Zelené světy

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Zelené světy: Dobrá rada nad zlato, přesněji nad mšice

Tentokrát vám pomůžeme se střihem kanadských borůvek, se mšicemi na růžích, probereme použití kamenů k ohraničení záhonů a představíme hlošiny. Uvádí Hanka Šoberová.

Zelené světy: Jak a kam správně vysazovat angrešt a rybíz

Zelené světy s Pavlem Chloubou a Hankou Šoberovou přinášejí i novinky z říše rostlin pro rok 2021, nebo informace o druzích a pěstování kapradin.

Zelené světy: Neobvyklé stromy, co je to? Například čínská davidia

Jak skladovali naši předkové ovoce, jak usušit hortenzie, jak vybrat popínavou rostlinu? Zelené světy a rady Pavla Chlouby moderuje Hanka Šoberová. A tentokrát to bude pokračování poradny a odpovědi na dotazy posluchačů.

Zelené světy: Jaké zelenině se v roce 2020 daří, historie chryzantém a správné založení vřesoviště

Kdo chce ovládnout svět, měl by se prý nejdříve pokusit ovládnout vlastní zahradu. To je letité přísloví, kterým začíná další díl pravidelného magazínu Zelené světy, kterým provází opět Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Letošní rajčatová úroda pravděpodobně nebude moc slavná

V Zelených světech doporučíme také možnost, čím osázet např. pruh půdy za vaším plotem a se zdvihnutým ukazováčkem poukážeme na zákaz odvážení hrabanky z lesů do zahrad.

Zelené světy: Masožravá rostlina se nemusí vždy nutně jmenovat Adéla a kvést doma

Jaký byl Víkend otevřených zahrad a jak se tato akce ujala v jihočeských Borovanech? Přijeli návštěvníci a odkud? Magazín Zelené světy s Pavlem Chloubou uvádí Hanka Šoberová.

Zelené světy: Sápa, tři vysoké traviny, plovoucí ostrůvky

Tematický magazín pro všechny milovníky zahradničení připravili Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Prostor dostanou i odpovědi na dotazy posluchačů.

Zelené světy: Akát, komule a javory s okrasnou kůrou

Magazín pro všechny milovníky zahradničení připravují Hana Šoberová a Pavel Chlouba. Tentokrát nezapomněli ani na dotazy posluchačů.

Zelené světy: Levandule – kam se v zahradě hodí, co jí svědčí a co naopak ne, jak o ni správně pečovat

Magazín pro milovníky zahradničení věnovaný levanduli připravili Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Také posluchače vezmou na zajímavý pískový záhon a představí kolkvícii.

Zelené světy: Návštěva hlohového sadu a rady, jak užitečný hloh pěstovat

Dále v magazínu pro milovníky zahradničení dojde na petunie, surfinie, štěrkový záhon a dvoudruhový živý plot. Pořad připravili Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Odpovědi na pěstitelské dotazy posluchačů

Živě vysílaný díl magazínu Zelené světy přináší odpovědi na všechno, co zajímá milovníky zahradničení. Zahradníka Pavla Chloubu doplňuje moderátorka Hanka Šoberová.

Zelené světy: Buky, květnaté louky, popínavé rostliny

Kouzelným světem rostlin, zahradní architektury i zahrádkářských novinek vás provází Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Pavel Chlouba odpovídá na dotazy posluchačů o zahradničení

Živě vysílaný díl magazínu Zelené světy přináší odpovědi na všechno, co zajímá pěstitele. Zahradníka Pavla Chloubu doplňuje moderátorka Hanka Šoberová.

Zelené světy: Kvetoucí keře a letní přikrmování ptáčků na zahradách

Kouzelným světem rostlin, zahradní architektury i zahrádkářských novinek vás provedou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Návštěva průhonické dendrologické zahrady

Užitečné rady i zajímavosti o popínavých rostlinách a živých plotech nabízí ve svém magazínu pro milovníky zahradničení Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Praktické rady pro vaše zahradničení

První krůčky při pěstování zeleniny, zásady správného vysazování stromkových angreštů a rybízů, příprava záhonu pro maliny a ostružiny, užitečné informace o muchovníku.

Zelené světy: Tipy pro šťastné zahradničení a odpovědi na pěstitelské dotazy posluchačů

Jak založit nový záhon, mulčování a zalévání, fejeton Vůně selského dvorku a další. Magazín pro milovníky zahradničení opět připravili Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jak pěstovat hortenzie

Řez hontezií, odpovědi na dotazy posluchačů a další zahradnická témata nabízí magazín Zelené světy. Světem rostlin provází Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Zelené světy: Jarní péče o trávník

Tam, kde chceme trávu mít, jí musíme pomoci, a tam, kde ji nechceme, ji omezit. Poradíme, jak na to. Dále zajímavosti o asijských hruškách a odpovědi na dotazy posluchačů.

Zelené světy: Speciál věnovaný živým plotům

Jak vám mohou živé ploty posloužit, které rostliny je možné využít, které se naopak nehodí, jak často je stříhat a jak o ně pečovat? Odpoví zahradník Pavel Chlouba.

Zelené světy: Řezat, řezat a zase řezat. Pravidlo, které platí u zahradních borůvek

Pokud tuto činnost podceníte, budete mít plodů hodně, ale miniaturní a mnohdy se k nim ani nepropracujete. V Zelených světech vám poradíme, jak vytěžit z borůvčí co nejvíc.

Zelené světy: V březnu je ideální doba na výsadbu stromkového angreštu a rybízu

Čemu se vyvarovat a jak se o nově vysazené rostliny oblíbeného bobulového ovoce postarat? Poradíme v Zelených světech. Také zalistujeme lexikonem zahradnických pojmů.

Zelené světy: Zahradník Pavel Chlouba odpovídá na telefonické dotazy posluchačů

Během živého vysílání magazínu pro všechny pěstitele a milovníky zahradničení mu společnost ve studiu tradičně dělala moderátorka Hanka Šoberová.

Zelené světy: Jaký je rozdíl mezi letničkou, dvouletkou a trvalkou?

Jak dlouho takové rostliny žijí? Co značí pojmy plné hnojivo, rostliny krátkodenní a dlouhodenní? V magazínu pro zahrádkáře odpoví Pavel Chlouba a Hanka Šoberová.