Series: Ranní úvaha

Ranní úvaha: Martin Bedřich: Pohled do dálky

Kamarád Denis, výjimečný překladatel z čínštiny a dalších jazyků, mi čas od času posílá ukázky překladů svých objevů. Poslední várku několika čínských povídek jsem si vzal na cestu, když se konečně objevila možnost někam trochu vyjet.

Více

Ranní úvaha: Markéta Bidlasová: Feťák a provazochodkyně

Ta cesta metrem, jedna z mnoha toho týdne, mi zůstala otištěná v mysli. Čím byla zvláštní? V jednu chvíli do poloprázdného vozu přistoupil polonahý mladý muž. Rozcuchaný, špinavý, jen v kalhotách, ve tváři se mu střídaly divoké grimasy. S kýmsi mluvil, běsnil, bojoval, prudce se hýbal, vykopával nohy do oken a dveří, zdánlivě se snažil navázat dialog s ostatními cestujícími, jenže přes to jaksi ne.

Více

Ranní úvaha: Norbert Schmidt: Fotografie

Malý černý fotoaparát nosím o víkendu pořád v kapse a s přibývajícími úlovky roste i má radost. Letošní redakční rada naší revue pro teologii, duchovní život a kulturu, která se již tradičně koná v trapistickém klášteře v Novém Dvoře, bude skvěle zdokumentovaná.

Více

Ranní úvaha: Vladimír Just: O „tom druhém“

Už jako dítě školou povinné jsem měl radši stříbrnou než zlatou, Aramise než d´Artagnana, Semafor než Národní, menševiky než bolševiky a Engelse než Marxe. Nečetl jsem v té době ani jednoho ani druhého a netušil jsem, že označení „menševik“ (hlas menšiny) a „bolševik“ (hlas většiny) byl jen Leninův fikaný mediální trik, kdy využil dočasné změny poměru sil ve své partaji, který zítra už neplatil.

Více

Ranní úvaha: Adam Borzič: Potřebujeme novou erotickou kulturu!

Jsme očividně kulturou sexuálního násilí. Není dne, abych neslyšel o nějakém případu nekonsensuálního jednání, v lepším případě jen obtěžování, v horším znásilnění. Většina znásilnění neproběhne v křoví u cesty, většinu násilníků jejich oběti osobně znají.

Více

Ranní úvaha: Markéta Pilátová: Neodolatelná převaha stínů

Koldo Chamorro je pro mě nejlepší španělský fotograf. Možná nejlepší fotograf vůbec. Jeho fotky klamou tělem. Tváří se jako dokumentární, ale je na nich mnohem víc, než ve fotografické reportáži, přestože jeho cykly fotografií bývají takto označovány nejčastěji.

Více

Ranní úvaha: Daniel Raus: O dobré terapii

Jsme na sklonku doby covidové, nebo v to aspoň doufáme. Ukazuje se, že spoustu lidí pandemie citelně zasáhla. Zanechala nepříjemné stopy v našich duších. Je tedy načase ohlédnout se po nějaké dobré terapii. Jednu doporučuje Paul McCartney, slavný člen ještě slavnějších Beatles.

Více

Ranní úvaha: Jan Bělíček: Žena, díky níž získala pohádka o americkém snu hloubku a pravdivost

Pokud pravidelně sledujete literární dění ve Spojených státech, na jméno spisovatelky Joan Didion jste už určitě narazili. Odkazují se k ní novináři a novinářky, esejisté a esejistky, vážení autoři a autorky, ale i progresivní a experimentující spisovatelé a spisovatelky. Pro české publikum je to trochu nečekané a podivné, protože jméno Joan Didion tady zná jen málokdo.

Více

Ranní úvaha: Vladimír Just: O výročích I.

Letošní „jedničkový“ rok skýtá úrodu kulatých výročí a jubileí. Zejména s těmi divadelními se takřka roztrhl pytel. Některá hodně zakulacená jubilea představují pochopitelně pro média lákavé plástve medu (Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová … a další). A výročí?

Více

Ranní úvaha: Petr Borkovec: Šeříky ve váze

Tohle studené jaro! Jak pozdě letos kvetou šeříky! A prší tolik, že jedinkrát pořádně neoschly!Před několika dny jsem v naší ulici potkal paní, kterou znám, protože u nás ve městě často střídá zaměstnání ve službách. Chvíli roznáší pivo v hospodě, potom zmizí a objeví se za pokladnou v Albertu.

Více