Vysočina – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Jihlavu čeká od února jedna z největších změn v městské hromadné dopravě

Všichni, kdo se zítra v Jihlavě chystají jet městskou hromadnou dopravou, by si měli zkontrolovat jízdní řád. Vedení linek totiž čeká jedna z největších změn v historii městské dopravy. Poprvé do ulic vyjedou vozy s označením G a H.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Ceny vajec se za poslední rok zvedly až trojnásobně, lidé chtějí vlastní chovy slepic

Základní potraviny za poslední rok zdražily o desítky procent. Mléko stojí proti loňsku dvojnásobek, cena vajec se zvýšila třikrát a za maso zaplatí zákazníci o desítky procent víc. Zdražování živočišných produktů souvisí s vysokými cenami energií.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Alej Lipky kdysi spojovala telčský zámecký park s bažantnicí. Dnes je cílem procházek

Nejkrásnější alejí Vysočiny za rok 2022 se staly telčské Lipky. V anketě, kterou pravidelně vyhlašuje spolek Arnika, tentokrát soutěžilo pět krajských alejí. Lidé poslali nejvíc hlasů právě Lipkám. Alej pochází z osmnáctého století a je skoro kilometr a půl dlouhá.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Ve Ždárských vrších hledají kompromis mezi ochranou přírody a zimní údržbou silnic

Na vybraných úsecích silnic v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy mohou silničáři už čtvrtou zimu díky výjimce používat chemický posyp. Stále ale hledají míru, jak vyhovět jak ochráncům přírody, tak i řidičům.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Západní obchvat Pelhřimova získal první stavební povolení

Na západní obchvat svého města čekají obyvatelé Pelhřimova už dlouho. Teď se zdá, že by jejich čekání mohlo brzy skončit. Ředitelství silnic a dálnic totiž získalo první stavební povolení.

Vysočina – Český rozhlas: Pojďte s námi do zoo: Surikaty mají nejen pevně určenou hierarchii, ale i svoje role ve skupině

Jedny z prvních zvířat, která můžete při příchodu do ZOO Jihlava vidět, jsou surikaty. Zároveň patří k největším oblíbencům mezi návštěvníky. Přesto mnohým lidem dělá problém zařadit je do správné skupiny zvířat.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Svoji 67 let starou knihu Šlápoty přirovnává spisovatel Jiří Čáslavský k terapii

Rodák z Lipnice nad Sázavou, v 90. letech vedoucí filmového klubu oko v Havlíčkově Brodě, dlouhé roky působil u drah a navíc je sběratelem filmových promítaček, kterých vlastní přes 50 kusů. Je spisovatelem a ve své filmové maringotce procestoval republiku a pouštěl filmy na náměstích i v letních kinech. Činorodý Jiří Čáslavský byl hostem Hely Dvořákové ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky

Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Podle průzkumu Sdružení sportovních svazů přibývá dětí, které se nevěnují pohybu

Více než čtvrtina dětí se v České republice nevěnuje pohybu. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat Sdružení sportovních svazů. Podíl nesportujících dětí je podle průzkumu o něco větší než v dobách koronavirové epidemie. Oslovené sportovní oddíly na Vysočině ale výraznou změnu zájmu nepozorují.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů

Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Myslivci přijdou o část honiteb. Lesy ČR jich chtějí významnou část obhospodařovat samy

Asi dvěma třetinám honiteb v majetku Lesů České republiky skončí k prvnímu dubnu nájemní smlouvy. Na některé vypsal státní podnik znovu výběrová řízení, zároveň ale vydal seznam sto šesti honiteb, které už dál pronajímat nebude a nechá si je ve své režii. Chce v tom navíc pokračovat a do budoucna si takto převzít čtvrtinu všech svých honiteb.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Stavba Horáckého zimního stadionu v Jihlavě je na dobré cestě

Vedení města Jihlava dnes představilo plán financování celé stavby za téměř 2 miliardy. Pokud vše dobře půjde, demolice staré budovy by mohla začít na přelomu června a července.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: V Česku je necelý rok, ale češtinu už ovládá na výbornou

Nikita z Ukrajiny se češtinu učí sotva rok, přesto se mu povedlo skončit ve školním kole olympiády z českého jazyka na jedné z třebíčských základek mezi nejlepšími. Jeho příběh nám přiblížil redaktor Patrik Salát.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem

Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Jihlava stále čeká na dodávku nových parciálních trolejbusů

Prvního února začne z Masarykova náměstí v Jihlavě vozit cestující na Horní Kosov nová linka G. Obsluhovat by ji měly nové parciální trolejbusy. Ty ale Jihlava od dodavatele ani sedm měsíců po termínu neobdržela a bude muset na linku nasadit starší vozy se spalovacím motorem.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: V Pavlově u Ledče nad Sázavou vzniká keramika v tradiční japonské peci anagama

Neopakovatelnou originální keramiku vyrábí Igor Doležal z Pavlova u Ledče nad Sázavou. Používá k tomu tradiční japonskou pec anagama. Technologie umožňuje vznik jedinečných výrobků. Na jejich vzhled má vliv třeba i to, na jaké místo se v peci položí. O víkendu Igor Doležal pec po třech týdnech vypalování otevřel a zjistil, jak jeho misky a hrnky vlastně vypadají.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Budoucího prezidenta o víkendu vyberou i čerstvě osmnáctiletí

V pátek a v sobotu zamíří lidé znovu k urnám vybírat budoucího prezidenta země. Pro některé to bude vůbec první volba v životě. Jde o ty, kteří oslavili 18. narozeniny až po prvním kole voleb a zasáhnout tak budou moct až do kola druhého.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: O turistický provoz na jindřichohradecké úzkokolejce už projevili zájem dva železniční dopravci

Historická úzkokolejka, která spojuje Jindřichohradecko s Pelhřimovskem, by se mohla dočkat znovuobnovení provozu. Vlaky tam nejezdí od poloviny října kvůli insolvenci a chybějícím licencím dosavadního provozovatele Jindřichohradeckých místních drah.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Upravené stopy najdou běžkaři na několika místech na Vysočině

Vysočinu během víkendu zasypal sníh a po krátké oblevě si opět přijdou na své milovníci zimních sportů. Například běžkaři můžou vyrazit na trasy s přírodním sněhem. Upravené jsou například u Pilské nádrže nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Scénický šerm je jako tanec. Když umíte perfektně kroky, nad nohama nepřemýšlíte

Líbí se vám romantika rytířských soubojů, řinčení mečů a ladné tance žen v historických kostýmech? Mají to rádi i členové společenství Novus origo z Polné na Jihlavsku. Jejich specialitou je také ohňová show.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Na trhu nejsou letos v zimě prakticky žádná česká rajčata, pěstitelům se nevyplatí vytápět skleníky

Na rajčatové farmě v Kožichovicích u Třebíče byla loni touto dobou v plném proudu zimní sklizeň. Teď byste ve sklenících nenašli ani jednu rostlinu. Kvůli drahým energiím se pěstírny nevyplatí vytápět. Přesto by se to ve skleníku mělo už během pár dní zase zazelenat.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Na Vysočině ubývá praktických lékařů

Až osm oblastí na Vysočině by mohla v nejbližších letech zasáhnout nedostupnost zdravotní péče ze strany praktických lékařů pro dospělé. Redaktorka Tereza Pešoutová zjišťovala, jak se snaží mladé doktory do těchto lokalit nalákat zdravotní pojišťovny.

Vysočina – Český rozhlas: Pojďte s námi do zoo: Pes, který vypadá jako kuna

Pes pralesní je v jihlavské Zoo chován od roku 2017. Když se vydáte lesní stezkou do mírně opomínané části zahrady, najdete zde výběh těchto psů, kteří ale vůbec nevypadají jako psi. Připomínají spíše kunovitou šelmu.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Tři grácie z Předína jsou ochotnice, které se nebojí udělat si ze sebe legraci. U diváků to očividně

Sny je třeba si plnit. Jeden takový sen měla i Michaela Sára Andělová z Předína. Chtěla hrát divadlo a konkrétně tragikomedii Královny, autorů Michaely Doležalové a Romana Vencla, ve které hrají jen ženy. Podařilo se, a dnes Tři grácie zkouší další hru.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Obce a města z Vysočiny posílají další humanitární pomoc na Ukrajinu

Česká pomoc Ukrajině nepolevuje ani skoro jedenáct měsíců od vpádu ruských vojsk. Města a obce posílají do země hlavně zařízení, která mají tamním lidem zajistit elektřinu nebo pitnou vodu.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Jihlavská nemocnice si pořídila robotický systém na operování pacientů. Poprvé ho použije v pátek

V jihlavské nemocnici se v pátek uskuteční první robotická operace. Zdravotnické zařízení pro ni využije nový robotický systém za 70 milionů korun. Využít ho chce například v urologii, gynekologii nebo chirurgii.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Vědci by se letos mohli přiblížit poznání, jak vznikla sluneční soustava

Americká sonda se letos vydá prozkoumat planetku, která je úplně jiná než dosavadní světy, které jsme studovali. Na Zemi se letos vrátí sonda se vzorky z planetky Bennu. Analýzy jejich složení by mohli vědcům pomoc pochopit, jak vznikla sluneční soustava. I o tom ve středečním vysílání mluvila Hela Dvořáková se svým hostem, popularizátorem kosmonautiky a šéfredaktorem časopisu Kosmonautix Dušanem Majerem

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Senior ze Žďáru nad Sázavou vyšívá krajková prostírání. Přivedla ho k tomu sázka s manželkou

Vyšívání není jen doménou žen. Otakar Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou je vášnivý zahrádkář. Prozradil nám ale, že jeho dalším koníčkem je krajka richelieu. To je jemné vyšívání spojené s prostřihováním dírek ve vzorku.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Lidí bez domova v Česku přibývá. Problém řeší Přibyslav i Velké Meziříčí

Bezdomovectví bylo téma, které v menších městech a obcích až dosud nemuseli příliš řešit. V posledních měsících ale lidí, kteří nemají střechu nad hlavou, přibývá i v menších sídlech. Podle Charity České republiky to může souviset s rostoucími životními náklady.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Ceny nemovitostí na Vysočině klesají, zájem o koupi je v meziročním srovnání pětinový

Zatímco ještě před rokem vybírali zájemci o nemovitosti na Vysočině z několika desítek nabídek, dnes jsou jich na realitních serverech stovky. Poptávka po vlastním bydlení ale není podle realitních makléřů v současné době velká a kvůli tomu klesají i ceny. Před rokem se nemovitosti prodávaly do dvou týdnů od zveřejnění inzerátů. Teď prodávající na kupce čekají mnohem delší dobu.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Charita na Vysočině rozpečetila kasičky Tříkrálové sbírky, lidé jsou stále štědří

Zaměstnanci oblastních charit na Vysočině začali s počítáním darovaných peněz z tříkrálových kasiček. V neděli koledníci pro letošní rok domácnosti s žádostí o příspěvek obcházeli naposledy. Charity teď darované peníze využijí na financování svých služeb a pomoc potřebným. A podle předběžných výsledků to vypadá, že byli dárci štědřejší než loni.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Sociální služby letos zdraží

Domovům pro seniory, stacionářům, domácí péči a dalším sociálním službám v minulém roce výrazně vzrostly náklady. Zdražit ale nemohly. Ceny reguluje takzvaná úhradová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí. To na konci prosince vydalo novou a ceny sociálních služeb tak budou růst.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století

V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události. Například velkou národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Dopravní podnik v Jihlavě sází na elektricky poháněné vozy, v únoru otevře novou trolejbusovou trať

Dopravní podnik v Jihlavě bude ještě víc spoléhat na elektrický pohon svých vozidel. Od února nasadí do provozu víc trolejbusů, které nahradí část stávajících autobusů. Nechal kvůli tomu postavit novou trolejbusovou trať. Měří skoro šest kilometrů a její vybudování stálo 134 milionů korun bez daně. Zatím je ve zkušebním provozu.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Tábory pro děti budou letos dražší, pořadatelé už berou přihlášky

Do letních prázdnin ještě zbývá několik měsíců, přesto už někde můžou rodiče své děti přihlašovat na příměstské a pobytové tábory. Oproti minulému roku ale musejí počítat s vyšší cenou.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Zastropování cen energií zatím provozovatelé zimních stadionů na Vysočině příliš nepocítili

Zimní stadiony patří k energeticky nejnáročnějším vnitřním sportovištím. Třeba provozovatel stadionu v Telči platil ještě na podzim za energie měsíčně téměř milion korun. Neúnosná situace se ale zlepšila, cena elektřiny šla dolů a zimní stadion nadále funguje. I tak ale zůstává na hraně provozovatelnosti.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Havlíčkův Brod si připomene sto let od úmrtí Jaroslava Haška

Muzeum Havlíčkův Brod dnes připomene spisovatele Jaroslava Haška, jeho dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války i havlíčkobrodského rodáka, herce Karla Nolla, který Švejka jako vůbec první český herec ztvárnil na divadelních prknech. Od dvou hodin se mohou lidé připojit ke zpěvu kramářské písně, která odvypráví příběh o divadelním představení v dnes již neexistujícím divadle na Smetanově náměstí. Při něm se v roce 1922 sešli právě Karel Noll a Jaroslav Hašek.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Rexe zkazili špatnou výchovou. Teď v polenském útulku čeká na klidného a trpělivého pána

V Humpolci na nádraží žil s jedním bezdomovcem krásný pes. Teď už ho tam neuvidíte. Skončil v útulku, a bude hodně náročné zbavit ho špatných návyku. Šanci ale pořád má. A to i pro to, že je velmi mladý.

Vysočina – Český rozhlas: Dobré dopoledne: Městský útulek v Jihlavě se loni staral o 150 odchycených nebo odložených psů.

Hostem Hely Dvořákové byla v úterním Dobrém dopoledni vedoucí Městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata v Jihlavě Kateřina Škarková. Prozradila například to, že kromě psů má zařízení v péči i leguána, hada nebo papouška. Tématem bylo i povinné čipování psů.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Jihlavský hokejista Matouš Menšík dal na mistrovství světa juniorů gól Kanadě. Jeho největší zážitek

Mladí hokejoví hrdinové jsou zpátky ze světového šampionátu juniorů a doma se dělí o své zážitky. Česká reprezentace do 20 let získala v Kanadě po osmnácti letech medaili a byla velmi blízko k tomu, aby se stala mistrem světa.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Lidé v izolaci kvůli koronaviru budou v prezidentských volbách hlasovat už dnes

Vybrat si svého favorita v prezidentských volbách můžou dnes při hlasování z auta lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nákaze koronaviren. V kraji Vysočina je pro ně přichystaných celkově pět stanovišť, jedno v každém okresním městě. Počet lidí v izolaci ale není vysoký. Na jednoho organizátora drive-in voleb připadají v celém regionu zhruba tři nakažení.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Maximální rychlost 30 kilometrů za hodinu a jednosměrné ulice chce Žďár nad Sázavou

Významné změny v dopravě ve městě plánuje radnice ve Žďáru nad Sázavou. V desítkách ulic, zejména v rezidenčních oblastech, navrhuje omezení nejvyšší povolené rychlosti na 30 kilometrů za hodinu. V dalších pěti ulicích pak chce změnit současný provoz z obousměrného na jednosměrný.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Lidé s novoročním předsevzetím na začátku ledna opět plní tělocvičny a fitness

Začít cvičit, zhubnout a nastartovat zdravý životní styl. To jsou jedna z nejčastějších novoročních předsevzetí a také důvody, proč se začátkem ledna pravidelně plní tělocvičny, fitnesscentra a veřejná sportoviště.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: V telčském Muzeu techniky stojí sto let starý autobus

Už před sto lety jezdili lidé autobusem. Díky nadšeným sběratelům a jejich šikovným rukám jsou i dnes některé pojízdné. Jeden, který navíc vypadá jako nový, jsme objevili v Muzeu techniky v Telči.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Městům na Vysočině chybí strážníci. Nábor případných posil má ale řadu úskalí.

Řada měst na Vysočině shání posily do městské policie. Strážníky hledají třeba v Havlíčkově Brodě nebo v Třebíči. Dlouhodobě jich má nedostatek i městská policie ve Velkém Meziříčí, kde aktuálně chybějí dva. Nábor případných posil má ale řadu úskalí.

Vysočina – Český rozhlas: Pojďte s námi do zoo: Vlk iberský je samotář, často spolu nevydrží ani páry

Přes to, že je vlk iberský ohrožený vyhubením, byl jako jeden z mála evropských poddruhů vlků povolen jeho lov až do roku 2021. Dneska je jeho lov zakázaný, ale lidé mají na jeho mizení stále velký podíl.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: V příhraničních Slavonicích děti už ve školce mluví německy. Počátky výuky byly plné improvizace

Anglické písničky a říkanky nebo instrukce na hračkách – s cizím jazykem se setkávají už i ty nejmenší děti. A s oficiální výukou angličtiny často začínají už v mateřské škole. Ve Slavonicích na Jindřichohradecku se ale nejmenší děti jako první seznamují s němčinou. To proto, aby porozuměly svým nejbližším sousedům. Hranice s Rakouskem jsou totiž velmi blízko.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: První československý voják, který padl u Tobruku, pocházel z jemnické židovské rodiny

Bojů o africké přístavní město Tobruk se v letech 1941 a 1942 účastnil také československý prapor. Kořeny některých z jeho vojáků jsme našli i na Vysočině. Konkrétně v Jemnici na Třebíčsku.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Některá města v kraji už začala svážet vyhozené vánoční stromky.

Města začínají se svozem vánočních stromků. Každé ale používá trochu jiný systém. V Havlíčkově Brodě se u kontejnerů objevují už od začátku týdne, v Pelhřimově přistavili speciální nádoby na nepotřebné jehličnany včera. Kontejnery najdou lidé v různých lokalitách Pelhřimova po dobu deseti dnů.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: Atentátník Aloise Rašína střílel přesně před 100 lety. Vrah…

5. ledna 1923 byl pátek. Josef Šoupal, rodák z Německého později Havlíčkova Brodu, dvakrát vystřelil na ministra financí Aloise Rašína. Strůjce měnové reformy po pár dnech zemřel. Šoupal unikl trestu smrti, ve vězení strávil bezmála dvacet let.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Nová sokolovna v Náměšti nad Oslavou

V Náměšti nad Oslavou se dnes otevírá opravená skolovna. Kompletní rekonstrukce i s nákupem vybavení vyšla na zhruba 60 milionů korun.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: S tříděním odpadu na sběrném dvoře v Havlíčkově Brodě bude nově pomáhat kvalifikovaná obsluha

Lidem, kteří vyvážejí na sběrný dvůr v Havlíčkově Brodě vyřazené věci, nově s jejich roztříděním pomůže obsluha. Město se tak snaží ještě víc snižovat podíl vyprodukovaného odpadu. Už od loňska například do dvora mohou lidé jen s kartou, na kterou se odevzdaný opad zaznamenává, teď přibyli ještě profesionální třídiči.

Vysočina – Český rozhlas: Výlety: Obec Žítková v malebných kopcích Bílých Karpat je místem, které zrodilo bohyně

Obec Žítková ve Zlínském kraji se do povědomí lidí zapsala příběhy žítkovských bohyň, které oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tam totiž žila do roku 2001 poslední z nich Irma Gabrhelová. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky se Slovenskem, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Vysočina – Český rozhlas: Příběhy z Vysočiny: V průzkumné štole u Jaroměřic nad Rokytnou pronásledoval fotografa tajemný oblak páry

Kolem nás se občas dějí věci, které je sice možné vysvětlit doslova vědecky, ale my v nich přesto vidíme něco tajemného, zvláštního. Stalo se to i Pavlu Chlubnovi z Jaroměřic nad Rokytnou. Při fotografování štoly zahlédl podivný oblak páry.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Loňský rok byl pro potravinovou banku v Ledči nad Sázavou rekordní

V některých potravinových bankách chybí po Vánocích olej, instantní polévky nebo sunar. Například sklad v Ledči nad Sázavou je ale i po svátcích poměrně plný. Dostatek zásob tady zřejmě nebudou mít dlouho, zboží rychle mizí a organizace se navíc bude rozšiřovat.

Vysočina – Český rozhlas: Zprávy z Vysočiny: Zlatý šperk a šek na deset tisíc korun pro první miminko z Vysočiny

Prvním dítětem roku 2023 na Vysočině je Adélka. V nemocnici v Havlíčkově Brodě se narodila na Nový rok ve 2:45 hodin ráno. Dnes ji navštívila delegace z vedení města a kraje. Miminko dostalo zlatý šperk v podobě znamení zvěrokruhu a šek na deset tisíc korun.