Zápisník zahraničních zpravodajů

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Zápisník zahraničních zpravodajů: Tisíce let staré věže ve Svanetii kdysi sloužily jako pevnosti, dnes do nich místní lákají turisty

Zuby si tam vylámali Mongolové, Peršané i osmanští nájezdníci. A dokonce ani ruští komunisté tam nikdy neměli situaci úplně pod kontrolou. Divoká, odlehlá Svanetie, vysoko na Kavkazu, na gruzínsko-ruské hranici dodnes láká dobrodruhy a dostat se tam po zemi vyžaduje hodně času a trpělivosti.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Nejdelší milostná báseň na světě vznikla v Banské Štiavnici. Příběh dnes ve městě oživují herci

Světové metropole romantiky mají novou konkurenci. Zamilované páry se kromě Paříže nebo Verony snaží nalákat i slovenská Banská Štiavnica. V kulisách kdysi hornického města a okolních kopců můžete objevovat příběh nešťastné lásky, která dala vzniknout nejdelší milostné básni světa. Některé z těchto skoro tří tisíc veršů se i dnes rozléhají dlážděnými ulicemi.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Klenoty ruské železnice: Kostelík a poliklinika na kolejích nebo nóbl kupé pro buržoazní cestující

Říká se, že kam vedou koleje, tam je i život. A v nehostinné ruské Sibiři to platí dvojnásob. Jen málokterý vynález se zasloužil o rozvoj dnešního Ruska tolik, jako právě železniční doprava. A jak doplňuje zpravodajka Radiožurnálu v Rusku Ivana Milenkovičová, jen málokde je k vidění tolik různých druhů mašin a vagonů z celého bývalého východního bloku, jako v Novosibirsku, který protíná páteřní spojnice – a sice legendární transsibiřská magistrála.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Park jako z plátna Gustava Caillebotta. Panství nedaleko Paříže upomíná na dobu impresionistů

Jednou z nejoblíbenějších památek v okolí Paříže je nenápadné panství Caillebotte v obci Yerres. U usedlosti mají park, zeleninovou zahradu, galerii, oranžerii, historické sklepy, ale i třeba kurník. Možná pro svou skromnost, nenápadnost a hlavně klid, který místo nabízí, je tak oblíbené. Spolupracovnice Radiožurnálu ve Francii a milovnice umění Marie Sýkorová se tam ale dozvěděla i něco z dějin malířství.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Na svatební cestu do hor Svanetie? Gruzie láká milovníky přírody i staré architektury

Začínali na nule a po patnácti letech investic a propagace jsou hory v gruzínské oblasti Svanetie plné turistů. Lákají je výhledy na pětitisícové kavkazské vrcholy, dobře značené trasy přes horská sedla, relativně komfortní zázemí, skvělá kuchyně a samozřejmě nízké ceny. Horské treky ve Svanetii se staly populární i mezi českými turisty. Reportér Lubomír Smatana jich během svého pobytu napočítal několik desítek. Jeden pár si tam dokonce vyrazil na svatební cestu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: I na neúspěchu se dá stavět, ukazuje švédské muzeum. Vystavuje kiksy

Pokud vyrazíte na výstavu, čekáte nejspíš, že uvidíte ta nejlepší díla od těch nejúspěšnějších tvůrců. Trochu jiný přístup si zvolila výstava pojmenovaná Misslyckat, což jde přeložit jako Neúspěšní, která se v pátek otevřela veřejnosti ve švédském Helsingborgu. Jejími exponáty jsou totiž produkty, které se z nějakého důvodu nepovedly.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Na Králickém sněžníku kdysi stála vyhlídková věž. Starosta se ji snaží obnovit

Zajímavá místa nemusejí ležet stovky nebo tisíce kilometrů od nás. Některá jsou doslova za našimi humny – jako například Kladská kotlina, která byla několik set let součástí zemí české koruny, potom připadla Prusku a dnes náleží Polsku. Tamní úřady se kvůli lepšímu výhledu do přírody i vhledu do historie rozhodly obnovit rozhlednu na Králickém Sněžníku, což se ale ne u všech setkalo s pochopením.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Uplynulo osmnáct let od smrti Pavla Tigrida. Jak na něj vzpomíná jeho přítel a soused z Héricy?

Patřil k předním představitelům českého exilu v dobách komunismu. Novinář a politik Pavel Tigrid založil v Paříži časopisu Svědectví. Sám ale od roku 1970 žil se svou ženou na venkově, poblíž francouzské metropole. Do celkem neznámé vesničky Héricy se vypravila zjistit víc o Pavlu Tigridovi, od jehož úmrtí tento týden uplynulo osmnáct let, zpravodajka Radiožurnálu ve Francii Marie Sýkorová.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Kde je pochován Freddie Mercury? Ani u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin to nevíme jistě

Legendární zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, by se dožil pětasedmdesáti let. Sice zemřel už v roce 1991, jeho život a především hudbu si dodnes připomínají fanoušci na celém světě. Hity zpěváka s nenapodobitelným hlasem s rozsahem přes tři oktávy nezestárly ani po desetiletích. Narodil se na Zanzibaru, většinu svého života ale prožil v Londýně.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Hudební školou Františka Lhotky v Chorvatsku otřáslo zemětřesení. Podaří se budovu zachránit?

Když řinčí zbraně, mlčí múzy. Ty ale může umlčet i přírodní katastrofa. Stalo se tak i loni v prosinci, když oblast kolem chorvatských měst Petrinja a Sisak zasáhlo ničivé zemětřesení. Velká část Petrinje se bude muset úplně zbourat. Stejný osud hrozí i základní a střední hudební škole v nedalekém Sisaku. Nese jméno chorvatského skladatele českého původu Františka Lhotky. Místo nástrojů tam jen píská vítr na holé zdi.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Nejkrásnější nádraží v Portugalsku: Sao Bento je plné nástěnných maleb z modrobílých kachlíků

Železniční stanice jako galerie, pomník i učebnice dějepisu. Takové nádraží mají v portugalském přístavu Porto. Jmenuje se Sao Bento, protože stojí na místě bývalého benediktinského kláštera. Vede k němu tunel vyrubaný na konci devatenáctého století v tvrdé žulové skále.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Mrkev v županu? Přidáte-li bylinky a sýr, může se stát plážovým trhákem. Alespoň na Balatonu

Jaké je nejlepší letošní plážové jídlo? V Maďarsku u Balatonu dali své hlasy mrkvi v županu, specialitě, která je na rozdíl od dosavadních mastných bufetových poživatin zdravá a lehce stravitelná. Kromě mrkve do ní patří třeba sýr panýr. Spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek se o vznik mrkvové pochoutky zajímal přímo na místě vzniku.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Jak se spí v pět set let staré chalupě? Zkuste to na farmě Šenkova domačija – a pak vyrazte do hor

Kdybyste ve slovinském Jezersku zaklepali na dveře starého stavení a zeptali se, kdo tam žil dřív, obyvatelé by vám pravděpodobně vyjmenovali celé generace svých předků. Obyvatelé Jezerska jsou totiž s krajem hluboce spjatí a jejich rozvětvené rodiny ho obývají už staletí. Přesně takové pouto má rodina Karničarova k pět set let staré farmě Šenkova domačija, kam se vypravila natáčet Kateřina Havlíková.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Majitelé afghánského bistra ve Washingtonu pomáhají uprchlíkům: „Zažili jsme totéž,“ říkají

Do Spojených států míří desetitisíce afghánských uprchlíků před radikály z hnutí Tálibán. Američané se připravují na největší jednorázovou uprchlickou vlnu poslední doby. Kromě vládních úřadů, humanitárních organizací a jednotlivců se do pomoci zapojují i podniky. Jednu z mnoha sbírek pořádá michellinskou hvězdou oceněná restaurace Lapis ve Washingtonu. Důvod je prostý – toto afghánské bistro také založili uprchlíci z této země.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Baburské zahrady: Klidné místo uprostřed třaskavého Kábulu

O hlavním městě Afghánistánu Kábulu slýcháme jen v souvislosti s násilím, bombovými atentáty a mrtvými. Kábul je ovšem i místem dávné historie a najdeme tam i místa, kde je, možná překvapivě, úplný klid. Patří mezi ně Baburské zahrady na okraji afghánské metropole.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Archeologové objevili Šalamounův chrám: ne v centru, ale bokem od Jeruzaléma. Může být pravý?

Do Izraele se po dvou a půl letech vrátili na vykopávky čeští odborníci. Jen několik kilometrů od Jeruzaléma se podílejí na objevu, který možná přepíše biblické dějiny. Pravděpodobné základy svatyně ze Šalamounových dob odpovídají biblickému popisu prvního jeruzalémského chrámu. Práce českého týmu přerušila koronavirová omezení. I letošní cesta do Izraele byla trochu komplikovaná. Nakonec se ale mohli k rozdělané práci přeci jen vrátit.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Španělé oslavují, kdykoli mohou. Oslava stavby domu ale prý zanikla. Čím stavitelé ctí svou práci?

Španělé jsou známí tím, že dokážou využít každou příležitost k oslavám nebo zábavám. Pořádají tzv. Fiestu. Naše spolupracovnice Lubica Zlochová ale zjistila, že v porovnání s Čechy nebo se Slováky minimálně o jednu takovou fiestu přicházejí. Třeba tu, když se při stavbě domu dokončí nejvyšší patro stavby.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Jak ochránit horskou vodu? Ve slovinském Kamniku uspořádali ochutnávku, v plánu mají túru za prameny

Ve Francii pořádají degustace lanýžů, v Belgii degustaci piv a ve Švýcarsku třeba degustaci čokolád. Při degustaci ve slovinských Alpách ale ani tolik nejde o uspokojení chuťových pohárků, jako spíš o osvětu. V malebném centru Kamniku totiž pravidelně pořádají degustaci místní pramenité vody. Lze poznat rozdíly?

Zápisník zahraničních zpravodajů: Křižovatka architektury, sochařství i malby: klášter Brou ztělesňuje příběh nešťastné lásky

Za vším hledej ženu a taky lásku. I tak by se dal popsat příběh z kláštera Brou ve francouzském městě Bourg en Bresse. Ohromný komplex tvoří několik nádvoří, kostel, zahrady i park. Dřív tady byli Augustiniáni, dnes najdeme v budově hlavně galerie a muzeum. Naší spolupracovnici ve Francii, Marii Sýkorovou, zaujala nejen architektura a dekorace pozdní gotiky, ale hlavně důvod vzniku této více než pět set let staré stavby.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Konec KGB: v Moskvě si připomínají třicetileté výročí stržení sochy zakladatele tajné policie

Přesně před třiceti lety se obyvatelé Moskvy rozhodli symbolicky zúčtovat s temnou minulostí. Krátce poté, co ztroskotal pokus konzervativních funkcionářů o převzetí moci v zemi a zastavení reforem, se vydaly tisíce lidí před sídlo KGB strhnout sochu Felixe Dzeržinského, zakladatele sovětské tajné policie. Pádem Železného Felixe, jak se ruskému revolucionáři přezdívalo, se tak začala psát jedna z posledních kapitol v dějinách Sovětského svazu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Před padesáti lety se Marie vdala do Tuniska. V harmonickém manželství žije dodnes

Tatínek Marušce říkal, aby se do Tuniska nevdávala, že se její tuniský manžel po návratu domů změní. Zubní lékařka paní Marie ale nedbala otcovských rad a teď už žije v pobřežní Mahdíji přes půl století. Svého rozhodnutí nelituje. Zubní ordinaci zavřela až letos na jaře a s maželem Alím si užívají důchodu na tuniském maloměstě. Už dlouho mají ve zvyku koupání za svítání.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Do léčivých gruzínských lázní jedině střízliví a nalačno, radí místní

Hlavní město Gruzie, dnešní Tbilisi, se dříve jmenovalo Tiflis. Původní název odkazuje k horkým léčivým pramenům, které prýští z rokle přímo v centru tohoto malebného města. Dnešní podobu tamní lázně získaly za osmanské nadvlády a dodnes jsou místem čilého společenského života.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Od Descarta ke croissantům: jak se filozof stal pekařem a prorazil s nejlepšími madlenkami

Mikael Grondin nejdřív vystudoval filozofii na Sorbonně a získal doktorský titul. Pak se ale rozhodl pro životní změnu a stal se pekařem. Otevřel si vlastní podnik, o kterém se rychle začalo psát. Francouzský deník Le Figaro jeho pekárnu dokonce zařadil mezi nejlepší pařížské výrobce madlenek, cukrovinek z máslového těsta ve tvaru mušliček.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Viktora Daňka

Mongolové dovedli svůj kočovný život ve stepích téměř k dokonalosti, nejen pokud jde o pohodlí v jurtách, ale týká se to i kulinářství.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Příběh zapomenutých veteránů: Carl Borgward byl skvělý konstruktér, ale mizerný obchodník

Značky jako BMW nebo Porsche jsou dneska symbolem německého průmyslu. Svého času je ale zastiňovala úplně jména, která teď znají jen automobiloví nadšenci. Například Borgward. Do Brém, kde tahle továrna sídlila, zavítal zpravodaj Václav Jabůrek.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Jeden den v životě horského vůdce: jak se na jeho práci v Itálii podepsala pandemie?

Severní část italského sladkého moře, jak se někdy říká jezeru Lago di Garda, zažívá pocovidový návrat turistů. Hotely a penziony i kempy se zaplňují turisty a milovníci adrenalinových sportů znovu vyrážejí na tamní vápencové skály na lezecké výpravy. K tomu potřebují zkušeného horského vůdce. Jiří Leskovjan takovým horským vůdcem je. Žije v městečku Arco na severním cípu Gardského jezera a na nedostatek klientů si rozhodně nemůže stěžovat.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Tři bratři a bratranec z Řecka založili rodinný podnik. Na Kypru vaří Pivo z českého sladu

Při dovolené na Kypru Vám možná v baru nabídnou Pivo. A bude to Pivo s velkým P a ještě psané řeckou alfabetou. Pivo se totiž jmenuje kyperský minipivovar, který založili tři bratři a jejich bratranec. Spojují je vysokoškolská studia v České republice, vášeň pro vaření piva a snaha kultivovat blízkovýchodní Kypřany v konzumaci zlatého moku.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Nemůžete spát? Kupte si cvrčka! Podle Číňanů jeho zpěv zahání zlé duchy

Nemůžete spát? Nebo se děti budí v noci ze spaní? V Číně znají řešení. Nepoužívají žádné prášky na spaní nebo snad odvar z makovic. Stačí zajít na trh a koupit si cvrčka. Anebo rovnou několik. K čemu je vlastně takový cvrček v bytě dobrý? Prý nejde jen o kousek živé přírody v přetechnizovaném světě…

Zápisník zahraničních zpravodajů: Hispáncům knedlíky příliš nejedou, stěžuje si majitelka americké knedlíkárny na upadající byznys

Místem, kde víc než sto let nepředstavovalo žádný velký problém sehnat za hranicemi český knedlík, bylo americké Chicago a okolí. Ovšem souvislé české osídlení v tradičně českých čtvrtích už je tam minulostí a právě oblíbená česká příloha je docela výstižnou zprávou o tom, že tento svět definitivně mizí v nenávratnu. Americký zpravodaj Jan Kaliba vypátral poslední stále ještě fungující výrobnu českých knedlíků v Chicagu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Nemají krávy mořskou nemoc? Na plovoucí farmě v Rotterdamu tvrdí, že ne – a prý se jim na vodě daří

Nizozemci jsou na vodě jako doma. Po staletí se jejich život točí kolem moří, řek a kanálů. V soužití s vodou hledají hranice možného i dnes. Právě v Nizozemsku vznikl před časem unikátní projekt – kravín plovoucí na hladině největšího evropského přístavu. A jelikož tamní krávy pocházejí z nizozemského chovu, na život na moři si podle zpravodaje Viktora Daňka zvykly bez potíží.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Překvapení u ústí Baltského moře: v Polsku žije kolonie tuleňů. Jejich největší nepřítel je člověk

Celých 1047 kilometrů musí na své vodní pouti překonat polská řeka Visla – od pramene v polských Beskydech až po ústí do Gdaňského zálivu Baltského moře. A právě tam se vydal náš zpravodaj Martin Dorazín, aby nám odtud podal následující zvukovou zprávu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: V kyperské mešitě na břehu jezera žije kočičí máma Stavroula. Koček má na sto a jsou pro ni vším

Mešita Hala Sultan na okraji kyperské Larnaky je dnes spíš jen historickou památkou. Muslimští Turci totiž z města utekli před bezmála padesáti lety během kyperské války. Mešita s hrobkou světice leží za Larnakou na břehu solného jezera. A úplně opuštěná vlastně není. Namísto věřících se kolem ní teď rojí obrovské množství koček. Odložení miláčkové tam totiž mají svou lidskou mámu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Co by byly prázdniny v Římě bez pravé italské zmrzliny?

Itálie je rájem labužníků. Jestli se tam chystáte na letní dovolenou, můžete se těšit třeba na špagety aglio e olio, penne all’arrabbiata nebo třeba lasagne bolognese. Pokud jste spíš na sladké, tak určitě nesmíte vynechat domácí tiramisu s mascarpone a samozřejmě zmrzlinu. Zmrzlinárnu v samotném centru Říma navštívil reportér Martin Balucha.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Palác Salvo, kontroverzní symbol uruguayské metropole. Bude věčně bloudit vlastní historií?

Každé město má svůj symbol. Tím, čím je pro Paříž Eiffelovka, pro New York socha Svobody nebo pro Dubaj Burdž Chalífa, je pro uruguayské hlavní město Montevideo bezesporu Palác Salvo. Se svými 27 patry a zvláštní věží, která sloužila jako maják i jako televizní vysílač, budí v lidech rozporuplné pocity. Ani náš jihoamerický zpravodaj se nemůže rozhodnout, jestli je spíš ošklivý, nebo krásný. Jedno je ale jisté. Palác Salvo i díky své historii dodnes fascinuje.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Britové si připomínají operaci Anthropoid. Tam, kde parašutisté cvičili, vznikla informační tabule

Operaci Anthropoid, tedy atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, naplánovala exilová československá vláda ve Velké Británii. Samotnou akci potom provedli českoslovenští vojáci vysazení z Anglie do protektorátu. Jedním z míst, kde se parašutisté na misi připravovali, je zámeček Bellasis House nedaleko anglického Dorkingu. Československé výsadkáře tam teď po 79 letech nově připomíná informační tabule.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Na vozíku do Polska? Během jediného dne zvládnete navštívit solný důl i vrcholky hor

Polské přírodní i historické památky jsou v obležení turistů. A některé z nich je možné absolvovat i na vozíčku. Přesvědčil se o tom náš zpravodaj Martin Dorazín s paní Dášou a její dcerou Terezou Laubeovou.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Osobitá chuť se středomořským nádechem. Albánská kuchyně se degustuje i očima

Cizí kraje se mají poznávat nejen očima, ale i dalšími smysly. Není nad to sáhnout si na starobylé kameny staveb – tedy pokud u nich není výstražná cedulka „nedotýkat se“. Reportér Pavel Novák se během krátké návštěvy Albánie rozhodl poznat tuto zemi právě prostřednictvím chutí a vůní…

Zápisník zahraničních zpravodajů: Provokace, nebo věc tradice? Víc než 300 let stará bitva v Irech stále budí emoce

Severní Irsko má za sebou svátek zvaný Twelfth, který připadá vždy na 12. července. Tradičními pochody si protestanté připomínají vítězství Viléma Oranžského nad katolickým králem Jakubem II. Byť se jedná o oslavu události, která se odehrála před více než 330 lety, každoročně je zdrojem napětí. Severoirští republikáni, vyznáním většinou katolíci, ji považují za demonstraci nadřazenosti ze strany protestantů.

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Chyť a pusť!“ Slovinské ryby se o život bát nemusí, rybáři je pouštějí zpět do řeky

Řeky ve slovinských Alpách jsou nejen krásné, studené a často pitné, ale taky plné ryb – pstruhů a lipanů. Za dobrého počasí a při troše štěstí je prý podle místních možné za den ulovit třeba i sedmdesát ryb. Jenže odnést si je domů na pánev není povolené. Region nepřeje jedlíkům ryb, ale potěší všechny vyznavače metody „chyť a pusť“.

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Navždy ji budeme milovat.“ Princové William a Harry odhalili novou sochu princeznu Diany

O málokteré soše se v poslední době mluvilo tolik jako o skulptuře princezny Diany. Ta byla odhalena v zahradě Kensingtonského paláce v Londýně jako připomínka princezniných nedožitých 60. narozenin. Památník vznikal čtyři roky a při jeho odhalení se sešli oba její synové, princové Wiliam a Harry.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Divocí koně mezi odpadky z PET lahví. „Lidé se chovají, jako by jim patřil svět,“ soudí mladý Rumun

Na Dunaji mezi Rumunskem a Bulharskem je ostrov, který si podle místních nenárokuje ani jedna ze zemí. Málokdo mezi zdejšími obyvateli ale ví, že na něm žijí desítky zdivočelých koní. Jejich nerušeným domovem jsou slunečné pláže, travnaté louky a přirozené lesy.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Pivo místo očkování? Chorvatský pivovar vyrobil vlastní „tekutou vakcínu“

Očkování proti koronaviru postupuje v různých zemích různým tempem. V Chorvatsku mají dokonce vlastní tekutou vakcínu, která se dá užívat vnitřně ve formě nápoje. Chorvatsky se totiž vakcína řekne „cje-pivo“. A právě takový název dostalo jedno z piv, která vaří malý soukromý pivovar Primarius v Záhřebu. Jeho Cjepivo je prý stejně účinné jako jiné očkovací látky. Jen je potřeba ho dávkovat v litrech a ne jen injekční stříkačkou.

Zápisník zahraničních zpravodajů: 80 let po sestřelení. V Nizozemsku objevili ostatky československých letců a vrak jejich bombardéru

Nizozemská armáda dokončila výkopové práce na místě dopadu bombardéru Vickers Wellington britského královského letectva, který před 80 lety sestřelil německý noční stíhač. Ze země už vyzvedla i kosterní pozůstatky československé posádky, která v troskách letadla zahynula. Zkoumá je nyní ve vojenské laboratoři.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Pavlíny Nečáskové

Češi a Slováci toho mají hodně společného. I věci, kterými se moc nechlubí. V 70. letech se Slováci rozhodli, že dvě hlavní metropole propojí dálnicí. Tento příběh ale zatím na svůj šťastný konec stále čeká.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Martiny Pouchlé

V městečku Honaunau, které leží na největším z havajských ostrovů, stojí skromný bílý kostelík. Když ale vejdete dovnitř, máte pocit, že se tam evangelia zkřížila s obchodem s výtvarnými potřebami.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Davida Jakše

Kámen vydrží léta, a právě z kamene stavěli věhlasní angkorští králové své svatyně. Ale ani kámen není věčný, a například džungle nad ním dokáže zvítězit relativně velmi rychle.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Martina Dorazína

Každý z nás asi zná pohled na nejslavnější francouzskou mořskou pevnost Boyard. Prakticky stejnou a stejně starou, zachovalou a krásnou mají taky v Rusku u ostrova Kronštadt.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Jakuba Luckého

Pokud si chcete ve švýcarské metropoli Ženevě dát vyhlášené fondue, musíte vyjít kousek do kopce, do takzvané mezinárodní čtvrti, směrem k sídlu OSN.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Výjevy z Bible, exorcismy i Munchův Výkřik. Misionář pokryl zdi havajského kostela vlastními malbami

Na jednom z největších havajských ostrovů, v městečka Honauna, najdete pozoruhodnou památku. Zvenčí je to skromný bílý kostelík. Když ale vejdete dovnitř, máte pocit, že se tam evangelia srazila s obchodem s výtvarnými potřebami. Katolický misionář si tam více než sto let zpátky bohatými malbami vypomáhal ve výkladu Bible pro neznalé havajské domorodce.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Kam se ztratily koleje z chorvatské úzkokolejky? Odpověď najdete na dně moře

Parenzana – mohl by to být název pro těstoviny nebo třeba pro italskou omáčku. Takto se ale jmenovala úzkorozchodná železnice, která na počátku dvacátého století spojovala přístav Terst s tehdejším městem Parenza v Rakousku-Uhersku. Dnes je to Poreč na chorvatském poloostrově Istrie a koleje spí na mořském dně.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Veliká Planina ve Slovinsku dodnes slouží místním pastevcům, kteří na vysoké pastvině vyrábí sýry

Schválně, komu si myslíte, že v létě patří slovinská Velika Planina? Pokud si myslíte že turistům, není to správná odpověď. Rozsáhlá horská pastvina ve slovinských Alpách je totiž v těchto měsících domovem tisíců krav. Z jejich mléka tam navíc vzniká jeden z ikonických sýrů regionu – Trnič. Jak za sýrem, tak za kravami se na planinu vydala Kateřina Havlíková.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Černé pyramidy okolo francouzského města Lens upomínají na hornickou minulost. A je z nich výhled

Sever Francie je známý pro svou bohatou hornickou minulost. Za prací se tam stěhovaly tisíce lidí z celé Evropy, včetně Čechů. A zakládala se nová hornická města. Šachty jsou kolem města Lens už sice zavřené, oblast ale dnes doslova těží ze své bohaté historie. I proto je celý hornický pás od roku 2012 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Panamský průplav. Stavba, která oslavila 107 let od svého…

Panama je typická americká země: původních obyvatel zas tak mnoho nezbývá, zato je to onen takzvaný tavicí kotlík nejrůznějších národností. Rozdíl je v tom, že tady byl jeden důvod společný pro drtivou většinu cizinců: Panamský průplav. Přišli kvůli němu inženýři, stavitelé, dělníci, ale i vojáci. A tak kolem průplavu dodnes existuje spousta připomínek právě na cizí původ zdejších obyvatel – i těch, kteří už zemřeli nebo odešli.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Za úspěchem karského sýra v Turecku stojí ruská okupace i české krávy

Když se řekne kvalitní sýr, někomu se vybaví Francie, někomu Švýcarsko nebo třeba Nizozemí. Vynikající sýr se ale vyrábí na východě Turecka, v horách a stepích při hranicích s Arménií. Ke vzniku zdejší sýrařské tradice přispělo paradoxně carské Rusko, které celou oblast na přelomu 19. a 20. století okupovalo. A na scéně se na krátko objevili i Švýcaři.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zdá se vám, že svět není v pořádku? Navštivte dům vzhůru nohama, symbol lidské hlouposti

Za poslední měsíce se stali turisté něčím vzácným a unikátním. I tam, kde předtím možná někomu vadili, po nich najednou bylo smutno. Způsobů, jak je teď přilákat, je spousta a některé jsou i trochu šílené. Třeba jako dům vzhůru nohama. I když ten jeho majitel u Liptovského Mikuláše nepostavil pouze kvůli návštěvníkům, ale taky jako symbol toho, že svět podle něj není zcela v pořádku.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Egyptská oáza Síwa ukrývá osvěžující jezírko uprostřed písečných dun

Poušť jako z pohádky se rozkládá kolem oázy Síwa na západě Egypta. Mezi písečnými dunami se tam občas zjeví jezírko nebo pramen. A kolem vody i kousek zeleně. Egyptská Síwa leží nedaleko hranic s Libyí. Její obyvatelé jsou nejvýchodnější výspou severoafrické berberské populace. Ještě relativně nedávno nevedla do oázy silnice. Dnes odlehlé místo objevují turisté, hlavně ti egyptští.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Krajánci v Chorvatsku důsledně udržují české zvyky, pomalu jich ale ubývá

Co byste řekli svíčkové na smetaně s chorvatským nádechem? O video recept se na internetu podělila Ana Radoja. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby autorka receptu nebyla členkou České besedy Rijeka a nepřipravovala svíčkovou v Chorvatsku. Česká beseda sídlící v Domě T. G. Masaryka je jedním z nejmladších krajanských spolků Čechů v zemi u Jadranu.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Je libo sendvič? V Portu je oblíbená francesinha, ale doporučuje se, pouze pokud máte velký hlad…

Francesinha neboli Francouzečka je typické portugalské jídlo oblíbené hlavně na severu země kolem města Porto. Dostanete ho prakticky kdekoli a majitelé restaurací prohlašují právě o té své francesinhe, že je ta nejlepší. Podobá se zapečenému sendviči se sýrem a se šunkou, kterému ve Francii a Belgii říkají Croque monsieur. Je ale daleko vyšší a hutnější a rozhodně se nedá vzít jen tak do ruky.

Zápisník zahraničních zpravodajů: V Kambodži o existenci duchů nepochybují. Staví jim příbytky…

Když v dnes už legendárním filmu Krotitelé duchů, začnou tři nezaměstnaní parapsychologové duchy lovit, záhy zjišťují, jak moc jich kolem nás žije a většina, alespoň těch filmových, lidem škodí. Ve skutečnosti jsou duchové hodní a užiteční a je jich tolik, že pochytat je, je zcela nemožné. Alespoň si to myslí lidé v Jihovýchodní Asii. Třeba v Thajsku, Kambodži nebo Barmě. Svým duchům tam lidé staví příbytky a pravidelně jim přinášejí obětiny.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Barokní zámek Moritzburg připomíná Popelku. Lidé ji tam stále hledají spíš než historii

Zpráva o úmrtí české herečky Libuše Šafránkové zasáhla i Němce, kteří podobně jako Češi vyrůstali s pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Na film se dívaly děti z obou dříve rozdělených částí země a německé televize ho vysílají každé Vánoce hned několikrát. Německý zpravodaj Radiožurnálu Václav Jabůrek se vypravil na místo, které je s láskou k Popelce neodmyslitelně spojené.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Lidice musí žít, řekli si v anglickém hornickém městečku a přispěli na jejich obnovu

Tento týden uplynulo děvětasedmdesát let od vypálení Lidic nacisty. Tragický osud české vesnice dal vzniknout jedinečné vazbě se severoanglickým hornickým městem Stoke on Trent. Jen tři měsíce po lidické tragédii se tam zrodilo hnutí, které přispělo poválečné obnově Lidic. Jako připomínka tohoto historického pouta zavlála nad radnicí ve městě Stoke on Trent česká vlajka.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Oravská lesní železnice je sousto pro milovníky vlaků i tatranských panoramat

Slovensko a turistika už dávno nejsou jen Vysoké Tatry. Davy návštěvníků míří každoročně také na Oravu. A je tam krásně. Zalesněné vršky hor, zářivě zelené louky, na nich pasoucí se krávy a celou touto scenérií projíždí jedna z mála zachovaných úzkorozchodných železnic. Tuto pohádku to nijak nenarušuje spíš naopak, místo dřeva totiž dnes vozí turisty.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Polské Tatry ukrývají Mořské oko, veliké pleso obklopené štíty hor. Svezete se bryčkou?

Po uvolnění většiny protiepidemických opatření vyrazili lidé v Evropě tam, kam je to už dlouho táhlo, ale kvůli koronaviru to nešlo. V našich končinách nejraději vyrážíme třeba k moři nebo do hor. Obojí tohle potěšení alespoň v názvu slibuje nejznámější pleso polských Tater – Mořské oko.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Síť bunkrů z druhé světové války je v Normandii dodnes. V některých najdete i dobové zbraně z Česka

Spojenecká armáda se v Normandii vylodila 6. června před sedmasedmdesáti lety. Na plážích Normandie i v severní Francii si nelze nevšimnout bunkrů a opevnění. Do některých můžete vstoupit, na jiný zase vyšplhat a rozhlížet se po okolí. Německá armáda jimi chtěla zabránit vpádu spojenců. Atlantický val měl ale doslova své mezery. A v jednom velitelském bunkru dodnes zůstává česká stopa.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Jednou za sedmnáct let Ameriku zaplaví miliardy cikád. Zázrak! radují se entomologové i gurmeti

Sedmnáct let žijí v půdě a potom na několik týdnů podniknou výpad na zemský povrch. Nedá se to přehlédnout ani přeslechnout. Miliardy kusů zvláštního druhu cikád, které se na východě Spojených států objevují každých sedmnáct let, se vyrojily právě letos. Pro Američany je to velká atrakce, které se ani nejde vyhnout. Někteří tyto neškodné cikády odhánějí, jiní se s nimi fotí nebo je dokonce konzumují. A největší svátek je to pro entomology, kteří je také odborně zkoumají…

Zápisník zahraničních zpravodajů: V Egyptě se podařilo zachránit solné město. Pro místní je to splněný sen – a jako ve snu také vypadá

Město postavené ze soli zrekonstruovali nedávno Egypťané v oáze Síwa. Odlehlé sídlo leží hluboko v poušti těsně u libyjských hranic. Na záchranu rozpadajícího se opuštěného města uprostřed Sahary přispěli skrze Evropskou unii i Češi. Částkou přes půl milionu eur financovala Unie opravu domů a hradeb původní metodou. Přispěla tak i k tomu, že tradiční zdění z bahna a soli dnes zažívá v Síwě renesanci.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Chceme udržovat původní biotopy, říká bývalý strojař, který se stal pasáčkem ovcí v Liptově

Valaška je tenká lehká dlouhá sekera. Nejslavnější valašku nosil Juraj Jánošík, podle legendy byla kouzelná. My se ale budeme bavit o úplně jiné valašce. I když pochází ze stejného kraje, nejde o nástroj, ale zvíře. Na Liptově, kam se za ní podíváme, se totiž snaží zachránit ovečky valašky.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Ladislava Nováka

Pro chudší Rumuny je kůň a dřevěný povoz často jediným zdrojem příjmu. Sousedům pomáhají s převozem sena, dřeva nebo vypěstované zeleniny. V jihorumunské Olténii natáčel redaktor Ladislav Novák.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Evoluce je rychlejší, než jsme mysleli. V londýnském metru se…

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráhou na světě. První trasa byla uvedena do provozu už v roce 1863, a tak není divu, že podzemí ukrývá mnohá tajemství. Přesto, zjištění, ke kterému dospěli vědci z londýnské univerzity, zní jako námět pro béčkový horor. Potvrdili totiž, že v tunelech metra se vyvinul nový poddruh komára.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Vydejte se do geoparku Arouca. Čekají vás plodné kameny, obří trilobiti a vysoko zavěšený most

Bude to možná další novodobý div světa. 516 metrů dlouhý lanový most, nebo spíš na ocelových lanech zavěšená lávka vedoucí přes údolí říčky Paiva v severním Portugalsku. Dá se vidět v geologickém parku, kde se našli i skoro metroví zkamenělí trilobiti. Do geoparku Arouca na rozhraní žulových a břidlicových kopců se vydal reportér Radiožurnálu Pavel Novák. A už teď můžeme říci, není to jen reportáž z lávky nad kaňonem řeky.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Na zahradu se sneslo hejno pestrobarevných holubů. Jejich tajemství znají Jesús a Riverín

Téma Zápisníku zahraničních zpravodajů přiletělo spolupracovnici Radiožurnálu ve Španělsku Ľubici Zlochové doslova k nohám. Na zahradě v Andalusii u ní přistály desítky barevných holubů. A když se ujistila, že nemá halucinace, začala po této záhadě pátrat…

Zápisník zahraničních zpravodajů: Pouštní liška je přezdívka nacistického vůdce Erwina Rommela. Jeho jméno v Egyptě dodnes dobře znají

V egyptském letovisku Marsa Matrúh má své muzeum Pouštní liška. Památník ovšem nevzdává hold tamní fauně, nýbrž věhlasnému nacistickému vojevůdci Erwinu Rommelovi. Pod touto přezdívkou byl Rommel známý jako jeden z nejschopnějších polních taktiků druhé světové války. V Marsa Matrúh nese jeho jméno i několik hotelů a Egypťané milují tamní Rommelovu pláž s bílými písky.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Film je součást života, myslí si ředitelka pařížského kina, které promítá už od roku 1914

Kinematografie byla před více než sto lety teprve na svém začátku, ve Francii jí ale patřilo výsadní postavení. Takzvané sedmé umění tak mělo, zvlášť v Paříži, na růžích ustláno. Mnoho vlivných mecenášů neváhalo a zakládalo první promítací veřejné sály. Svou kapacitou se vyrovnají i těm dnešním. K těm, která mají jeden z největších sálů v Paříži, patří kino Max Linder.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Filipa Nerada

Belgičané milují komiks. Obrovské popularitě se v Belgii dodnes těší dobrodružství odvážného mladého reportéra Tintina a jeho chytrého psa Filuty. Jejich autorem byl kreslíř Georges Remi, který je mnohem známější pod pseudonymem Hergé.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Štěpána Macháčka

Jsou restaurace, kde můžete za zbytky na talíři dostat pohlavek. Nebo aspoň pořádně vynadáno. Takový podnik je v centru Káhiry a vede ho navíc žena.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Pavla Nováka

Z křesťanské lásky nabídl útočiště lidem jiné víry. 77letý důchodce žijící v katalánském městečku Torroella de Montg otevřel dveře svého domu přistěhovalcům z Afriky.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Jaromíra Marka

V dobách, kdy jsme o cestování mohli jen snít, uchvátily mnohé knihy manželů Joy a George Adamsonových. I čeští diváci se dojímali u veleúspěšného filmu Volání divočiny.

Zápisník zahraničních zpravodajů: Zápisník Jana Kaliby

Profesně tam strávil svá nejlepší léta, a když v nedaleké nemocnici umíral, sezval na ranč Southfork svou rodinu a přátele. Larry Hagman coby herec naprosto srostl s rolí J. R. Ewinga ve slavném televizním seriálu Dallas.
Jan Kaliba