Ekonomický server FinTag.cz: Lidé s volnými penězi, jsou teď v problému, říká Petr Šimčák

Ekonomický server FinTag.cz: Lidé s volnými penězi, jsou teď v problému, říká Petr Šimčák

„Když proděláme deset procent, tak ta bolest je až třikrát větší, než ta radost, když deset procent vyděláme,“ říká v podcastu FinTag.cz ředitel investic Amundi Petr Šimčák. A přidává rady, jak ochránit peníze před inflací.

Vpodcastu FinTag.cz se Petr Šimčák vrací do let 2008 až 2009, kdy propukla finanční krize. Tehdy – stejně jako dnes – centrální banky zaplavily finanční trhy likviditou. Ale zatímco americký FED dokázal v následujících letech normalizovat úrokové sazby, Evropská centrální banka [ECB] to nezvládla. V Evropě se tak v následujících letech staly nulové a dokonce i záporné sazby normálem.

„A teď jsme znovu ve fázi, kdy centrální banky zase extrémně vypomohly ekonomice a finančním trhům. Ale už ne jen centrální banky, ale i jednotlivé státy, čímž vyhnaly ceny investičních aktiv, které už tak byly ceněny vysoko kvůli nízké inflaci a úrokovým sazbám, znovu nahoru,“ vysvětluje v podcastu.

Co se týká reakce na současnou situaci a budoucího vývoje pak říká: „Když to řeknu zdánlivě alibisticky, tak my máme neutrální výhled na akcie. Obecně se ale teď ta diskuze vede spíše o tom, jak udělat portfolia konzervativnější.“

Vůbec v nejméně vhodné situaci jsou pak dle jeho slov v současné zlomové době ti, kteří drží hotovost či dluhopisy. To kvůli inflaci. Pro „obyčejného smrtelníka“ je tak dle jeho názoru teď vůbec nejdůležitější, aby před ní dokázal ochránit svůj majetek. Dokázal inflaci pobít.

„Reálná ochrana majetku je v době vyšší inflace, což je náš scénář, že ta bude vyšší po nějakou dobu, v akciích, nemovitostech a v reálných aktivech, méně pak v nízkovýnosných dluhopisech,“ tvrdí.

Řešení pro konzervativní investory podle něj mohou být i rizikové firemní dluhopisy, v jejichž případě nyní Amundi připravuje nový podílový fond. Zde varuje před u nás hojně nabízenými burzovně neobchodovanými firemními dluhopisy.

Zelená ekonomika a ESG

Petr Šimčák v podcastu FinTag.cz hodnotí i aktuálně ohlášené jednotné evropské zelené dluhopisy. Podle něj nejde o nic převratného už kvůli tomu, že tyto dluhopisy budou nabízet nízký výnos.

„Zde jde jen o to, že jsou v souladu s nějakou společenskou poptávkou,“ říká.

Dodává, že tato společenská poptávka samozřejmě bude mít i své dopady do byznys modelů mnoha firem a přinese obrovské přerozdělování kapitálu a majetku. V souladu s poptávkou jsou pak dle jeho názoru stále více uplatňovány… Více na FinTag.cz!!!