Život on Air

Podcast divadelního souboru Ufftenživot. "Jsme houby, které sají vše co se kolem nich děje a z těchto živin vždy vznikne něco nového." Jednou je to inscenace, báseň nebo esej, podruhé kresba a odteď to bude i tenhle podcast "Život on Air" můžeme říct i "Život na živo" nebo "Život na vzduchu". Jako celá příroda i my potřebujeme vzduch k žití a k udržování života je potřeba ekosystém - propojovat se, sdílet zkušenosti a bavit se o širších souvislostech. A o to se budeme snažit - budeme dělat rozhovory s těmi, kdo nám zkřížili cestu a mají co říct. Budeme pro vás nahrávat naše eseje, scénáře a nebo básně. Smyslem naší činnosti je tvorba zážitků, které nabízí nový úhel pohledu, provokují mysl a umožňují hledání nečekaných souvislostí. Snažíme se zpřítomňovat lidskost v její kráse i hnusu a to prostě proto, abychom tím zprostředkovali bezpečný prostor, kde tomu jednou za čas můžeme čelit. Producent podcastu je divadelník a herec Jiří Šimek.

UvádíUfftenživot, Jiří Šimek

Všechny epizody

Život on Air: #24_Jakub Zamouřil_Kouř

Hostem dvacátéhopátého dílu je Jakub Zamouřil, jeden z iniciátorů české Klimatické žaloby. Jakub je mimo jiné také členem iniciativy “Fakta o klimatu” a píše populárně naučné články o klimatu a energetice pro magazín Czechsight. Někdy v polovině roku 2020 jsem vstoupil do spolku Klimatická žaloba a to proto že mi přišlo že v nabídce klimatických skupin a organizací nebyla žádná se kterou bych se dokázal vyloženě identifikovat, přestože klimatickou krizi považuji za nejdůležitější téma dneška. Myšlenka toho, že je možné žalovat stát kvůli tomu že něco nedělá tak jak má mi přijde dokonalá. Místo toho, abych chodil po ulicích a protestoval, nebo nenásilně rebeloval, tu najednou byla šance jak komunikovat se státem přímo způsobem, který prostě nemůže ignorovat a v případě, že soud rozhodne, že Klimatická žaloba je opodstatněná a český stát je vinen, poté bude muset Česká republika neprodleně jednat. Přijde mi, že abychom olbřímí krizi jakou ta klimatická je mohli čelit je to možné pouze společně napříč celou společností. Cesta klimatické žaloby mi přijde skvělým nástrojem jak tohoto společenského propojení dosáhnout a proto jsem si Jakuba pozval do tohoto dílu.

Život on Air: #24_Nemusíš to vydržet_Impuls

Hostem tohoto dílu je Marie-Luisa Purkrábková a Kateřina Císařová, organizátorky iniciativy studentů DAMU s názvem “NE!Musíš to vydržet” Na podzim tohoto roku se skupina studentů DAMU rozhodla oslovit své kolegy z českých vysokých divadelních škol, aby anonymně sdíleli své zkušenosti se studiem. Z těchto výpovědí následně vznikla performance, která spočívala ve čtení oněch výpovědí před budovou pražské divadelní akademie, jejichž obsah popisoval toxické prostředí, šikanu, sexualní obtěžování, nebo neférové podmínky pro zahraniční studenty a mnohé další. Performance, která vyšla ze sesbíraných příběhů spustila kaskádu událostí, a vyvolala spoustu reakcí, jak u představitelů školy tak u veřejnosti. Doufejme, že tak započal ozdravný proces DAMU. Odkaz na záznam performance naleznete níže. Tématu sexualního obtěžování, nebo systematickému znevýhodňování žen se také věnujeme v našem připravováném projektu Neviditelná Žena. Smyslem tohoto dílu není o iniciativě informovat tak jak to dělají média, nebo dojít k nějakému rozuzlení nebo závěru, ale spíše společné přemýšlet nad problémem, který nemá jedno jasné řešení. Doporučuji poslechnout rozhovor celý, vzhledem k jeho otevřené a procesuální povaze.

Život on Air: #24_Bára Zmeková_Pampelišky

Bára Zmeková složila hudbu k naší nejnovější inscenaci This is not a lovesong (premiéra 28.6. ve Vzletu) a nejen proto je hostem Života. Bára je talentovaná a stále populárnější česká skladatelka a multiinstrumentalistka, pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou.
V rozhovoru budeme mluvit o tom jaké to je, být autorskou hudebnicí. Jak přistupuje k tvorbě. Jak vypadá nebo by měl vypadat ideální fanoušek. A samozřejmě probereme naši spolupráci a vznik inscenace This is not a lovesong na kterou vás srdečně zveme 28.6. do paláce kulturního paláce Vzlet.
Tenhle rozhovor je předposlední z miniserie “Života” s týmem “Lovesongu” odkazy najdete v poznámkách téhle epizody.

Život on Air: Život on Malá Inventura_01_Petr Pola_Kondice

Toto je první díl speciální série “Život na Malé Inventuře”, jehož hostem je Petr Pola, umělecký ředitel festivalu. Na konci února proběhla přehlídka toho nejlepšího co u nás na nezávislé divadelní scéně vzniklo za celý minulý rok – Malá Inventura. Byl to takový malý divadelní zázrak, především protože se doopravdy hrálo. Jak je to možné se mimo jiné dozvíte v této epizodě, kterou jsme natočili právě během festivalu. O divadle, o festivalu, který skutečně proběhl a o kondici české nezávislé scény s velmi důležitou a přitom méně viditelnou osobností českého divadla, Petrem Polou.

Život on Air: #22_Jiří a Emil_Nový začátek

Speciální dvacátý druhý díl Života má dva hosty a dva moderátory. Po roce a 21 dílech je třeba začít trochu reflektovat a přemýšlet kam dál. Počínaje tímto dílem bude mít podcast Život on Air nového člena týmu a tím je Emil Rothermel. Emil bude dramaturgem, editorem a také moderátorem. Tenhle díl je intermezzo mezi starou a novou érou podcastu. A protože je nejlepší začít u sebe, vyzpovídali jsme se navzájem. Kromě toho, že se dozvíte kdo a odkud Emil Rothermel je a proč přišel z Německa do Prahy, nebo proč Jirka Šimek dělá tolik věcí místo toho, aby dělal jednu pořádně, budeme společně přemýšlet nad tím, jak by měl Život on Air vypadat a čemu dáme v budoucnu prostor. Tentokrát sami pro sebe, abychom věděli co to vlastně děláme a kdo jsme. Buďte u toho s námi a kdyby se vám chtělo, můžete nás finančně podpořit zde – bit.ly/podporzivot

Život on Air: #21_Jan Žůrek_Politik

Dvacátý PRVNÍ díl “Života on Air” roku 2021. Tentokrát s Janem Žůrkem, někdejším ředitelem olomouckého Divadla na cucky, a nově zvoleným radním Olomouckého kraje, má v gesci kulturu a památkovou péči. Hostem Života je Jan, protože jsme společně chtěli prozkoumat vcelku nevídanou trajektorii od nezávislého kulturního organizátora ke zvolenému politikovi, který má nyní šanci změnit systém skrze který se stát vztahuje k nezávislé kultuře a její organizaci.

Život on Air: #20_Adris Světlíková_Krize?

Hostkou dvacátého a předposledního dílu “Života” roku 2020 je Adris Světlíková, ředitelka organizace Nová Síť. Tentokrát o tom, jak naše umělecká komunita umí spolupracovat, co se ministerstvu kultury povedlo a naopak nepovedlo, co krize odhalila nebo co pozitivního přinesla. Jediný ryze koronavirový díl, tentokrát předevšm pro naše divadelní kolegy.

Život on Air: #19_Sodja Zupanc Lotker_V pohybu je větší jistota

Devetenáctý díl je rozhovor se Sodjou Zupanc Lotker, českou dramaturgyní, někdejší uměleckou šéfkou zásadní světové scénografické výstavy „Pražské Quadriennale. Dnes je spolu s Martou Ljubkovou hlavní dramaturgyně festivalu Pražské křižovatky a zároveň je vedoucí mezinárodního divadelního programu na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Inspirativní rozhovor o kurátorství a dramaturgii vlastního života.

Život on Air: #18_Natalie Rajnišová_Relativizuju pravdu

Hostem osmnácté episody je česká scénografka Natálie Rajnišová, reprezentující nastupující generaci českých divadelníků. Věnovali jsme se tomu v čem spočívá práce divadelního scénografa, nebo jaké to je působit jako profesionální scénografka v ČR. Jakou roli v její práci hraje pokora a proč její tvorba relativizuje pravdu. Díky jejím zkušenostem s prací v polském Nowem Teatru jsme porovnávali české a polské divadlo. A nakonec jsme se také věnovali tomu, jak se jí spolupracuje se souborem Ufftenživot na novém projektu This is not a love song, který bude mít premiéru v listopadu.

Život on Air: #17_Šabachová, Kotas, Šindelář_V centru

Náš první živě nahraný díl má číslo sedmnáct. Věnujeme se v něm tomu, jak se nám žije v centru Prahy a jak jej redefinovat tak, aby sloužilo jeho obyvatelům, a nebylo jen banální turistickou atrakcí. Hosty jsou Bára Šabachová, spoluzakladatelka a ředitelka Komunitního centra Kampa, Martin Kotas, provozovatel Kavárny Mlýnská, hybatel a organizátor kulturních a občanských událostí a Václav Šindelář známější jako Anatol Svahilec – Mistr ČR ve slampoetry . Tento díl jsme nahráli na pražském Mariánském náměstí, v rámci festivalu ring X10, jehož smyslem bylo oživit nyní prázdnější centrum nezávislou kulturou.

Život on Air: #16_ Barbora Hu _ Podivej se dovnitř

Hostem šestnáctého dílu je Barbora Hu. Lektorka Jógy, autorka několika knih, indoložka a pozoruhodná osobnost. V tomto dílu se věnujeme spektru života, které se nedá úplně uchopit, a i přesto jej nemůžeme ignorovat. Porovnáváme uměleckou a esoterickou cestu. Jaké to je existovat v kapitalistickém rámci, když nechcete růst nebo dělat něco, co se dá redukovat do produktu. Inspirativní debata s Barborou HU, která reflektuje různé přístupy v hledání hloubky života.

Život on Air: #15_ Peter Šavel _ Evoluční tempo

Hostem patnáctého dílu je Peter Šavel, světový choregraf, performer, učitel a tanečník. Tento rozhovor je o našich cestách skrze umění, tělo a tanec za komfortem v nejistotě. Rozhovor o kreativitě a o tom jak ji kultivovat. O tom, co se vám stane, když odejdete ze Slovenska na jednu z nejprestižnějších tanečních škol do Bruselu. Jak sdílet? Jak se poslouchat? Jak vnímát? Jak tvořit kvalitní umělecké dílo v kapitalistickém rámci.

Život on Air: #14_ Jiří Havelka _ Tonoucí se stébla chytá

Čtrnáctý díl je rozhovorem, reflexí a částečně i ohlédnutím. S Jiřím Havelkou jsme reflektovali naše zkušenosti s působením na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. V tomhle rozhovoru reprezentuji někdejšího studenta a nyní nezavislého divadelníka, Havelka českého divadelního režiséra, člena souboru VOSTO5, absolventa a posléze vedoucího Katedry alternativního a loutkového divadla, kterým byl do záři roku 2019. Jaké to je studovat vysokou uměleckou školu? Divadelní školu? K čemu je divadlo ve 21.století? Jak divadlo může obstát v kapitalistickém rámci? Má umělecká škola šlechtit jen talent a nebo má připravovat svoje absolventy na realitu, ve které později bude umělec tvořit.

Život on Air: #13_ Petr Vizina _ Nekonečný moře vzdechu

Hostem třináctého dílu je novinář a hudebník Petr Vizina, někdejší vedoucí kulturní redakce ČT a v současnosti například moderátor podcastu “Na dotek” na Aktuálně.cz . V tomto dílu se věnujeme roli médií a vztahu mezi kulturními publicisty a umělci. Petr Vizina nám pomohl přiblížit to jak fungují česká média a společně s námi se zamyslel nad rolí publicistiky a umění ve 21. století. Nenechte se odradit délkou úvodu této epizody, je to komplexní téma a tak si zaslouží pořádný kontext.

Život on Air: #12_ ALTA on Air _ Debata o ne/udržitelnosti

Dvanáctá epizoda podcastu Život on Air představuje koncept udržitelnosti a uvědomělého spotřebitelství. Společně s hostky, jimiž jsou Tereza Stöckelová (socioložka), Jana Jebavá (spolupředsedkyně Zelených v Praze 7), Barbora Geršlová (Freshlabels), Ol’ga Garajová (Etikbutik) a Kim Gerlach (Sun&Rise) kriticky zhodnotíme a prozkoumáme, jakým směrem se veřejná debata o udržitelnosti ubírá. Moderátorem tohoto dílu je Šimon Pohořelý.

Život on Air: #11_ Nataša Mikulová a Lucia Čižinská _ Nutí mě to přemýšlet

Rozhovor s herečkami Natašou Mikulovou a Lucií Čižinskou (s nejlepším “coverfotem” ze všech). Obě ženy jsou součástí našeho nového projektu “This is not a lovesong”, který bude mít premiéru v listopadu. Jsou to skvělé divadelnice a herečky, které ovšem toto označení překračují a tím i nově definují, co to znamená být herečkou/hercem. Tato hodinu a půl dlouhá inspirativní debata o herecké profesi, o studiu na pražské DAMU, stěhování ze Slovenska do Česka, nebo o všech těch bulvárních představách které jsou spojené s herectvím, vám může ukázat nový úhel pohledu na herectví a divadlo.

Život on Air: #10_ Alice Koubová _ Žít zdařilý život

Rozhovor s filosofkou Alicí Koubovou. Věnovali jsme se tomu, jak se člověk nejdříve stane matematikem a pak filosofem, kde jsou nebezpečí ega a jak jej krotit. Bavili jsme se o tom k čemu jsou umělci a filosofové, a jaký dopad měla na Alici zkušenost s divadelním tréninkem např. v podobě Dialogického jednání. Dotkli jsme se také projektu “Nástroje rozvíjení etické kultury v české státní správě”, jehož je Alice součástí. Ale nejlepší popis tohoto rozhovoru je citát od Alberta Einsteina – „Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila.“ První dvouciferný díl podcastu “Život on Air” je o tom jak přemýšlet, odkud, kam a kudy.

Život on Air: #9_ ALTA on Air _ Debata o protestech za ochranu přírody v ČR a Německu

Devátá epizoda je debatou o protestech za ochranu přírody v České republice a Německu. Hosty jsou Arnošt Novák: pedagog Fakulty humanitních studií a aktivista. Arne Springorum: aktivní člen hnutí Extinction Rebellion a Petr Zewlakk Vrabec: aktivistický fotograf, který už několik let dokumentuje klimatické protesty v České republice i v Německu. Moderátorem tohoto dílu je Šimon Pohořelý.

Život on Air: #8_ Kateřina Císařová _ Herečka

Rozhovor s Kateřinou Císařovou, herečkou a divadelnicí. Kateřina má stálé angažmá v pražském divadle Na zábradlí, působí také v Národním divadle a podílí se i na novém projektu nezávislého souboru Ufftenživot – “This is not a lovesong”. S Kateřinou jsme se bavili o její cestě k divadlu. O hereckých klišé, nebo o tom k čemu nám divadlo může být dnes.

Život on Air: #7_ Lucia Kašiarová _ Život je umění

Rozhovor s Luciou Kašiarovou – tanečnicí, divadelnicí a ředitelkou Studia ALTA. Tenhle rozhovor je o tom jak se člověk stane tanečníkem a založí kulturní centrum. Snažili jsme se najít co nejkonkrétnější odpověď na to, k čemu je umění dnes a proč se dá život vnímat jako umění a umění jako život.

Život on Air: #6_Přemýšlení / Sára Arnstein _ Útěk z neverending story

Šestý díl je pokračováním série “Přemýšlení”, a volně navazuje na epizodu “#3_Co se vám honí hlavou?”. Což je naše první inscenovaná esej o neustálé připojenosti. Tohle “Přemýšlení” je ovšem o tom jaké to je, když se na více jak na 14 dní odpojíte.

Život on Air: #5_ Marta Ljubková _ Kontext

Rozhovor s Martou Ljubkovou, šéfdramaturgyní činohry Národního divadla, pedagožkou, autorkou a divadelnicí. O hledání kontextu. O tom jak důležité je lenivě negeneralizovat a nezjednodušovat. O divákovi jako partnerovi. O tom, jakou roli dnes hraje a měla by hrát instituce jakou je Národní divadlo.

Život on Air: #4_Zbyněk Vlk _ Žijící společnost

Rozhovor se Zbyňkem Vlkem, zakladatelem Žijícího Skanzenu a Svobodné školy Ronja. O klimatické krizi, smrti, pandemii, vzdělávání a kladivu. Jak spolu tohle všechno souvisí se dozvíte ve čtvrté epizodě podcastu Život on Air.

Život on Air: #3_Přemýšlení / Sára Arnstein _ Co se vám honí hlavou?

Třetí díl je naším prvním experimentem s esejí v podcastu a říkáme tomu “Přemýšlení”. První text je od Sáry Arnstein a je o všudypřítomné připojenosti.

Život on Air: #2_Jaro Viňarský_ Inteligentné Telo

Rozhovor s divadelním tvůrcem a učitelem Jarem Viňarským. O nutnosti kultury, jako integrální součásti života. O tom, jak místo synergie upřednostňujeme výkon a zisk. Proč umění může být nástroj pro zdravou spiritualitu. A na závěr o tom co bychom se mohli naučit díky současné krizi.

Život on Air: #1_Lenka Havlíková_ Dramaturgie světa

Rozhovor s Lenkou Havlíkovou, ředitelkou Divadla X10. O tom, k čemu může být divadlo, jak se má česká nezávislá divadelní scéna, nebo k čemu je dramaturg, nejen v divadle.

Život on Air: #0,1_Magda Faltová_ prvni podcast

Rozhovor s Magdou Faltovou ředitelkou “Sdružení pro integraci a migraci” . O její práci a zkušenostech s online nenávisti.