Zaostřeno

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Zaostřeno: Asie zažívá největší boom železniční dopravy na světě. Nové kilometry se budují obrovskou rychlostí

Když ve druhé polovině 19. století pokládali francouzští, holandští a britští inženýři koleje na asijském kontinentu, jejich největším nepřítelem bylo okolní prostředí. Malárie, žlutá zimnice, tyfus. Někdy i nepřátelsky naladění domorodci. Ve Vietnamu, v Indonésii nebo na Srí Lance koloniální úzkokolejky slouží dodnes. Současně platí, že nikde jinde na světě nejde boom železniční dopravy tak rychle kupředu jako v Asii.

Zaostřeno: Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?

Umělá inteligence se naplno dostává do našich životů, dokonce i tam, kde by to laik asi nečekal – do péče o kulturní dědictví. Archeologický park v italských Pompejích slouží jako jakási výzkumná laboratoř pro využití nových technologií a postupů – ať už v ochraně, archeologii i restaurátorství.

Zaostřeno: Zaostřeno na české železnice: Hlavně nerezignovat na to, že se rychlých vlaků dočkáme, říká Kupka

Průměrný Čech urazí vlakem každý rok přes tisíc kilometrů při 18 jednotlivých cestách. Vypovídají o tom statistiky organizace Litra, která usiluje o podporu veřejné hromadné dopravy v Evropě. Češi jsou v tomhle ohledu na devátém místě žebříčku, ve kterém dlouhodobě vedou Švýcaři a uzavírají ho Řekové. Na jednu stranu jsou na tom české železnice nejlíp z bývalých komunistických zemí, na druhou stranu pořád zaostávají třeba za těmi v Německu, Rakousku nebo ve Francii.

Zaostřeno: Knihovny jako fyzické místo nemůže umělá inteligence nikdy nahradit, myslí si šéf pražské bibliotéky

„Když jsem se před lety stal ředitelem Městské knihovny v Praze, měli jsme plno politiků, kteří otevřeně říkali, že nechtějí stavět nové budovy, protože všechno je přece na internetu. Dnes už nikdo takový – pokud si tedy přeje být znovu zvolený –, takovou věc nikdy neřekne,“ je přesvědčený ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Knihovny totiž nejsou jen o informacích uložených v knihách, ale plní ve společnosti celou řadu funkcí.

Zaostřeno: Obnova Českého Švýcarska: Na spáleništi vzniká nejmladší přirozený les v Česku

V Českém Švýcarsku se probouzí nový život. Národní park zasažený v roce 2022 ničivým lesním požárem zatím vypadá smutně, ale začíná přirozeně zarůstat náletovými porosty. Strážci parku do samovolného zalesnění zatím stále nechtějí zasahovat, ale mají své kritiky. Jaké jsou argumenty obou stran? Odpověď hledá Zaostřeno Víta Pohanky.

Zaostřeno: Boj proti domácímu násilí: Pomoci můžou zaměstnavatelé i stát

Téměř každá druhá žena v Česku zažila nějakou formu psychického násilí v domácnosti a každá pátá se setkala dokonce s fyzickým nebo sexuálním násilím. Vyplývá to z dat Agentury EU pro základní práva. Oběti přitom domácí násilí často nenahlásí, protože se bojí, že jim nikdo neuvěří nebo se stydí. Kdo nebo co by mohlo téma odtabuizovat? Co pro oběti může udělat stát a co třeba zaměstnavatelé? Téma pro Zaostřeno, které připravil Vojtěch Koval.

Zaostřeno: Šedesát procent všech obyvatel Země už žije ve městech

Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly a jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkouší stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí. Kdo tyhle experimenty zaplatí? Jak megalomanské plány přijímají obyvatelé a jak se s nimi vyrovná příroda? A kde všude už se ke změně odhodlali? Téma pro Zaostřeno a Davida Jakše.

Zaostřeno: Většina lidí světa žije v přeplněných městech. Vlády proto staví nové metropole na „zelené louce“

Až 60 procent všech obyvatel Země žije ve městech. Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly, jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkoušejí stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí.

Zaostřeno: Babiš: Stojím u soudu proto, že jsem šel do politiky. Jinak by o Čapím hnízdě nikdo neslyšel

Dvakrát před soudem a dvakrát nevinní, zatím tedy nepravomocně. Taková je bilance v dotační kauze známé jako Čapí hnízdo. Pražský městský soud v únoru zprostil obžaloby bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho tehdejší spolupracovnici Janu Nagyovou. Jak celé soudní líčení vypadalo a co vlastně řekl soudce?

Zaostřeno: Dnes je to přesně dva roky od napadení Ukrajiny Ruskem

Jak prožívají už druhý rok války lidé na Ukrajině a jak se daří těm, kteří před ruskou agresí utekli do Česka, přiblíží čtyři výpovědi v pořadu Zaostřeno. Natočil je Vít Pohanka.

Zaostřeno: 2 roky války na Ukrajině: V týlu to nejvíc odnáší lidská psychika, vyrůstají nám děti války

Válka na Ukrajině trvá už dva roky. Zprávy z fronty přitom nejsou příznivé: Rusové dobyli Avdijivku u Doněcka, o kterou se sváděly tvrdé boje od začátku agrese v roce 2022. Teď zřejmě začala další ruská ofenziva směrem na Západ. A to za situace, kdy je v americkém Kongresu zablokovaná další naléhavě nutná finanční a zbraňová pomoc, takže schází munice i zbraně.

Zaostřeno: Nové Město na Moravě žije biatlonem

Po víc než deseti letech se do Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě vrátilo Mistrovství světa v biatlonu. Je to samozřejmě hlavně prvotřídní sportovní událost globálního dosahu. Ale pro Nové Město a vlastně i celou Vysočinu, má také obrovský ekonomický a kulturně-společenský význam. I když letos počasí zase nepřeje, očekává se 200 tisíc návštěvníků.

Zaostřeno: Až 80 procent uchazečů se na SŠ umístí už po prvním kole, odhaduje Cermat

S dvoudenním zpožděním se před týdnem v Česku spustil dlouho očekávaný systém pro elektronické podávání přihlášek na střední školy. Jmenuje se DiPSy, ministerstvo školství si od něj slibuje, že se nebude opakovat stejný chaos jako loni. To museli někteří rodiče stát dlouhé fronty před školou se zápisovými lístky, mnozí žáci pak dlouho nevěděli, jestli se na nějakou školu vůbec dostali. Letos Cermat odhaduje, že 80 procent uchazečů se umístí už po prvním kole.

Zaostřeno: Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury

Etiopie je nejlidnatější vnitrozemská země světa, má víc než 110 milionů lidí. Je i významnou mocenskou silou v regionu Afrického rohu. Zatímco federální vláda o rostoucí populaci, ekonomiku a přírodní zdroje země opírá mocenské ambice, větší část Etiopanů pořád pracuje v zemědělství a nemá přístup k vodě nebo ke zdravotní péči. S tím jak se mění klima, a dál v zemi přibývá lidí, řeší i otázky jak zajistit obživu pro sebe a své rodiny.

Zaostřeno: Spojené státy odstraňují pozůstatky otrokářů. Je to kulturní válka, ale zajímá jen někoho

Amerika prožívá kulturní válku. Přejmenovávají se školy, vojenské základny a jiné veřejné instituce, a to proto, aby Američanům už víc nepřipomínaly památku politických a vojenských představitelů jižanských států, případně otrokářů.

Zaostřeno: Korespondenční volba zaměstnala poslance na 63 hodin. Legislativní proces ale nekončí

Poslanecká sněmovna tento týden schválila v prvním čtení korespondenční volbu pro krajany žijící v zahraničí. Debata poslanců trvala 63 hodin, legislativní proces tím zdaleka nekončí. Dalším krokem tak bude druhé čtení novely zákona, které by mohlo začít asi za dva měsíce.

Zaostřeno: ESG reporting? Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší

Za rok 2024 bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha nefinančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s více než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká už teď.

Zaostřeno: Českému zdravotnictví stále chybí kolem 3 tisíc sester, co s tím, neví nikdo

Ve zdravotnictví chybí podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) nejméně 3 tisíce sester a bratrů. Personální krizi si uvědomují jak zdravotnická zařízení, tak politici – řešení je zatím ale v nedohlednu.

Zaostřeno: Posttraumatická fáze začíná až několik týdnů po tragédii, upozorňuje psycholog

Česká společnost zažila trauma. Předvánoční tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zasáhla hlavně oběti, jejich nejbližší a přátele. A také studenty, vyučující a zaměstnance, kteří teď mají pokračovat ve studiu a práci. Jenže zasažená byla celá česká společnost, alespoň to tvrdí sociolog Martin Buchtík, ředitel agentury STEM.

Zaostřeno: Prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem v Moskvě, Pekingu, Washingtonu i Tokiu

Tchaj-wan je rozlohou až hluboko ve druhé stovce států, počtem obyvatel ve druhé padesátce. Proč čínští komunisté tolik prahnou po nadvládě nad ostrovem? Proč tohle zlaté vejce nechtějí – spolu s Tchajwanci i nadále leštit a profitovat z něj? A proč prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem prezidenti a premiéři v Moskvě, Pekingu, Washingtonu nebo Tokiu?

Zaostřeno: Ukrajinci měli letos poprvé Vánoce v prosinci. Třetina lidí plánovala slavit dvakrát

Ukrajina poprvé v novodobé historii oslavila Vánoce v prosinci, tedy stejně jako většina evropských států. Dřív je většina lidí slavila 7. ledna – podle juliánského kalendáře, a to stejně jako v Rusku. Jenže je války, a tak datum Vánoc ukrajinské ortodoxní církve, a následně i úřady, posunuly. Chtějí se tak co nejvíc odstřihnout od ruského pravoslaví i Ruska samotného.

Zaostřeno: Stát podporuje školy pro krajany. Je to známka naší civilizovanosti, zdůrazňuje náměstek ministra

Česko finančně podporuje školy pro krajany v zahraničí. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) s nimi uzavírá smlouvu o zajištění vzdělávání občanům České republiky v období plnění povinné školní docházky. Podle náměstka ministra Jaroslava Millera je to skoro vlastenecká povinnost.

Zaostřeno: Cesta za vojáky na východní frontu. „Morálka je taková, jaká je, nevzdáváme se,“ říká jeden z nich

Skupina dobrovolníků Team4Ukraine pod vedením Jana Heřmánka alias Sullyho podniká riskantní cesty na východní Ukrajinu, aby doručila humanitární pomoc na frontu. Jejich cesta vede přes Mykolajiv až do Chersonu, kde se setkávají s ukrajinskými vojáky a poskytují jim pomoci do válečných postižených oblastí. Na cestě s nimi byl i zpravodaj Ľubomír Smatana a natočil na ní Zaostřeno. Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.

Zaostřeno: Největší potenciál migrantů číhá v Asii. V mnoha zemích s nimi stojí a padá řada ekonomických oborů

Lidé migrují odpradávna. Kvůli počasí, vodě nebo válkám. A ve 20. století se přidal i další důvod – práce a odpovídající odměna za ni. Za největšího strašáka přílivu nezvaných migrantů je dlouhodobě považována Afrika. Jenže největší potenciál číhá v Asii.

Zaostřeno: Co by Santini nepostavil? Dnes by proslulý umělec narážel na nepochopení, soudí architekt

Je to 300 let, co zemřel architekt Jan Blažej Santini Aichel. Pořad Zaostřeno připomíná nejen jeho odkaz, ale snaží se zapátrat také po tom, jak by se mu projektovalo a stavělo v dnešní době přísného památkového dozoru a veřejné diskuze o tom, co je a není přípustné při přeměně budov a prostranství, která sdílíme a ve kterých žijeme.

Zaostřeno: 200 zemí se musí domluvit na záchraně planety

V Dubaji začala 28. klimatická konference OSN. Jak to bude s penězi pro chudé, zranitelné země, kde změna klimatu už ničí majetek a vyhání lidi z domovů. A může se skoro 200 zemí vůbec společně na něčem ohledně ochrany klimatu dohodnout, když některé z nich spolu válčí a situace ve světě je velmi napjatá? Víc se dozvíte v pořadu Zaostřeno Jana Kaliby.

Zaostřeno: Špionážní i komunikační družice vyhrávají moderní války

Pro vedení moderních válek jsou zcela zásadní průzkumné, navigační a komunikační družice. Několik mezinárodních dohod, které mají jejich provoz upravovat, jsou ale úplně bezzubé. Jaké je vojenské využití vesmírného prostoru? A jak je v tomto ohledu zabezpečené Česko? Téma pro Zaostřeno Víta Pohanky.

Zaostřeno: Nová legislativa o veřejných kulturních institucích? Těšíme se na víceleté financování, říká ředitel

Víc peněz, víc možností odkud je čerpat a větší transparentnost v hospodaření divadel, muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. To by měl řešit zákon o veřejných kulturních institucích, který po letech slibů konečně předložilo ministerstvo kultury.

Zaostřeno: Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci

Produkce i spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kilogramů. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Víc už se vyváží jen ropa. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele?

Zaostřeno: Zkapalněný zemní plyn nám ale ničí planetu

Snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byla jinde ve světě velkým impulsem pro petrochemický průmysl. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export zkapalněného zemního plynu (LNG) v Severní Americe.

Zaostřeno: Většina bio a gastroopadu končí na skládkách. Přitom se dá využívat jako cenná surovina

Téměř polovinu světového odpadu tvoří rostlinné a živočišné zbytky. Velké množství tohoto bio a gastroodpadu přitom končí na skládkách, kde při jejich rozkladu vzniká metan, což zhoršuje změnu klimatu. Přitom tento typ odpadu můžeme naopak využívat jako cennou surovinu, a zároveň tím klima chránit. Proč se to zatím moc neděje a jaké přesně máme možnosti a plány? Téma pro Jana Kalibu a jeho Zaostřeno.

Zaostřeno: Konec uhlí a co dál aneb Jak chce Česko skončit se spalováním uhlí do roku 2033

Česko chce skončit se spalováním uhlí do roku 2033. V energetickém mixu dál počítá s obnovitelnými zdroji energie, jadernou energetikou, ale i plynovými elektrárnami, které by měly sloužit jako záložní zdroj. Proč to nebudou elektrárny uhelné jako v Polsku? A co nakonec skutečně uhelné elektrárny zavře? Téma pro Janu Karasovou a její Zaostřeno.

Zaostřeno: Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat cedule, hájí názor Komise její člen

Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí a starostů. V 16 krajích je 76 okresů a 6 249 obcí. Ve městech přitom žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně už jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí.

Zaostřeno: Nepřestává mě udivovat, co všechno pro nás dělají mladí Češi, děkuje Ukrajinec Stepko

„Chtěl bych lidem z Česka poděkovat, protože nám pomáhají od prvních dní války – jak civilnímu obyvatelstvu, tak vojákům,“ říká Jurij Stepko, který střídavě spolupracuje s Čechy a bojuje na východní ukrajinské frontě. „Předali nám už hodně aut, což byla velká pomoc. A musím se zmínit také o organizaci Koridor UA, protože mne nepřestává udivovat, co všechno dokážou tito mladí lidé a jak jsou ohromně motivováni,“ dodává.

Zaostřeno: Koně u nás zažívají boom. Je tu ale mnoho „ale“

Možná byste to neřekli, ale v Česku je pětkrát víc koní než před 30 lety. „V 90. letech jich tady bylo asi 20 tisíc, teď jich je přes 100 tisíc. Jejich počty i rozšíření jezdeckého sportu tak neuvěřitelně vzrostly,” říká Zuzana Šancová, která má v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem na starosti Plemennou knihu.

Zaostřeno: Thajsko je oblíbenou destinací turistů z celého světa

Říká se, že tamní jídlo, noční zábava a relax u moře nemají po celé Asii konkurenci. Jenomže za širokými úsměvy se skrývá tvrdý politický boj, vysoká míra korupce a paragraf, který už dostal do vězení tisíce lidí. Proč je Thajské království politicky tak neklidné? Téma pro Davida Jakše.

Zaostřeno: Král potřebuje armádu a armáda potřebuje krále – zabíjí to ale demokracii, říká aktivistka o Thajsku

Thajsko je miláčkem turistů a cestovních kanceláří celého světa. Taky už před lety sebe samo překřtilo na Zemi úsměvů. Říká se, že jídlo, noční zábava a relax u moře nemá v Asii konkurenci. Jenže za širokými úsměvy se skrývá tvrdý politický boj, vysoká korupce a spojenectví, která už mnoho lidí dostalo do vězení. Proč je Thajské království tak politicky neklidné?

Zaostřeno: Udrž to! Tak se jmenoval projekt Českého rozhlasu, který vybízel k úpravě životního stylu

V pořadu Zaostřeno nabídneme shrnutí toho nejdůležitějšího a položíme si několik zásadních otázek. Je nutné, aby se z nás kvůli záchraně planety stali asketové? Jaký dopad má snažení jednotlivce? A může být klimatická krize příležitostí ke změně? Pořad připravila Šárka Fenyková.

Zaostřeno: Zaostřeno na památky. Jak přežívají období drahých energií a vysoké inflace?

Česko má nesmírně bohaté a různorodé historické dědictví. Stát oficiálně registruje desítky tisíc nemovitých památek. Mnoho z nich spravují soukromí vlastníci, jako je Václav Macháček-Rieger v Malči na Havlíčkobrodsku: „Já bych se musel stydět, kdybych to neudělal. Považuju to za svou povinnost,“ vysvětluje, proč se rozhodl zřídit na zámku muzeum svých předků Františků Palackého a Riegera, a ne třeba hotel nebo wellness centrum.

Zaostřeno: Uřízněte mi nohu, ale bojovat půjdu zas, říká válečný veterán z Ukrajiny. Za sebou má už 58 operací

Místo županu nosí uniformy a na hrudi se jim blýskají medaile. Neobvyklí pacienti začali přijíždět do lázní Darkov u Karviné. Mají za sebou léta bojů na východní frontě a také těžká zranění, která utržili v těžkých střetech s ruskými okupanty. Na Ukrajině je podle hrubých odhadů několik desítek tisíc převážně mladých mužů, kteří přišli o jednu nebo víc končetin. I to bude jeden z úkolů, se kterými se bude muset po válce ukrajinská společnost vypořádat.

Zaostřeno: Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí

O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem změn na Zemi. Ještě drtivější dopad má sucho na organismy, které žijí ve vodě a v její těsné blízkosti.

Zaostřeno: Integrovat ukrajinská území, kde devět let „vládli“ Rusové, rozhodně nebude procházka růžovým sadem

Ukrajinská ofenziva sice postupuje pomalu, vedení země ale stále deklaruje odhodlání osvobodit celé Ruskem okupované území. To má pod svou správou část Chersonské a Záporožské oblasti. Území Luhanska, Donbasu a Krymu pak Rusové kontrolují neuvěřitelných devět let.

Zaostřeno: Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?

Planeta se otepluje. Letošní léto bylo z globálního pohledu nejteplejší v historii měření. A v budoucnu to nebude lepší. Jsme na to jako lidstvo připravení? Mají stát, kraje nebo města a obce své adaptační plány? Po tom celé léto pátrala Šárka Fenyková, víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno.

Zaostřeno: Obnova biotopů řek, které protékají několika zeměmi, má „zelenou“

Poničená krajina by se měla zas obnovit. Alespoň si to myslí europoslanci, kteří uprostřed léta schválili návrh na Obnovu přírody na územích dotčených lidskou činností. Co to bude znamenat pro členské státy? Proč z návrhu vypadla zemědělská krajina? A jak obnovovat například biotopy řek, které protékají několika zeměmi? Téma pro Zaostřeno a Terezu Čapkovou.

Zaostřeno: Stát chce z nezaměstnaných udělat živnostníky

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Podniky postrádají pracovníky, takže by se mohlo zdát, že ten kdo práci hledá, taky ji najde. Má v této situaci smysl dotační program státu nazvaný Z nezaměstnaných živnostníci? Téma pro Víta Pohanku.

Zaostřeno: Přechod na udržitelnou formu dopravy je možný i v USA, kde má auto každý, myslí si americká expertka

Benzínové auto se stalo ve Spojených státech modlou a jeho vlastnictví až povinností. Teď se Američané pokoušejí zakořeněnou kulturu měnit, protože i na tom záleží, jestli se podaří zastavit změny klimatu a přežití lidstva. „Můj vztah k autům je teď odlišný. Když mi bylo 16 –17, auta jsem miloval. V dospělosti bydlí v New Orleans a nějakou dobu jsem byl úplně bez auta – a bylo to skvělé,“ vzpomíná Geoff Coats, ředitel společnosti, která provozuje systém sdílených kol.

Zaostřeno: Češi kempují jinak než před lety. Viditelně se nemáme tak špatně, myslí si jeden z provozovatelů

V Česku je asi 600 až 700 kempů. Nároky jejich návštěvníků na kvalitu a vybavení rostou. Nejlíp se to pozná v případě, když přestane jít elektřina. „Kdysi lidi okamžitě přišli kvůli sprchám a umývárnám – když nejde proud, nejde čerpadlo a neteče voda. Dnes se přiřítí, ale z jiného důvodu: Nejde jim wifi,“ popisuje s úsměvem provozovatel jednoho takového zařízení u Prahy Pavel Hess, jinak také provozovatel webových stránek camp.cz.

Zaostřeno: Válka na Ukrajině přinesla českým exportérům jedno velké poučení – diverzifikovat, říká podnikatel

Čelní náraz do zdi – tak popisuje důsledky vypuknutí války na Ukrajině šéf podniku, který směřoval 90 procent výroby do Ruska. „Od toho okamžiku nemůžete do tohoto teritoria nic exportovat. I to, co tady bylo připraveno a rozpracováno,“ říká předseda představenstva kunovické firmy Aircraft Industries, výrobce legendárních letadel L-410 Michal Hon.

Zaostřeno: Romové se bouří proti Ukrajincům. Co vlna protestů vypovídá o jejich postavení ve společnosti?

Tragický útok v Brně, konflikt v Pardubicích a Krupce na Teplicku. Někteří Romové z nich viní Ukrajinské uprchlíky, i když policie nic takového zatím nepotvrdila. A nezdráhají se kvůli tomu vyjít do ulic. Co vypovídá vlna protiukrajinských protestů o naší společnosti a postavení Romů v ní? A co mají dělat vládní i nevládní instituce, aby jejich nepodložené obavy z útoků rozptýlily?

Zaostřeno: Pro nás je nepochopitelné, že život leckde na Ukrajině běží, jako by žádná válka nebyla

Hodnocení ruské agrese na Ukrajině a popis války hraje důležitou roli v tom, jak celý konflikt vnímáme. A děláme to většinou špatně. To jsou rázná slova specialisty na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Šíra, který se vydal do jihoukrajinského Chersonu „na dovolenou“. Z pohledu z Česka je trochu nepochopitelné, že život na Ukrajině může běžet normálně dál.

Zaostřeno: Většina ukrajinských migrantů teď ztratila nárok na podporu od českého státu

Lex Ukrajina vstupuje v platnost. Od 1. července došlo k úpravě systému podpory ukrajinských uprchlíků. Nevládní organizace už varují před jeho dopady. Může podle nich mimo jiné nutit legálně zaměstnané Ukrajince s nízkým platem, aby pracovali načerno. „Ve chvíli, kdy má člověk legální zaměstnání a uvede svůj příjem, ve velké většině případů ztratí nárok na jakoukoli podporu, nebo dostane jen velmi minimální,“ tvrdí Matěj Šulc z Organizace pro podporu uprchlíků.

Zaostřeno: S nezdarem Nové hedvábné stezky se Čína nesmířila. Kde neuspěli obchodníci, nabízí se armáda

Čínský projekt Nové hedvábné stezky je v troskách, sliby o ekonomické prosperitě zavál pouštní písek a na scénu přicházejí zbrojaři, generálové a tajné služby. Proč dopadl projekt novodobé Hedvábné stezky, jak dopadl? A proč mělo být i Česko, coby politický trpaslík, tak důležitou součástí téhle hry?

Zaostřeno: Komunitní energetiku by všichni chtěli, stát ale nějak zaspal

Mají o ni zájem jednotlivci, obce i města. Komunitní energetika změní výrobu i nakládání s elektřinou. Podle evropské směrnice měla u nás fungovat už od konce roku 2020. Legislativa ale stále chybí. Jak je stát na komunitní energetiku přichystaný? A jaké změny má do českého prostředí vnést? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.

Zaostřeno: Děti genderové role neřeší, ale vidí, že je v pořádku být jiný, říká drag queen Divine

Čtení pohádky pro (pra)rodiče a děti o dvou samcích tučňáka, kteří vysedí opuštěné vejce, drag-umělcem Ivory Divine, přičemž drag queen označuje muže, který s pomocí výrazného kostýmu a líčení karikuje ženy a ženské stereotypy, vzbudilo minulý týden v Brně rozruch a protesty asi dvacítky odpůrců. Organizátoři přitom chtěli jen propojit různé generace a zároveň šířit osvětu v tématu LGBTQ+, a to v rámci festivalu sexuálních menšin Brno Pride Week.

Zaostřeno: Do Česka se vracejí turisté. Rusy a Číňany snad časem nahradí bohatí Indové

V roce 2022 padl rekord v počtu nocí, které Češi a Moravané strávili v domácích ubytovacích zařízeních. Bylo jich přes 12 milionů. Počet zahraničních návštěvníků se má podle očekávání dostat na úroveň před vypuknutím pandemie covidu-19. Jenže větší počet turistů nemusí znamenat stejné příjmy.

Zaostřeno: Válka na Ukrajině probudila LNG byznys jako Frankensteinovo monstrum, říká zástupce ekologů

Ruská válka na Ukrajině a snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byly velkým impulsem pro petrochemický průmysl jinde ve světě. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export LNG v Severní Americe. Mnozí tamní politici to označují za velkou obchodní příležitost, evropští zase za bezpečnou a nezávadnou alternativu k ruskému plynu. Většinou už ale nedodávají, že další rozvoj této infrastruktury je také bezpečnostní hrozbou.

Zaostřeno: Senát konečně řeší whistleblowing. S dvouletým zpožděním

Jak spolu souvisí píšťalka a korupce? Přinejmenším daly vzniknout úplně novému slovu – „whistleblowing“. Termín, který doslova znamená „hvízdání na píšťalku“, přeneseně označuje oznámení protiprávního nebo přímo korupčního jednání. V Česku se o něm mluví už mnoho let, ale legislativa, která má oznamovatele chránit, stále neprošla legislativním procesem, respektive teď je má projednávat Senát. Jenže – už s téměř dvouletým zpožděním.

Zaostřeno: V hmyzu je budoucnost, tvrdí farmář a zpracovatel

Na farmě v Jaroměřicích nad Rokytnou mají odchovaní jedinci jateční velikost kolem dvou centimetrů a prodávají se na litry. Jde pochopitelně o hmyz, který je v Česku zařazený mezi hospodářská zvířata, a to už od roku 2020. „Jsme podle zákona farmáři, tak používám zemědělskou terminologii,“ říká předseda Spolku chovatelů a zpracovatelů hmyzu Ivan Papoušek

Zaostřeno: Reportáž z ukrajinského Černihivu: Zničeny byly tisíce domů, město se ale ubránilo

Ukrajinská armáda se chystá na protiofenzivu. Mohla by osvobodit další místa na východě země. Už víc než rok se lidé také snaží vrátit život do míst v okolí Kyjeva a na severu země, která loni okupovala nebo obléhala ruská vojska.

Zaostřeno: Nejen Indonésie a Thajsko uvažují o zdanění digitálních nomádů

K úspěšné kariéře jim stačí notebook, platné vízum a stabilní připojení k internetu. Pracovní dobu si určují sami a jejich kanceláří je brazilská pláž, vietnamská džungle nebo třeba tichomořský ostrov. Asi neexistuje svobodnější povolání, než jsou takzvaní digitální nomádi. V posledních letech je začínají „obcházet“ berní a imigrační úřady. A je tak na stole otázka: Zdanit, nebo nezdanit jejich práci?

Zaostřeno: Česko nemá klimatický zákon

Samostatnou legislativu ke klimatu už zavedlo třeba Maďarsko nebo Německo, debatuje se o ní na Slovensku. Potřebujeme i my samostatný zákon o klimatu? K čemu by byl dobrý? A nebyl by například hrozbou pro konkurenceschopnost Česka? Téma pro Zaostřeno, které natočila Tereza Čapková.

Zaostřeno: Překážkou pro vozíčkáře nejsou jen schody, ale třeba zmrzlá dlažba. Detaily, které zdraví nevidí

Handicapovaní lidé už dávno nežijí schovaní někde za zdmi, jak to bylo v dobách socialismu, a tak se obecně soudí, že mají podmínky pro život stejné jako všichni ostatní a společnost je bere naprosto samozřejmě. Vozíčkáři ale na stejné optimistické vlně nejedou. Překážek, které je čekají na každodenní cestě do práce nebo za zábavou, je stále mnoho.

Zaostřeno: Velkolepá korunovace Karla III. není projev marnotratnosti, ale hrdosti, říká právník Kysela

Nač vlastně Britové potřebují korunovaci nového krále? Panovníkem se Charles stal automaticky po smrti své matky Alžběty II. už v září 2022. Proč tedy cítí britská monarchie v 21. století potřebu okázalého obřadu, jehož kořeny sahají do hluboké minulosti?

Zaostřeno: Požár v Českém Švýcarsku paradoxně pomohl zatočit i s kůrovcem. Park teď láká davy turistů

Navzdory mediálnímu obrazu celkové zkázy, větší část Národního parku České Švýcarsko zůstala ohněm netknutá. Ten zasáhl osminu rozlohy Národního parku, což je asi osm kilometrů čtverečních. Spáleniště neodrazuje, spíš láká. „Teď jsme se o tom bavili, jak je to zajímavé,“ říká Karolína z Prahy, matka na mateřské. S přáteli si vyrazila z Mezné směrem na Hřensko.

Zaostřeno: Kratom regulovat, nebo zakázat?

Nad kratomem, což je typ psychoaktivní látky přírodního původu, teď visí otázka, jestli regulovat, nebo zakázat. Rozemleté listy ze stromu z jihovýchodní Asie se u nás prodávají jako suvenýr, nekontroluje se složení, kvalita, dokonce ani dostupnost dětem a mladistvým. Právě teenageři ale mnohdy znají kratom líp než jejich rodiče. Problém je, že jde o návykovou látku, u které už adiktologové zaznamenali i znaky závislosti.

Zaostřeno: Elon Musk: Když budeme umělé inteligenci stát v cestě, zničí nás. Stejně jako my mraveniště

„Když bude mít umělá inteligence nějaký cíl a lidstvo jí bude stát v cestě, prostě ho zničí. Je to stejné, jako když my, lidé, stavíme silnici a stojí nám v cestě mraveniště. Není to tak, že bychom mravence nenáviděli, ale stavíme prostě silnici. Takže: Sbohem mraveniště,“ řekl multimiliardář, vizionář a majitel Twitteru v jedné osobě Elon Musk. Musk přitom vývoj umělé inteligence podporuje a financuje. Je současná debata vybičovaná nebo jde o záměrnou mediální manipulaci?

Zaostřeno: Do solárních elektráren teď investujeme ve velkém, za Evropou ale stále zaostáváme

V Česku bylo loni zprovozněno skoro 34 tisíc solárních elektráren, většina z nich na střechách rodinných domů. Za Německem, Rakouskem i Polskem přesto stále zaostáváme. Co vázne? Podle dat Solární asociace přitom ještě v roce 2020 bylo instalováno 6 293 nových solárních elektráren s celkovým výkonem 51,4 MW.

Zaostřeno: Ornice, která nám ročně odteče, by naplnila neuvěřitelné dva miliony sklápěcích Tatrovek

Česká republika je z pohledu geografie střechou moří a oceánů, a to protože od nás většina vody odteče. Po desetiletích intenzivního zemědělství k tomu přispívá fakt, že má naše půda nízký obsah organické hmoty, proto je pro ni už složité vodu vázat a zadržovat. Z polí tak ročně doslova odteče ornice, která by naplnila dva miliony nákladních aut, říká ochránce přírody Vojtěch Kotecký. Naše půda je tak v ohrožení.

Zaostřeno: Na cestě jsme viděli manželský pár, který zemřel v objetí, popisuje migrantka z Venezuely

Žít v Latinské Americe mnohdy znamená každodenní hrozbu násilí ze strany mafiánských kartelů. Někde je hlad, bída a útisk od diktátorské vlády. Navíc se přidává změna klimatu, která likviduje živobytí středoamerických farmářů a působí i další problémy. Tito lidé pak jako svou záchranu volí odchod na sever, do Spojených států amerických. Ale i ty mají na některých problémech Latinské Ameriky svůj nemalý podíl.

Zaostřeno: Největší problém s připojením fotovoltaik do sítě mají lidé na jihu Moravy, přiznává distributor

Bez licence a bez stavebního povolení je od začátku letošního roku stavba a provozování obnovitelných zdrojů energie do 50 kW mnohem jednodušší. Menší administrativní zátěž je výsledkem novely energetického zákona spolu s nabídkou státních dotací na obnovitelné zdroje. Je to významné povzbuzení pro lidi, kteří si chtějí pořídit fotovoltaiku. Zájem je, ale co s přebytečnou energií, je věc druhá. Zájemci totiž mohou narazit na nedostatečnou kapacitu distribuční sítě.

Zaostřeno: Letzte Generation. Protestují proti negativním dopadům automobilů a neváhají se přilepit k vozovce

Aktivisté z rakouského hnutí Letzte Generation požadují omezení rychlostních limitů, což považují za nejefektivnější krok, který může vláda okamžitě přijmout ve snaze odvrátit klimatickou krizi. Ve velké části společnosti protesty aktivistů vyvolávají odpor a nepochopení. A podle kritiků zhoršují obraz klimatického hnutí v očích veřejnosti. Téma pro Zaostřeno a Ladislava Nováka.

Zaostřeno: Rok války aneb Ukrajinci v Česku. Pomoc státu klesá, uprchlíci se o sebe chtějí postarat sami

Česká republika přijala v přepočtu na obyvatele víc ukrajinských uprchlíků než sousední Polsko nebo Německo. Za rok jich dostalo status předběžné ochrany skoro půl milionu, přesná čísla se ale zjistit nedají. Stále víc jich už pracuje a dokázalo se postavit na vlastní nohy. To neznamená, že se všechny jejich situace daří řešit. Ty největší problémy jsou s ubytováním v Karlovarském kraji.

Zaostřeno: O kauze Dozimetr jsme vysílali už v březnu 2017. Poslechněte si, co jsme zjistili

Starostové a nezávislí (STAN) se loni potýkali s kauzou Dozimetr. Začala policejní akcí na několika místech v Praze – včetně magistrátu nebo dopravního podniku. Právě do vedení této městské firmy dosazovala podle kriminalistů své lidi organizovaná zločinecká skupina, kterou měli založit podnikatelé Michal Redl, Pavel Kos a bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Zaostřeno: Přetahovaná mezi konzervativci a labouristy dostala Brity do problémů, hájí zemi britská novinářka

Velká Británie se potýká s problémy. Stále sice zůstává jednou z hospodářských velmocí sdružených v G7, jenže ve srovnání s jinými tahouny, začíná slábnout. Navíc teď mají nejintenzivnější vlnu stávek dokonce od 70. let. V krizi je i státní zdravotnictví, proti nízkým platům protestují také zaměstnanci ve veřejném sektoru. Padá Británie z výsostního postavení imperiální velmoci, nebo je to stále jen reakce na brexit?

Zaostřeno: Deprese a sebepoškozování dětí začalo za covidu a prohlubuje se dál

Psychiatři, psychologové a pracovníci specializovaných center upozorňují na nebezpečný nárůst depresí, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek u dětí a mladistvých. Situace se začala zhoršovat už v době pandemie covidu-19, problém se dál prohlubuje.

Zaostřeno: Američané na Floridě změny klimatu pochopí, ale teprve až budou mít mokré zadnice, říká klimatolog

Profesor Floridské mezinárodní univerzity v Miami Henry Briceno se už léta věnuje výzkumu stoupání hladiny oceánů. Tvrdí, že když přijde dvakrát ročně na Floridu takzvaný královský příliv, jsou města jako Miami nebo Miami Beach zaplavovaná. Královský příliv je jev, kdy se i za klidného, slunečného počasí ocitnou ulice města pod vodou. Ta totiž nepřichází shora jako při hurikánu, ale zespod. A se stoupající hladinou oceánu je to stále horší.

Zaostřeno: Požár v Českém Švýcarsku možná změní celé naše lesní hospodářství

Po kůrovcové kalamitě zasáhl Národní park České Švýcarsko nejrozsáhlejší lesní požár na našem území v historii. Obě pohromy výmluvně připomněly, že s lesním hospodařením v naší zemi nebylo v posledních desetiletích všechno tak, jak mělo.

Zaostřeno: Čeští dobrovolníci v ukrajinském Bachmutu: To není hra na válku

„Pro mě je to velmi důležité, v Bachmutu jsem pomáhal ošetřovat řadu zraněných, ale i tam se to všichni učí za pochodu a mnozí vojáci neznají základní věci,“ říká padesátník Dan, který působil na východní Ukrajině tři měsíce, z toho dva týdny strávil v nemocnici v Bachmutu.

Zaostřeno: Podle mne není pro běžného člověka zdravé, aby ležel ve zprávách z Ukrajiny, soudí novinář Szántó

Válka na Ukrajině už trvá skoro rok. Je to první konflikt tak velkého rozsahu, který můžeme sledovat nejen zprostředkovaně v médiích, ale také na sociálních sítích. Vyznáte se v konfliktech i v tom obrovském množství informací? Víc než tomu bylo v případě válek v bývalé Jugoslávii, v Iráku?

Zaostřeno: Slovinské lázně už konkurují těm našim. Nabízejí i vlastní vířivku s termální vodou

Slovinsko se postupně stává stále navštěvovanější zemí. Turisty už několik let láká nejen pro svou přírodu, ale historii, kulturu a teď i lázně. „Během pandemie jsme naše domy rekonstruovali a postavili apartmány, ve kterých si lidé mohou pustit vlastní vířivku s termální vodou jen pro sebe. Předělali jsme i vinný sklep na „steakovnu“. Dřív jsme ho používali jen pro skupiny na večírky, teď je to restaurace pro všechny milovníky masa,“ popisuje manažer lázní Dobrna Igor.

Zaostřeno: Vyhynutím jen několika dalších živočišných druhů celý ekosystém Země zkolabuje

Živá příroda kolem nás rychle degraduje a děje se to po celém světě. Ekosystémům podle vědců hrozí kolaps a ohrožená je schopnost lidstva zajišťovat si potraviny, pitnou vodu nebo některé léky. Zástupci skoro 200 zemí světa a mnoha organizací proto v těchto dnech jednají v Montrealu o tom, jak tento trend změnit a jak přírodní systémy začít zase uzdravovat. Jak těžké bude dohodnout celosvětový plán na záchranu živé přírody? Co by znamenal pro Česko?

Zaostřeno: Ve stínu války na Ukrajině neskončilo ani drama běženců na hranicích s Běloruskem

„Hybridní útok, ne migrační krize,“ popsala před více než rokem předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová situaci na hranicích Evropské unie a Běloruska. Do Polska, Lotyšska a Litvy přicházejí z běloruského území už od loňského léta běženci převážně z Blízkého východu a Afriky. Evropská unie obviňuje Minsk, že s falešným slibem snadného vstupu do Unie láká lidi z rozvojových zemí do Běloruska a organizuje jejich přepravu.

Zaostřeno: Samoživitelky nemají kam sáhnout. Už šetří i na jídle pro děti, popisuje Asociace

Podle výzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení dávají samoživitelky a samoživitelé až 60 procent příjmů na bydlení a potraviny, což je mezi zkoumanými typy domácností dle soužití vůbec nejvíc. Musí tak šetřit, vymáhat výživné po druhém rodiči a případně žádat o příspěvek na bydlení. Pomoc mohou hledat i u neziskových organizací.

Zaostřeno: Občas jsme pro klienty hromosvodem. Křičí a musíme volat policii, přiznává šéfka neziskovky

„Ve službách, jako jsou asistované kontakty, k nám přicházejí klienti, kteří se už rovnou zlobí,“ vysvětluje šéfka organizace Host Alžběta Candia Muñoz. „Zlobí se na tu situaci, do které se dostali, zlobí se na partnera a my fungujeme trošku jako hromosvod. Klienti na nás někdy křičí, jsou hodně nepříjemní, někdy si musíme volat policejní ochranu. Vždy musíme pracovat ve dvou, to jsou poměrně hodně složité situace,“ dodává.

Zaostřeno: Unikátní desítky hodin nahrávek poválečného soudního procesu s K. H. Frankem

Na jaře 1946 stál před soudem muž číslo dvě v takzvaném Protektorátu Čechy a Morava Karl Hermann Frank. Při obšírném projednávání jeho rozsáhlé protičeské činnosti ve válečných letech vypovídali u soudu také studenti, kteří přežili nacistické řádění na podzim 1939. V archivu Českého rozhlasu jsme našli a teď prochází digitalizací kolem 80 hodin záznamu, zhruba 1 300 zvukových fólií, podobných gramofonovým deskám. Naprostou většinu uslyšíte poprvé po 70 letech.

Zaostřeno: Středočeským základním školám docházejí místa pro děti

Mnohé základní školy jsou na hranici svých kapacit. Velmi vážná situace je hlavně ve Středočeském kraji. O tom, jestli se dítě dostane do první třídy do školy v obci, kde bydlí, se mnohdy rozhoduje losem a stav nahrává i takzvané spádové turistice.

Zaostřeno: Každý Čech vyhodí za rok přes 60 kg jídla. Plýtváme ale míň než průměrný Evropan

„Na konci každého roku se u nás vyhodí 80 tisíc tun potravin. Na jednoho spotřebitele v Evropské unii to vychází na 127 kilogramů potravinových zbytků a odpadu,“ říká zakladatelka neziskové organizace Zachraň jídlo Anna Strejcová. Podle nejnovější statistiky Eurostatu se dohromady v celé EU vyhodí téměř 57 milionů tun potravin.

Zaostřeno: „A přece, má drahá, milovaná dceruško, trpěl jsem nevinně.“ Byl Pála kolaborant, nebo oběť vendety?

Továrník a starosta Slaného Jaroslav Pála byl po druhé světové válce označen za hlavního viníka lidické tragédie a odsouzen na doživotí. Obvinění ale důrazně odmítal. Zemřel ve vězení v zuboženém stavu. Nový pohled na jeho osud a osobnost teď přinášejí dosud nezveřejněné dopisy, které psal své dceři a synovi. A také připravovaná vědecká práce historika Vojtěcha Kyncla.

Zaostřeno: Před třiceti lety se blížil ke konci své existence stát, který se jmenoval Československo

Rozpad federace byl možná bolestný, dnes jsou ale vztahy obou národů lepší než kdykoli jindy. Jak se na konec společného státu dívají Slováci? Co jim to přineslo? Mohla federace přežít až do dneška? Otázky pro pořad, který připravila Kamila Schusterová.

Zaostřeno: Pomohlo 30 let samostatnosti zvýšit Slovensku sebevědomí?

Je to už 30 let, co se ke konci své existence blížil společný stát Čechů, Moravanů a Slováků – Československo. Rozpad federace byl možná bolestný, dnes jsou ale vztahy lepší než kdykoli jindy. Jak se na konec společného státu dívají Slováci? Co jim přinesl a mohla federace vůbec přežít?

Zaostřeno: Střídavá péče není zdaleka tak katastrofická, jak to někdy z médií vypadá, uklidňuje sociolog

Jak soudci, psychologové ale hlavně rodiče a děti vnímají střídavou péči po rozvodu či rozchodu rodičů? Podobnou otázku si položil sociolog Petr Fučík z Masarykovy univerzity v Brně. „Jedním z výsledků je, že to zdaleka není tak konfliktní téma, tak polarizovaná a katastrofická záležitost, jak to někdy z médií vypadá. Zajímavé je i to, jak jsou si doopravdy rodiče schopni rozdělovat péči nebo to, že pro mladší děti je vhodnější kratší střídání,“ vysvětluje sociolog.

Zaostřeno: V Česku běží druhé kolo akce Milostivé léto

Mnoha dlužníkům už pomohla jeho první část, mnoha ještě pomůže, ale přesto není efekt stále takový, jaký by mohl být. A navíc celkové zadlužení českých občanů v poměru k HDP a procento nesplácených půjček jsou nižší než třeba v Německu nebo ve Francii. Jak to tedy se zadlužeností Čechů, Moravanů a Slezanů skutečně je? A jak významná je v tom kontextu akce Milostivé léto? Otázky pro pořad Víta Pohanky.

Zaostřeno: Říká se, že Česko je třídící velmoc. S tím rozhodně nesouhlasím, tvrdí cirkulární ekonom

Recykluje se asi čtvrtina nápojových kartonu – tetrapaků – a zbytek končí na skládkách nebo ve spalovnách. „Říká se, že Česko je třídící velmoc, s tím nesouhlasím. Nápojové kartony jsou jedním z dobrých příkladů, druhý je organický odpad. A není to jen o třídění, ale i o tom, co se s odpadem stane, když ho vytřídíme a odešleme k recyklaci,“ říká cirkulární ekonom Vojtěch Vosecký. I v zahraničí je podíl dalšího zpracování odpadů dvojnásobně až trojnásobně vyšší než u nás.

Zaostřeno: Volby v Bosně a Hercegovině: Obávám se o osud této země, prohlásil Vysoký představitel při EU

Lidé v Bosně a Hercegovině v neděli hlasují o složení parlamentu a kolektivního prezidentského orgánu. Také o poslancích a delegátech centrálního parlamentu a vedení kantonů. Volby nejsou v této federaci se 3,5 miliony obyvatel nic jednoduchého. O reformu se snaží prakticky všechny strany, ale každá navrhuje jiné řešení. Navíc před časem unikl návrh z kanceláře vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který v zemi vyvolal rozsáhlé protesty.

Zaostřeno: Politolog Just: Slovenský národovecký proud není zafixovaný v krajní pozici. Záleží, komu konkuruje

Slovensko momentálně prožívá neklidné období. Vedle energetické krize řeší možný rozpad menšinové vlády a návrat staré garnitury či nepředvídatelné kroky Igora Matoviče do budoucna. Na slovenské politické scéně také stojí další hráč, krajní pravice, která je zatím trochu v pozadí. Dnes má novou tvář a jméno a s každým dalším problémem jí přibývá sil. Bude však změna image stačit extrémistům k úspěchu? Hostem pořadu je politolog Petr Just.

Zaostřeno: Ředitelé základních škol by měli „dostat k ruce“ tým odborníků

Manažeři, administrativní pracovníci, účetní, personalisté, správci veřejných zakázek i budov ale taky pedagogové a metodici… Všechny tyto role bychom mohli přisoudit mnoha ředitelům českých základních škol, ale v budoucnu by se jim mohlo ulevit. Zajistit by to měl takzvaný Střední článek podpory ve vzdělávání.