Zaostřeno

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Zaostřeno: Ředitelé základních škol by měli „dostat k ruce“ tým odborníků

Manažeři, administrativní pracovníci, účetní, personalisté, správci veřejných zakázek i budov ale taky pedagogové a metodici… Všechny tyto role bychom mohli přisoudit mnoha ředitelům českých základních škol, ale v budoucnu by se jim mohlo ulevit. Zajistit by to měl takzvaný Střední článek podpory ve vzdělávání.

Zaostřeno: Není to určené k jídlu, ale konzumuje se to

Je to návyková látka, ale prodejce na to nemůže upozornit. Je to kratom! Prášek z listů tropického stromu. Děti a mladiství ho znají mnohem lépe než dospělí a není pro ně žádný problém si ho opatřit. Nikdo přitom neporušuje české zákony. Kratom v nich totiž neexistuje. Jak tento problém vyřešit? Zakázat ho nebo podrobit regulaci? Jak moc nebezpečná látka to vlastně je a může přinášet i nějaké benefity? Otázky pro adiktologa, toxikologa i státní orgány. Pořad připravila Šárka Fenyková.

Zaostřeno: Toxikolog: Kratom je návyková látka v šedé zóně. Nejhorší je, že s ní experimentují hlavně mladí

„Kratom je přírodní látka, která pochází z rostliny původně se nacházející v Asii,“ popisuje adiktolog Tomáš Jandáč. „Jsou to v podstatě semleté listy. Kulturně je užívaná velmi dlouhou dobu v tamějších oblastech a její účinky jsou dvojí. V menších dávkách působí stimulačně, takže nabudí organismus, máte větší energii a třeba i větší chuť do práce,“ popisuje.

Zaostřeno: Proč máme nedostatek kvalifikovaných pedagogů?

Platy pedagogů rostou, prestiž učitelského povolání se zvyšuje. Přesto mají školy stále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. Nedostatek pedagogů se přitom prolíná celou vzdělávací soustavou od mateřských až po střední školy. Proč je tak náročné sehnat kvalifikované učitele a jak je na škole udržet? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.

Zaostřeno: Platy pedagogů rostou, prestiž učitelského povolání se zvyšuje

Přesto mají školy stále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. Nedostatek pedagogů se přitom prolíná celou vzdělávací soustavou od mateřských až po střední školy. Proč je tak náročné sehnat kvalifikované učitele a jak je na škole udržet? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.

Zaostřeno: Maďarsko pod Orbánem. Jak se z pětinásobného premiéra stal kritik EU?

Maďarsko se nepřipojilo k dobrovolným úsporám plynu a ve většině případů stojí proti zpřísňování sankcí vůči Rusku. Nejenom Evropská unie ho viní z korupčních praktik a porušování zásad demokracie. Jak se to stalo? Proč se pětinásobný premiér Viktor Orbán, za jehož vlády Maďarsko vstoupilo v roce 1999 do NATO a intenzivně se připravovalo také na vstup do Evropské unie, změnil v jejího soustavného kritika? Téma pro Zaostřeno a Víta Pohnaku.

Zaostřeno: Maďarsko se nepřipojilo k dobrovolným úsporám plynu a  ve většině případů stojí proti zpřísňování sankcí vůči Rusku

Nejenom Evropská unie ho viní z korupčních praktik a porušování zásad demokracie. Jak se to stalo? Proč se pětinásobný premiér Viktor Orbán, za jehož vlády Maďarsko vstoupilo v roce 1999 do NATO a intenzivně se připravovalo také na vstup do Evropské unie, změnil v jejího soustavného kritika? Téma pro Zaostřeno a Víta Pohanku.

Zaostřeno: Lidé, zvířata a stroje krajině prospěšní i škodící

Národní park Podyjí a jeho okolí patří k druhově nejbohatším chráněným územím v Česku. Na ploše o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních roste třetina všech druhů cévnatých rostlin, které se v celé naší zemi vyskytují.

Zaostřeno: Národní park Podyjí a jeho okolí patří k druhově nejbohatším chráněným územím v České republice

Na ploše o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních roste třetina všech druhů cévnatých rostlin, které se v celé České republice vyskytují. Velký podíl na tom má člověk a jeho zásah do krajiny. Kdy jsou lidé, zvířata nebo stroje pro krajinu prospěšní? A kdy je lepší nechat raději přírodu dělat si, co chce? Téma pro Petra Tichého.

Zaostřeno: Srbové do Unie nechtějí. Podle běžných lidí by to bylo spolčování s dalšími zkorumpovanými zeměmi

Vláda o tom sice oficiálně vyjednává, ale podpora ze strany obyvatel stále klesá. Co Srbsku brání stát se součástí Unie, proč se mění postoj samotných Srbů a proč by naopak měla chtít sedmadvacítka, aby bylo Srbsko na její straně, je tématem pořadu Víta Pohanky.

Zaostřeno: Vstup Srbska do Evropské unie je v nedohlednu

Vláda o tom sice oficiálně vyjednává, ale podpora ze strany obyvatel stále klesá. Co Srbsku brání stát se součástí Unie, proč se mění postoj samotných Srbů a proč by naopak měla chtít sedmadvacítka, aby bylo Srbsko na její straně je tématem pořadu Víta Pohanky.

Zaostřeno: Velká Británie si posvítí na nelegální migraci, slibuje premiér Johnson

Jak se Británie staví k migraci? Tamní úřady sice většinu azylových žádostí, které se k nim dostanou, prohlásí za oprávněné, a azyl nakonec udělí – premiér Boris Johnson se ale letos rozhodl, že si na nelegální příchody do země posvítí.

Zaostřeno: Jak se Británie staví k migraci?

Tamní úřady sice většinu azylových žádostí, které se k nim dostanou, prohlásí za oprávněné, a azyl nakonec udělí – premiér Boris Johnson se ale letos rozhodl, že si na nelegální příchody do země posvítí. Nejdřív v lednu prohlásil, že kontrolu nad Lamanšským průlivem převezme armáda a v lednu potom oznámil, že někteří uprchlíci budou vyvezeni do Rwandy. Do britských deportací se nakonec vložil i Evropský soud pro lidská práva. Téma pro Tomáše Havlína.

Zaostřeno: Počet dronů roste velkou rychlostí. Pamatujte i na ochranu přírody, nabádá přírodovědec

„V tuto chvíli registrujeme více než 38 tisíc provozovatelů a víc než 41 tisíc pilotů,“ vypočítává Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví počty bezpilotních letadel v našem vzdušeném prostoru. Alex Novotný na tomto překotně se rozvíjejícím odvětví dokonce založil své podnikání, nicméně chválí si legislativu, která u nás platí od roku 2021 – i když počítá s tím, že se bude dál upravovat.

Zaostřeno: Dronů v našem vzdušném prostoru přibývá

Zájem o ně několikanásobně vzrostl i v souvislosti s válkou na Ukrajině, kde právě drony hrají velkou roli. Kam směřuje vývoj bezpilotních strojů a jak se vyvíjí legislativa, o tom je pořad Víta Pohanky.

Zaostřeno: Jihovýchodní polské obce mají vyhlášku proti LGBT

Alespoň podle světových deníků se zdá, že hlavně na jihovýchodě Polska vznikají zóny, do kterých nesmí vstoupit lidé jiné než heterosexuální orientace. A že se tak místní samosprávy dopuštějí hrubého porušování lidských práv.

Zaostřeno: Některé obce v Polsku měly vyhlášky proti “ideologii LGBT”

Letos v květnu polské soudy sice vyhlášky zrušily s tím, že jsou diskriminační a že žádná ideologie LGBT neexistuje, přesto se v obci Niebylec stále odvolávají na to, že šlo jen o využití práva na vlastní názor. Téma pro Zaostřeno Pavla Nováka a Tomáše Havlína.

Zaostřeno: Pomoc i jedné jediné rodině v bytové nouzi znamená úsporu statisíc korun

Investovat do bydlení lidí v bytové nouzi se státu vyplatí. Pomoc i jedné rodině ke stabilnímu bydlení znamená v z dlouhodobého hlediska ušetřit stovky tisíc z veřejných rozpočtů. Data i konkrétní příběh přináší pořad Zaostřeno Elišky Halaštové.

Zaostřeno: Investovat do bydlení lidí v bytové nouzi se státu vyplatí

Pomoc i jedné rodině ke stabilnímu bydlení znamená v z dlouhodobého hlediska ušetřit stovky tisíc z veřejných rozpočtů. Data i konkrétní příběh přináší pořad Zaostřeno Elišky Halaštové.

Zaostřeno: Hledačů pokladů tady může být i klidně až 50 tisíc, popisuje archeolog velký problém

Českou krajinu brázdí desetitisíce amatérských hledačů pokladů. Pro zodpovědné „detektoráře“ jako Jiří Spurný ze Žďáru nad Sázavou, je to zdravý a poučný koníček. „Je to o pohybu v přírodě, historii a poznávání naší minulosti. Když něco najdete, musíte to pak taky studovat.“

Zaostřeno: Českou krajinu brázdí desetitisíce amatérských hledačů pokladů s detektory kovů

Pro někoho je to zdravý a poučný koníček mnohé ale pohání touha po nelegálním zisku. Jak funguje spolupráce mezi amatérskými detektoráři a profesionálními archeology, jak lze amatéry pozitivně motivovat ke spolupráci, nakolik se to daří a jaké škody vznikají, pokud se to nedaří, o tom natáčel Vít Pohanka.

Zaostřeno: Už i američtí Ukrajinci podporují svou vlast

Američtí Ukrajinci podporují svou původní vlast ve snaze odrazit ruskou vojenskou agresi různě. Někteří sami vyrazili bojovat, jiní pomáhají na dálku dobročinnými sbírkami, přípravou i konzumací ukrajinských specialit, koncerty ukrajinské hudby nebo lobbingem u amerických politiků.

Zaostřeno: Američtí Ukrajinci podporují svou původní vlast ve snaze odrazit ruskou vojenskou agresi různě

Někteří sami vyrazili bojovat, jiní pomáhají na dálku dobročinnými sbírkami, přípravou i konzumací ukrajinských specialit, koncerty ukrajinské hudby nebo lobbingem u amerických politiků. Jaké prostředky podpory využila jedna z tradičních komunit amerických Ukrajinců v okolí Clevelandu ve státě Ohio natočil Jan Kaliba.

Zaostřeno: Důchodovou reformu potřebujeme jako sůl

Vysoká míra inflace a zvyšující se počet osob, které odchází do důchodu vytváří tlak na státní rozpočet. Reforma důchodového systému přitom stále vázne, přitom ji potřebujeme jako sůl. Existuje cesta ven z koloběhu zvyšujících se životních nákladů a valorizací důchodů, která by byla přijatelná pro všechny?

Zaostřeno: Dějiny světa v historii jediné rodiny

Jedna vojenská karta a historka o dopise na rozloučenou, který rodině po odsunu zajistil návrat do Československa. Indicie, které stály na počátku pátrání reportérky Magdaleny Fajtové po pradědečkovi jménem Jan Adensam. Byl to voják německé armády, který v roce 1943 spáchal někde v bývalé Jugoslávii sebevraždu.

Zaostřeno: Kanál Dunaj-Odra-Labe je sice zastavený, ne ale mrtvý projekt

Přestože vláda zastavila projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, na jednom úseku přípravy pokračují. Jde o splavnění Odry mezi Ostravou a polskými hranicemi. Tato trasa by podle ministerstva dopravy měla propojit Česko – respektive Moravskoslezský kraj – s lodními trasami v Polsku.

Zaostřeno: Kdyby se Fico opět dostal k moci, bude se mstít, myslí si novinář

Slovenský expremiér Robert Fico je po neúspěšném vydání k vazebnímu stíhání parlamentem vyšetřovaný na svobodě. Za mřížemi už není ani druhý obviněný ve stejné kauze jeho někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák. Vyšetřovatelé je podezírají ze zneužití pravomocí, vyzrazení daňového tajemství a založení zločinecké organizace.

Zaostřeno: Lidé byli ve sklepích. Když chtěli odjet, Rusové je ostřelovali. Byly tam i děti, vzpomíná Vova

„Rusové dostali všechny, co tu v tu chvíli byli. Jestli se někdo ještě skrýval ve sklepě, to nevím. Ale ten sklep byl ještě mnohem hlubší. Teď už je zasypaný sutí,“ vzpomíná Vova z vesnice Premoha u Kyjeva. Rusové je okupovali 32 dní a po jejich odchodu pak přeživší nacházeli mrtvé.

Zaostřeno: Dějepis jinak? Místo biflování dat, hledání odpovědí

Dějepis se dá učit i jinak než jen memorováním dat a letopočtů. Pomoci by s tím mohla nová učebnice pro 9. třídy, která nabízí badatelskou metodu. Díky ní si žáci mohou sami utvořit názor na události 20. století.

Zaostřeno: Dějepis se dá učit i jinak, než jen memorováním dat a letopočtů

Pomoci by s tím mohla nová učebnice pro 9. třídy, která nabízí badatelskou metodu. Díky ní si žáci mohou sami utvořit názor na události 20. století. Jak badatelská metoda funguje? Jaké nároky klade na učitele? A jak by měly vypadat kvalitní učebnice pro školy v 21. století? Téma pro Lucii Korcovou.

Zaostřeno: V březnu téměř nepršelo. Na konci dubna už hlásí sucho až pětina Česka

přes některé poměrně deštivé týdny byl začátek letošního jara enormně suchý. Na půdní sucho začátkem jara upozorňovali zemědělci a pěstitelé napříč Evropou, tedy nejen v Česku. Klimatologové z projektu Intersucho dokonce označili březnový nedostatek vody za neobvyklou anomálii.

Zaostřeno: Začátek letošního jara byl extrémně suchý

Klimatologové z projektu Intersucho dokonce označili březnový nedostatek vody za neobvyklou anomálii. Jak tedy můžeme vodu, která už naprší, lépe zadržet v krajině? Co je možné dělat na lokální úrovni – a kam se v boji se suchem posunul stát? Téma pro Terezu Čapkovou.

Zaostřeno: Britové řeší problém s lodní dopravou do Evropy

Lodní přepravce P&O Ferries, který zajišťuje i spojení s Francií přes Lamanšský průliv, nahradil 800 zaměstnanců agenturními pracovníky. Od té doby nedokázal svou činnost úplně obnovit. Masivní propouštění vyvolalo velké protesty a jednala o něm vláda i parlament.

Zaostřeno: Británie řeší problém s lodní dopravou do Evropy

Lodní přepravce P&O Ferries, který zajišťuje právě i spojení s Francií přes Lamanšský průliv, totiž nahradil 800 zaměstnanců agenturními pracovníky a od té doby nedokázal svou činnost úplně obnovit. Masivní propouštění vyvolalo velké protesty a jednala o něm vláda i parlament. Kauzu sleduje redaktor Tomáš Havlín.

Zaostřeno: Opravdu se Saúdská Arábie mění, nebo je to jen divadlo před médii

Na venek mění blízkovýchodní Království Saúdská Arábie přístup k ženám a světu se chce prezentovat jako pořadatel sportovních akcí a podporovatel kultury. Na pozadí ale probíhají hromadné popravy, zatýkání kritiků režimu a vláda podporuje „pro svět zapomenutou“ válku v Jemenu.

Zaostřeno: Saudská Arábie se snaží o změnu

Na venek mění svůj přístup k ženám, světu se chce prezentovat jako pořadatel sportovních akcí a podporovatel kultury. Na druhou stranu se tak děje na pozadí hromadných poprav, zatýkání kritiků režimu a podpory války v Jemenu. Nakolik je tedy změna možná? A jaké jsou vztahy země s ostatními státy v regionu? Téma pro pořad Zaostřeno, který připravil Jiří Klečka.

Zaostřeno: Válka a dezinformace: Abychom ochránili toleranci, musíme být netolerantní k netoleranci

„Válka se rodí v myslích lidí. Proto v myslích lidí musíme vytvořit obranu míru,“ píše se ve (volném) překladu úvodu zakládající listiny Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu z roku 1945. Je zřejmé, že si už na konci 2. světové války – nejničivější v dějinách lidstva – zakládající země uvědomovaly význam vzdělání, svobodného přístupu k informacím a deklarovaly svou snahu je zajistit.

Zaostřeno: Válčí se nejenom na Ukrajině, ale také na internetu a sociálních sítích

Jací jsou lidé, kteří zpochybňují práci novinářů a očitých svědků událostí? Jsou vůbec ochotní mluvit o tom, nakolik mají oni ověřené informace, které sdílí na sociálních sítích? A co je tedy vyvážené zpravodajství? Téma pro Víta Pohanku.  

Zaostřeno: Budou děti zase běhat v plynových maskách po krajině? Ukrajina zavedla brannou výchovu už před lety

Měla by se do českých škol vrátit branná výchova? Na Ukrajině ji znovu, stejně jako povinnou vojenskou službu, zavedli už po ruské anexi Krymu před osmi lety. Jenže mladí Ukrajinci odcházející bojovat proti ruské agresi, potřebují stejně i ten nejzákladnější výcvik. Je totiž nutné, aby uměli zbraň zvládnout bezpečně tak, aby se nějakou neopatrností mezi sebou nepostříleli.

Zaostřeno: Měla by se do českých škol vrátit branná výchova?

Na Ukrajině její obdobu zavedli stejně jako povinnou vojenskou službu už po ruské anexi Krymu před 8 lety. Jakou by mohla mít podobu ta česká? A není už skrytě součástí rámcových vzdělávacích programů a preventivních programů? Téma pro Víta Pohanku.

Zaostřeno: Maďarské parlamentní volby nabízí souboj Orbán vs. Márki-Zay

Viktor Orbán, současný maďarský premiér, se k moci dostal v roce 2010. Podpořilo ho tehdy necelých 53 procent voličů a v parlamentu získal dvoutřetinovou ústavní většinu. Jeho strana Fidesz od té doby dominuje politickému životu v zemi. Teď, o tři volební období později, se začala i v Maďarsku formovat takzvaná národní opoziční fronta.

Zaostřeno: Maďarsko čekají v neděli parlamentní volby

Politiku tam už tři volební období určuje strana Fidesz a Viktor Orbán. Nyní proti němu kandiduje sjednocená opozice. Jakou má šanci na vítězství? A jak se ostatní strany vyrovnaly s přítomností bývalé krajně pravicové strany Jobbik v alianci? Téma pro zpravodaje Ladislava Nováka.

Zaostřeno: Grant Evropské výzkumné rady letos získala šestice vědců

Grant Evropské výzkumné rady (ERC) získávají jen ti nejlepší a neodvážnější vědci, kteří přinášení nové nápady a směry. Pokud se ukážou jako úspěšné, tak často výrazně posouvají vědecké poznání. Do Česka ovšem za 15 let doputovalo pouze 55 prestižních grantů ECR. Letos tento grant získal i tým Tomáše Slaniny.

Zaostřeno: Na Ukrajině stále žijí takzvaní Volyňští Češi

Na Ukrajině stále přežívá česká komunita. I když se jim říká Volyňští Češi, jejich předci se neusazovali jen ve Volyňské oblasti na západě země, ale také například na Krymu. Velká část z nich sice využila – po 2. světové válce a po roce 1989 – možnosti repatriace do původní vlasti. Přesto několik tisíc z nich dál na Ukrajině žije.

Zaostřeno: Na Ukrajině stále přežívá česká komunita

I když se jim říká souhrnně “volyňští Češi”, jejich předci se neusazovali jen ve Volyňské oblasti na západě země, ale také například na Krymu. Velká část z nich sice využila po druhé světové válce a pak pádu komunismu v roce 1989 možnosti repatriace do původní vlasti. Přesto několik tisíc Čechů dál na Ukrajině žije a prožívá nyní válečné útrapy, stejně jako zbytek země napadené Ruskem. Jejich příběh přináší Zaostřeno Víta Pohanky.

Zaostřeno: Stát nezvýšil příspěvek pro lidi s handicapem. Hrozí propouštění až 6 tisícům z nich, tvrdí Krása

Najít zaměstnání na otevřeném trhu práce není pro handicapované snadné. Přímo zaměstnává takové pracovníky jen 46 procent zaměstnavatelů. Další raději zvolí možnost náhradního plnění – tedy odkup výrobků vyrobených handicapovanými nebo platí vyšší daně.

Zaostřeno: Najít zaměstnání na otevřeném trhu práce není pro handicapované v České republice snadné

Řada zaměstnavatelů totiž místo zaměstnání člověka s postižením volí možnost náhradního plnění – tedy odkup výrobků vyrobených handicapovanými nebo platí vyšší daně. Co by tuto praxi mohlo změnit? Nejen o tom je Zaostřeno Terezy Čapkové.

Zaostřeno: Šance na záchranu našich objektů ještě je. Zatím, upozorňuje Krbec z Centra studií genocid Terezín

Propadlé a zborcené střechy, okna, ze kterých trčí ostré skleněné hroty, které zbyly ze skleněných výplní. Tak v současné době vypadají Drážďanská kasárna, jeden z největších objektů v bývalém terezínském ghettu. A není to zdaleka jediná budova, která tam chátrá. Město každoročně vynaloží stovky tisíc korun, aby zabránilo zřícení budov. Jde ale pouze o záchranné udržovací práce.

Zaostřeno: Ukrajinští uprchlíci

V Evropě se znovu válčí. Tentokrát to není občanský konflikt mezi různými etniky, která bojují o uznání a území, jako tomu bylo v bývalé Jugoslávii před třiceti lety. Tentokrát zaútočilo Rusko na Ukrajinu, která je už třicet let samostatným svrchovaným státem, uznaným Organizací spojených národů.

Zaostřeno: I školy budou muset zvládnout nápor dětí z Ukrajiny. Ministerstvo plánuje změny

Počet dětí cizinců se na základních školách v Česku za posledních 10 let zdvojnásobil. Loni jich do školních lavic usedlo přes 28 tisíc. A nejen vzhledem k situaci na Ukrajině se dá očekávat, že jich bude dál přibývat. Mnoho z nich neumí při nástupu do školy ani slovo česky. Donedávna přitom bylo na školách, jestli žákům s češtinou pomůžou nebo budou jejich situaci jednoduše ignorovat.

Zaostřeno: Jaké důchody mají komunističtí funkcionáři? „Odpověď mě šokovala,“ říká poslanec Žáček (ODS)

Česko se stále potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzen jako zločinný, tisíce bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB dodnes pobírají relativně vysoké důchody a výsluhy. Mnoho z bývalých disidentů má renty naopak minimální – protože byli ve vězení nebo v emigraci.

Zaostřeno: Herní průmysl v Česku roste. „Neustále hledá lidi, otevřené jsou všechny pozice,“ zní z asociace

Český herní průmysl v posledních letech roste a potřebuje další pracovní síly. Na pražské FAMU se proto před půl rokem otevřel magisterský obor Herní design, vede ho Andrej Sýkora: „Je to prostor pro experimentování, pro zkoušení inovativního designu a pro možnost selhat. To je hrozně důležité. Herní design znamená mechaniky, koncept hry, jak by to mělo fungovat. Jak to vypadá, když jde hráč doleva, doprava, jak vypadají jednotlivé levely.“

Zaostřeno: Herní průmysl v Česku roste. „Neustále hledá lidi, otevřené jsou všechny pozice,“ zní z asociace

Český herní průmysl v posledních letech roste a potřebuje další pracovní síly. Na pražské FAMU se proto před půl rokem otevřel magisterský obor Herní design, vede ho Andrej Sýkora: „Je to prostor pro experimentování, pro zkoušení inovativního designu a pro možnost selhat. To je hrozně důležité. Herní design znamená mechaniky, koncept hry, jak by to mělo fungovat. Jak to vypadá, když jde hráč doleva, doprava, jak vypadají jednotlivé levely.“

Zaostřeno: Do dvou let. Když se zákon o sociálním bydlení neschválí brzy, nestihne se, varuje platforma

Česko nemá ani po letech samostatný zákon, který by řešil sociální bydlení, ačkoliv jeho přijetí měli v programových prohlášeních už nejméně dvě vlády. Nejvyšší kontrolní úřad v únoru upozornil, že ministerstvo pro místní rozvoj vybuduje do roku 2023 za evropské peníze jen polovinu z plánovaných pěti tisíc bytů. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) to vysvětluje špatně nastavenými podmínkami výzvy.

Zaostřeno: Malé vodní elektrárny sice mají mít podporu státu, ve skutečnosti provozovatelům nikdo nepomůže

„Aniž by hnul prstem, dostává stát od nás čistou energii. To, co dodáme je drobek, ale z toho, co za to dostaneme ještě platíme daně. Nikdo nám přitom s ničím nepomůže, takže se cítíme tak trochu ublížení,“ vysvětluje provozovatel mikroelektrárny na Doubravě nedaleko Chotěboře Jan Krátký. V Česku vyrábějí vodní elektrárny jen asi tři procenta elektrické energie. Potenciál mají naše toky podstatně větší.

Zaostřeno: Všechno začalo, když mne otčím vyrazil na ulici, popisuje klient Probační a mediační služby

Nová vláda se chce víc zaměřit na prevenci, na více trestů vykonávaných na svobodě a na to, aby tady bylo míň pachatelů, kteří se trestných činů dopouštějí opakovaně. V programovém prohlášení slibuje lepší spolupráci rezortů při propouštění vězňů na svobodu. Prosadit chce i moderní přístup, který se nezaměřuje jen trest, ale na pomoc obětem a řešení následků trestných činů.

Zaostřeno: Všechno začalo, když mne otčím vyrazil na ulici, popisuje klient Probační a mediační služby

Nová vláda se chce víc zaměřit na prevenci, na více trestů vykonávaných na svobodě a na to, aby tady bylo míň pachatelů, kteří se trestných činů dopouštějí opakovaně. V programovém prohlášení slibuje lepší spolupráci rezortů při propouštění vězňů na svobodu. Prosadit chce i moderní přístup, který se nezaměřuje jen trest, ale na pomoc obětem a řešení následků trestných činů.

Zaostřeno: Před 50 lety proběhl nejbrutálnější moment rozporuplné britsko-irské historie Krvavá neděle

Bloody Sunday 1972 byla událost, která jako by ani nepatřila do tehdejší západní Evropy. 30. ledna 1972 spustili vojáci 1. praporu britského výsadkového pluku palbu do neozbrojených civilistů, kteří se účastnili protestního pochodu. Ten v severoirském městě Londonderry pořádala Severoirská asociace pro občanská práva. Kulky zasáhly 27 lidí.

Zaostřeno: Sport a politika k sobě patří. Nad politické uvažování se nepovznesl už Pierre de Coubertin

Letošní rok začal kauzou srbského tenisty Novaka Djokoviče. Přitom šlo výhradně o dodržování pravidel pro vstup do Austrálie. Ale srbský prezident Aleksandar Vučič verdikt soudu, který potvrdil rozhodnutí o deportaci odmítače očkování Djokoviče, označil za politicky motivovaný hon na čarodějnice. Míchání politiků do sportu a jeho využívání pro získání bodů u voličů, není nic nového. Docházelo k němu už od vzniku novodobých šampionátů i olympijských her.

Zaostřeno: V Pákistánu jsem pořádal demonstrace. Jednou mi někdo řekl, ať uteču, popisuje uprchlík Dany

„V mé zemi jsem dělal na částečný úvazek účetního. Když jsem přišel do Turecka, tak už jsem samozřejmě pokračovat nemohl – kvůli jazykové bariéře,“ říká 23letý Dany, který před šesti lety uprchl ze svého rodného Pákistánu. „Po šesti měsících jsem začal pracovat ve firmě, která vyráběla kabelky. Tak jsem se naučil i trochu turecky. Bylo to vlastně fajn, protože jsem si vydělal docela dost peněz,“ dodává.

Zaostřeno: V Pákistánu jsem pořádal demonstrace. Jednou mi někdo řekl, ať uteču, popisuje uprchlík Dany

„V mé zemi jsem dělal na částečný úvazek účetního. Když jsem přišel do Turecka, tak už jsem samozřejmě pokračovat nemohl – kvůli jazykové bariéře,“ říká 23letý Dany, který před šesti lety uprchl ze svého rodného Pákistánu. „Po šesti měsících jsem začal pracovat ve firmě, která vyráběla kabelky. Tak jsem se naučil i trochu turecky. Bylo to vlastně fajn, protože jsem si vydělal docela dost peněz,“ dodává.

Zaostřeno: Kojenecké ústavy postupně zaniknou. Teď ale chybí pěstouni, říká ředitelka jednoho z nich

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí mění kromě jiného podmínky umísťování dětí do kojeneckých ústavů. Od letošního roku je tam možné umístit děti jen se zdravotním postižením. Ostatní by měly jít do pěstounské péče, ale pěstounů je žalostně málo. Většina z nich jsou lidé z rodiny, tedy příbuzní, nejčastěji prarodiče. A nové lidi se daří získávat jen velmi pomalu. Motivací by mělo být vyšší finanční ohodnocení – jenže rodinní pěstouni teď naopak dostávají peněz méně.

Zaostřeno: Ceny dřeva se běžně vyjednávají pro čtvrtletí. Loni se ale měnily co pár dní, říká ředitel družstva

České lesy se jen pomalu vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. Na jejich obnovu je teď ale nedostatek sazenic. Ceny dřeva loni prudce stouply, a to po prvotním dramatickém propadu. Co po několika krizových letech pomůže lesním hospodářům či dřevařům, odpoví Zaostřeno Víta Pohanky.

Zaostřeno: Musel být jasnozřivý. Gregor Johann Mendel by si zasloužil Nobelovu cenu, tvrdí biolog Marek Vácha

Gregor Johann Mendel je znám především jako kněz, učitel, přírodovědec, matematik a a hlavně zakladatel genetik. Byl ale také zapálený bankéř, včelař, ovocnář a meteorolog. Letos uplyne od jeho narození 200 let a tyto oslavy začaly už v listopadu 2021 uložením Mendelových ostatků do hrobky augustiniánů, řádu, k němuž patřil a jehož byl opatem.

Zaostřeno: Srovnávat dnešní „čechizaci“ s protektorátem? Nevhodné a nepatřičné, říká historik Josef Tomeš

Česko má předsedu vlády z Brna, z moravských krajů je sedm dalších ministrů. To je proporcionálně podstatně silnější zastoupení, než mají vzhledem k počtu obyvatel české regiony. Dá se z tohoto pohledu jen s mírnou nadsázkou říct, že rok 2022 bude rokem Moravy? Poslechněte si názory zástupců strany Moravanů, běžných obyvatel Moravy a historika Josefe Tomeše.

Zaostřeno: Jak mohou sociální pedagogové ulehčit učitelům a pomoci žákům?

Postavení sociálních pedagogů, kteří pomáhají hlavně dětem ze sociálně znevýhoněných rodin a žákům ohroženým školním neúspěchem měla upevnit postavení ve školském systému novela zákona o pedagogických pracovnících. Tu ale v srpnu poslanci odmítli. Školám tak na jejich financování chybí prostředky. Na význam sociálních pedagogů se zaměří Zaostřeno Lucie Korcové.

Zaostřeno: „Daj si ruky hore!“ Slovenští policisté na hranici s Ukrajinou odhalují pašeráky cigaret i migranty

Pašeráci cigaret, převaděči uprchlíků a dnes už i drony přelétávající hranice. S tím se musí popasovat slovenští policisté střežící stokilometrovou hranici s Ukrajinou. V minulosti tam například odhalili podzemní tunel. Oproti minulosti ale přes hranice s Ukrajinou přechází nesrovnatelně méně migrantů. Mezi slovenskými policisty natáčel Ondřej Vaňura, poslechněte si jeho Zaostřeno.

Zaostřeno: Vidíme snahu ovlivňovat růst cen některými dodavateli, hlavně zemního plynu, připomíná zmocněnec

Evropa postupně končí s fosilními palivy a orientuje se na obnovitelné zdroje zálohované plynem. Přitom se ale v posledních měsících potýká s rekordními cenami energií a ani výhled na příští rok není příliš optimistický.

Zaostřeno: V Afghánistánu mám tři další děti. Bojím se o ně, říká žena, kterou evakuovala česká armáda

V srpnu se v Afghánistánu dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Americké vojenské jednotky se urychleně stáhli ze země a s nimi i jejich západní spojenci. S sebou brali i místní spolupracovníky, pro které přestalo být zemi bezpečno. Česká armáda do Kábulu vypravila postupně tři letouny a evakuovala spolu s českými občany 169 Afghánců, především armádních tlumočníků a jejich rodin.

Zaostřeno: Sdílet už se dá nejen auto či koloběžka, ale i bydlení

Nezačíná být „vlastnění věcí“ přežitek? Stále stoupající trend v oblasti sdílení ukazuje, že to možné je. Ve městech se kromě automobilů ve velkém půjčují kola, motorky i koloběžky. V historii lidstva přesto není sdílení žádnou novinkou – jen díky rozmachu technologií je možné sdílet mnohem jednodušeji a rychleji. Taky jde zapojit mnohem víc lidí. Pro mladou generaci tak je už dnes půjčování a sdílení věcí vlastně normální a samozřejmé.

Zaostřeno: Írán opět odmítá jednání o jaderné dohodě se Spojenými státy

Západní země s Íránem opět jednají o budoucnosti jeho jaderného programu. V pondělí se ve Vídni sešli představitelé států, kteří podepsali původní jadernou dohodu s Teheránem z roku 2015. Na diplomatické schůzce opět chyběly Spojené státy, se kterými Írán nechce jednat od roku 2018, kdy Washington od dohody jednostranně odstoupil.

Zaostřeno: Kdysi se říkalo, že ostravské Vítkovice půjdou do šrotu, ale pak tam udělali muzeum, říká Nohavica

Za posledních 30 let ztratila Ostrava 12 procent obyvatel. Po útlumu těžby uhlí a nevyhnutelném ekonomickém propadu z počátku 90. let se přitom mělo třetí nejlidnatější město odrazit od dna. Proč se nedaří zabránit odlivu obyvatel? Co Ostrava nabízí a v čem by mohla být naopak do budoucna unikátní?

Zaostřeno: Chystá se změna? USA patří k pouhým sedmi zemím světa, které povolují umělé potraty až do porodu

Ve středu 1. prosince se bude Nejvyšší soud Spojených států zabývat případem, který může změnit Ameriku. Týká se přístupu k potratům a má potenciál popřít skoro půl století starý precedent ustavený v lednu 1973 rozhodnutím v případu Roe versus Wade. Podle něj americká Ústava zaručuje právo žen na potrat do chvíle, než je plod schopný přežít mimo dělohu. Jednotlivé americké státy to až dosud musely respektovat.

Zaostřeno: V Evropě vládnou přestárlí politici, kteří mají strach jen o svou generaci, uvažuje imunolog Šinkora

Kdo nejvíc doplácí na covid? Nejohroženější jsou senioři, za jejich záchranu tleskáme a skládáme úctu zdravotníkům v první linii. Ale nemělo by se už 1,5 roku od začátku pandemie odpovědět na stejnou otázku úplně jinak? „Důkazy, jak strašně a zbytečně současný stav poškozuje mladou generaci, jsou jasné,“ říká v pořadu Zaostřeno imunolog Jiří Šinkora.

Zaostřeno: Baldwinovo zastřelení kameramanky je jen špičkou ledovce v nedodržování bezpečnosti

Kolem tématu bezpečnosti práce u filmu se zejména v našich končinách dlouhá léta chodilo po špičkách. Zodpovědnost se většinou nechávala, a nechává, na jednotlivcích a nemluvíme jen o kaskadérských profesích. I když právě ty jednou za čas citlivé téma vynesou na světlo – jako třeba případ Olivie Jacksonové, která v roce 2019 spustila kampaň na sociálních sítích Na štábu záleží, ke které se tehdy připojili i čeští kolegové.

Zaostřeno: Nevíme, nakolik byl převrat v Súdánu spontánní či připravený, komentuje afrikanistka Piknerová

V dubnu 2019 skončila pro Súdán 30letá éra vlády autokratického prezidenta Umara Bašíra. Nastalo období dlouhého a složitého přechodu k demokracii. Jejím symbolem se staly plánované volby v roce 2023, ke kterým zemi měla dovést přechodná vojensko-civilní vláda. Poslední říjnové pondělí ale její činnost ukončil další převrat – v historii Súdánu už šestý.

Zaostřeno: Zdá se, že zápach v Brně Líšni pochází ze slévárny Heunisch. Lidem v okolí tak svitla naděje

Obyvatele východní části Brna už roky obtěžuje zápach ze Slévárny Heunisch Brno v bývalém areálu Zetoru v městské části Líšeň. Vedení firmy původně tvrdilo, že jeho zdrojem není její provoz, později zase, že není zdrojem jediným. Pod tlakem veřejnosti problém začal řešit krajský odbor životního prostředí. Jednoznačně prokázal, že zápach pochází právě ze slévárny.

Zaostřeno: Zdá se, že zápach v Brně Líšni pochází ze slévárny Heunisch. Lidem v okolí tak svitla naděje

Obyvatele východní části Brna už roky obtěžuje zápach ze Slévárny Heunisch Brno v bývalém areálu Zetoru v městské části Líšeň. Vedení firmy původně tvrdilo, že jeho zdrojem není její provoz, později zase, že není zdrojem jediným. Pod tlakem veřejnosti problém začal řešit krajský odbor životního prostředí. Jednoznačně prokázal, že zápach pochází právě ze slévárny.

Zaostřeno: Exploze v Bejrútu budí vášně i po roce

Loňská exploze v přístavu libanonského hlavního města Bejrútu stále budí vášně. V polovině října skončila jedna taková demonstrace střelbou proti soudci, který případ vyšetřuje. Zorganizovali jí šíitské hnutí Hizballáh spolu se s politickými spojenci ze strany Amal. Jestli bylo toto krveprolití nutné a jestli se někdy dozvíme pravdu o tragické explozi, na to se pokusí odpovědět Zaostřeno, které připravil Jiří Klečka.

Zaostřeno: Exploze v Bejrútu budí vášně i po roce

Loňská exploze v přístavu libanonského hlavního města Bejrútu stále budí vášně. V polovině října skončila jedna taková demonstrace střelbou proti soudci, který případ vyšetřuje. Zorganizovali jí šíitské hnutí Hizballáh spolu se s politickými spojenci ze strany Amal. Jestli bylo toto krveprolití nutné a jestli se někdy dozvíme pravdu o tragické explozi, na to se pokusí odpovědět Zaostřeno, které připravil Jiří Klečka.

Zaostřeno: Začít spolu? Je to pedagogika respektující žáka i rodiče jako partnery, vysvětluje učitelka

Neboj se vyjádřit svůj názor, k řešení si umíš dojít sám, z chyb se člověk učí. Tak by se ve zkratce daly popsat hlavní principy vzdělávacího programu Začít spolu. Vznikl v 90. letech ve Spojených státech, Česko se připojilo v roce 1994 – nejprve v mateřských školách a o dva roky později i na prvním stupni základních škol. Teď se po celé republice otevřelo 11 metodických center, která mají pomáhat pedagogům i rodičům.

Zaostřeno: Zvon z Píště se vrací domů

Od konce 2. světové války uplynulo už 76 let, ale pořád nejsou dořešeny věci, které lidi trápí. Teď se mají ale vrátit desítky tisíc zvonů, které za války zmizely z kostelních věží. V kronikách z té doby se píše o velkém smutku. Zvony měly být roztavené a přeměněné na děla a další zbraně. Tento osud ale úplně všechny nepotkal.

Zaostřeno: Zdražování papíru je ve vlnách, velká poptávka je po ubrouscích, kartonech, říká ředitel Breburda

Tiskárny letos zažívají netradiční situaci. Na trhu chybí papír, což se v novodobé historii ještě nikdy nestalo. Materiál je nedostatkovým zbožím po celé Evropě a české podniky proto čelí dlouhým čekacím lhůtám. Poptávka po papíru, a nejen po tiskovém, se totiž zvedla celosvětově.

Zaostřeno: Česko stárne a reforma sociální služeb stále v nedohlednu

Do roku 2050 by v Česku měly žít až 3 miliony seniorů, což je o milion víc než dnes. Výrazně přibyde i těch, kteří budou závislí na péči druhých. Domovy pro seniory se přitom už teď potýkají s nedostatkem lůžek, v některých regionech jsou i hůř dostupné pečovatelské terénní služby. Chybí systematická podpora rodin, které se o seniory starají doma.

Zaostřeno: Je výstavba Metra D v ohrožení? Lidé u budoucí Olbrachtovy se totiž brání kácení stovek stromů

Stavba metra D se zřejmě zpozdí kvůli sporu mezi magistrátem a místními obyvateli zastupovanými spolkem Pankrácká společnost. Lidem vadí, že magistrát s nimi dostatečně neprojednal podobu plánované stanice Olbrachtova a nezapracoval do projektu požadavek na úpravu stavební jámy.

Zaostřeno: Z Afghánistánu jsme utekli, ale nebyl k tomu žádný důvod, říká teď Donald Trump

Americký prezident Joe Biden teď vysvětluje odchod ze země, která dvě desítky let spoléhala na vojenskou, ekonomickou i humanitární podporu Spojených států a jejich západních spojenců, slovy: „Můj tým pro národní bezpečnost situaci v afghánském hlavním městě Kábulu, podrobně sleduje, má ji pod kontrolou, všechno jde podle plánu.“

Zaostřeno: Prezident Tanzanie vyhlásil zemi covid-free, pak na koronavirus sám zemřel

Zatím co světový průměr proočkovanosti proti covidu-19 se pohybuje kolem 30 procent, africké státy vykazovaly v polovině července ukončené očkování pouze u dvou procent populace, alespoň to tvrdí statistiky. V létě ale země jako je Jihoafrická republika, Uganda, Tunisko, Zambie nebo Namibie zaznamenaly velký nárůst počtu nakažených. Přesto je úmrtnost na covid na černém kontinentě velmi malá, stejně nízké je i číslo pacientů s těžkými příznaky.

Zaostřeno: Mezi Poláky a českou literaturou vznikla láska nebeská, tvrdí s nadsázkou spisovatel Szczygiel

Na letošním Varšavském knižním veletrhu měla velký úspěch současná česká literatura. Česká knížka má už dávno své stálé místo na poličkách knihoven u našich polských sousedů. Zájem o Hrabala, Haška, Kunderu nebo Václava Havla asi nikoho nepřekvapí, tak je to i v jiných zemích naší evropské kulturní krajiny. V Polsku ale působí poměrně velká skupina zanícených překladatelů i vydavatelů, kteří polského čtenáře neúnavně zásobují současnou českou prózou i poezií.

Zaostřeno: Zubařů máme „papírově“ dokonce víc než za socialismu, říká šéf stomatologů Šmucler

Sehnat zubaře není v Česku jen tak. Je jich sice zhruba o polovinu víc než před třiceti lety, ale z různých důvodů nejsou tam, kde by k nim měli lidé blízko. V mnoha menších městech a obcích, kde dřív nebyl problém narazit na ordinaci zubního lékaře, vás dnes ale odmítnou už jen zaregistrovat. Takže když chcete o chrup pečovat a absolvovat preventivní prohlídky, nemáte šanci. Zubařů je přitom na první pohled dost, říká prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Zaostřeno: Newyorský hasič, který 11. září 2001 pomohl zachránit 13 lidí. Přežil jako jediný z týmu

Tiernach Cassidy si nese trauma už dvacet let. Newyorský hasič byl 11. září kvůli zranění v záložní jednotce. I proto jako jediný z týmu po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum přežil vyprošťovací práce, při kterých pomohl zachránit třináct lidí.

Zaostřeno: Jedním z prvních kroků klimatického plánu Prahy budou fotovoltaické panely na střechách

Od října začne fungovat nová pražská příspěvková organizace, která se má věnovat rozvoji fotovoltaiky a dalších zdrojů obnovitelné energie a se kterými počítá klimatický plán hlavního města.

Zaostřeno: Český rozhlas vysílá do zahraničí už 85 let

Před 85 lety začalo české rozhlasové vysílání do zahraničí. Programy zaměřené na prezentaci Česka a jeho pohledu na svět se jednu dobu dobu vysílaly dokonce v desítkách jazyků. Dnes jich je kromě češtiny pět. Přinášejí reportáže a rozhovory hlavně prostřednictvím internetu. Každý měsíc na ně zavítá zhruba milion uživatelů z celého světa.

Zaostřeno: Bezpečnost železniční dopravy by měly konečně zvýšit miliardové investice

Český stát plánuje investovat miliardy korun do zabezpečení tuzemských železnic. Jen lokální tratě vyjdou do roku 2026 nejméně na 7 miliard korun.

Zaostřeno: Pražské jaro USA nezajímalo, ale CIA měla v hledáčku dodávky zbraní do Vietnamu, říká historik Tůma

Americká Ústřední zpravodajská služba v posledních letech odtajnila miliony dokumentů. A protože jsou dostupné volně v elektronické čítárně, dá se zjistit, co Američané o událostech 1968 v Československu skutečně věděli. „Československo bylo od konce roku 1967 samozřejmě předmětem pozornosti západních zpravodajských služeb, v USA to bylo prostřednictví CIA,“ říká historik Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma.

Zaostřeno: Pražské jaro USA nezajímalo, ale CIA měla v hledáčku dodávky zbraní do Vietnamu, říká historik Tůma

Americká Ústřední zpravodajská služba v posledních letech odtajnila miliony dokumentů. A protože jsou dostupné volně v elektronické čítárně, dá se zjistit, co Američané o událostech 1968 v Československu skutečně věděli. „Československo bylo od konce roku 1967 samozřejmě předmětem pozornosti západních zpravodajských služeb, v USA to bylo prostřednictví CIA,“ říká historik Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma.