ZdraveZpravy.cz – Zprávy ze zdravotnictví: Farma firmy varují před výpadky nejběžnějších léčiv z trhu

ZdraveZpravy.cz – Zprávy ze zdravotnictví: Farma firmy varují před výpadky nejběžnějších léčiv z trhu

Farmaceutické firmy v Česku se stejně jako firmy v jiných oborech potýkají s rychlým růstem cen vstupů. Problém následně vyvstává u některých léčiv s regulovanou cenou. Výrobní náklady u nich totiž převyšují zisk.

Což může skončit i tím, že je firmy v Česku přestanou vyrábět nebo je do Česka nebudou dodávat. Na problém v podcastu ZdraveZpravy.cz upozornil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem [ČAFF] Filip Vrubel. Ten říká, že určitě není namístě strašit veřejnost sníženou dostupností běžných léčiv, situace si dle jeho názoru ale zasluhuje řešení.

„Je to velmi individuální. Nelze úplně říci, které přípravky jsou nejohroženější. Obecně ale můžeme uvést, že se jedná hlavně o ty nejlevnější a nejběžnější léčivé přípravky. Tedy přípravky, které stojí desítky korun nebo nižší stokoruny. Ale i tak jde mnohdy o život zachraňující přípravky. Jsou to třeba některá antibiotika, léky na srdeční zástavu a podobně,“ vysvětluje vpodcastu ZdraveZpravy.cz Filip Vrubel.

Upřesňuje, že výrobci jsou v problémech s rentabilitou zhruba u čtvrtiny léků s regulovanou cenou. Tedy léků, které se hradí ze zdravotního pojištění a stát u nich stanovuje maximální cenu.

„Problém je, že u těchto léků reálná prodejní cena je na samé hranici státem stanovené regulované ceny. To znamená, že výrobci nemají prostor, aby do ní promítli rychle rostoucí ceny všech vstupů. Jako jsou energie, suroviny nebo vysoké ceny dopravy,“ vysvětluje.

Jednání o maximální ceně a výši úhrad léků

Aktuální situace ohledně rentability výroby a dodávek některých léčiv se podle Filipa Vrubela může projevit již v příštím roce. Nyní totiž výrobci uzavírají kontrakty na dodávky léčiv právě pro rok 2023. Pokud firmy uvidí, že výrobní ceny některých léků jsou vyšší, než za kolik se u nás prodávají, přestanou je v Česku dle Vrubela nabízet. Na tahu je tak dle něj Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR], které by mělo předejít případným budoucím problémům.

„Maximální ceny je nutné řešit společně s výší úhrad za léky od zdravotních pojišťoven. Pokud by došlo jen ke zvýšení maximální ceny, zdražení léků by s největší pravděpodobností dopadlo na pacienty. Nebyli by kompenzováni z prostředků zdravotních pojišťoven,“ vysvětluje Vrubel.

Avšak MZ ČR dle něj může novelizovat cenový předpis, také může deregulovat ceny u některých léků, přičemž tyto ceny zároveň může také zastropovat. Zdůrazňuje, že problém není plošný, protože marže u léků… Více na ZdraveZpravy.cz!!!