometrů od Kunětické hory na břehu Opatovického kanálu. Najdete tam kostel svatého Václava ze 14. století, muzeum prvorepublikového politika Jindřicha Žilky i zámeček, který v 19. století postavil místní rod mlynářů.

Východočeské výlety: Bílá paní, duch zlého správce, čertova skála. Po stopách pověstí Svojanova

Tajemné a strašidelné jsou pověsti z hradu Svojanov a jeho okolí. Zvláště proto, že řada z nich vychází ze skutečných historických událostí. Svojanov jich má mnoho. Není ale divu, když je jedním z našich nejstarších hradů.

Východočeské výlety: Z rozhledny Milíř je vidět až na Krkonoše. Vyhlídku si ale přivlastnil strakapoud

Obce Vysoká a Bukovina nad Labem jsou od sebe vzdálené necelé čtyři kilometry. Přesto je dělí hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje. V budoucnu tyto obce propojí cyklostezka. To ale není jediné lákadlo, které tato místa nabízí.

Východočeské výlety: Výlet do dvacátého století

Přejete si cestovat v čase? Pak zavítejte do nové expozice Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích. Moderní technologie tohoto muzea Vám zprostředkují sugestivní prožitky z let protektorátu i poválečného Československa.

Východočeské výlety: Svatá Filoména, Fatima i boží cukrárna. Znáte Koclířov?

Z Koclířova, obce nedaleko Svitav, se v polovině 19. století stalo známé poutní místo. Cílem poutníků je dodnes. Míří do tamních kostelů a zahrad, dveře mají vždy otevřené.

Východočeské výlety: Lesy u Opatova jsou plné přírodních krás

Půvabná krajina obklopuje Opatov na Svitavsku. Návštěvníci tamních lesů obdivují každé jaro především kilometrové koberce bledulí v přírodní rezervaci Králova zahrada a tamní neporušenou přírodu.

Východočeské výlety: U Vlčí Habřiny číhali na vlky

U cesty z Vlčí Habřiny k Sopřečskému rybníku jsou dvě veliké jámy. Údajně do nich místní lidé chytali vlky. Jámy se dochovaly, přestože posledního vlka lovci odchytili před více než 180 lety.

Východočeské výlety: Největší česká poušť je plná borovic. Najdete ji u Rokytna

Název obce Rokytno vznikl podle rokytí, tedy vrbového proutí. To napovídá, že místní krajina je plná rybníků a zelené přírody. Je tam ale také největší poušť v Česku, muzeum autíček nebo lesní park.

Východočeské výlety: Tajemnou krajinou po toku Anenského potoka na Skutečsku

Pramení v polích u Skutče a za Radimí se vlévá do Novohradky. Jen asi 11 kilometrů dlouhý Anenský potok protéká malebnou krajinou plnou půvabných zákoutí a vesniček. Některé z míst na jeho březích se pojí se zajímavou pověstí.

Východočeské výlety: V Tatenici mají renesanční zámek i unikátní železniční stavby

Své jméno získala Tatenice buď od loupežníků nebo horníků, kteří tam těžili zlato. Patří k nejstarším obcím na hranici Čech a Moravy a může se pochlubit na vesnici neobvykle honosnými stavbami v čele s renesančním zámkem.

Východočeské výlety: Zapomenuté evangelické hřbitovy u Litětin

U Litětin a Dolní Rovně jsou v polích zarostlé ostrůvky, ukrývající staré evangelické hřbitovy. Už více jak půl století se na nich nepohřbívá. Z litětinského zmizely i pomníky a zůstaly jen kamenné obruby starých hrobů.

Východočeské výlety: O pokladu, zázračné soše a lípách, které zachránily město. Vydejte se po stopách pověstí v Chocni

Čtyři hrady stávaly kdysi v Chocni a tam se dá najít poklad. To je jedna z pověstí a legend, které se k městu váží. Další jsou třeba o vzniku místa s názvem Dívčí doly, o záchraně města před švédskými vojsky nebo o soše sv. Prokopa.

Východočeské výlety: Ve Svitavách studoval Dietl, hejtman ze Švejka a narodil se scénárista Místa činu

Svitavy fandí literární tvorbě a umění obecně. Svědčí o tom venkovní galerie nebo zájem o původní německé autory, které tam znovu objevují. O tom, jak mohou Svitavy inspirovat, vypovídá třeba skutečnost, že tam studoval scénárista Jaroslav Dietl.

Východočeské výlety: Tabáková továrna v Lanškrouně zaměstnávala tisíce žen

V druhé polovině 19. století bylo Lanškrounsko nepříliš rozvinutým regionem. Pak tam ale postavili Státní tabákovou továrnu. Neobyčejně moderní provoz, který dal práci tisícovkám žen, které často vydělávaly více než jejich manželé a měly nárok na penzi.

Východočeské výlety: Kde stávaly v Pardubicích mlýny a kde měl svou továrnu Baťa?

Jak se asi žilo v Pardubicích, když ještě před hradbami tekla řeka, kolem zámku byl nevlídný močál a přes Labe se dalo přebrodit? Proč se v Pardubicích nerozvinula výroba bot a po pár letech ji vzdal i Baťa? Vydejme se po stopách nepříliš známé historie.

Východočeské výlety: Do Mokošína za pohanskou bohyní Mokoší

Mokošín je nevelká obec u Přelouče. Má však zajímavou historii, která možná sahá až do prastarých pohanských dob. Jeho název totiž zřejmě odkazuje na mocnou slovanskou bohyni Mokoši a tak také na místo, kde uctívali její kult.

Východočeské výlety: Rozhledny i rokle. Užijte si krásné výhledy v našem kraji

Východočeských výlety míří na místa, kde se můžete zhluboka nadechnout a obdivovat okolní krajinu. Odkud dohlédnete na Sněžku?

Východočeské výlety: Zámek, pivovar i pražírnu kávy mají v Medlešicích

Medlešice jsou od roku 1988 částí Chrudimi. Jejich samostatná historie je ale velmi dlouhá, zajímavá a sahá až ke středověké tvrzi. Na jejím místě dnes stojí barokní zámek a nedaleko pivovar, který tam měli už od 17. století.

Východočeské výlety: Do Jablonného vjel mlsný medvěd na koňském povozu

Jablonné nad Orlicí leží v podhůří Orlických hor na starobylé obchodní stezce. Podíváme se na památkově chráněné náměstí s obří dřevěnou lžící, ke kostelu svatého Bartoloměje nebo ke koupališti, jehož vzniku mohou místní poděkovat i prvorepublikové dotaci na plavení dobytka.

Východočeské výlety: Ve Včelákově mají osm různých alejí

S tradicí sázení alejí podél cest do Včelákova začal po revoluci místní pan učitel Vondráček. Dnes se můžete projít alejí švestkovou, dubovou, ořechovou, lipovou, kaštanovou, javorovou, jeřábovou a jednou alejí smíšených původních odrůd.

Východočeské výlety: Ve Včelákově mají osm různých alejí

S tradicí sázení alejí podél cest do Včelákova začal po revoluci místní pan učitel Vondráček. Dnes se můžete projít alejí švestkovou, dubovou, ořechovou, lipovou, kaštanovou, javorovou, jeřábovou a jednou alejí smíšených původních odrůd.

Východočeské výlety: K novému taxisu. Jak se na Velkou pardubickou připravují žokejové?

Je to vrchol překážkové sezóny. Letošní Velká pardubická přináší změny. Jak je vnímají zkušení žokejové a jak se na prestižní dostihy připravovali?

Východočeské výlety: Orli si vybrali náš kraj. A daří se jim

S východočeskými výlety jsme se vydali na významné ptačí lokality v Pardubickém kraji. Kdy v rezervaci Bohdanečký rybník uvidíte nejvíc ptáků a proč je oblast Králického Sněžníku tak jedinečná?

Východočeské výlety: Bílí lvi, tygři nebo pumy. Zooparky v našem kraji umí překvapit

S Východočeskými výlety míříme do Chvojence na Pardubicku a Bítovan na Chrudimsku. Ve výbězích tamních zooparků si můžete prohlédnout kočkovité šelmy, ty největší na světě i ty méně známé.

Východočeské výlety: V Dašicích trestali nepoctivce v máchadle, nevěstky na pranýři

Východočeské výlety se tentokrát vydají do Dašic na Pardubicku. Městečko, které má jen něco málo přes 2 tisíce obyvatel překvapí starobylým náměstím, ale také řadou dalších zajímavostí a památek.

Východočeské výlety: Pamatujete? Užijte si cestu do pravěku železnice

Možná si vzpomenete na svoje mládí, možná na vyprávění prarodičů o slavných časech železnice. V našem kraji najdete několik míst, kde si takovou atmosféru užijete.

Východočeské výlety: Z Borové přes Telecí do Samotína a k Drátenické skále

O Žďárských vrších se mluví jako o jedné z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody u nás. Část leží v Pardubickém kraji, třeba Lucký Vrch u Borové. Za Telecím ale přechází do kraje Vysočina.

Východočeské výlety: Zámek se tyčí nad Rokytnicí jako kůň nad „Václavákem“

Horský zámek, který se majestátně tyčí nad náměstím, originální přestavba historické sýpky na interaktivní muzeum řemesel a přírody Orlických hor a také železniční muzeum, kde jinde než na nádraží. Nejen to nabízí návštěvníkům Rokytnice v Orlických horách.

Východočeské výlety: Vzpomínkáři šli z Luže do Voletic

Jako vzpomínkáře označují členy facebookové skupiny Vzpomínky na starou Luži její zakladatelky – Soňa Sílová a Soňa Krátká. Po roce a půl fungování této skupiny ve virtuálním prostoru sociálních sítí uspořádaly Soni pro vzpomínkáře skutečný výlet.

Východočeské výlety: Renesance, baroko i secese. Jaroměřice turisty přitahují

Jaroměřice mají zámek posetý psaníčky, krásné výhledy anebo unikátní poutní areál. A taky celou řadu legend, které v srpnu ožijí.

Východočeské výlety: Na hradu Žampach se skrývali lupiči i penězokazci

Z žampašského hradu dnes zbyly jen trosky na vrcholu kopce nad vesničkou na Orlickoústecku. V podhradí ale najdeme zámek s arboretem a zámeckým parkem plným herních prvků pro rodiny s dětmi. A v blízké Písečné pak technický unikát.

Východočeské výlety: Kameničky inspirovaly Raise, Slavíčka i Masaryka

Leží v půvabné krajině pod vrcholky Českomoravské vrchoviny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Kameničky nemají jen krásné okolí, samotná obec s řadou roubených staveb a dalších poetických zákoutí působí velmi malebně.

Východočeské výlety: Na textil, orloj i tichou vodu láká Ústí nad Orlicí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí se znovu otevřelo pro své návštěvníky. Nabízí výtvarnou výstavu Sou(l)znění, pátrací hru pro rodiny, textilní dílnu nebo třeba interiérový orloj. Ale zábavu nabízí i Tichá Orlice a vodácké tábořiště Cakle.

Východočeské výlety: Je máj, vyjděte v háj! Nedošínský i Tereziánský stojí za to

Květnové počasí, zvlášť po velmi chladném dubnu, láká k toulkám přírodou. Nedošínským hájem u Litomyšle vás provede naučná stezka. Tereziánský háj u Proseče je sice méně známý, možná vás ale překvapí.

Východočeské výlety: Je máj, vyjděte v háj! Nedošínský i Tereziánský stojí za to

Květnové počasí, zvlášť po velmi chladném dubnu, láká k toulkám přírodou. Nedošínským hájem u Litomyšle vás provede naučná stezka. Tereziánský háj u Proseče je sice méně známý, možná vás ale překvapí.

Východočeské výlety: Romantická zřícenina litického hradu a unikátní vodní štola

Litice nad Orlicí je dnes vesnička nedaleko Žamberku s necelými dvěma stovkami obyvatel. Ve středověku to ale bylo významné správní středisko s královským hradem. Díky hlubokému údolí Divoké Orlice se Litice mohou pochlubit také úchvatnou přírodou a zajímavými technickými památkami.

Východočeské výlety: Proč se těšit do muzea

Muzea i galerie jsou stále zavřená. Plánované výstavy jsou ale nainstalované a muzejníci čekají větší rozvolnění, aby jejich práce nepřišla nazmar. Některé výstavy prodloužili, jiné přenesli do online prostoru. “Ale je to jako s fotbalem,” vysvětluje ředitel Regionílního muzea v Litomyšli René Klimeš. “Autentický zážitek je nenahraditelný.” 

Východočeské výlety: Zkázu hradu v Potštejně dovršilo hledání pokladu

Potštejn je malebné městečko v údolí Divoké Orlice. Jeho dominantou jsou pozůstatky středověkého hradu, ale v podhradí najdeme i barokní zámek a k procházce láká bezmála 150 let stará lipová alej na břehu řeky. Také okolní kopce nabízí pěší výlety a odměnou za výstup jsou pak čarokrásné vyhlídky.

Východočeské výlety: Co se děje v Hlinsku za zavřenými dveřmi muzeí?

Z důvodů protipandemických opatření jsou muzea pro veřejnost uzavřena. Zájemci ale přesto můžou některé výstavy vidět. Muzea v Hlinsku přesunula některé expozice do on-line prostoru a skanzen do oken svých chalup. 

Východočeské výlety: Pod sádrokartonem objevili černou kuchyni. Znáte nové kulturní památky našeho kraje?

Východočeské výlety zamířily k historickým památkám, Poslechněte si, jak došlo k objevu černé kuchyně v Mravíně nebo o tajemstvích starého židovského hřbitova v Litomyšli.

Východočeské výlety: Po stopách pověstí v České Třebové

Proč má Česká Třebová ve znaku kohouta s lidskou hlavou? Co je pravdy na tom, že se v centru města našel poklad, a jak je to s tajnou chodbou pod rotundou svaté Kateřiny? V České Třebové a okolí je řada míst spojených s tajemnou pověstí.

Východočeské výlety: Horní a Dolní Čermnou rozdělila hráz rybníka i víra jejich obyvatel

Ještě před sto lety byla Čermná  jedinou vesnicí. Na Horní a Dolní se rozdělila kvůli délce a zčásti i kvůli víře.  Natrvalo Čermnou rozdělila sudetská hranice na podzim 1938, která vedla středem vesnice po hrázi rybníka.

Východočeské výlety: Kam vyrazit v sedle? Třeba na hrad nebo do Toulovcových maštalí

V našem kraji najdete celou řadu farem a rančů, kde si můžete sami nebo s dětmi užít jízdu na koni. Ať už v prostoru jízdárny nebo přímo při vyjížďce do přírody. Východočeské výlety vám představí některé z nich.

Východočeské výlety: Makov má starý kostel a mladé kapličky

Makovský kostel svatého Víta byl původně románskou stavbou  postavenou v jedenáctém století. Oproti tomu kapličky vyrostly v polích kolem vesnice teprve před pár lety. 

Východočeské výlety: Do Slatiny, Vraclavi a Zámrsku od románského slohu po rokoko

Řadu zajímavých historických staveb můžeme vidět v okolí Vysokého Mýta. Některé jsou památkou na někdejší velkou slávu této oblasti jako historické jádro Zámrsku nebo lázeňský areál ve Vraclavi. Jiné připomínkou nejstarší časů osídlení, třeba kostel ve Slatině.

Východočeské výlety: Krajinou Raškovických lomů od Barborky do Chrtníků

Nevelká vesnice u Heřmanova Městce bývala v minulosti známá po celém Rakousku. Těžil se tam prý nejlepší kámen na výrobu mlýnských kamenů. Někdejší slávu Horních Raškovic připomíná naučná stezka i několik tajemných pověstí.

Východočeské výlety: Rekordní návštěvnost i záplava květů. Jaké novinky uvidíte v Nových Hradech?

Rokokový zámek v Nových Hradech obklopují jedny z největších soukromých zahrad v Česku. Majitelé zámku letos založili nové arboretum a vysadili další tisíce rostlin.

Východočeské výlety: Po stopách Pernštejnů v Pardubicích

Skví se jako Pardubice. Toto úsloví vzniklo v 16. století, když rod Pernštejnů na místě nevelkého hrádku s okolními zřejmě dřevěnými domy vytvořil výstavní rezidenci a na tehdejší dobu velmi moderní město.  Jejich stopy najdeme v Pardubicích dodnes.

Východočeské výlety: Projděte se lipovou alejí v Hrušové

Náves v Hrušové zdobí lipová alej a malebné statky stavěné z opuky. Vesnice ležící na frekventované silnici mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem má ale navíc jednu zajímavost – kapli postavenou za výhru v loterii. 

Východočeské výlety: Z věží do podzemí Poličky

Jeden z největších u nás nalezených pokladů objevili v jednom ze sklepů v Poličce. 19 bašt tamního městského opevnění nemá ani ve světě obdobu a věž kostela sv. Jakuba patří díky slavnému rodákovi Bohuslavu Martinů k nejznámějším u nás.

Východočeské výlety: Z Afriky do Velin. Udělejte si výlet do Holic a okolí

Z Holic do Velin je to jen kousek. Půldenní výlet vám přinese určitě spoustu zážitků a zajímavých informací, a to nejen z naší historie.

Východočeské výlety: Svojanov je hrad plný romantických příběhů

Je to jeden z našich nejstarších kamenných hradů. Hrad Svojanov ležící v malebném údolí Křetínky je unikátní i tím, že se v něm mísí gotika i empír, tedy tajemný středověk s romantickým 19. stoletím. A za jeho zdmi se odehrála řada příběhů velkých lásek.

Východočeské výlety: Víte, kudy na Karlštejn? Zámeček ve Svratouchu bude opět přístupný

Obec Svratouch leží v malebné krajině Žďárských vrchů, na okraji Pardubického kraje. Okolí obce je ideálním místem pro turistiku, milovníky přírody a také historie.

Východočeské výlety: Výlet ze Štimberka do Dolního Újezdu

Počátek léta je ideální dobou pro výšlap v okolí Poříčí a Dolního Újezdu. V mírně zvlněném terénu si kondici  můžou vylepšit všichni, kteří ji během koronavirové krize ztratili.

Východočeské výlety: Údolím Křetínky ze Svojanova na Majdalenku

Svojanov, to není jenom hrad, ale také půvabné podhradí. A tak je stejnojmenné městečko stále častěji oblíbeným cílem výletů. Ze svojanovského náměstíčka je možné se vydat do malebné přírody přes Přírodní park Údolí Křetínky.

Východočeské výlety: Zámecký areál ve Slatiňanech se proměnil. Čím vás okouzlí jeho zahrada a expozice?

Slatiňanský zámek prošel největší rekonstrukcí za posledních 120 let. Na návštěvníky čeká spousta novinek, a to jak ve venkovním areálu, tak i v zámecké expozici.   

Východočeské výlety: V pardubickém archivu mají pět a půl kilometru listin

Pardubická městská kniha z roku 1515 a další vzácné listiny dokumenty z Pardubic a okolních měst skrývají depozitáře Státního okresního archivu v Pardubicích. K nahlédnutí badatelům jsou tam pak i krásné staré kroniky.

Východočeské výlety: Mravín patří mezi nejkrásnější vesnice Pardubického kraje

Mravín a Štěnec jsou vesnice, které leží ve svahu terénního zlomu táhnoucího se od Luže k Vraclavi. Je odtud krásný výhled,  to ale není jediná přednost tohoto kraje. 

Východočeské výlety: Letos přijde na svět až osmdesát starokladrubských koní. Co čeká kobylku Monu?

S Východočeskými výlety jsme zamířili do slatiňanského hřebčína, který je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Slatiňany jsou už po desítky let spojené se starokladrubskými vraníky. A černé bude i první hříbě letošního roku.

Východočeské výlety: V Bezpráví měl před 30 lety vyrůst skanzen totality

U cyklostezky z Ústí nad Orlicí do Chocně stojí kámen s vytesaným nápisem Bezpráví, je to poslední připomínka velkolepého plánu, vybudovat v této osadě skanzen totality. Pražští recesisté ze Společnosti za veselejší současnost chtěli Bezpráví prohlásit ještě před listopadem 89 za hlavní město ČSSR.

Východočeské výlety: Mlýnský kámen, Tereziánský háj a další pověsti z okolí Proseče

Lesy u Proseče jsou hluboké a tajemné. Dráždí fantazii těch, kteří se tam vydají a kladou řadu otázek. Třeba, kde se vzal v jejich středu obrovský mlýnský kámen? Nebo proč je dvacet stromů vysázených do kruhu a co dělal uprostřed hvozdů klášter?

Východočeské výlety: Pardubický zámek vítá návštěvníky i v době rekonstrukce

Přestože jsou na zámeckém dvoře slyšet sbíječky, většina expozic je pro návštěvníky otevřena. Chcete-li ale uniknout stavebnímu hluku, potom si dopřejte některý z prohlídkových okruhů vně zámku.

Východočeské výlety: Horní Jelení je město mezi lesy

Kdysi tam bývala tvrz, pak hrad a zámek. Ale především v jeho okolí hluboké lesy s množstvím divoké zvěře, která dala Hornímu Jelení jméno. Krásná příroda obklopuje toto město dodnes.

Východočeské výlety: Božena Němcová: v Litomyšli rodila, smála se i umírala

Letos si připomínáme 200 let od narození slavné spisovatelky. Její srdce patřilo východním Čechám. Litomyšl hostila Boženu Němcovou hned dvakrát.

Východočeské výlety: Uhersko je vesnice jako malovaná

Unikátní sgrafita zdobí fasády domů v Uhersku na Pardubicku. Ty tam vytvořil před téměř 100 lety slavný malíř a tamní rodák Alois Mudruňka. Obec má bohatou historii, kterou připomíná hned několik památek. Kostel, zřícenina letohrádku nebo statek.