Vysočina – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Květnové knihy

Měsíc květen svým názvem zřetelně symbolizuje jaro. V různých podobách a významech se vyskytuje také v názvech knih, zamýšlí se spisovatelka Markéta Hejkalová.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Setkání abiturientů

Čím toho člověk víc pamatuje, tím je vyšší pravděpodobnost, že na setkání abiturientů přijde méně spolužáků, říká ve svém sloupku Zdeněk Dryšl.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Literární osobnosti z Vysočiny

Víte, že Franz Kafka je také spjatý z Vysočinou? Sice jen trochu, ale je. Kromě toho je tu řada jiných literárních osobností, které jmenuje Markéta Hejkalová.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Měl jsem tu čest být u toho

Český rozhlas Vysočina zanedlouho oslaví 20. výročí zahájení svého vysílání. Petr Hladík je jeden z těch, který byl úplně na začátku u toho.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Paměti finského generála

Finové zažili v průběhu 20. století několik válečných momentů a dokonce v II. světové války, v roce 1944, byli spojencem Němců. Zamýšlí se spisovatelka Markéta Hejkalová.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: První máj ve Sklepní uličce

Víte, kde je nejkrásnější sklepní ulička v Dolním Rakousku? Poslechněte si Petra Hladíka a pak se možná vypravíte na místo, kde byl i Mozart.

Vysočina – Český rozhlas: Hobby magazín: Velká jarní soutěž Vyhrajte traktůrek zná svou vítězku!

Celý duben jste mohli ve vysílání soutěžit o zahradní pomocníky. Hlavní cenou Velké jarní soutěže byl zahradní traktůrek v hodnotě 90 tisíc korun. Ten získala Gabriela Hanáková z Brna. Gratulujeme!

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Doktorovi dáme cokoli

V zemi, kde je osm lékařských fakult a počty studentů rostou, je nedostatek doktorů. Mnozí absolventi odchází za hranice. Téma pro Zdeňka Dryšla.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Snídaně v pekárně

Snídali jste někdy přímo v pekárně? Petr Hladík se dal inspirovat svým kolegou v Německu. A od té doby je přesvědčený, že to je skvělá věc.

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: Tajemný Janův hrad nad Vizovicemi nikdy hradem nebyl. Jde o hospodářský dvůr z 18. století

Nad Vizovicemi ve Zlínském kraji stojí v lesnatých kopcích ukrytá tajemná stavba. Ačkoli se jedná o bývalý hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad. Teď se zchátralého areálu ujal Spolek Janův hrad Vizovice, který celý objekt zvelebil a zpřístupnil veřejnosti.

Vysočina – Český rozhlas: Alex a host: Aleš Zbořil: Na moderování AZ-kvízu se vždy těším, herecký řidičák mi už vypršel

Když se řekne AZ-kvíz, nejspíš se vám vybaví jeden z dvojice moderátorů Aleš Zbořil. Kultovní soutěží provází už čtvrt století. „Hrozně to uteklo.“ Neměl někdy pocit vyhoření?

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: U Lomnice nad Lužnicí se můžete projít krajinou plnou rybníků. Cestou uvidíte volavky a čápy

Naučná stezka Velký lomnický nedaleko Lomnice nad Lužnicí na jihu Čech je pojmenovaná podle jednoho z rybníků, kolem kterých vede. Nenáročná pětikilometrová trasa nabízí pohledy na malebnou blatskou přírodu, plnou vody, ptactva a zeleně.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Také o sluch bychom měli pečovat, abychom dlouho slyšeli

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne ředitelku Centra pro neslyšící a nedoslýchavé kraje Vysočina Ivanu Kohoutovou. Povídaly si mimo jiné o péči o sluch, o jeho zhoršování v souvislosti s věkem a také prostředím, kde se člověk pohybuje.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Také o sluch bychom měli pečovat, abychom dlouho slyšeli

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne ředitelku Centra pro neslyšící a nedoslýchavé kraje Vysočina Ivanu Kohoutovou. Povídaly si mimo jiné o péči o sluch, o jeho zhoršování v souvislosti s věkem a také prostředím, kde se člověk pohybuje.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Také o sluch bychom měli pečovat, abychom dlouho slyšeli

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne ředitelku Centra pro neslyšící a nedoslýchavé kraje Vysočina Ivanu Kohoutovou. Povídaly si mimo jiné o péči o sluch, o jeho zhoršování v souvislosti s věkem a také prostředím, kde se člověk pohybuje.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Já už asi nikdy nebudu pít alkohol…

Možná se vám to někdy stalo poté, co jste toho vypili víc než je zdrávo. Petr Hladík má takového známého, který si navíc způsobil zranění.

Vysočina – Český rozhlas: Slavné dvojice: To, co předvádí v Margaritě, je úžasný, říká Ondřej Neff o své ženě Ljubě Krbové

Filmová a divadelní herečka Ljuba Krbová a zakladatel internetového deníku Neviditelný pes, novinář a vizionář Ondřej Neff působí jako nesourodá dvojice nejen zájmy, ale i výškovým rozdílem. Opak je pravdou, skvěle se doplňují a jeden druhému umí složit poklonu.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Kouzlo z posezení v kavárně

Je to zkrátka jiné než pít kávu doma v obýváku nebo v kuchyni. Pobyt v kavárně má své kouzlo, i chuť toho lahodného nápoje je jiná. Slovo má Zdeněk Dryšl.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Rok se třemi dvojkami

Nikdo neumí předpovídat budoucnost. A neuměla to ani babička Markéty Hejkalové, která se narodila na začátku 20. století. Co všechno ji potkalo?

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: Muzeum vzpomínek. Stodola ve Vepříkově je až po střechu zaplněná krásnými krámy

Pokud se rádi nostalgicky prohrabujete starými věcmi, v malé obci Vepříkov na Vysočině je pro vás připravená plná stodola pokladů. Díky celoživotní zálibě jedné dámy a vstřícnosti vedení obce vznikl spolek Stodola krásných krámů a stejnojmenné muzeum. Spoustu věcí v něm poznáte, k jiným dostanete zasvěcený výklad, který se často protáhne i na tři hodiny.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Zážitek s nevyžádaným telefonátem

Znáte to, někdo vám zavolá a chce něco nabídnout. I to se ale nakonec může obrátit v pozitivní zážitek, jako třeba u Petra Hladíka a volajícího Richtra.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Dárky nosí Ježíšek, velbloud, kozel, čarodějnice nebo Santa?

Ježíšek je chytrý, rozdělí si svět se svými kolegy – americkým Santou, kozlem, italskou čarodějnicí, syrským velbloudem. Slovo má spisovatelka Markéta Hejkalová.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Za rybami světových moří vyrážíme tentokrát do Chorvatska

Za rybami světových moří. Jde o zajímavý projekt nadšených rybářů, kteří se poprvé přihlásili z Ománu, po druhé z Norska a v nejnovějším díle z Chorvatska.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Za rybami světových moří vyrážíme tentokrát do Chorvatska

Za rybami světových moří. Jde o zajímavý projekt nadšených rybářů, kteří se poprvé přihlásili z Ománu, po druhé z Norska a v nejnovějším díle z Chorvatska.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Vánoční dárek

Svetr, ponožky, košili? Herci Zdeňku Dryšlovi udělá největší radost kniha. A podle něj by se o knihy měla více zajímat také mládež.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Láska k betlémům

Kdo by neměl rád typické vánoční symboly, kupříkladu betlém. Má je rád i herec Zdeněk Dryšl. Vzpomíná na jednu kasičku, která byla součástí právě betlému.

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: Muzeum v severočeském Úštěku je plné čertů a pekelných zařízení

Tentokrát vás pozveme na poněkud strašidelný výlet. Zavedeme vás do Úštěku v Ústeckém kraji na severu Čech, do zdejšího Muzea čertů. Tam se můžete trochu příjemně bát a hodně se pobavit. Černovlasý kudrnatý vládce zdejšího pekla Jaroslav Stejný vás provede Pikartskou věží i rozsáhlým hradním sklepením a poskytne výklad vskutku nevšední. Dozvíte se třeba, co všechno v muzeu čeká hříšnou duši.

Vysočina – Český rozhlas: Alex a host: Pavel Kožíšek: Jsem takový prodavač iluzí. Je to podvod, a přitom to nejpoctivější řemeslo na světě

Hodně lidí se ho ptá ‚Jak jste to udělal?‘ „My jsme takový národ kutilů, tak hodně špekulujeme, ale v Japonsku, kde jsem byl dva roky, diváci přijdou a nechtějí vědět, jak jsem to udělal, ale řeknou, že to bylo fantastický,“ říká kouzelník Pavel Kožíšek.

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: U Sirákova vznikl na hranici mezi Čechy a Moravou půvabný hraniční přechod. Je jako ze Tří veteránů

Byly doby, kdy byla naše republika hraničními kameny rozdělená na Čechy a Moravu. Mnohé tyto hraničníky vydržely dodnes. Jeden stojí i u silnice za Sirákovem na Vysočině. A protože jsou lidé v Sirákově veselí, svůj hraniční přechod k sousedům na moravskou stranu si vylepšili. Dnes je to místo dokonce vyznačené na mapách.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Slyším zvony

Hlas zvonu je rušící hluk? Zdeněk Dryšl, který žije poblíž chrámové věže, se domnívá, že ne. Zvon je přeci jeden z nejstarších zvuků, co doprovází člověka.

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: Muzeum čokolády v Táboře vás ohromí čokoládovým vlakem i bustou postavy z Pirátů z Karibiku

Útok na všechny smysly. Tak by se dala popsat návštěva Muzea čokolády v jihočeském Táboře. Nejenom, že se během ní procházíte mezi čokoládovými sochami a marcipánovými modely, které – nebýt ve vitrínách – by lákaly k uloupnutí, jako v pohádce o perníkové chaloupce, ale všude ve vzduchu se vznáší i opojná vůně kakaa z cukrářské manufaktury, která s expozicí sousedí.

Vysočina – Český rozhlas: Alex a host: Biskup Václav Malý: Před každým výslechem jsem měl strach a modlil jsem se, abych obstál

S biskupem Václavem Malým si připomínáme události 17. listopadu přímo z arcibiskupského paláce. „Je potřeba vidět různorodost společnosti, a ne se uzavřít do bubliny a vidět jen tu svoji ideologii.“

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Lidé bez domova

Žít na ulici je pro mnohé osud, pro další volba. Má pochopení bezdomovectví souvislosti s literaturou? Markéta Hejkalová se domnívá, že ano.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Očekávání a skutečnost

Každý z nás se do takové situace někdy dostal, něco čekal, kupříkladu při cestování, skutečnost ale byla jiná. Petr Hladík není výjimkou.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Šachy na zámku ve Žďáře. Velký turnaj bude už tento víkend

Otevřený krajský přebor jednotlivců v šachu 2021, Open Český rozhlas Vysočina. Takový je název šachového turnaje, který se koná 25. – 28. září na zámku ve Žďáře n. S.

Vysočina – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Letní maturitní ples

Plesová sezóna včetně plesů maturitních bývá v zimě. Jiná doba ale žádá změnu, proto herec Zdeněk Dryšl vyrazil na ples na konci prázdnin.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Ředitel DKO Jihlava: Kultura nás dělá lepšími lidmi, covid zvládne

Jihlavský DKO stejně jako ostatní podobná zařízení zažil totální lockdown. Co to znamená pro tak velké zařízení? Ředitel Petr Palovčík byl hostem Hely Dvořákové.