Zelené světy

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Zelené světy: Rozkvetlá lávka nad kolejištěm v Holandsku a odpovědi na pěstitelské dotazy posluchačů

Autoři Zelených světů, moderátorsky zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba, si nikdy nenechají ujít příležitost navštívit místa, která souvisí se zahradničením a o kterých si myslí, že by mohla zajímat i posluchače.

Zelené světy: Řez růží, pěstování rajčat a ještě něco navíc

Zahrádkářský magazín Zelené světy se tentokrát zaměří především na růže a zásady řezu těchto krásných rostlin, pěstování rajčat a samozřejmě přidá i něco navíc. Pořad připravili Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Pěstování zeleniny na oporách, kořeny a vzpomínky na první díly pořadu Zelené světy

Hana Šoberová a Pavel Chlouba v magazínu Zelené světy proberou pěstování zeleniny na oporách, zaměří se také na kořeny a zavzpomínají na první díly svého pořadu, který se začal vysílat před deseti lety.

Zelené světy: Řez okrasných keřů, přesazování pokojových rostlin, ozdobnice čínská a buxusová zahrada

Magazín Zelené světy připomene pravidla řezu okrasných keřů, přiměje vás k přesazení některých pokojovek, představí ozdobnici čínskou a na závěr vás za odměnu vezme do jedné hezké buxusové zahrady. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady a tipy pro přípravu zahrady na jaro

Zahrádkáře a pěstitele čeká období plné uklízení, řezů a příprav na jaro. Autoři magazínu Zelené světy Hana Šoberová a Pavel Chlouba proto proberou úkony, které našim zahradám pomohou vypadat skvěle.

Zelené světy: Pokojové květiny a péče o ně

V magazínu Zelené světy pro všechny milovníky zahradničení představíme některé pokojové květiny a budeme se věnovat jejich péči. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Hortenzie a v zimě kvetoucí keře

Magazín Zelené světy pro všechny milovníky zahradničení se tentokrát mimo jiné zaměří na hortenzie a v zimě kvetoucí keře. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Zahradnické rekordy a kuriozity

Zahradnické rekordy a kuriozity. S tímto podtitulem zakončí letošní rok Zelené světy, magazín pro milovníky zahradničení. K poslechu zvou Pavel Chlouba a Hana Šoberová.

Zelené světy: Trvalkové záhony kolem živých plotů z habrů zaujmou v zahradě Laquenexy ve Francii

Jedna z částí zahrady Laquenexy v severovýchodní Francii, kterou jsme navštívili při natáčení reportáží do Zelených světů, byla na první pohled velmi zvláštní. Lemovaly ji ze dvou stran živé ploty z habrů. Podél plotů se táhly symetrické záhony obdélníkového půdorysu, jednoduše osazené trvalkami.

Zelené světy: Jak nadchnout děti pro zahradničení a jak správně zazimovat fuchsie

Jak dostat děti do zahrady, zabavit je a ukázat jim, že zahradničení není jen o pletí záhonů? Poradíme v magazínu Zelené světy. Také připomeneme, jak správně zazimovat fuchsie a vezmeme vás do neobvyklé holandské zahrady. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Návštěva dendrologické zahrady v Průhonicích, experimentální trvalkové záhony a živé ploty

Návštěva dendrologické zahrady v Průhonicích, experimentální trvalkové záhony a živé ploty. To všechno naplní magazín Zelené světy, který připravili Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jak správně pěstovat kaktusy a kiwi a návštěva zahrady mnoha stylů

Jak správně pěstovat kaktusy, jak je zalévat a správně zimovat. To je jedním z témat magazínu Zelené světy. Dále vás vezmeme do zahrady mnoha stylů a povíme víc o pěstování kiwi. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Skleník, který připomíná malý chrám, je chloubou botanické zahrady v městečku Mety ve Francii

Navštívíme botanickou zahradu ve francouzském městečku Mety. Společně vstoupíme do skleníku, který připomíná malý chrám. Cestou mineme svídu spornou, kterou vám představíme. Dojde i na výhody a možnosti zapěstování vícekmenných rostlin. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady pro výsadbu cibulovin, návštěva jiřinkové zahrady a zajímavosti o barvách rostlin

Máte už nakoupené cibuloviny? Je nejvyšší čas obstarat si hlízy a pomalu se připravit k jejich výsadbě. Pomůžeme vám s tím v magazínu pro zahrádkáře Zelené světy. Také vás vezmeme na výlet do jiřinkové zahrady a povíme, o čem vypovídá barva rostlin. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady a tipy pro pěstování okrasných druhů trav

Pěstování okrasných druhů trav rozebere magazín Zelené světy pro milovníky zahradničení. Autoři Hanka Šoberová a Pavel Chlouba vyberou hlavně ty, které bývají nejhezčí v podzimním období.

Zelené světy: Tipy pro úspěšné pěstování vřesů a zelené hnojení

Nejpopulárnější rostlinou podzimu jsou vřesy. V magazínu Zelené světy proto nabízíme pár zajímavostí o vřesech a triky, jak je úspěšně pěstovat. Dále vysvětlíme, co je a jak funguje zelené hnojení, a odpovíme na posluchačské dotazy. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Medonosné rostliny, biologické zbraně proti slimákům a řebříček

Včely a květy neodmyslitelně patří k sobě. V magazínu Zelené světy představíme některé medonosné rostliny. Dále doporučíme biologickou ochranu proti slimákům a povíme něco o řebříčku. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Hortenzie a jejich choroby, ale také zastávka v poměrně známé anglické zahradě

Magazín Zelené světy zaměří pozornost na hortenzie v souvislosti s chorobami, na které trpí. Pak autoři přidají odpovědi na letní posluchačské dotazy a na závěr si zajedou zarelaxovat do jedné poměrně známé anglické zahrady. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Bodláky patří do zahrady a některé dokáží nadělat spoustu parády

Představíme je v dalším vydání Zelených světů. Odpovíme na letní posluchačské dotazy a poradíme s biologickou ochranou proti molicím.

Zelené světy: Vše, co chcete a potřebujete vědět o pěstování rajčat

Máte rádi rajčata? Víte, jak je správně pěstovat? Co jim dělá dobře? A co jim naopak nesvědčí? Jak se množí, jak se šlechtí? Vydejte se s magazínem Zelené světy za zkušeným pěstitelem do Hluboké nad Vltavou, který na otázky odpoví a poví toho o rajčatech ještě mnohem víc. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Zajímavosti o hortenziích latnatých a návštěva zapuštěné zahrady

Autoři magazínu Zelené světy Hana Šoberová a Pavel Chlouba tentokrát popíší zapuštěnou zahradu, v krátkosti se zastaví u hortenzií latnatých a odpoví na několik posluchačských dotazů.

Zelené světy: Jak biologicky ochránit rostliny před třásněnkami, co vysadit k růžím a další zahradnické rady

Jak biologicky ochránit vaše rostliny před třásněnkami, co ideálně vysadit k růžím, správné pěstování komulí nebo exotika v českých zahradách. To jsou témata magazínu pro milovníky zahrad. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jak využít popel po grilování na zahradě a co potřebujete vědět, když chcete pěstovat cedr

Láká vás po letním grilování dát dřevěný popel do kompostéru, či dokonce rovnou někam na záhon? I tato zdánlivě obyčejná věc má svá pravidla – a my vám je v magazínu Zelené světy prozradíme. K tomu přidáme pár informací o cedrech a další zahradnické zajímavosti. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Pěstování borůvek a lilií

Ohledně pěstování borůvek vyvstává stále řada otázek, na které se posluchači ptají. Zahradník Pavel Chlouba je tedy zodpoví. Dále se vypravíme do Chýnova za pěstitelem lilií, který rostliny podrobně představí a přidá praktické rady.

Zelené světy: Tipy pro boj s mšicemi a pěstování dračíků. A sekat, či nesekat trávu?

Jak ochránit rostliny před mšicemi, jak pěstovat dračíky nebo proč někdo odmítá síct trávu. To jsou témata zahrádkářského magazínu Zelené světy. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Červená růže věhlasného šlechtitele Jana Böhma nese jméno po městečku Blatná

Jihočeské město Blatná se zbarví do karmínové barvy. Letošní ARTfestival je věnován červené růži věhlasného českého šlechtitele Jana Böhma, která dostala jméno právě po městě Blatná. To byl důvod se tam vypravit a královně květin věnovat zahrádkářský magazín. K poslechu Zelených světů zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Co s odkvetlými cibulovinami a zajímavosti o pastech masožravých rostlin

Jak naložit s odkvetlými cibulovinami, jaké pasti dokáží na drobný hmyz nastražit masožravé rostliny a kam se vypravit během Víkendu otevřených zahrad. To jsou témata magazínu Zelené světy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Prohlídka zážitkových zahrad v rakouském Schilternu

Selská zahrada, minimalistická moderní zahrada, zahrada s bazénem, spousta přírodních i kovových doplňků, ale i jezírka a vodní prvky. To všechno najdete v Schilternu v Rakousku. Vezmeme vás do zážitkových zahrad na malou prohlídku. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Vše, co potřebujete vědět o výsadbě rajčat, a rady, jak naložit se spadaným listím

Výsadbu rajčat od A do Z probereme v zahrádkářském magazínu Zelené světy. Zodpovíme několik posluchačských dotazů a poradíme, jak nejlépe naložit se spadaným listím v záhonech. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Na balkonech unikátního zeleného mrakodrapu roste 135 stromů, 1600 keřů a 8600 trvalek

Dnes už není žádným tajemstvím, že zeleň v lidských sídlech velmi pomáhá vylepšovat mikroklimatické poměry. Sázení stromů v blízkosti domů není luxusem, mělo by být samozřejmostí. Někteří architekti jdou ale ještě mnohem dále, lépe řečeno výše.

Zelené světy: Na návštěvě ve školce velkých stromů

Do jedné nizozemské školky zaměřené na pěstování solitérních a alejových stromů a keřů vás s sebou vezme zahradník Pavel Chlouba v magazínu Zelené světy. Na takové místo se vypraví málokdo, přitom je celý proces nejenom nesmírně zajímavý, ale i celospolečensky velmi přínosný.

Zelené světy: S růžemi je to jako s lidmi. Někde se jim líbí a někde ne a nikdo neví, proč

Miloslav Šíp ze Skaličan u Blatné převzal tradici pěstování růží od svého tatínka. Ročně naočkuje se svými dětmi dvaceti tisíc rostlin. Když o růžích vypráví, září mu oči.

Zelené světy: Merlík, laskavec, pýr nebo kopřiva. Ano, i plevel patří do zahrádky

Při poslechu tohoto vydání pořadu Zelené světy se asi budete divit, jak mnohý plevel má léčivé účinky i pestré využití. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Odpovědi na pěstitelské dotazy posluchačů o orchidejích, šeříku nebo kukuřici

Autory magazínu Zelené světy posluchači zahrnuli pěstitelskými dotazy, a tak přišel čas na odpovědi. Dozvíte se, jak to vlastně orchideje mají se svými vzdušnými kořeny, co se dá vysázet na jižní záhon s kačírkem, jak pečovat o šeřík nebo zda je nutné předpěstovávat cukrovou kukuřici. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jasan, africká kopřiva a také zahradnické nahlédnutí do Ottova slovníku naučného z roku 1908

Vlastnosti a využití jasanu, pěstování africké kopřivy nebo výklad slov zahrada a zahradnictví podle Ottova slovníku naučného z roku 1908. To všechno rozebere magazín Zelené světy. A aby toho nebylo málo, Hana Šoberová a Pavel Chlouba zodpoví několik posluchačských dotazů.

Zelené světy: Jak pěstovat břečťan a půdokryvné rostliny

Král stínu, který za určitých podmínek zvládne i sluníčko. To je břečťan. V zahradnickém magazínu Zelené světy budeme mluvit o jeho nárocích, využití i množení. Poté se zaměříme na půdopokryvné rostliny. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady pro zahrádkáře, kteří se začínají připravovat na vysévání zeleniny

Blíží se čas přípravy na zeleninovou sezonu. A tak si povíme, co už vysévat nebo jak naložit s prošlými semínky. Dále v magazínu Zelené světy představíme topoly, české i cizokrajné, a jejich využití. Také zodpovíme posluchačské dotazy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Zemčata, zampáky, kobzole a bobáky, to vůbec nejsou hanlivé výrazy, naopak

Probereme použití, výhody, nevýhody i rozmnožování přísavníku trojprstého a navíc se trochu pomazlíme s češtinou Jana Svatopluka Presla. Zalistujeme jeho knihou a v návaznosti na to si představíme rostliny nazvané aron, caladium nebo tacca. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Zajímavosti o břízách a habrech a také liliovníku tulipánokvětém

V magazínu pro milovníky zahrad tentokrát víc povíme o břízách a habrech, představíme rostlinu se zajímavým názvem liliovník tulipánokvětý a zodpovíme pěstitelské dotazy. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rostliny příbuzné se zázvorem, liliovník tulipánokvětý a kniha Planta Sapiens

Rostliny příbuzné se zázvorem, liliovník tulipánokvětý a povídání o knize Planta Sapiens: O inteligenci rostlin. To jsou témata dalšího vydání magazínu pro milovníky zahradničení Zelené světy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Monstera, děrovaná kráska a retro pokojovka, a zajímavosti z Ovocnických rozhledů

Dala by se označit za děrovanou krásku. Řeč je o rostlině s až děsivým názvem monstera. Tuto liánu, kterou známe jako retro pokojovku, představíme v zahrádkářském magazínu Zelené světy. Krom toho zalistujeme v Ovocnických rozhledech. Dozvíte se, že kdo chce býti dobrým ovocnářem, musí býti zároveň i včelařem. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Asparágus a tipy pro správné zacházení s květinou, kterou potřebujete v zimě dopravit domů

Jeho větvičky kdysi zdobily téměř každou vázanou kytici. Zdobil kanceláře, čekárny i školní třídy. Asparágus představíme v zahrádkářském magazínu Zelené světy. Kromě poradíme, jak zacházet s rostlinou, kterou si v zimě koupíme v květinářství a chceme ji přeživší dopravit domů. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Podzimní střih rostlin, tipy na posezení pod jabloněmi i oplocení zahrádky

Většina zahrádkářů na podzim tápe, co už ostříhat a co nechat na jaro. My vám v tom uděláme jasno. Kromě toho představíme třapatku, dáme tip na vytvoření posezení pod jabloněmi a připomeneme pár možností, jak se dá oplotit zahrádka. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Tipy pro pestrou zahradu po celý rok a pár užitečných rad o podzimním hnojení

Jakým směrem by se mělo ubírat myšlení zahradnických nadšenců? Jak naplánovat zahradu, aby byla pestrá po celý rok? Poradíme vám v dalším vydání zahrádkářského magazínu Zelené světy. Krom toho přidáme pár užitečných informací k podzimnímu hnojení a představíme dřín. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Purpurové rostliny, jedlé kaštany a inspirativní ukázková zahrada z Rakouska

Máte rádi purpurovou barvu? A chcete ji pomocí správné rostlinné skladby dostat do své zahrady? Pokud ano, poslechněte si magazín Zelené světy. Krom toho autoři Hanka Šoberová a Pavel Chlouba poví něco o jedlém kaštanu a popíší jednu inspirativní ukázkovou zahradu v rakouském Tullnu.

Zelené světy: Podzimní rady pro vaši zahradu

Magazín pro milovníky zahradničení připravují Hana Šoberová a Pavel Chlouba. Tentokrát přinášejí užitečné podzimní rady a tipy pro vaši zahradu.

Zelené světy: Návštěva botanické zahrady v Holandsku, pěstitelská poradna a Setkání v zahradách

Pavel Chlouba povypráví o návštěvě botanické zahrady v holandském Leidenu a představí svou knihu Setkání v zahradách. Dostane se také na pěstitelské dotazy posluchačů. K poslechu zve moderátorka Hanka Šoberová.

Zelené světy: Šlechtění hortenzií a pěstování masožravých rostlin

Rozhovor o šlechtění hortenzií a povídání s vášnivou pěstitelkou masožravých rostlin Markétou Aubrechtovou přináší magazín Zelené světy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady a tipy pro hezkou zahradu na konci léta

Poslechněte si magazín Zelené světy pro milovníky zahradničení. Autoři Hanka Šoberová a Pavel Chlouba poradí, jak na hezkou zahradu na konci léta, budou se věnovat medonosným rostlinám a zodpoví dotazy posluchačů.

Zelené světy: Okrasné česneky, návštěva zahradnické školy v Holandsku a hortenzie

Okrasné česneky nejsou jen pozdně jarní záležitostí, připomene magazín Zelené světy. Dále nabídne pohled do interiéru jedné celkem neobvyklé zahradnické školy v Holandsku a dojde i na oblíbené hortenzie. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Letničkový záhon, italská expozice na zahradnické výstavě Expo Floriade, novodobé dlažby

S magazínem Zelené světy se tentokrát zastavíme u letničkového záhonu a v italské národní expozici na zahradnické výstavě Expo Floriade 2022 v Holandsku. Pak ještě připomeneme užitečnou funkci novodobých dlažeb. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Výlet za květinami do holanského městečka Boskoop

K létu patří cestování, a tak vyrazíme na výlet za květinami, tentokrát do holandského města Boskoop. Zastavíme se u trvalkového záhonu, ve kterém budou hrát prim modře kvetoucí rostliny, a povíme, jak by mohl vypadat lesní záhon. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Návštěva u holandských šlechtitelů orchidejí phalenopsis a zastávka na střešní a skalkové zahrádce

Víte, že phalenopsis patří mezi vůbec nejprodávanější rostliny na světě? Svědčí to o jejich velké oblibě, a tak jsme se rozhodli vydat do Holandska na jedno z míst, kde se tyto orchideje množí a šlechtí. Také se zastavíme na jedné střešní a jedné skalkové zahrádce. K poslechu magazínu Zelené světy zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Návštěva u šlechtitelů orchidejí, masožravky a stavební materiály budoucnosti

Do Holandska se vypravili autoři magazínu Zelené světy Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Navštívili tu velkou společnost, která se zabývá množením a šlechtěním orchidejí. Poslechněte si jejich reportáž. Navíc bude v pořadu řeč také o masožravých rostlinách a stavebních materiálech budoucnosti.

Zelené světy: Zastávka u domu s fasádou ze živých rostlin a také u pítek na zahradě

Umíte si představit dům se zelenou fasádou? Nemáme na mysli zelenou barvu, ale fasádu z živých rostlin. S rozhlasovým mikrofonem se přímo u ní zastavíme a povíme, jak vypadá a funguje. Připomeneme také důležitou funkci pítek na zahradě a poradíme, jak se dá využít proutí na zahradě. K poslechu magazínu Zelené světy zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Moderátoři Zelených světů vyrazili na nizozemskou Floriade

Každých deset let se v Nizozemí koná velkolepá zahradnická výstava příznačně nazvaná Floriade. Je považována za jednu z TOP10 akcí světa. Vydejte se na ni s námi.

Zelené světy: Letničkové záhony, keř nandina a Víkend otevřených zahrad

Jak může vypadat a jakou funkci má letničkový záhon? Co je, jak vypadá a kam se hodí nandina? Pozvánka na Víkend otevřených zahrad. To jsou témata zahradnického magazínu, k jehož poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Péče o trávníky, pokojovky a další zahradnické zajímavosti

Asi bychom našli jen málo zahrad, ve kterých není ani kousek trávníku. A také bychom asi našli jen málo trávníků, které alespoň čas od času nepotřebují drobné zásahy na obnovu poškozených míst. Jak je provést co nejlépe? To je hlavní téma magazínu Zelené světy. K tomu autoři Hana Šoberová a Pavel Chlouba přidají tipy pro pokojové rostliny a další zahradnické zajímavosti.

Zelené světy: Světová zahradnická výstava Floriade a pár praktických rad do jihočeských zahrad

Ve světě, kde příroda často musí ustoupit betonu, sklu a oceli, je zahradnictví klíčem ke světu, kde se dá žít. Tato krásná a moudrá věta se píše na oficiálních stránkách světové zahradnické výstavy Floriade, která se letos koná v Nizozemsku. V Zelených světech tento pozoruhodný zahradnický projekt představíme. K tomu jako obvykle přidáme i pár praktických rad do našich jihočeských zahrad. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady pro správné hnojení a jarní péči o cibuloviny

Květen je pro rostliny jedním z nejhladovějších měsíců. Proto je potřeba jim dopřát hodně vody i živin, aby vše mohlo snáze bujet, kvést i plodit. A tak jsme se rozhodli poradit vám s hnojením. Krom připomeneme, jakou péči věnovat na jaře cibulovinám. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Pěstování vinné révy a exotické rostliny

Magazín Zelené světy ve znamení vína. Hanka Šoberová a Pavel Chlouba se hlásí z vinice a samozřejmě se budou ptát odborníků na pěstování vinné révy. To ale není všechno, zabrousí i do exotiky a představí rostliny s názvy strongylodon nebo etlingera.

Zelené světy: Jak se rozmnožují orchideje?

Množení orchidejí v přírodě i umělém prostředí je tématem magazínu Zelené světy. Autoři navštívili jednu z laboratoří, kde se rostliny rozmnožují, a celý proces podrobně popíší. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: České orchideje, africká rostlina cola, květiny pro suchá místa

Orchideje si většinou spojujeme s exotikou. My vám ale představíme ty, které rostou i v našich luzích a hájích. Dále prozradíme, zda má rostlina cola něco společného s coca-colou, a poradíme, co vysadit na suché stanoviště. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Setkání s vášnivým pěstitelem kaktusů

Kaktusům je věnováno speciální vydání magazínu Zelené světy. Vypráví o nich vášnivý pěstitel, sběratel, publicista, ale i cestovatel za touto kouzelnou pichlavou rostlinou Rudolf Slaba. K poslechu zve Hana Šoberová.

Zelené světy: Rady pro přikrmování ptáků, zajímavosti o jilmech a fejeton o motyce

Přikrmujete ptáky lojovými koulemi? Poradíme, čím a proč nahradit plastové síťky sloužící k jejich zavěšení. Také blíže představíme majestátné jilmy i jejich druhy vhodné do zahrad. Pavel Chlouba přidá fejeton o motyce. Moderuje Hanka Šoberová.

Zelené světy: Kvalitní zeleninu v českých obchodech nekoupíte, myslí si Jana Riebe. Proto ji pěstuje sama

Květinám věnovala většinu svého života Jana Riebe, která pochází z Písku a vystudovala zahradnickou školu v Mělníku. Zelenině se vyhýbala, ale nakonec se překvapivě zaměřila právě na pěstování rajčat, okurek i paprik.

Zelené světy: Dobré rady pro pěstování tújí a cypřišků

Zahrádkářský magazín věnujeme tújím a cypřiškům. Vysvětlíme, jaký je mezi nimi rozdíl a jakými vlastnostmi se vyznačují, a dáme návod, jak si správně vypěstovat a následně udržovat živý plot právě z tújí. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Nová kniha o evropských zahradách, pěstování batátů a kokosu z plodu

Schází vám zahradnická kniha, která by vás zavedla do rozličných evropských zahrad? Plná fotografií i zajímavého povídání? Jedna taková právě vzniká a my vám o ní povíme víc. Krom toho přijde řeč i na pěstování batátů nebo kokosu z jeho plodu. K poslechu magazínu pro zahrádkáře zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Některé rostliny mohou být nebezpečné, i když je nejíme a nejsme neopatrní

Pasivně jedovaté rostliny jako například třemdava bílá jsou tématem magazínu Zelené světy. Člověk může po kontaktu s nimi přijít k újmě, i když rostliny nejí ani není jinak neopatrný. Dále se v pořadu bude mluvit o mykorhize neboli soužití hub s kořeny vyšších rostlin a uslyšíte i fejeton Mezi nebem a zemí a odpovědi na posluchačské dotazy.

Zelené světy: Některé rostliny mohou být nebezpečné, i když je nejíme a nejsme neopatrní

Pasivně jedovaté rostliny jako například třemdava bílá jsou tématem magazínu Zelené světy. Člověk může po kontaktu s nimi přijít k újmě, i když rostliny nejí ani není jinak neopatrný. Dále se v pořadu bude mluvit o mykorhize neboli soužití hub s kořeny vyšších rostlin a uslyšíte i fejeton Mezi nebem a zemí a odpovědi na posluchačské dotazy.

Zelené světy: Některé pokojové rostliny jsou jedovaté, jiné zcela bezpečné a hodí se třeba do dětského pokoje

Autoři magazínu Zelené světy Hana Šoberová a Pavel Chlouba si tentokrát jako téma vybrali pokojové rostliny. Zaměří se na jedovaté druhy, ale zmíní i takové, které se hodí do dětského pokojíčku, jsou bezpečné i výchovné.

Zelené světy: Trendy ve světě rostlin a zahradničení pro rok 2022

Magazín pro milovníky zahradničení představí nové trendy pro rok 2022, bude řeč o živých vertikálních stěnách a uslyšíte fejeton o tom, jak pes řídí chod zahrady. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Zajímavosti o mangu a sváteční fejeton Pavla Chlouby, v němž hlavní roli hraje hlávka zelí

Vánoční vydání magazínu Zelené světy pro milovníky zahradničení. Dozvíte se zajímavosti o mangu a zazní fejeton, v němž hlavní roli hraje hlávka zelí. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Exkurze do světa jedovatých rostlin

Jedovatost je jeden z mechanismů na obranu přežití, který si vyvinuly některé rostliny. Do jejich světa nahlédněte s Hankou Šoberovou a Pavlem Chloubou.

Zelené světy: Co to je a jak funguje vermikompostér

V tomto dalším vydání pravidelných Zelených světů dojde nejen na technické vymoženosti, ale i na orchideje nebo jednu známou, přitom celkem kontroverzní rostlinu.

Zelené světy: Jaké prvky nesmí chybět v zahradě, která se označuje jako japonská

Pozveme vás taky do jednoho z nejoriginálnějších skleníků tropických rostlin v Evropě, který se nachází v našem hlavním městě a povíme si něco o rostlině zvané mimóza.

Zelené světy: Zajímavosti ze světa bazalek, návštěva holandské zahrady, fíkusy i nové hortenzie

Do kouzelného světa rostlin se můžete přenést díky magazínu Zelené světy. Tentokrát bude řeč o bazalkách, fíkusech a hortenziích, navštívíme i holandskou zahradu. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Praktické rady a tipy pro kompostování

Víte, co všechno patří a nepatří do kompostu? Jak by samotný kompostér měl vypadat, jakých chyb se při jeho budování vyvarovat a jak zní hlavní zásady kompostování? Poslechněte si zahrádkářský magazín Zelené světy, který připravili Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jak souvisí rybářství se zahradničením a vyplatí se pěstovat rajčata podle lunárního kalendáře?

Souvislost mezi rybářstvím a zahradničením, medonosné rostliny nebo pěstování rajčat podle lunárního kalendáře. To jsou témata magazínu Zelené světy, který připravila Hanka Šoberová s Pavlem Chloubou.

Zelené světy: Víte, jak vypadá a jak se pěstuje hlohyně?

Oblíbenou rostlinu, která ozdobí zahradu po celý rok, připomínají v magazínu pro milovníky zahradničení Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Dále představí i rostlinu zvanou ruselie a odpoví na pěstitelské dotazy posluchačů. Poslechněte si Zelené světy.

Zelené světy: Tip na tři zajímavé stálezelené dřeviny a bez, kterému se říká černá krajka

Magazín pro milovníky zahradničení připravují Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Tentokrát také přiblíží mechanismus masožravé špirlice a vezmou vás do Lomnice nad Lužnicí na jednu hezkou zahradu.

Zelené světy: Máte terasu v polostínu a váháte, co si do její blízkosti vysadit? Poradíme vám

Tipy na rostliny, které se hodí k polostinné terase, nabízí zahrádkářům magazín Zelené světy. Přidá tip na výsev podzimní zeleniny a připomene něco o pěstování oregana a javoru polního. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rady a tipy pro výsadbu trvalkového záhonu

Když vysazujete trvalkový záhon, je potřeba mít stále na paměti, které rostliny patří do zadní části a které do přední linie. Poradíme vám s tím. Dále povíme něco o pěstování šalvějí a zavítáme do jedné jihočeské zahrady. K poslechu zvou Hana šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Mají se rajčatová semínka vysévat podle lunárního kalendáře? Má měsíc vliv na letní úrodu?

Autoři magazínu Zelené světy udělali malý zahrádkářský pokus a poví vám, jak se zatím vyvíjí. Krom rajčat se zaměří i na popínavé růže a zavítají do borůvkové zahrady.

Zelené světy: Zahrada květů se otevírá v areálu borovanského kláštera

Nový prostor v Borovanech, který by mohl inspirovat především majitele zahrad, můžete navštívit prostřednictvím magazínu Zelené světy. Dále bude řeč o trvalkách. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Rostliny, které se zaručeně příliš nerozrostou a vejdou se třeba i na balkón nebo terasu

Bojíte se pořídit si některé druhy rostlin z důvodu, že by vás dříve či později mohly kvůli své velikosti vystěhovat ze zahrady? Pak vám poradí pořad Zelené světy.

Zelené světy: Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

Zelené světy: Rady a tipy pro zeleninovou zahradu

Inspirace na výrobu proutěných obelisků, pěstování rajčat podle lunárního kalendáře a návod pro výsev travního semene. Magazín pro milovníky zahradničení připravili Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Trávníky, to je velké téma pro zahrádkáře

V magazínu Zelené světy probereme trávník ze všech stran – od likvidace starého, přes založení nového, druhy travních směsí, hnojení až po zalévání a sečení. Připravili Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Poradna pro zahrádkáře

Na pěstitelské dotazy posluchačů živě ve studiu odpovídá zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

Zelené světy: Lišejníky dokáží přežít za každou cenu. Lidé je využívají v medicíně, kuchyni i při obřadech

Jak dostat lišejníky z větví ovocných stromů, se často ptají zahrádkáři. Podle zahradníka Pavla Chlouby sice existuje způsob, jak rozrůstání lišejníků omezit, ale jedná se o krátkodobé řešení.

Zelené světy: Poradna pro milovníky zahradničení

Na zahradnické dotazy posluchačů živě odpovídá Pavel Chlouba. Moderuje Hana Šoberová.

Zelené světy: Tipy pro pěstování cukrové kukuřice

Cukrová kukuřice vypadá krásně a navíc je z ní užitek. V pořadu Zelené světy poradíme, jak ji pěstovat. Probereme také pěstování rajčat na vyvýšených záhonech nebo historii i současnost konví.